Connect with us

Dan sjećanja

UVOĐENJE NOVOG PRAZNIKA U NJEMAČKOJ: Hoće li radnici morati na posao 8. svibnja?

Published

on

23/04/2025

UVOĐENJE NOVOG PRAZNIKA U NJEMAČKOJ: Hoće li radnici morati na posao 8. svibnja?

Njemačka savezna zemlja Saska ove godine prvi put službeno slavi dan oslobođenja od nacionalsocijalizma. Što trebate znati o novom spomendanu i morate li ići na posao taj dan?   Kako pišu njemački mediji, 8. svibnja 2025. u Saskoj će se prvi put održati službeni Dan sjećanja u spomen na oslobođenje od nacionalsocijalizma. Zemaljski parlament je […]

The post UVOĐENJE NOVOG PRAZNIKA U NJEMAČKOJ: Hoće li radnici morati na posao 8. svibnja? appeared first on Fenix Magazin.

Njemačka savezna zemlja Saska ove godine prvi put službeno slavi dan oslobođenja od nacionalsocijalizma. Što trebate znati o novom spomendanu i morate li ići na posao taj dan?
 
Kako pišu njemački mediji, 8. svibnja 2025. u Saskoj će se prvi put održati službeni Dan sjećanja u spomen na oslobođenje od nacionalsocijalizma.
Zemaljski parlament je krajem ožujka na inicijativu Ljevice donio odgovarajući zakon. Posebno vrijedno pažnje: Prvi put od ponovnog ujedinjenja, CDU je glasovao za zakonski prijedlog Stranke ljevice.
Mediji navode kako se 8. svibnja obilježava se kraj Drugog svjetskog rata u Europi 1945. godine, a 2025. godine bit će 80. obljetnica.
Na taj dan, odnosno u noći 9. svibnja, njemački Wehrmacht potpisao je bezuvjetnu kapitulaciju, čime je okončana nacistička vladavina. Saska sada službeno slavi ovaj povijesni dan.
Nema slobodnog dana za radnike
Unatoč novom statusu Dana sjećanja, 8. svibnja ostaje uobičajeni radni dan. Za razliku od državnih praznika, radnici se moraju javiti na posao, a škole i državni uredi ostaju otvoreni. Dan sjećanja prvenstveno je simbolične naravi.
Komemorativni događaji i prilike za obrazovanje održat će se u cijeloj zemlji. Pozivaju se javne ustanove da prigodnim aktivnostima obilježe povijesni značaj.
Povijesni kompromis u parlamentu
Donošenje zakona označava prekretnicu u saksonskoj politici, ističu njemački mediji.
“Kao ‘Dan sjećanja na Dan oslobođenja od nacionalsocijalizma i završetka Drugog svjetskog rata u Europi’, 8. svibnja će iz godine u godinu pomagati da se održi sjećanje na nacističke zločine protiv čovječnosti i oda počast onima koji su ih okončali 1945.”, izjavila je krajem ožujka čelnica kluba Ljevice.
Različiti pogledi na Dan sjećanja
Nisu sve stranke podržale zakon u sadašnjem obliku. AfD je glasao protiv i tražio da se komemoriraju i njemačke žrtve i prognanici. Sahra Wagenknecht Alliance (BSW) željela je u naslov staviti izraz “Upozorenje za mir”, ali nije uspjela.
U Njemačkoj se 8. svibnja drugačije doživljava. Za mnoge simbolizira oslobođenje od nacističkog režima; drugi taj dan povezuju s krajem rata, protjerivanjem i početkom sovjetske okupacije Istočne Njemačke.
Saska nije prva savezna zemlja koja ima dan sjećanja 8. svibnja. U Brandenburgu postoji od 2015. U Berlinu je 8. svibnja ove godine državni praznik kojim se obilježava 80. obljetnica. Tamo je 2020. godine ovaj dan bio neradni dan.
Fenix-magazin/SČ
The post UVOĐENJE NOVOG PRAZNIKA U NJEMAČKOJ: Hoće li radnici morati na posao 8. svibnja? appeared first on Fenix Magazin.

Trending