Connect with us

Svijet

Ovo što Trump traži od Kijeva nije se tražilo ni od Njemačke 1945., a vrlo je znakovito i kojeg su čovjeka Rusi poslali u Rijad

Petak 21. veljače ujedno je 1094. dan intenzivnog ratovanja u Ukrajini, gdje je vrijeme i nadalje izrazito zimsko. Budući se u većini države barem do početka idućeg tjedna i nadalje očekuju temperature dobrano ispod nule (oko -5 po danu i do -13 noću) – ne čudi ni pojačana potrošnja električne energ…

Published

on

21.02.2025.

Ovo što Trump traži od Kijeva nije se tražilo ni od Njemačke 1945., a vrlo je znakovito i kojeg su čovjeka Rusi poslali u Rijad

Petak 21. veljače ujedno je 1094. dan intenzivnog ratovanja u Ukrajini, gdje je vrijeme i nadalje izrazito zimsko. Budući se u većini države barem do početka idućeg tjedna i nadalje očekuju temperature dobrano ispod nule (oko -5 po danu i do -13 noću) – ne čudi ni pojačana potrošnja električne energ…

Petak 21. veljače ujedno je 1094. dan intenzivnog ratovanja u Ukrajini, gdje je vrijeme i nadalje izrazito zimsko. Budući se u većini države barem do početka idućeg tjedna i nadalje očekuju temperature dobrano ispod nule (oko -5 po danu i do -13 noću) – ne čudi ni pojačana potrošnja električne energije. Tu okolnost su posebno na jugu države pokušali iskoristiti agresori čiji su uspješni napadi na termoelektranu u Mikolajevu 16. veljače te uništenje energetskog objekta u Odesi 19. veljače izazvali široka isključenja (a onda i masovnije obustave grijanja te opskrbe vodom), ne samo u sektoru gospodarstva već i za građane. Svemu tome vlasti pokušavaju doskočiti instaliranjem prijenosnih elektrana/kotlovnica i javnih „točaka nepobjedivosti“ (u kojima građani mogu dopuniti struju u elektroničke uređaje, te se ugrijati i nahraniti toplim namirnicama).

Zadnjih je dana nastavljeno i saniranje posljedica ruskog napada bespilotnom letjelicom na sarkofag bloka 4 nuklearne elektrane Černobil u petak 14. veljače. Požar u oblozi oklopa tinja još i danas, a iako nije bilo prodora radijacije, ventilacija kao i lokalna opskrba vodom te dio opreme ostali su nedostupni. Kad požar bude ugašen, Ukrajina računa na novce međunarodnih partnera za popravak ove jedinstvene zaštitne građevine visoke 108 metara s kompleksnom lučnom konstrukcijom. Dok je tu situacija pod kontrolom promatrača Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), njihova zamjena u okupiranoj nuklearnoj elektrani Zaporižje kod Energodara nije uspjela ni 16. veljače (treći pokušaj) – gdje Ruska Federacija i nadalje incidentima nastoji prekinuti njihov dolazak s ukrajinskog teritorija te čitavu misiju isključivo osloniti na svoj nacionalni te okupirani prostor.

Za to vrijeme nastavljaju se i problemi sa strujnom opskrbom okupirane nuklearne centrale potrebnom za hlađenje tijekom gašenja (od predratnih deset dalekovoda već desetak dana radi samo jedan od 750KV). Ujedno se nastavljaju i aktivnosti vojnog kontingenta Sjeverne Koreje na ovim ratištima – kako povremeno djelovanje ljudstva u ruskoj regiji Kursk, tako i njihovog topništva koje je identificirano na fronti kod Kupjanska (uz objavu uništenja prvog samohodnog sustava M1989 Koksan oko utorka 18. veljače na obližnjem prostoru okupirane Luganske oblasti). Ukrajinske vlasti posebno ističu i poboljšanja koja su na sjevernokorejskim balističkim raketama KN-23 izvedene u Rusiji, tako da im je znatno podignuta preciznost – što je samo dio novina koje će iz ovog rata vjerojatno koristiti Sjevernoj Koreji i na njihovom domaćem terenu.

Dok se stanje međunarodne potpore Ukrajini komplicira iz dana u dan – napomenimo još kako je u ponedjeljak 17. veljače u gradu Bydgoszcz na sjeverozapadu Poljske bilo otvoreno i NATO združeno središte za analizu, obuku i izobrazbu (JATEC). Podsjetimo, radi se o centru za suradnju Ukrajine i država NATO članica koji bi trebao jačati ukrajinsku interoperabilnost, a članicama Saveza dati precizniji uvid u razne pouke s ukrajinskih ratišta. Naravno, dok se tu zahvaljivalo Poljskoj na domaćinstvu i NATO savezu na pomoći – čitava sudbina ovog projekta najednom je dovedena u pitanje najnovijim razvojem odnosa Sjedinjenih Američkih Država prema ne samo Ukrajini, već i ostalim NATO članicama te Europi u cjelini.

PROČITAJTE VIŠE Dok su se u Kijevu spremali za pregovore, stigao je hladan tuš iz Amerike. Trump je ispunio osnovnu želju despota iz Kremlja!

