Connect with us

Vijesti na Hrvatskom

Iza prizora na ovoj fotografiji krije se neugodni problem, poguban za naš planet. Rješenje se možda krije u cjepivu za krave

Ako se svi stalno voze autima i ako bogataši i za najmanje udaljenosti sjedaju u svoje avione – kako onda dvije-tri krave koje mirno pasu na nekoj livadi mogu biti krive za globalno zagrijavanje? Ovo pitanje nije besmisleno, a odgovor na njega glasi: nisu krive. Doista, dvije-tri krave – pa čak niti…

Published

on

15.02.2025.

Iza prizora na ovoj fotografiji krije se neugodni problem, poguban za naš planet. Rješenje se možda krije u cjepivu za krave

Ako se svi stalno voze autima i ako bogataši i za najmanje udaljenosti sjedaju u svoje avione – kako onda dvije-tri krave koje mirno pasu na nekoj livadi mogu biti krive za globalno zagrijavanje? Ovo pitanje nije besmisleno, a odgovor na njega glasi: nisu krive. Doista, dvije-tri krave – pa čak niti…

Ako se svi stalno voze autima i ako bogataši i za najmanje udaljenosti sjedaju u svoje avione – kako onda dvije-tri krave koje mirno pasu na nekoj livadi mogu biti krive za globalno zagrijavanje? 

Ovo pitanje nije besmisleno, a odgovor na njega glasi: nisu krive. Doista, dvije-tri krave – pa čak niti njih 10 ili 15 – nisu nikakav problem. No neugodna istina pred kojom svi pomalo zatvaramo oči je da mlijeko, sireve, odreske i goveđe kosti za juhu ne dobivamo od dvije-tri kravice s nekog idiličnog zagorskog brdašca, već iz ogromnih industrijskih postrojenja u kojima se stoka ne uzgaja nego proizvodi, a sve skupa nije nimalo nalik idiličnim crtežima sretnih krava s travkom u ustima kakve vidimo na pakiranjima mlijeka.

Stočari u Čileu

Francisco Ramos Mejia/afp/profimedia/Francisco Ramos Mejia/afp/profimedia

Krave čije mlijeko i meso jedemo najčešće nisu nikad vidjele livadu. Također, u Hrvatskoj uopće nema tako ogromnih farmi stoke kakve su uobičajene u, recimo, Aziji, Australiji i Južnoj Americi i koje se prostiru na ogromnim površinama.

Doista, naše domaće krave s emisijom stakleničkih plinova nemaju skoro ništa. No industrijska postrojenja za proizvodnju krava u Kini ili Argentini – itekako imaju.

Poljoprivreda je odgovorna za 11 posto ukupnih emisija stakleničkih plinova, a od svih oblika poljoprivrede najviše CO2 i metana u atmosferu ispuštaju upravo ogromne stočne farme u kojima životare i čekaju neminovnu sudbinu stotine tisuća krava.

Find more statistics at  Statista

Najveća farma mliječnih krava na svijetu, Mudanjiang Mega farma, nalazi se u Kini i zauzima površinu veću od 22 milijuna hektara – tri puta više od najveće u SAD-u – i godišnje proizvede do 800 milijuna litara mlijeka.

Osim mlijeka, ta farma usput proizvodi i ogromnu količinu metana, stakleničkog plina koji ima 28 puta jače djelovanje na temperature od CO2, iako se u atmosferi zadržava relativno kratko – tek nešto više od 8 godina. Metan krave ispuštaju onako kako i pretpostavljate da ispuštaju: podrigivanjem i puštanjem vjetrova.

Mužnja krava

Peter Muller/imagesource/profimedia/Peter Muller/imagesource/profimedia

PROČITAJTE VIŠE – Stručnjaci UN-a upozoravaju: Staklenički plinovi prošle godine dosegnuli su rekordnu razinu

Trava koju krava pojede fermentira u buragu, jednom od četiri dijela goveđeg želuca, a u tom procesu se stvara metan. Jedna krava u prosjeku proizvede oko 90 kilograma metana godišnje.

Uzgojem stoke ispušta se oko trećine emisija metana povezanih s ljudskim djelatnostima, a sam metan odgovoran je za oko 30 posto ukupnog globalnog zagrijavanja.

Kako smanjiti količinu metana u atmosferi?

I što onda napraviti? Iako bi i za naše zdravlje bilo preporučljivo smanjiti unos mesa, neko značajnije smanjenje potrošnje mesa i mliječnih proizvoda neće se dogoditi tako skoro – ako i uopće.

