Hrvatska
‘Problem koji ima Dabro nema veze s DP-om i Vladom. Ali je problem. Sada je na njemu da dobro promisli‘
February 25, 2025
‘Problem koji ima Dabro nema veze s DP-om i Vladom. Ali je problem. Sada je na njemu da dobro promisli‘
Nakon što je Mandatno-imunitetno povjerenstvo donijelo odluku o bivšem ministru Josipu Dabri, o svemu se oglasio premijer Andrej Plenković.
Domovinski pokret je čvrsto uz koaliciju i uz Vladu, ističe Plenković.
– Žele participirati i dalje, žele političku stabilnost i normalno funkcioniranje. Nakon ovoga je i dalje otvorena politička situacija. Što se tiče Domovinskog pokreta, što se tiče nas, a vjerujem i Dabre, to ne bi trebalo utjecati na funkcioniranje većine. Djela koja se njemu stavljaju na teret tiču se vremena prije nego što je bio saborski zastupnik, ministar, prije formiranja parlamentarne većine i smatramo da ne bi bilo pametno i korisno da jedna takva situacija privatnoga karaktera iz ranijeg vremena dovode u pitanje funkcioniranje vladajuće većine. Vjerujem da će on svoje pitanje iz te situacije rješavati na odgovarajući način, kaže Plenković, prenosi N1.
– Cijela koalicija je za to da se nastavi normalno funkcionirati dalje, dodaje.
Plenković je istaknuo i da je DORH samostalno tijelo na koje u procesima i radnjama ne utječe izvršna vlast.
– Mi možemo kao građani, političari, dužnosnici, pravnici komentirati je li određena procesna radnja, u ovom slučaju zahtjev za lišavanjem slobode, nužan ili ne, ali nismo mi ti koji o tome odlučujemo, o tome odluku donosi DORH, a konačnu odluku donosi sud, kaže.
Dodao je da je Vlada izabrana kako bi radila u korist hrvatskih građana: “Cijela koalicija je za to da se nastavi normalno funkcionirati dalje.”
Plenković je govorio i vanjskopolitičkim temama i pregovorima o Ukrajini i istaknuo da je ruska agresija na Ukrajinu utjecala na sve nas.
Komentirao i usvajanje rezolucije o Ukrajini u Ujedinjenim narodima: “Rezolucija koju je izvorno predložila Ukrajina, a koju je Hrvatska podržala, bilo je predviđeno da se usvoji u Općoj skupštini jer je Rusija trajna članica Vijeća sigurnosti. Hrvatska je tu rezoluciji podržala i sudjelovala u njenim formuliranjima i ta je rezolucija prošla. SAD je napisao svoju rezoluciju koja je sadržavala tri poruke, prva poruka je bila da treba prekinuti rusko-ukrajinski sukob, druga poruka je da je UN organizacija koja služi za mirno rješavanje poruka, a treća poruka je da treba osigurati trajni mir. Kada smo shvatili što je na stolu, moj refleks je bio da sazovem u Vladu sve ministre kojih se to tiče.”
“Vlada je pružila ruku Uredu predsjednika”
“Analizirali smo ukrajinsku i američku rezoluciju. Zaključili smo što bi bio stav. To je jedna nova situacija, razlika u stavu između EU-a i SAD-a. Zadužili smo Nevena Pelicarića da obavijesti predsjednika što Vlada načelno smatra da bi bio stav Vlade. Zatražili smo povratni stav. Čekali smo subotu, čekali smo nedjelju. Nismo dobili feedback, već smo samo dobili priopćenje, koje nije reklo ništa. Dobili smo tezu da se nismo konzultirali s predsjednikom prije nego što smo zauzeli stav”, rekao je Plenković.
“Vlada je pružila ruku Uredu predsjednika s ciljem da se usuglasimo oko važnog političkog pitanja”, dodao je.
Premijer je rekao da nisu čuli stav predsjednika, a da je američka rezolucija prihvatila amandmane i da su zato zauzeli stav da treba prihvatiti američku rezoluciju.
“Slažem se s predsjednikom da su ovo krupne teme koje zahtijevaju od Hrvatske da zauzme ozbiljan stav. Vlada je zauzela stav i čekala je feedback, a dobila je samo priopćenje”, pojasnio je Plenković.