Divlje novosti iz SAD-a

Nakon prošlotjednih šokova koje su predstavnicima političke i obrambene sfere u Europi priuštili prvo novi američki ministar obrane Hegseth (12. veljače u Bruxellesu), a onda i novi potpredsjednik SAD-a J. D. Vance na prvom danu Međunarodne sigurnosne konferencije u Münchenu – ovaj se niz bolnih novosti za Ukrajinu i Europu nastavio i narednih dana nesmanjenim ritmom. Kao prvo, treba napomenuti predloženi sporazum o gospodarskoj suradnji koji je vlastima u Kijevu u srijedu 12. veljače isporučio američki ministar financija Scott Bessent – i kojeg je do petka 14. veljače ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbio potpisati (vrativši Amerikancima prijedlog ukrajinskih dopuna koje im nakon kraćeg promišljanja nisu bile prihvatljive). Ovaj dokument, za kojeg se na početku tražilo potpis unutar sat vremena, načelno je bio potaknut sličnim prijedlogom iz ukrajinskog „Plana pobjede“, ali se navodno u njemu tražilo prebacivanje u američke ruke ne samo 50 posto prihoda od ukrajinskih zemnih resursa, već i 50 posto financijske vrijednosti „svih novih licenci izdanih trećim stranama“. Prema izračunima zapadnih medija, radilo se tu o trajnim uvjetima „gorim od financijskih sankcija nametnutih Njemačkoj i Japanu nakon njihova poraza 1945. godine“, dok su izračuni pokazali i gotovo dvostruko veću vrijednost ovih obveza od one kojom se nakon Prvog svjetskog rata na mirovnoj konferenciji u Versaillesu kaznilo tadašnju Njemačku (preračunatih oko 269 milijardi USD za Njemačku 2019. nasuprot 500 milijardi koje su SAD sada tražile od Ukrajine). Dakle, ovim kolonijalnim sporazumom Sjedinjene Države su u praksi pokušale prisvojiti dijelove ukrajinskog gospodarstva – bez da je tu riječ o zajedničkim investicijama te davanju ozbiljnih sigurnosnih garancija za opstanak Ukrajine (što je već tjedan dana Zelenskom osnovni zahtjev). U idućim danima, iz Bijele kuće se samo pojačavao pritisak na Ukrajinu koju se 17. veljače nazvalo „kratkovidnom“ zbog odbijanja da američkim tvrtkama omogući pristup ukrajinskim prirodnim resursima, da bi se danas to oklijevanje nazvalo “jednostavno neprihvatljivo s obzirom na sve što su SAD učinile za Ukrajinu” (pa bi trebalo „smanjiti ton, dobro razmisliti i potpisati taj ugovor“, kako je to za televiziju Fox definirao Michael Waltz, savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Trumpa). Za to vrijeme se Zelenskog prigodno iz Moskve častilo da je „kijevski klaun“ te „beskorisni prosjak i lopov“ koji „pljuje u ruku onoga koji daje“ – potpuno ispuštajući iz vida navode da je Ukrajinu do sada rat koštao navodno oko 320 milijardi USD, od čega su Ukrajinci sami platili oko 120 milijardi, Europa 101,5 milijardu USD, a Sjedinjene Države 98,5 milijardi (navodno 67 u vojnoj pomoći te još 31,5 milijardu USD izravne financijske pomoći). Dakle, sve skupa daleko od oko 500 milijardi USD koje samo SAD zahtijevaju za sebe, napomenimo ponovno – bez davanja ozbiljnih sigurnosnih jamstava za Ukrajinu.

 Pregovori u Rijadu

-/Afp

Iako se tijekom tjedna čulo i o određenom poboljšavanju američkih uvjeta, do danas je Zelenski nastavio čuvati ukrajinske nacionalne interese izbjegavanjem stavljanja potpisa na ovu političko/diplomatsku prisilu – bez obzira na to da potpuni prestanak pomoći SAD itekako komplicira preživljavanje zemlje izložene općoj agresiji Ruske Federacije.

U međuvremenu su Sjedinjene Države u Saudijskoj Arabiji u utorak 18. veljače održale i prvi bilateralni susret visokih predstavnika Sjedinjenih Država i Ruske Federacije od početka ruske agresije na Ukrajinu. Američku delegaciju ondje su sačinjavali Marco Rubio (ministar vanjskih poslova), Steve Witkoff kao posebni predstavnik predsjednika za Bliski istok i već spomenuti Mike Waltz (savjetnik za nacionalnu sigurnost), dok su Ruse predstavljali Sergej Lavrov (ministar vanjskih poslova), Putinov pomoćnik Jurij Ušakov, te za ekonomska pitanja i Kiril Dmitrijev (izvršni direktor Ruskog fonda za izravna ulaganja – RDIF) – no zanimljivo je da se ujedno spominjalo i prisustvo Dmitrija Ribolovljeva, ruskog oligarha za kojeg se pričalo da je svojedobno u SAD spasio Donalda Trumpa iz financijskih problema. Iako se u Rijadu navodno pričalo o općenitom poboljšanju odnosa SAD i Rusije, jačanju rada veleposlanstava i mogućim ulaganjima (za što je pravni preduvjet skidanje američkih sankcija) – općenito se teško bilo oteti dojmu da je čitavo događanje predstavljalo jednu veliku rusku pobjedu. Ne samo da se režim Vladimira Putina, osumnjičenika za ratne zločine, vratio u svjetsku javnost – već je ruska strana tu zabilježila i niz konkretnih diplomatskih trofeja. Kao prvo, već i prije sastanka iz američkih se izvora čulo da SAD ne smatraju realističnim da Ukrajina uspije zadržati svoje regije koje je Rusija odlučila pripojiti i osvojiti, jednako kao ni članstvo Ukrajine u NATO savezu. Zatim je održan skup u Rijadu o kojem se Ukrajinu nije čak ni obavijestilo – dok je želja domaćina da ih ugoste navodno otpala na inzistiranje SAD i Rusije. Jednako je tako otpalo i sudjelovanje u američkom pregovaračkom timu umirovljenog generala Keitha Kellogga (kojeg Rusi navodno doživljavaju posebno oštrim, tako da je završio preusmjeren prema Europi i vlastima u Ukrajini), čime su Rusi navodno uspjeli diktirati sam sastav pregovaračke ekipe na suprotnoj strani.

Sergej Lavrov i Mohammed bin Salman u Rijadu

-/Afp

Stvari su se i nastavile jednakim tonom, gdje je Ruska Federacija imala priliku postaviti i niz dodatnih uvjeta – ne samo da se krene raspravljati o odustajanju od obećanja iz 2008. godine o davanju NATO članstva Ukrajini ikad u budućnosti, već posebno i o neprihvatljivosti ikakvog prisustva vojnih trupa iz NATO članica u Ukrajini, pa makar i u okviru nekog budućeg primirja.