No postoje neka druga rješenja. 

Neke farme počele su već svojim kravama u hranu stavljati aditive koji smanjuju proizvodnju metana u želucu životinje. I milijarder Bill Gates najavio je ulaganje u australski start-up Rumin8, koji razvija hranu na bazi morskih algi za smanjenje emisija metana u kravljim želucima.

Naime, studija iz 2021. pokazala je da je davanje malih količina morske trave kravama tijekom nekoliko mjeseci dovelo do pada njihove emisije metana za više od 80 posto.

Rumin8 proizvodi dodatak hrani od bioaktivnog sastojka koji se nalazi u crvenoj morskoj travi (Asparagopsis). Laboratorijska ispitivanja pokazala su da aditiv može smanjiti i do 95 posto emisije metana.

No umjesto da uzgaja morsku travu, tvrtka ključni sastojak reproducira u laboratoriju, što je značajno jeftinije. Aditiv se stavlja u hranu za krave, a tvrtka ga također namjerava proizvoditi u obliku kapsula.

PROČITAJTE VIŠE – Konačno dokazano: Staklenički plinovi izravno utječu na smanjenje broja polarnih medvjeda

Gates je novac – i to 12 milijuna dolara – uložio preko svog fonda Breakthrough Energy Ventures, čiji je glasnogovornik za CNN rekao: ‘Iako su krave značajan izvor stakleničkih plinova, stočarstvo ostaje jedan od najjeftinijih izvora proteina na globalnoj razini, što znači da su tehnologije koje mogu smanjiti emisije iz postojećeg lanca opskrbe goveda danas i u budućnosti silno važne.‘

Rumin8 je rekao da im je cilj da male količine hrane budu komercijalno dostupne već do kraja godine.

Cjepivo umjesto aditiva

Ipak, s aditivima u prehrani je nevolja ta što bi ih krave trebale stalno uzimati što može biti problem na farmama na kojima se životinje mogu slobodno kretati.

Stočni sajam u Buenos Airesu

Ronaldo Schemidt/afp/profimedia/Ronaldo Schemidt/afp/profimedia

No ono što je teško postići promjenom u prehrani, može se postići cjepivom.

Na takvu se mogućnost odlučio kladiti Gatesov kolega milijarder Jeff Bezos i uložio u startup za razvoj cjepiva za smanjenje metana u kravljim želucima.

‘Dobra strana cjepiva je što je to rješenje već dobro poznato, u svakodnevnoj je upotrebi, sva infrastruktura već postoji i ljudi su upoznati s dobrobitima cjepiva za životinje‘, rekao je John Hammond, direktor istraživanja na Pirbright Institutu u Velikoj Britaniji.

Na razvoju cjepiva radi međunarodni tim stručnjaka, među kojima su i Kraljevski veterinarski fakultet i agronomski inovacijski laboratorij s Novog Zelanda AgResearch, a spomenuti Bezos je istraživanje podržao s 9,4 milijuna dolara preko svog Earth Fonda, filantropske organizacije za borbu protiv klimatskih promjena.

‘Nadamo se da ćemo razviti cjepivo koje bi u samo jednoj dozi životinja primila relativno rano u životu, a koja bi imalo učinak na ostatak života i smanjilo proizvodnju metana za minimalno 30 posto‘, rekao je Hammond.

Cijepljanje krava

Leitenberger S/and/abaca/abaca Press/profimedia/Leitenberger S/and/abaca/abaca Press/profimedia

Dodaje i kako znanstvenici rade na ideji ‘cjepiva protiv kravljih vjetrova‘ već više od desetljeća, ali rezultati još nisu stigli. 

‘Bilo je značajnih ulaganja u različitim zemljama kako bi se razvilo ovo neobično cjepivo. Krajnjeg proizvoda još nema, ali postoji znanstvena literatura koja sugerira da će cjepivo djelovati. Da bi to i bilo tako, cjepivo bi trebalo proizvesti antitijela koja se vežu s bakterijama u buragu koje proizvode metan i spriječiti ih u tome.‘

Ali postoji problem. Naime, poznato je da antitijela – proteini koje imunološki sustav proizvodi nakon primanja cjepiva i kojima  brani tijelo od napada – ne rade baš jako dobro u kravljem buragu.

Još jedan potencijalni problem je dobrobit životinja, pa iako se pretpostavlja da cjepivo neće imati nikakvog učinka na njihovo zdravlje, to tek treba dokazati. 