O Dabri
Ponovno se osvrnuo i na Josipa Dabru.
“Problem koji ima Dabro nema veze s DP-om, Vladom, ostalim koalicijskim partnerima. Ali je problem. Dogodio se prije mandata. Ne da nismo mogli znati, nego nismo mogli ni zamisliti. Na njemu je da promisli hoće li držati svoj mandat ili će napraviti korak unatrag i riješiti svoj problem pa se vratiti”, rekao je.
“Očito postoje materijalni dokazi, snimke. Znam da ne mogu to ignorirati, moraju postupati”, dodao je. “Neću sad kao Milanović mu se dodvoravati pa reći da mu netko smješta. Tko mu smješta? DORH?”, kaže.
Komentirao je i Dabrinu izjavu da neće dati ostavku: “Što god da se dogodi… Odluka je na sucu, tu je i vremenska dinamika ispitivanja svjedoka… Neće to trajati predugo”, rekao je, prenosi N1.
“Opravdanja nema, ima odgovornosti”, rekao je o snimkama Dabre. “U ovom trenutku nema urgentnosti ni dramatičnosti”, dodao je.
“Ja gledam na ovo s razumijevanjem da je njemu teško, ali i na to da se radi o odlukama procesnog karaktera vezanima uz kazneni postupak, a ne političke igre”, kazao je.
O izvanrednim izborima
Odgovorio je na pitanje hoće li ovo paralizirati Vladu.
“Vidjet ćemo, prerano je za to”, odgovara Plenković.
Rekao je da se s Milanovićem može čuti i telefonom.
Na pitanje hoće li prihvatiti ideju Milanovića za osnivanje Vijeća za vanjsku politiku?
“Što mislite zašto meni i Kolindi Grabar Kitarović nije trebalo vijeće. Surađivali smo… Na našoj političkoj sceni postoje akteri koji misle da se nakon predsjedničkih izbora sve promijenilo. Nije…”, odgovorio je, prenosi N1.
Komentirao je i moguće izvanredne izbore: “Ne postoji takva opcija, ništa se ne može isključiti, ali ne.”
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Stigao novi Crobarometar, ovo se ne pamti godinama: HDZ i SDP skoro izjednačeni!
February 25, 2025
Stigao novi Crobarometar, ovo se ne pamti godinama: HDZ i SDP skoro izjednačeni!
Mjesec veljaču obilježili su domaći politički okršaji, napetosti, svjedočili smo bojkotu trgovačkih lanaca, a politička drama oko Josipa Dabre samo je jedan od događaja koji je u posljednjih mjesec dana utjecao na građane i njihove stavove prema strankama, institucijama, gospodarstvu. Kakvo je raspoloženje među građanima te kako stoje stranke po rejtinzima, u Dnevniku Nove TV prezentirao je reporter Hrvoje Krešić.
SMJER U KOJEM IDE DRŽAVA
Ovaj mjesec 81 posto ispitanih vjeruje da država naprosto ide u krivom smjeru. U odnosu na prošli mjesec, to je jako velik skok, za čak 9 postotnih bodova. Optimiste će se, s druge strane, uskoro tražiti svijećom: dok je u siječnju 21 posto ispitanih, dakle svaka peta osoba u Hrvatskoj, smatralo da država ide u dobrom smjeru, u veljači se taj broj gotovo prepolovio i sada je samo 12 posto optimista. Zadnji put je optimizam bio ovako nizak, odnosno ozračje ovako izrazito pesimistično, bilo u ljeto 2016. te u prvoj polovici 2014. i 2011. godine.
REJTINZI STRANAKA – HDZ I SDP GOTOVO IZJEDNAČENI
HDZ i SDP su se, naime, gotovo izjednačili u rejtingu. Da se danas provode izbori, HDZ-u bi dalo glas 26,3 posto ispitanih, što je za jedan postotni poen manje nego u siječnju te već peti mjesec za redom u kojem se HDZ-ov rejting topi. SDP je, s druge strane, na 25,7 posto podrške – za oko 1 i pol postotni poen su bolji nego prije mjesec dana te imaju već neko vrijeme jasan trend rasta. Razlika između dvije najveće stranke, dakle, iznosi jedva malo više od pola postotnog poena, a obzirom na trend – ne bi smjelo biti iznenađenje ako uskoro vidimo smjenu na vrhu, zaključuje Krešić.