Napomenimo da je upravo tema okupljanja tih nekakvih mirovnjaka za potencijalno slanje u Ukrajinu zadnjih dana ionako izvan svake mjere opterećivala brojne zemlje Europske unije i NATO saveza. Među ostalim, o tome se navodno pričalo u nedjelju 16. veljače kada je na marginama Sigurnosne konferencije u Münchenu održan hitni sastanak ondje prisutnih EU ministara vanjskih poslova. Na dnevnom redu je bila podrška Ukrajini, no izgleda da se uspjelo tek sumirati stanje stvari – dok do daljnjeg nema naznaka ikakvog posebnog sastanka Europskog vijeća temeljem novih odnosa Donalda Trumpa i Vladimira Putina, te očiglednog isključivanja Europe iz njihovih razgovora o budućnosti Ukrajine. Ipak, u Parizu je Emmanuel Macron prvo u ponedjeljak 17. veljače organizirao neformalni uži sastanak čelnika Danske, Francuske, Njemačke, Poljske, Španjolske i Velike Britanije, uz prisustvo i predsjednika Europskog vijeća Antónia Coste, predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i glavnog tajnika NATO saveza Marka Ruttea. Dok je ostatak kontinenta brujao o isključivanju niza manjih država, ni ovaj uži skup zapravo nije uspio usuglasiti ništa bitno o budućoj europskoj sigurnosti. Osim naznaka mogućnosti okupljanja oko 30.000 vojnika za (itekako potencijalnu) misiju nadzora primirja u Ukrajini, izgleda da se usuglasilo i održavanje postojećih sankcija prema Ruskoj Federaciji, a možda i dodatni veći paket vojne pomoći za Ukrajinu koja nadalje svakodnevno odolijeva ruskim napadima na čitavoj fronti. Nije se mnogo promijenilo ni na drugom sličnom francuskom skupu, organiziranom u srijedu 19. veljače pretežito za Kanadu te EU/NATO države koje nisu bile pozvane na prvi spomenuti skup dva dana ranije. Naravno, ne treba posebno ni napominjati da se oba ova skupa iz Mađarske i Slovačke karakteriziralo „ujedinjavanjem snaga koje ne žele mir u Ukrajini“, odnosno zemalja „prijatelja rata“, čija je politika „neprestano izazivala i nastavljala uzrokovati opasnost od eskalacije rata“.

PROČITAJTE VIŠE ‘Ukrajini je upravo najveći saveznik okrenuo leđa, dobili su ultimatum! Sve podsjeća na ono što se dogodilo Poljskoj 1939.‘

Ipak, dok se bilateralni odnosi Sjedinjenih Država i Ukrajine tijekom ovog tjedna zaoštravaju iz dana u dan – a Trump Ukrajinu optužuje za počinjanje rata s Rusijom (zaboravljajući tko je agresor), te njenog predsjednika naziva diktatorom bez izbornog legitimiteta (koji kod kuće nema 4 posto podrške već barem 57 postom uz tendenciju rasta izazvanu ponašanjem samih SAD) – izgleda da je Europskoj uniji ipak uspjelo barem načelno usuglasiti 16. po redu paket sankcija prema Ruskoj Federaciji. Dok barem privremeno izgleda da bi se slične sankcije SAD mogle barem privremeno održati, Europa je 19. veljače najavila potencijalno usuglašavanje i usvajanje svog novog paketa sankcija za treću godišnjicu ruske agresije na Ukrajinu, u ponedjeljak 24. veljače. Ministri vanjskih poslova bi tada trebali usvojiti mjere koje će pogoditi ruski izvoz aluminija, brodove tzv. „sive flote“ kojima Rusija mimo dosadašnjih ograničenja izvozi naftu, dodatnih 13 ruskih banaka te niz tehnoloških proizvoda s potencijalnom vojnom uporabom (posebno igračke konzole, koje navodno služe za upravljanje bespilotnim letjelicama). Pri tome, kompletan će uvoz aluminija biti zaustavljen za godinu dana (do tada kvota od maksimalno 270.000 tona uvoza), a rusku flotu nesigurnih i starih tankera pod stranim zastavama planira se suzbijati formiranjem dodatnih mjera protiv vlasnika i operatera brodova, jednako kao i njihovih kapetana (koji će dospijevati na posebnu listu). Uz strožu kontrolu luka i rafinerija planira se na popis dodati dodatna 73 broda (lista će time obuhvatiti 152 plovila koja Rusija koristi za takav prijevoz i pribavljanje zarade). Dok tek treba vidjeti hoće li Europska unija tu uspjeti operativno savladati već tradicionalni otpor Mađarske i Slovačke ikakvom ograničavanju Rusije – jednako velika pitanja otvaraju i pojedine glasine iz Sjedinjenih Država o mogućem uvođenju nekakvih mjera i protiv ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog te osoba iz njegova najužeg kruga u sklopu pritiska da popusti i pod krinkom mirovnih pregovora prepusti dijelove Ukrajine agresoru, a rudna bogatstva svoje države Donaldu Trumpu. Sve to bi još nedavno bilo potpuno nerealno i nevjerojatno, ali u svjetlu zadnjih tjedana nove američke administracije – tko zna.

