Svijet
Govor drugog čovjeka Amerike zaprepastio čelnike EU! Podrška im došla iz neočekivanog smjera, Vanceu žestoko odgovorio Scholz…
15.02.2025.
Govor drugog čovjeka Amerike zaprepastio čelnike EU! Podrška im došla iz neočekivanog smjera, Vanceu žestoko odgovorio Scholz…
Tišina se širi dvoranom, napetost je gotovo opipljiva dok američki potpredsjednik J. D. Vance na minhenskoj sigurnosnoj konferenciji prilazi govornici. Samo 48 sati ranije svijet se činio drugačijim. Naravno, Europljanima je bilo jasno koliko će biti teško s Donaldom Trumpom i kakvo će opterećenje za transatlantske odnose predstavljati njegov drugi predsjednički mandat.
No telefonski razgovor između Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina u srijedu navečer poslao je prave šok-valove kroz EU i NATO. Odjednom se širi strah da bi u razgovorima o Ukrajini, pa možda čak i o preoblikovanju međunarodnog poretka, mogli biti potpuno gurnuti na margine, piše Deutsche Welle.
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier gotovo molećivo zvuči dok u svom uvodnom govoru izravno apelira na američkog potpredsjednika: “Što god planirali, razgovarajte s nama o tome!”.
Pokazujući i razumijevanje za američku poziciju, ali naglašeno samouvjereno, nešto kasnije sudionicima konferencije obraća se predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen – Europa mora i hoće znatno više ulagati u obranu, povećati svoje kapacitete u naoružanju.
Ursula von der Leyen
Michaela Stache/AFP
No Europa je već mnogo toga učinila. Samo jaka Europa dobra je i za Sjedinjene Države: “Poražena Ukrajina oslabila bi Europu, ali bi oslabila i Sjedinjene Države. Autoritarni režimi diljem svijeta pomno prate hoće li proći nekažnjeno ako napadnu susjedne zemlje i prekrše međunarodne granice ili će postojati stvarna sila koja će ih od toga odvratiti”, izjavila je. Zato je sad tako važno “učiniti pravu stvar”.
‘Što mi to zapravo branimo?‘
I onda – Vanceov nastup. Američki potpredsjednik govori 18 minuta, no o vanjskoj sigurnosti Europe ili o Ukrajini jedva da je rekao neku riječ. Umjesto toga, koristi svoj nastup kao svojevrsnu lekciju o onome što Trumpova administracija smatra demokracijom.
Europa neprestano naglašava zajedničke vrijednosti, kaže Vance, ali u Sjedinjenim Državama postoji “zabrinutost oko toga koje su to uopće vrijednosti”. Najveća prijetnja Europi nije Rusija ili Kina, već ona dolazi iznutra, objašnjava Vance – to je povlačenje Europe od nekih svojih temeljnih vrijednosti.
J. D. Vance
Thomas Kienzle/AFP
Kao primjer navodi poništenje, prema njegovom mišljenju, potpuno legitimnih predsjedničkih izbora u Rumunjskoj (koje je Vrhovni sud proglasio nevažećima zbog utvrđenog masivnog ruskog utjecaja), kritizira zabranu prosvjeda protivnika pobačaja u blizini klinika u Ujedinjenom Kraljevstvu i osuđuje isključivanje ekstremnih stranaka iz političkog procesa.
Sloboda mišljenja u Europi je “u povlačenju”, tvrdi Vance: “Mi više ni ne znamo što to zapravo branimo. Što vi branite?”, upitao je Vance gledajući u pretežno zbunjena lica europskih saveznika.
Oštre kritike na Vanceov govor
“Mi se borimo i za to da ti možeš biti protiv nas”, odgovorio je njemački ministar obrane Boris Pistorius američkom potpredsjedniku. To je, kaže, temeljno načelo njemačke vojske i odraz naše demokracije.
Boris Pistorius
Sven Hoppe/Dpa Picture-alliance Via AFP
“Ovu demokraciju američki potpredsjednik maloprije je doveo u pitanje za cijelu Europu. Ako sam ga dobro razumio, uspoređuje stanje u nekim dijelovima Europe s onim u autoritarnim režimima. To je neprihvatljivo. To nije Europa i nije demokracija u kojoj ja živim i u kojoj upravo vodim predizbornu kampanju”, kaže Pistorius.
Govor J.D. Vancea predstavljao je kršenje normi, objašnjava politologinja Cathryn Clüver-Ashbrook iz Bertelsmannove zaklade za Deutsche Welle.
“Ali drugačije nego što se očekivalo”.
Obično se u takvom kontekstu ne komentiraju unutarnja pitanja saveznika. No sad je bilo vidljivo “koje strategije možemo očekivati u izvrtanju činjenica i redefiniranju normi koje smatramo temeljima demokracije”, kaže ova bivša direktorica Njemačkog vijeća za vanjsku politiku (DGAP).
“Prva trećina govora bila je prožeta teorijama zavjere, dezinformacijama i pozivima da se te iskrivljene tvrdnje shvate ozbiljno”.
Izokrenute norme
Što je govor američkog potpredsjednika dulje trajao, to je postajalo jasnije da transatlantski sporovi više ne obuhvaćaju “samo” krizna žarišta svijeta, poput Ukrajine, Bliskog istoka ili pravedne raspodjele tereta troškova za obranu. Pukotina u odnosima između SAD-a i europskih partnera mnogo je dublja.