Također bi moglo doći do smanjenja količine hrane koju burag može apsorbirati, što znači da bi goveda mogla trebati više hrane, što će povećati troškove za farmere.

Prijetnja dezinformacija

Ako bi se uspjelo razviti, cjepivo bi bilo ‘neka vrsta svetog grala‘, smatra Joseph McFadden, izvanredni profesor biologije mliječnih goveda na Sveučilištu Cornell, koji nije bio uključen u projekt.

Naime, ako sve bude išlo prema planu, jedna doza dugoročno bi smanjila emisije metana kod krava, što bi ga učinilo lakšim za implementaciju od drugih rješenja.

McFadden naglašava da je cjepivo samo jedno od svih mogućih rješenja, a koja trenutno uključuju selektivni uzgoj, enzime, genetsko uređivanje mikroba koji ispuštaju metan i dodatke stočnoj hrani s kojima se zasad najdalje doguralo.

PROČITAJTE VIŠE – Ugledni klimatolog: ‘Cilj od dva stupnja je mrtav, kad dođemo do ove točke nema povratka, bit će razorno‘

Ali i ti aditivi stočnoj hrani nisu bez kontroverzi. Iako bi hranjenje stoke crvenom morskom travom moglo dramatično smanjiti metan, neke brine jedan sastojak to aditiva bromoform, koji je u SAD-u klasificiran kao ‘vjerojatno kancerogen za ljude‘. Ako ga krave pojedu dovoljno, može završiti u mlijeku, ali studije su ga otkrile samo u količinama znatno ispod onih opasnih za ljude.

‘Sjajno je što ti aditivi mogu značajno smanjiti proizvodnju metana i to za 80 ili 90 posto. Ali možda će doći do smanjenog unosa hrane, a postoji i određena zabrinutost u vezi sa zdravljem životinja‘, kaže McFadden.

Krajem 2024. u Velikoj Britaniji se digla uzbuna zbog Bovaera, aditiva za stočnu hranu na bazi nitrata koji ne sadrži bromoform, nakon što je Arla, jedna od najvećih mliječnih kompanija u zemlji, najavila da će ga isprobati na nekim svojim farmama. Iako je Bovaer odobren za upotrebu i smatra se sigurnim za krave, internetom su se proširile dezinformacije da je mlijeko od takvih krava otrovno pa su mnogi počeli bojkotirati tu robnu marku.

Kako bi razuvjerila zabrinute potrošače, britanska Agencija za sigurnost hrane objavila je članak u kojem se navodi da ‘aditiv metaboliziraju krave pa ne prelazi u mlijeko‘.

Mužnja krava na jednoj mega farmi

Cfoto/zuma Press/profimedia/Cfoto/zuma Press/profimedia

No ovaj primjer upozorava da bi sličnih problema s dezinformacijama moglo biti i kad su u pitanju cjepiva.

‘Puno se ulaže u znanost da bismo dobili tehnologiju, ali nitko ne razmišlja o tome kako će te stvari, nakon što dođu na tržište, biti prihvaćene od strane potrošača‘, kaže McFadden.

Dirk Werling, koji radi na cjepivu, kaže da je nakon 15 godina rada na terenu naučio da su neki ljudi spremni slušati i učiti iz podataka i rezultata, dok drugi nisu.

‘Nakon pandemije o svakoj se temi raspravlja samo crno ili bijelo, pa što god da otkrijemo, uvijek će se naći netko tko će nas kritizirati i netko tko će nam pljeskati‘, kaže.

‘No na kraju, ako će posao koji radimo pomoći ukupnom utjecaju na globalno zatopljenje, to smatram dobro obavljenim poslom.‘

https://www.jutarnji.hr/feed/

Film i televizija

Preminula je Sara Hribar (38), mlada hrvatska redateljica

U 39. godini života preminula je redateljica Sara Hribar, čiji se dugometražni prvijenac “Lada Kamenski” bavio sudbinom radnica tvornice Kamensko, piše Večernji list. Film je osvojio brojne nagrade, uključujući nagradu Breza za najboljeg debitanta na Pulskom filmskom festivalu i Zlatnu arenu za najb…

Published

on

By

21.02.2025.

Preminula je Sara Hribar (38), mlada hrvatska redateljica

U 39. godini života preminula je redateljica Sara Hribar, čiji se dugometražni prvijenac “Lada Kamenski” bavio sudbinom radnica tvornice Kamensko, piše Večernji list. Film je osvojio brojne nagrade, uključujući nagradu Breza za najboljeg debitanta na Pulskom filmskom festivalu i Zlatnu arenu za najb…

U 39. godini života preminula je redateljica Sara Hribar, čiji se dugometražni prvijenac “Lada Kamenski” bavio sudbinom radnica tvornice Kamensko, piše Večernji list. 