Treće mjesto već neko vrijeme čvrsto drži stranka Možemo, ovaj mjesec su nešto ispod 10 posto podrške, slabiji za jedan postotni poen nego u siječnju. Četvrti je Most, također u blagom padu, podržava ih 6 posto ispitanih. Domovinski pokret je neznatno poboljšao svoj rejting u odnosu na prethodni mjesec, ali 2,7 posto podrške je daleko od nekadašnjih razina koje su dosezali, navodi Krešić.
Svi ostali sa svojim pojedinačnim rezultatima ostaju ispod 2 i pol posto, a povećao se i broj neodlučnih koji kažu da bi izašli na izbore, ali ne znaju kome bi dali svoj glas – trenutno ih je 15,8 posto.
POZITIVAN I NEGATIVAN DOJAM GRAĐANA O POLITIČARIMA
Na prvom mjestu uvjerljivo Zoran Milanović, što i nije neko čudo obzirom i na nedavni rezultat na izborima, i na inauguraciju – od svih naših ispitanica i ispitanika, koje smo pitali doživljavaju li ga pozitivno ili negativno, 53 posto kaže – pozitivac. Na drugom je mjestu Božo Petrov, koji je također pozitivac, ali za 33 posto ispitanih. Daliju Orešković pozitivnom doživljava 32 posto ispitanih, Tomislav Tomašević i Andrej Plenković dijele četvrtu poziciju – pozitivci su za 30 posto ispitanih.
Na listi negativaca na prvom mjestu Milorad Pupovac: 79 posto ispitanih smatra ga negativcem. Drugi je Andrej Plenković, na kojeg loše reagira 65 posto ispitanih. Za njim slijede Gordan Jandroković i Ivan Penava, a peta je na ovoj listi Anka Mrak Taritaš.
NAJVEĆI PROBLEM HRVATA – INFLACIJA
Na vrhu te liste je inflacija, što nimalo ne iznenađuje – potaknula je još nedavno ljude na bojkot trgovina. Na drugom je mjestu loš standard i kvaliteta života općenito, na trećem loše stanje u gospodarstvu. Četvrto mjesto drži loš status umirovljenika, a na petom mjestu je osjećaj da korupcija i kriminal postoje na najvišim razinama države. Moramo još napomenuti, ističe Krešić, priuštivo stanovanje – cijene stanovanja su, naime, po prvi puta ušle u među desetak najvećih problema za građane.
Napomena:
Istraživanje Crobarometar za Dnevnik Nove TV provodi agencija Ipsos na redovitoj mjesečnoj bazi. Istraživanje je provedeno između 1. i 20. veljače CAPI metodom na reprezentativnom uzorku od 984 punoljetnih građana iz cijele Hrvatske. Maksimalna pogreška iznosi 3,3 posto, a za rejtinge stranaka 3,6 posto.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Pogledajte koliko je danas skuplji frizer, a koliko restorani! Ipak, jedna namirnica čak je 8 posto jeftinija nego lani
February 25, 2025
Pogledajte koliko je danas skuplji frizer, a koliko restorani! Ipak, jedna namirnica čak je 8 posto jeftinija nego lani
DZS je potvrdio prvu procjenu inflacije za siječanj objavljenu 3. veljače koja je pokazala da su potrošačke cijene bile četiri posto veće nego u istom mjesecu lani i 0,1 posto u usporedbi s prosincem. Potvrđena je i prva procjena po HIPC indeksu (uključuje potrošnju stranih gostiju) prema kojem je godišnja inflacija iznosila pet posto, a mjesečna 0,2 posto.
Siječanj je četvrti mjesec zaredom kako inflacija ponovno ubrzava, a posljednje akcije bojkota potrošača pokazuju da više nisu spremni tolerirati poskupljenja. Po visini inflacije Hrvatska ne predvodi samo u eurozoni nego i u Europskoj uniji dijeli vrh s još dvije zemlje: neznatno višu stopu imaju samo Rumunjska, 5,3 posto, i Mađarska, 5,7 posto. Zemlje izvan eurozone proteklih su godina uglavnom imale višu stopu inflacije zbog viših cijena energije, ali je očito da to više nije presudan faktor.