Donald Trump

Win Mcnamee/Getty Images Via Afp

Stanje na bojištima – ruska regija Kursk

Na krajnjem jugozapadu ruske regije Kursk nastavljaju se borbe uzduž glavnine ruba od Ukrajine okupirane zone. Pri tome, glavnina događanja i nadalje je koncentrirana na jugozapad ovog bojišta, gdje je bojišnica načelno položena uz rijeku Loknja (od juga prema sjeveru oslonjena na sela Sverdlikovo, Lebedevka, Loknja, Nikoljskij, Viktorovka, Malaja Loknja, Staraja Soročina i Novaja Soročina). Ovdje su Rusi nastavili napredovati u području oko sela Sverdlikovo. Nakon zauzimanja glavnine sjevernog te zapadnog dijela naselja do subote 15. veljače, ovaj je tjedan donio nastavak borbi u naselju. U ponedjeljak 17. veljače ruska strana je i službeno objavila „oslobađanje“ ovog naselja, a do četvrtka 20. veljače tu su činjenicu priznali i neslužbeni izvori s ukrajinske strane, navodeći ujedno i širok ruski prilaz ovom naselju s njegove zapadne strane. Iako nije jasno kuda će se tu točno nastaviti rusko napredovanje, borbeni pritisak je i dalje bilježen sjevernije po ukrajinskoj liniji, uz sela Lebedevka, Loknja, Nikoljskij i Mala Loknja – što je vjerojatno sada i glavna obrambena linija čitavog zapadnog ruba šire ukrajinske zone. Napomenimo da zadnjih dana nije bilo jasnih vijesti sa sjevera i sjeveroistoka od Ukrajine okupirane zone, no borbe su definitivno vođene jugoistočno od okupiranog grada Sudža, jedinog ruskog regionalnog središta u ukrajinskim rukama. Ondje se čulo o ruskim napadima na sela Bondarevka i Kolmakov, oboje na rijeci Smerdica, kao i samo oko 2 km zapadnije kod sela Mahnovka. Pri tome, nije jasno kako u isto to vrijeme stoje stvari u selima Čerkaskaja Konopeljka te Fanasejevka – koja su zapravo usred ove borbene zone, ponešto izbačena prema jugoistoku. Jednako tako, bilježilo se i borbe na krajnjem jugoistoku ukrajinske okupirane zone. Ondje glavnina bojišnice teče uz zapadnu obalu rijeke Psjol, a uz okršaje nedaleko sela Kurilovka i Guevo, izgleda da je Rusima između ova dva lokaliteta uspjelo prijeći rijeku Psjol prema zapadu te se utvrditi u šumovitoj zoni izletničkog kampa „Klasić“ na samo oko 400 metara od rijeke.

Pri tome, čitava borbena zona u ruskoj regiji Kursk i nadalje je pod intenzivnim topničkim i zračnim djelovanjima, koja jako pogađaju kako borce tako i preostalo civilno stanovništvo. Osim što ruske vlasti ondje i dalje ne uspijevaju formirati jedinstveni online registar nestalih stanovnika regije, tek ostaje za provedbu i raspodjela oko 1,3 milijarde rublji (oko 14 milijuna eura) doznačenih kompenzacija za tamošnje pogranične civile koji su morali iseliti radi borbi. Osim toga, izgleda da nema ništa ni od ruskog prekograničnog prodora 810. marinske brigade iz Sevastopolja, kojim se 19. veljače osobno pohvalio Vladimir Putin. S ukrajinske strane se zato čulo o zaustavljanju borbene grupe koja je iz ruske regije Kursk pokušala prijeći u ukrajinsku regiju Sumi – uz navod da se tu radilo tek o specijaliziranoj diverzantsko-izvidničkoj grupi (DRG), a ne o nekom brojnijem dijelu spomenute ruske brigade koja već duže ratuje u regiji Kursk.

Volodimir Zelenski

Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia/Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia

Stanje na bojištima – Ukrajina

Iako je zadnji vikend u Ukrajini bio obilježen kratkom fazom izuzetno oštrih borbi, od 16. veljače do pred kraj tjedna bilježi se određeno slabljenje ritma sukoba, paralelno s pogoršanjem zimskog vremena. Pri tome, na sjeveru Harkivske oblasti opet se čulo tek o okršajima kod ukrajinskog uporišta Lipci, te istočnije u gradu Vovčansku, ali bez naznaka ikakvih pomaka bojišnice. Nažalost, i opet je bilo borbeno intenzivnije oko 70 km jugoistočno, na rijeci Oskil sjeverno od Kupjanska. Ondje se ponovljeno spominje sukobljavanje na samom sjeveru riječnog toka Oskila, nedaleko granice s Rusijom, kod ukrajinskog mjesta Topoli i nije jasno je li to riječ samo o manjem prekograničnom upadu ili bitnijem napredovanju agresora. No, takvih dilema nema oko 18 km južnije po toku rijeke Oskil, budući se tu nedvojbeno radi o ruskom mostobranu koji iz dana u dan postaje sve opsežniji.

Kod lokaliteta Novomlinsk (službeno okupiran 5. veljače) Rusi su napredovali oko 1,5 km sjeverno uz rijeku, te su do ponedjeljka 17. veljače oko 2,5 km sjeverozapadno uspjeli zauzeti i selo Figolivka. Uz to, ponešto južnije se borbe vode na zapadnim prilazima naselju Dvorična (usprkos ruske okupacije službeno objavljene još 27. siječnja), kao i oko 4,5 km jugozapadno oko sela Zapadne (koje su Rusi službeno objavili okupiranim 22. siječnja). Jednako tako, čuje se o nastavku sukobljavanja i južnije, praktički na prilazima ukrajinskom gradu Kupjansku, kod sela Monačinivka, Mala Šapkivka, Kindrašivka i Golubivka, samo par kilometara sjeverozapadno i sjeverno od bitnog ukrajinskog uporišta u kojem je navodno ostalo tek 1.900 civila pod učestalim napadima neprijateljskih dronova.

PROČITAJTE VIŠE Ovo je najopasniji dio Trumpovog plana za Ukrajinu!

Slično je aktivno bilo i samo malo istočnije, po bojišnici ukrajinske enklave istočno od Kupjanska (na istočnoj obali Oskila). Ondje se spominjalo sukobe na sjeveroistočnim prilazima Kupjansku, zatim kod Petropavlivke na sjeveru, kod Zagorukivke i Stepove Novosilke na istoku te na južnom rubu ove zone na prilazima sela Pišćane Donje, Novoosinove i Gluškivka – sve to bez vijesti o pomacima bojišnice.