Film je osvojio brojne nagrade, uključujući nagradu Breza za najboljeg debitanta na Pulskom filmskom festivalu i Zlatnu arenu za najbolju glavnu žensku ulogu. Rođena 5. rujna 1986. godine u Zagrebu Hribar je od rane je dobi pokazivala interes za umjetnost, a 2005. godine upisala je studij filmske i TV režije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

Na Hrvatskoj radioteleviziji radila je kao scenaristica i redateljica; napisala je i režirala  niz dječjih emisija i dramskih serija. Autorica je niza zapaženih kratkometražnih filmova (Pusti me da spavam, 2007, Libertango, 2009, Ta tvoja ruka mala, 2010), kao i segmenata dugometražnih omnibusa Zagrebačke priče vol. 2 (2012) i Transmania (2016). 

 

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Crna kronika

Državno odvjetništvo sad je i službeno objavilo za što točno terete Dragu Ćosića

Sada je i službeno potvrđeno da je protiv Drage Ćosića, sada već bivšeg sportskog komentatora HRT-a i Saša Dedić, tadašnji međunarodni koordinator HRT-a otvorena istraga zbog pronevjere. Priopćilo je to Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu, koje je ne navodeći njihove identitete navelo da…

Published

on

By

21.02.2025.

Državno odvjetništvo sad je i službeno objavilo za što točno terete Dragu Ćosića

Sada je i službeno potvrđeno da je protiv Drage Ćosića, sada već bivšeg sportskog komentatora HRT-a i Saša Dedić, tadašnji međunarodni koordinator HRT-a otvorena istraga zbog pronevjere. Priopćilo je to Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu, koje je ne navodeći njihove identitete navelo da…

Sada je i službeno potvrđeno da je protiv Drage Ćosića, sada već bivšeg sportskog komentatora HRT-a i Saša Dedić, tadašnji međunarodni koordinator HRT-a otvorena istraga zbog pronevjere.

Priopćilo je to Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu, koje je ne navodeći njihove identitete navelo da je  ispitalo je prvookrivljenog hrvatskog državljanina (67) zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo pronevjere iz članka 233. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona, nakon čega je doneseno rješenje o provođenju istrage protiv prvookrivljenog 67-godišnjeg   i protiv drugookrivljenog hrvatskog državljanina (57) zbog navedenog kaznenog djela.

PROČITAJTE VIŠE Legendarni komentator Drago Ćosić ispitan zbog nemilih događaja uoči finala SP-a u Rusiji

 

 – Postoji osnovana sumnja da su prvookrivljeni i drugookrivljeni u vremenu od 16. svibnja 2018. do 15. srpnja 2018., u Zagrebu i Rusiji, kao zaposlenici javne radijske i televizijske ustanove, protupravno prisvojili 40 VIP ulaznica za nogometno prvenstvo, koje su toj javnoj ustanovi bile dodijeljene kao jednoj od članica međunarodne radiodifuzijske organizacije koja je kupila prava na prijenos utakmica tog prvenstva, koje su bile neprenosive i nezamjenjive te namijenjene za korištenje višem menadžmentu organizacije i za važne poslovne partnere, tako da su bez znanja i odobrenja rukovodećeg kadra javne ustanove ulaznice vrijedne 20.000,00 eura podijelili svojim prijateljima i poznanicima.

Sve je počelo, kako smo prekjučer izvijestili, tako što je krovna svjetska nogometna federacija (FIFA) od European Broadcasting Uniona (EBU) zatražila očitovanje o tome zbog čega se ulaznice koje su dodijeljene EBU na crnom tržištu prodaju po vrtoglavim iznosima.

EBU je potom zatražio očitovanje od HRT-a, jer su, prema serijskim brojevima, to bile ulaznice koje je dobio HRT. Naime HRT je prenosio sportski spektakl iz Rusije, a Ćosić je bio jedan od reportera. 

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Domaće zvijezde

Bivši supružnici Ana Rucner i Vlado Kalember najavili zajednički koncert: ‘Naš odnos je neraskidiv‘

Ljubitelji vrhunske glazbe uskoro će imati priliku uživati u nesvakidašnjem koncertnom doživljaju. U ambijentu Stil Eventa na Zagrebačkom Velesajmu, 11. travnja 2025. okupit će se proslavljena violončelistica Ana Rucner, ikona domaće scene Vlado Kalember i legendarna Srebrna Krila, kako bi publici p…

Published

on

By

21.02.2025.