Vojko Bašić/Cropix
Najnoviji podaci samo potvrđuju da u Hrvatskoj nezaustavljivo rastu cijene usluga i hrane. Prema HIPC-u, usluge su u siječnju bile 8,2 posto skuplje nego prije godinu dana, pri čemu su cijene u restoranima i hotelima rasle 11,1 posto.
PROČITAJTE VIŠE Prije 36 godina trebalo vam je 19 plaća da kupite najjeftiniji auto na tržištu, a tri života za najskuplji. Evo kakva je situacija danas
Frizerske usluge
Detaljni podaci DZS-a (metodologija ECOICOP) pokazuju da su cijene “brze i gotove hrane” rasle čak 12,7 posto, što zacijelo odražava povećanu potražnju. Od ostalih usluga značajan rast bilježe bankarske i poštanske usluge, 13 posto, ali i frizerske za žene, 15,3 posto. U slučaju nekih usluga, kao što su bolničke, rast nije velik kada se uspoređuje siječanj u odnosu na siječanj, iznosio je 4,8 posto, međutim prosječna stopa u 12 mjeseci uvećana je za čak 28,3 posto.
Vojko Bašić/Cropix
Već mjesecima ubrzava i inflacija hrane, pa je stopa rasta po HIPC indeksu u siječnju dosegnula 5,4 posto, nakon što je sredinom prošle godine pala na oko 2,5 posto. Kada se ta kategorija pogleda detaljnije, vidljivo je da ima i cijena koje su niže nego prije godinu dana. Cijene povrća, primjerice, pale su 4,1 posto, pri čemu predvodi krumpir koji je osam posto jeftiniji nego u lanjskom siječnju. S druge strane, voće je poskupjelo devet posto, kava 14,6 posto, a čokolada čak 30,7 posto.
Također, podaci DZS-a pokazuju da je rekreacija i kultura skuplja 5,8 posto, obrazovanje 5,4 posto, zdravlje 4,5 posto, kategorija stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva 4,2 posto, alkoholna pića i duhan u prosjeku su poskupjeli 3,9 posto, a prijevoz tri posto. S druge strane, kategorija komunikacija bilježi pad cijena za prosječnih 1,9 posto, a odjeća i obuća za 1,7 posto.
Je li ubrzanje inflacije nastavljeno i u veljači ili su akcije bojkota dale određene rezultate bit će poznato 3. ožujka, kada statističari objavljuju prvu procjenu za taj mjesec.
Konačne podatke za siječanj objavio je i Eurostat, a oni također pokazuju nastavak njezina blagog ubrzanja. U europodručju je u siječnju iznosila 2,5 posto, nakon 2,4 posto u prosincu, dok je u EU zabilježen rast cijena od 2,8 post nakon 2,7 posto u prosincu.
Ovaj je trend otvorio i dvojbe u pogledu budućih odluka Europske središnje banke. Iako se očekuje da će ESB početkom ožujka ponovno smanjiti troškove zaduživanja za četvrtinu postotnog boda, pojedini analitičari upozoravaju na to da inflacija cijena usluga “definitivno” nije pod kontrolom i da ne treba isključiti pauziranje smanjenja ključnih kamatnih stopa.
Mandarine poskupjele gotovo 60 posto
Na listi od 50 proizvoda u poljoprivredi, biljnoj i stočnoj proizvodnji, podaci DZS-a pokazuju pad cijena za 22 proizvoda.
U skupini povrća niže su cijene rajčica (-6,1 posto) krastavaca (-11,8 posto), cvjetače (-13,8 posto) lubenice (-14,3 posto), šećerne repe (19,5 posto) mrkve (-21,7 posto), a nešto su jeftiniji i crveni luk, grah, kupus, paprika, jaja i med.
Poskupljenja su uglavnom zahvatila voće, a najviše su poskupjele mandarine, s 0,42 centa na 0,67 centi, odnosno 59,5 posto. Cijena grožđa porasla je s 0,96 na 1,15 centi, a jabuke su poskupjele 10,4 posto, s 0,48 na 0,53 posto.