Dalje prema jugu, na ukrajinskim položajima od Oskila uz granicu Harkivske oblasti, bilo je zadnjih dana ponešto borbeno intenzivnije. Okršaji su bilježeni kod sela Zagrizove i kod Nove Krugljakivke, uz manje napredovanje agresora po otvorenim prostorima južno od okupiranog sela Lozova. Borbe su bilježene i kod sela Kopanki, Novojegorivka i Grekivka, kao i zapadno od okupirane Makiivke te južnije kod Balke Žuravke. Napomenimo da su dalje niz rijeku Žerebec vođene i borbe kod sela Kolodjazi, dok su agresori u utorak 18. veljače objavili i okupaciju malog sela Jampolivka, kod kojeg ukrajinski izvori i nadalje spominju redovite okršaje.

Ilustrativna fotografija, bojište u Ukrajini

Maciek Musialek/Anadolu Via Afp

Slično se stanje bilježi i južno od rijeke Siverski Donjec, gdje se čulo o borbama kod Bilogorivke, u njenom zaleđu kod Grigorivke na Siverskom Donjecu, ali i južnije pri uvelike razrušenom naselju Verhnokamjanske, te na južnim prilazima ukrajinskom gradu Siversku. Ipak, sve ove vijesti dolaze bez spomena bitnijih pomaka bojišnice. Na jugozapadu, bliže borbenoj zoni oko ukrajinskog uporišta Časiv Jara, i dalje traju okršaji kod sela Vasjukivka, kao i bliže gradu, nedaleko sela Novomarkove te Grigorivka (koje su agresori već nekoliko puta proglašavali okupiranim). Za to vrijeme se borbe vode i za sam Časiv Jar, kao i prigradske uzvisine koje ondje omogućavaju pregled bojišta, dok agresori i neposrednu pozadinu ustrajno napadaju kako topništvom tako i iz zraka. Ipak, zadnjih dana tu nije bilo vijesti o bitnijim pomacima bojišnice – baš kao ni u okolici ponešto južnijih ukrajinskih naselja Oleksandro-Šultine i Bila Gora, koja su bila izložena ruskim napadima.

U borbenoj zoni oko grada Torecka, oko 22 km južno od Časiv Jara, situacija je i dalje prilično nejasna. Naime, ruska strana od 8. veljače grad Toreck tretira okupiranim, dok ukrajinska strana i nadalje spominje okršaje sjeverno od grada (Ozarjanivka i Diliivka), te u tamošnjim rubnim dijelovima grada (četvrt Krimske i pojedini lokaliteti na sjeverozapadnom rubu izgleda uvelike okupiranog grada). Jugozapadno od Torecka ukrajinska strana i dalje spominje borbe u selu Šćerbinivka (uvelike okupirano), a još malo na jugozapad izgleda da se potvrdila i ruska okupacija naselja Leonidivka. U nastavku se i dalje drže ukrajinske obrambene linije između Torecka i Pokrovska, uz vijesti o napredovanju agresora sjeveroistočno od okupiranog sela Vozdviženka. Ondje su potvrđeni ruski navodi o zauzimanju sela Zelene Pole (okupacija službeno oglašena u petak 14. veljače), dok se nastavljaju okršaji sjeverno oko Tarasivke i na prilazima naselju Vodjane Druge (okupirano 13. veljače). Dok se ponovljeno čuje o borbama kod sela Elizavetivka, ipak treba spomenuti 19. veljače izveden manji ukrajinski napad kojim je nanovo preuzeta kontrola trase magistralne prometnice T- 0504 (Pokrovsk-Kostjantinivka), u zoni tamošnjeg ovećeg ali planski zarušenog čvorišta. Uz nastavak vijesti o borbama na istočnim i jugoistočnim prilazima Pokrovsku (Novotorecke, Promin, Mirnograd), treba spomenuti i sličnu manju ukrajinsku ofenzivnu akciju u neposrednoj okolici sela Lisivka u četvrtak 20. veljače – čime je dodatno ojačana ta ionako iznimno otporna točka obrane Pokrovska – jednako kao što je 19. veljače bilježeno i manje oslobađanje terena na prilazima selu Pišćane (čime je dodatno ojačana obrana tog prije desetak dana nanovo oslobođenog naselja, čime se Zelenski pohvalio u Münchenu). Manje su uspješne za obje strane bile borbe kod sela Kotline, Udačne, Uspenivka i Novooleksandrivka, baš kao i južnije kod uvelike zauzetih sela Nadiivka i Sribne. Dapače, iz Sribne se bilježio prodor agresora i zapadno u obližnje selo Zaporižja, u kojem su vođene borbe s braniteljima.

Krizno na jugoistoku

Samo desetak kilometara južno od sela Sribne, nastavilo se aktivno urušavanje ukrajinskog izboja fronte prema istoku, u smjeru prilaza prema sad okupiranom gradu Kurahove. Ova borbena zona još se donekle držala do subote 15. veljače, od kada su krenule praktično svakodnevne promjene. Iako se na sjevernom rubu i nadalje izgleda drži barem dio obrane sela Andriivka na rijeci Vovči, krizu su pokrenuli ruski prodori po praktično čitavoj dužini južnog ruba ovog izboja. Dok se na njegovom krajnjem istočnom rubu postupno otpuštalo ukrajinske položaje u naselju Dačne (samo 2 km zapadno od okupiranog grada Kurahove), u ruke agresora pao je dobar dio sela Ulakli kroz koje vodi cesta istočno prema Dačne. Samo Dačne je konačno u cijelosti okupirano 19. veljače (iako su to Rusi službeno proglasili još 14. veljače), a onda se do četvrtka 20. veljače bojišnica pomaknula na zapad oko 6 km – pred samo selo Ulakli u kojem sada traju borbe. Jednako tako, ogorčene borbe su bilježene i u zapadnijem selu Konstatinopil, gdje su agresori završili izbačeni iz naselja, ali uz jake položaje na njegovim južnim prilazima. Dok je takvo skraćivanje fronte bilo očekivano, bilo bi bolje da je izvedeno više planski, a ne pod neposrednom vatrom agresora u napadu.