Bivši supružnici Ana Rucner i Vlado Kalember najavili zajednički koncert: ‘Naš odnos je neraskidiv‘

Ljubitelji vrhunske glazbe uskoro će imati priliku uživati u nesvakidašnjem koncertnom doživljaju. U ambijentu Stil Eventa na Zagrebačkom Velesajmu, 11. travnja 2025. okupit će se proslavljena violončelistica Ana Rucner, ikona domaće scene Vlado Kalember i legendarna Srebrna Krila, kako bi publici p…

Ljubitelji vrhunske glazbe uskoro će imati priliku uživati u nesvakidašnjem koncertnom doživljaju. U ambijentu Stil Eventa na Zagrebačkom Velesajmu, 11. travnja 2025. okupit će se proslavljena violončelistica Ana Rucner, ikona domaće scene Vlado Kalember i legendarna Srebrna Krila, kako bi publici priredili nezaboravan spektakl.

“Želja mi je da se svi dobro zabavimo za vrijeme koncerta pa će i glazba biti takva, zabavna! Ovaj koncert je podijeljen. Srebrna Krila imaju svoj repertoar, a moj dio uz sjajnog bubnjara Marka Duvnjaka je jedan energičan classic rock program, kojeg često izvodim i po kineskim pozornicama. Prepoznatljive i zabavne, energične melodije u zanimljivim aranžmanima, vjerujem dostupne i slušljive svakom. Iznenađenja će biti pa neka i ostanu iznenađenja”, izjavila je Ana Rucner.

Vlado Kalember naglašava da će publika doživjeti sklad koji dolazi s dugogodišnjim prijateljstvom i glazbenim razumijevanjem.

“Ima dosta glazbe kojoj uspijeva preživjeti test vremena. Mi smo samo jedni od puno sretnika koji su uspjeli izvesti neke pjesme koje su žive puno duže nego što žive mnogi slušatelji. Ana će izvesti neke skladbe koje su nastale prije nekoliko stotina godina”, rekao je Kalember.

Vlado Kalember i Ana Rucner

Tomislav Kristo/cropix/Cropix

“Moram priznati da se rijetko susrećemo na pozornicama, kao što ćemo sada. Imali smo nekoliko zajedničkih koncerata, a prvi je bio 2008. na Bundeku, kada sam uz gudački orkestar imala uz sebe kompletan bend Srebrnih Krila i to je bila sjajna kombinacija. Oni su uz mene svirali obrade mojih rock klasika, a onda su nastavili sa svojim repertoarom kojeg poznaju sve generacije”, prisjetila se Ana.

Nekadašnji supružnici danas su glazbene kolege koji zajedno prenose moć i emociju glazbe. Kalember je Ani producirao brojne projekte, a jednako toliko je ona bila prisutna sa svojim violončelom u njegovim. Pozitivan su primjer kako i nakon razvoda održavati dobar odnos, na što Vlado govori: “Kako smo taj dobar odnos izgradili vrlo davno, više se ne sjećam ‘recepta‘.”

Vlado Kalember i Ana Rucner

Sandra Simunovic/cropix/Cropix

“Vladu gledam kao prijatelja za život i naš odnos je, iako je mijenjao dimenzije kroz ovih 20 godina, danas zaista čvrst prijateljski. Kad se spojimo u glazbi, ne razmišljam ni o čemu drugom nego o trenutku. To je ljepota glazbe. Ona spaja”, ističe Ana.

Prije 10 godina zajedno su snimili pjesmu “Ljubio bih nemam koga” koja su slušatelji objeručke prihvatili. Suradnja se dogodila spontano, a Ana tvrdi kako upravo neplanirana glazba ima najljepšu čar.

“Ali svakako za srž naše glazbene suradnje, na prvo mjesto stavljam skladbu i video ‘Alkarski ponos‘ koji su snimljeni povodom 300. obljetnice Sinjske alke. Vlado je producirao glazbu, a ja sam ju iznijela”, priznala je Ana.

Njihov nadolazeći glazbeni spektakl u Stil Eventu obećava večer ispunjenu vrhunskim izvedbama, emocijama i nezaboravnim trenucima. Nema sumnje da će spojiti generacije i dokazati snagu glazbe kao univerzalnog jezika, a ulaznice publika može osigurati putem sustava upad.hr.

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Trending