U skupini žitarica pale su cijene meke pšenice i zobi, dok su cijene kukuruza i ječma blago porasle. Cijene stočnih proizvoda uglavnom su podjednake onima u 2023. godini
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Pulska lučica Delfin neće biti izložena gradnji, uredit će se zelene površine
February 25, 2025
Pulska lučica Delfin neće biti izložena gradnji, uredit će se zelene površine
-Na Delfinu neće biti gradnje, poručio je danas pulski gradonačelnik Filip Zoričić nakon što je Gradsko vijeće Grada Pule na sjednici zakazanoj za 25. veljače 2025. trebalo je odlučivati o njegovom prijedlogu da se pokrene postupak raskidanja ugovora o financiranju uređenja građevinskog zemljišta na području Lučice Delfin, koji datira iz 2012. godine. No, predsjednica Gradskog vijeća je na prijedlog većine vijećnika uklonila spomenutu točku s dnevnog reda.
– Ugovor koji je sklopljen 2012. godine još je jedan u nizu kostura iz ormara koji je predstavljao veliki uteg za očuvanje prostora, zaštitu okoliša i povećanje kvalitete života naših građana. Zbog toga sam predložio pokretanje postupka raskida ugovora kako bi se jasno istaknulo da je nužno stati na kraj neželjenim posljedicama od kojih strahuju naši građani i da kao i 2012. o tome raspravlja Gradsko vijeće. Budući da su vijećnici većinski skinuli točku pokretanja postupka raskida ugovora s dnevnog reda, smatrao sam da je, bez obzira na to, potrebno nastaviti ustrajno zastupati interese građana, poručio je pulski gradonačelnik danas.
Osnovni cilj pokretanja raskida ugovora, navode u gradskoj upravi, bio je očuvanje prostora, zaštita okoliša i povećanje kvalitete života građana, a sve kroz sprječavanje mogućnosti gradnje na području Lučice Delfin, podno Ulica Prekomorskih brigada. Investitor je jučer, uvažavajući stav Grada Pule o zabrani gradnje, predložio sporazum o zamjeni lokacije gradnje čime bi se zona Lučice Delfin zaštitila od stambene namjene te bi se dalje razvijala kao uređeni javni prostor. Na takav je način postignuta pravedna ravnoteža zaštite javnog prostora i interesa građana te pravnih interesa investitora.
– Nakon komunikacije s gradom, investitor je jučer predložio sporazum o novoj lokaciji gradnje dok bi zona Lučice Delfina bila uređeni javni prostor. Ključno je zato naglasiti da ovaj korak predstavlja pravedan pristup za obje strane, a u idućem razdoblju poduzet ćemo konkretne korake o kojima će također odlučivati gradsko vijeće i znat će se javno i jasno svaki detalj. A za Gradsko vijeće je najvažnije da uvijek ostane u službi građana i javnosti. U daljnjem razdoblju vijećnicima Gradskog vijeća bit će dostavljena cjelokupna dokumentacija o novoj lokaciji, a ista će biti dostupna i javnosti, zaključio je Zoričić.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
-
Domaće zvijezde7 days ago
Baka Prase ostao bez YouTube kanala – Evo što se dogodilo!
-
Crna kronika1 week ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
-
Svijet1 week ago
Uskoro presuda koja bi mogla izazvati tektonske potrese u BiH, iz Banje Luke poručili: ‘Već idući dan ćete imati referendum!‘
-
Strane zvijezde2 weeks ago
Justin Bieber nahvalio slavnu glumicu na društvenim mrežama: Ponovno potaknuo glasine o razvodu s Hailey
-
Split vijesti1 week ago
Ne propustite večer smijeha u Lenas baru
-
Rijeka vijesti1 week ago
U ponedjeljak navečer otvorena cesta za tunel Učku između čvorova Veprinac i Matulji
-
Promo1 week ago
Zamka Trap Karneval/Jedini točan izbor za trap izlazak
-
Vijesti na Hrvatskom1 week ago
Nagrada Zagrepčanka godine dodijeljena Ivani Kalogjera Brkić