Na bojišnici dužine oko 20 km jugozapadno od spomenutog ukrajinskog uporišta Konstantinopil, brani se ostatak ukrajinskog dijela Donjecke oblasti. Zadnjih se dana tu opet navodilo okršaje kod ukrajinskih uporišta Rozliv i Bahatir, baš kao i na prilazima okupiranim selima Rozdoljne i Novi Komar. Baš nedaleko Novog Komara je početkom tjedna došlo do ruskog prodora preko rijeke Mokri Jali u naselje Novoočeretuvate koje je sada poprište borbi. Sličan je pritisak agresora bilježen i sjeverozapadno od 27. siječnja okupirane Velike Novosilke – s naglaskom na pomake prema naseljima Burlacke i Viljne Polje na sjeverozapadu te Novosilka na zapadu (do koje su Rusi stigli 17. veljače, da bi do 20. veljače zauzeli većinu tog malog naselja). Konačno, napomenimo da se niz manjih okršaja vodio i uzduž bojišnice u regiji Zaporižje – Gulajpole, Zaliznične, pa istočnije kod Orihiva (Novoandrivka, Mali Šćerbaki i Stepove), te kod Kamjanske na bivšim obalama Dnjepra. Ipak, sve to nije dovelo do bitnijih pomaka bojišnice.

Autor teksta je analitičar portala Obris.org koji i na Jutarnji.hr objavljuje vojne analize

https://www.jutarnji.hr/feed/

Svijet

Papa Franjo i dalje je u kritičnom stanju

Published

on

By

February 23, 2025

Papa Franjo i dalje je u kritičnom stanju

Prema najnovijim informacijama iz Vatikana, zdravstveno stanje pape Franje i dalje je kritično. Kako prenosi Sky News, 88-godišnji poglavar Katoličke crkve hospitaliziran je već više od tjedan dana zbog dvostruke upale pluća i kroničnog bronhitisa. “Sveti Otac doživio je produljenu respiratornu kriz…

Prema najnovijim informacijama iz Vatikana, zdravstveno stanje pape Franje i dalje je kritično. Kako prenosi Sky News, 88-godišnji poglavar Katoličke crkve hospitaliziran je već više od tjedan dana zbog dvostruke upale pluća i kroničnog bronhitisa.

“Sveti Otac doživio je produljenu respiratornu krizu koja je zahtijevala primjenu kisika visokog protoka”, navodi se u službenom priopćenju Vatikana. Zabrinjavajuće je što papa “pati više nego jučer”, a liječnici su mu morali dati i transfuziju krvi zbog otkrivene trombocitopenije.

Unatoč teškom stanju, papa je dio dana proveo sjedeći u naslonjaču, no prognoza je i dalje neizvjesna. Već drugi tjedan zaredom neće predvoditi nedjeljnu molitvu, a očekuje se da će pripremiti pisanu propovijed koju će netko drugi pročitati.

Papa Franjo

Alberto Pizzoli/Afp

Sve se glasnije spekulira i o mogućo papinoj ostavci, o čemu se Vatikan još nije očitovao. Liječnici ističu da Franjo “nije izvan opasnosti”, ali da trenutno ne postoji opasnost od smrtnog ishoda.

Uz respiratorne probleme, papa se bori i s višestrukom infekcijom bakterija i virusa u dišnom sustavu. Očekuje se da će ostati u bolnici Gemelli u Rimu barem još tjedan dana.

Latinska Amerika moli za Franju

Ljudi diljem Latinske Amerike molili su se za papu Franju, prvog vođu Katoličke crkve koji dolazi s tog područja, nakon što je Vatikan u subotu izvijestio da je papa rođen u Argentini u kritičnom stanju u rimskoj bolnici.

Katolici od Meksika do Argentine i Pacifika do atlantskih obala prisustvovali su misama, palili svijeće i pojedinačno molili za papin oporavak.

“Mi … molimo za njega s povjerenjem u Boga i molimo za njegovo zdravlje s radošću”, rekao je argentinski svećenik Adrian Bennardins.

Pohvalio je Franju što je globalnu Katoličku crkvu učinio “bližom, jednostavnom, bratskom, ne izostavljajući nikoga”.

Oko 54 posto Latinoamerikanaca izjasnilo se kao katolici u istraživanju Latinobarometra iz 2024. koje je intervjuiralo ljude u 18 zemalja, što je pad u odnosu na 80 posto 1995.

Među vjernicima, ljudi su rekli da osjećaju srodstvo s Franjom, koji je postao Papa 2013. i primljen u bolnicu 14. veljače, zbog kulturološke sličnosti.

“Budući da je Latinoamerikanac, on govori naš jezik i dijeli osjećaje latinoameričke zajednice jer dolazimo iz slične kulture”, rekao je Grisel Jimenez koji je prisustvovao misi u bazilici Guadalupe u Mexico Cityju.

Franjo je započeo svoju karijeru kao isusovački svećenik u Argentini, a kasnije je služio kao nadbiskup Buenos Airesa i kardinal.

U Buenos Airesu, papina slika s izrazom “grad moli za vas” projiciran je na čuveni gradski obelisk u noći s petka na subotu.

Argentina je ranije ovog tjedna uputila nacionalni poziv svim “viljama” i “bariosima” – siromašnim četvrtima i gradovima – da mole za Papu.

Gabriel Indihar (50) poslušao je poziv, vjerujući u snagu zajedničke molitve.

“Kada zajednica moli zajedno, ona ima veći doseg do Boga tako da on može učiniti te čudesne preobrazbe”, rekao je Indihar. “To je zahtjev koji upućujemo papi.”

U susjednom Brazilu, najvećoj katoličkoj zemlji na svijetu, ljudi su se također pridružili molitvama.

“Kao katolik, ne radi se samo o štovanju Krista, već i o molitvi za papu, molitvi za našu crkvu i molitvi za svijet”, rekao je Helio Martins Da Silva, vjernik u Sao Paulu.

Zdravstveno stanje pape Franje pogoršalo se u protekla 24 sata, priopćio je Vatikan u subotu, dodavši da je pretrpio “produženu respiratornu krizu nalik astmi” i da je primio transfuziju krvi.

“Sveti Otac je na oprezu i proveo je dan u stolici, iako mu je lošije nego jučer. U ovom trenutku prognoza je i dalje neizvjesna”, priopćio je Vatikan.

Franjo je primljen u rimsku bolnicu Gemelli 14. veljače nakon što je nekoliko dana imao problema s disanjem. Otad mu je dijagnosticirana obostrana upala pluća.

Vatikan je objavio da su liječnici papi morali prepisati “visoki protok” kisika zbog poteškoća s disanjem i da su transfuzije krvi bile potrebne jer su testovi pokazali da je imao nisku razinu trombocita, što je povezano s upalom pluća.

“Stanje Svetog Oca i dalje je kritično”, navodi se u priopćenju. “Papa nije izvan opasnosti.”

Gemelli bolnica u Rimu

Alberto Pizzoli/Afp

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Danas je jedan od najvažnijih dana u modernoj povijesti Europe

Published

on

By

February 23, 2025

Danas je jedan od najvažnijih dana u modernoj povijesti Europe

Ishod današnjih parlamentarnih izbora u Njemačkoj neće biti presudan samo za njemačke građane, nego i za budućnost cijelog Starog kontinenta koji se, baš kao i Njemačka, nalazi na povijesnoj prekretnici. Pariz, London, Rim i Varšava čekaju da vide tko će u ponedjeljak preuzeti kormilo nad zatrokiran…

Ishod današnjih parlamentarnih izbora u Njemačkoj neće biti presudan samo za njemačke građane, nego i za budućnost cijelog Starog kontinenta koji se, baš kao i Njemačka, nalazi na povijesnoj prekretnici.

Pariz, London, Rim i Varšava čekaju da vide tko će u ponedjeljak preuzeti kormilo nad zatrokiranim gospodarskim motorom Europske unije, a ankete daju prednost Friedrichu Merzu, lideru demokršćanske stranke CDU, socijalno konzervativnom njemačkom poduzetniku koji je godinama bio na čelu najvećeg ulagačkog fonda na svijetu.

Protuprosvjednici blokiraju cestu i krajnje desničare u Berlinu

 

Odd Andersen/Afp

Friedrich Merz i njegov CDU – i sestrinski CSU – prema anketama bi trebali dobiti oko 30 posto glasova Nijemaca, a u kampanji su isticali Merzove gospodarske reference, navodeći da će on donijeti teške odluke i izbaviti Njemačku iz nezabilježene ekonomske krize. Nijemci žive sve lošije, njemačku svjetski poznatu industriju potopila je vanjska konkurencija nakon što su joj prve udarce zadali covid-19 i zavrtanje ruskih plinskih pipa, a u zemlji je u usponu krajnja desnica, radikalna i za pojmove drugih europskih krajnjih desnica. 

Zemlju od prošle godine potresaju teroristički napadi čiji su počinitelji mahom bili imigranti. Alternativa za Njemačku, velikim dijelom upravo zbog toga, u anketama je druga politička snaga u zemlji i ima podršku čak 20,5 posto Nijemaca – svakog petog građanina. Takva snaga u parlamentu neviđena je od Drugoga svjetskog rata i u skladu je s globalnim trendovima.

PROČITAJTE VIŠE Jutarnji u utvrdi njemačke radikalne desnice: ‘Obožavamo Thompsona, ali nažalost, prolazimo isto što i on‘

Friedrich Merz

Volker Hartmann/Afp

Alice Weidel 

Fabrizio Bensch/Afp

Analize se slažu da će ponedjeljak označiti kraj kancelara Olafa Scholza koji je vladao u sklopu tzv. semafor koalicije i čije su upravljanje Njemačkom obilježili unutarkoalicijsko svađanje i politička paraliza zemlje. Scholzov SPD ima oko 15 posto podrške, a posljednje ankete prije dana odluke pokazivale su da se Slobodni demokrati (FPD – liberali) i dvije krajnje lijeve stranke – Die Linke i Savez Sahre Wagenknecht (BSW) – bore da prijeđu prag od pet posto iako je Die Linke zabilježio solidan rast posljednjih tjedana. Ovisno o tome kako prođu male stranke, očekuje se koalicijski dogovor u jednoj od tri kombinacije: CDU i Zeleni, CDU i SPD – tzv. velika koalicija te CDU, Zeleni i SPD. Prelazak praga FPD-a potencijalno bi unio promjene u koalicijsku križaljku, no put do dogovora mogao bi biti mukotrpan i dug.

Američka administracija pomno će pratiti rezultate. Elon Musk, koji je desna ruka američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegov glavni “spin doktor” na međunarodnoj političkoj sceni, pomagao je AfD-u da dođe do što većeg broja glasova. Poručio je da samo AfD može “spasiti Njemačku”, a s lidericom te stranke Alice Weidel napravio je intervju po uzoru na intervju koji je napravio s Trumpom prije nego što je Trump trijumfalno ušao u Bijelu kuću. Musk se nije ustručavao ni od komentara visoke politike u Njemačkoj, među ostalim je otvoreno vrijeđao Olafa Scholza i neke druge političare. 

Pokušavajući utjecati na izbore u Njemačkoj, potpredsjednik SAD-a J. D. Vance u nedavnim je govorima rekao da Europa mora srušiti postojeće “vatrozide”, sugerirajući da bi velike tradicionalne europske stranke trebale odustati od politike zajedničkog blokiranja ulaska krajnje desnih stranaka u vladu. Vance se čak obrušio na slobodu govora u Njemačkoj i Europi, tvrdeći da Europljani žive pod “režimima”. Međutim, prema svim dostupnim izjavama i najavama, AfD, koliko god da mu rasla podrška, neće moći ući u njemačku vladu.

PROČITAJTE VIŠE I njemačka oporba nezadovoljna Trumpovim planom za Ukrajinu: ‘To se ne radi, pogotovo ne prijateljima‘

Kancelar Olaf Scholz

Ralf Hirschberger/Afp

No, izgledni kancelar Merz i dalje bi mogao biti u nezgodnoj poziciji jer osim što bi koalicijski pregovori mogli potrajati, takva nova vladajuća bilaterala ili trilaterala mogla bi zapinjati na brojnim pitanjima, pogotovo proračunu i fiskalnoj politici.

Među ključnim stavkama izbornih programa u slučaju CDU-CSU je smanjenje poreznog opterećenja, rezanje socijalne pomoći i zatvaranje njemačkih granica. Na jednom od posljednjih skupova uoči izbornog dana Merz je poručio da će Njemačka pod njegovim vodstvom zauzeti snažniju poziciju na međunarodnoj sceni te da će “značajan dio vremena posvetiti držanju Europske unije na okupu” s obzirom na “tektonske pomake u svjetskim središtima moći”.

Scholzov SPD bi podigao poreze za najbogatije i pokrenuo investicijski fond za državnu infrastrukturu vrijedan 100 milijardi eura. Zeleni žele nastavak odmicanja od fosilnih goriva i popuštanje kočnica za zaduživanje, a AfD traži pooštravanje politike prema imigrantima, nastavak kupnje ruskog plina i neprijateljski je orijentiran prema Bruxellesu, a prijateljski prema Moskvi.

Za razliku od prošlog saziva, u kojem je bilo rekordnih 735 zastupnika, u novom Bundestagu trebalo bi sjediti 630 zastupnika.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Reuters ekskluzivno otkrio detalje najnovije Trumpove ucjene. Ako je istina, Ukrajinu čeka i vojni i civilni potres

Published

on

By

February 22, 2025

Reuters ekskluzivno otkrio detalje najnovije Trumpove ucjene. Ako je istina, Ukrajinu čeka i vojni i civilni potres

Američki pregovarači su navodno zaprijetili da će Ukrajini onemogućiti pristup Starlinku ako se ne uspije postići dogovor o mineralima, piše Newsweek, pozivajući se na izvore Reutersa. To su izjavila “tri izvora upoznata s tim” koja su razgovarala s Reutersom. Starlink Kijevu i njegovoj vojsci pruža…

Američki pregovarači su navodno zaprijetili da će Ukrajini onemogućiti pristup Starlinku ako se ne uspije postići dogovor o mineralima, piše Newsweek, pozivajući se na izvore Reutersa. 

To su izjavila “tri izvora upoznata s tim” koja su razgovarala s Reutersom.

Starlink Kijevu i njegovoj vojsci pruža ključnu internetsku povezanost. Postoji oko 42.000 Starlink terminala koji rade u bolnicama, tvrtkama i vojnim objektima u Ukrajini, prema The Kyiv Independentu.

Donald Trump

Jim Watson/Afp

“Gubitak Starlinka promijenio bi igru”, rekla je za Reuters Melinda Haring, viša suradnica Atlantic Councila.

Nedavno je Zelenski odbio prijedlog SAD-a kojim bi američke tvrtke dobile 50 posto vlasništva nad ukrajinskim nalazištima rijetkih minerala, kao način da se zemlja oduži za vojnu pomoć.

PROČITAJTE VIŠE S Trumpom se može samo na jedan način. Onako kako to radi Macron

Volodimir Zelenski

Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia/Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia

Zelenski je odbio potpisati sporazum, uz stav da je previše fokusiran na interes SAD-a i da nedostaju odredbe koje bi pomogle u odvraćanju buduće ruske agresije, izvijestio je The Associated Press.

“Nisam dopustio ministrima da potpišu sporazum jer po mom mišljenju nije spreman zaštititi nas i naše interese”, rekao je Zelenski na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.

Povrh toga, SAD i Rusija održali su mirovne pregovore bez Ukrajine u Saudijskoj Arabiji, a Zelenski je rekao da je Trump pod utjecajem ruskih dezinformacija, dok je Trump Zelenskog nazvao “diktatorom bez izbora”.

Pristup Ukrajine Starlinku doveden je u pitanje u raspravama najmanje dva puta, navodi Reuters.

Prvi put nakon što je Zelenski odbio prijedlog Bessenta, a drugi put u četvrtak, tijekom sastanka s američkim izaslanikom za Ukrajinu Keithom Kelloggom.

PROČITAJTE VIŠE Iz Washingtona sad i prijete Kijevu da potpišu sporazum koji Trump traži, samo je jedan američki dužnosnik ostao uz Zelenskog

Elon Musk

Alex Wong/Getty Images Via Afp

Reuters je izvijestio da je Kijevu rečeno da se suočava s neminovnim gašenjem Starlinka ako ne postigne dogovor o mineralima.

Elon Musk je poslao tisuće Starlink terminala u Ukrajinu kako bi zamijenio komunikacijske usluge koje je Rusija uništila nakon početka svoje invazije 2022. Milijarder je kasnije ograničio pristup jer je postao kritičniji prema načinu na koji Kijev vodi rat.

Reutersov izvor je rekao: “Ukrajina živi na Starlinku. Oni to smatraju svojom zvijezdom Sjevernjačom. Gubitak Starlinka bio bi veliki udarac.”

Mike Waltz, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, rekao je tijekom prethodne konferencije za novinare: “Potrebno je duboko cijeniti ono što su američki ljudi i američki porezni obveznici, kao i predsjednik Trump u svom prvom mandatu učinili.”

U četvrtak je Zelenski objavio na X-u: “Dan intenzivnog međunarodnog rada. Moj sastanak s generalom Kelloggom vraća nadu, a potrebni su nam čvrsti sporazumi sa SAD-om—sporazumi koji će uistinu funkcionirati. Naložio sam svom timu da radi brzo i vrlo razumno.”, piše Newsweek.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Trending