Desetljećima je takozvana “zajednica vrijednosti” bila ideološki cement koji je povezivao zapadni svijet. Demokracija, sloboda mišljenja i vladavina prava bile su neupitni temelji na koje su se oslanjali saveznici u NATO-u i EU-u. No sad političke elite, ne samo u SAD-u, te pojmove preuzimaju, redefiniraju i koriste u nove svrhe. Ova podjela sad prolazi i kroz srce transatlantskog saveza, piše Deutsche Welle.
Kako bi Europa trebala odgovoriti na ovu novu situaciju? Svoje mogućnosti utjecaja sad treba “potpuno nanovo osmisliti”, kaže Cathryn Clüver-Ashbrook. Prvi korak bit će pokušati razumjeti promijenjenu američku perspektivu i iz toga razviti pristup kako bi se ponovno istaknulo ono što je zajedničko. To je u Trumpovu prvom mandatu bilo znatno lakše, jer su tad postojale točke dodira.
“Predsjednik je sad mnogo izoliraniji, a Vanceov govor mogao je napisati i Elon Musk”. Utoliko je važnije da Europa nastupi jedinstveno i jednim glasom.
Kineska ofenziva šarma
Potpora Europljanima došla je onda iz neočekivanog smjera. Neposredno nakon kontroverznog govora J. D. Vancea slijedio je nastup kineskog ministra vanjskih poslova Wang Yija, koji prema Europi koristi pomirljiviji ton. Kinu i Europu vidi kao “partnere, a ne suparnike”.
Wang Yi
Sven Hoppe/Dpa Picture-alliance Via AFP
Za Peking je EU “oduvijek bila važan pol u multipolarnom svijetu”. Potrebno je “očuvati međunarodni sustav pod vodstvom UN-a”, rekao je Wang, dodajući da Europa ima “važnu ulogu” u mirovnom procesu za Ukrajinu.
Nakon ovog nezaboravnog prvog dana Minhenske sigurnosne konferencije postaje jasno – globalni poredak suočen je s velikim previranjima. Njihov ishod neizvjesniji je nego ikad prije.
Olaf Scholz
Thomas Kienzle/Afp
Scholz kritizira miješanje Washingtona u njemačke izbore
Nijemci “neće prihvatiti da treće strane interveniraju u korist” krajnje desne stranke AfD tjedan dana prije općih izbora u zemlji, rekao je u subotu kancelar Olaf Scholz, nakon izjave dan ranije američkog potpredsjednika JD Vancea.
“Smjer kojim ide naša demokracija ovisi samo o nama. Nama i nikome drugom!”, rekao je Olaf Scholz u govoru međunarodnim čelnicima okupljenim na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.
Osudio je intervenciju drugog čovjeka Washingtona, koji je u petak kritizirao izoliranje AfD-a i založio se za ukidanje “sanitarnog kordona” oko te stranke:.
“To se ne radi – a pogotovo ne između prijatelja i saveznika”, odgovorio je njemački kancelar.
Govor JD Vancea zaprepastio je europske čelnike zbog napada na “slobodu izražavanja” za koju je rekao da je “u padu” u Europi i na migracijsku politiku starog kontinenta. Posebno je ciljao na tradicionalne njemačke stranke koje odbijaju bilo kakav savez s AfD-om.
Unatoč tome Njemačka, koja je od poslijeratnog razdoblja transatlantsko partnerstvo postavila kao stup svoje vanjske i obrambene politike, nije spremna okrenuti leđa Amerikancima.
Njemačka će “nastaviti kupovati” američku vojnu opremu, rekao je Olaf Scholz, ističući “potrebu za jakom europskom industrijom oružja”.
O Ukrajini, vrućoj temi od telefonskog razgovora Donalda Trumpa i Vladimira Putina, Olaf Scholz je potvrdio da mira može biti samo ako je suverenitet Ukrajine osiguran.
Njemačka nikada neće podržati “nametnuti mir” Kijevu, dodao je.
Dok Trumpova administracija preispituje uključenost Sjedinjenih Država u europsku sigurnost, šef njemačke vlade također je govorio protiv “odvajanja europske i američke sigurnosti”.
Složio se da postoji “neosporna” potreba da se “nastavi značajno povećavati” potrošnja za obranu, iznad 2% BDP-a koliko Berlin trenutno izdvaja.
“Svaki dodatni postotak koji trošimo na našu obranu zahtijeva 43 milijarde eura više godišnje”, rekao je, zalažući se za reformu pravila “proračunske kočnice” nakon izbora kako bi se isključila obrambena potrošnja.
Govor dolazi tjedan dana prije prijevremenih parlamentarnih izbora na kojima se očekuje poraz čelnika socijaldemokrata.
U Münchenu je i njegov protukandidat Friedrich Merz, kandidat konzervativaca koji u anketama vode ispred AfD-a i SPD-a. (Hina)
Šef francuske diplomacije kritizirao JD Vancea: Nitko nam ne može nametati svoj model
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot odbacio je u subotu oštre kritike američkog potpredsjednika JD Vancea da je demokracija u padu u Europi i ustvrdio da je “sloboda izražavanja zajamčena u Europi”.
“Nitko nije dužan usvojiti naš model, ali nitko nam ne može nametati svoj”, objavio je Barrot na X-u uoči govora na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji.
https://www.jutarnji.hr/feed/
Svijet
Dobre vijesti iz Rima: ‘Papa je proveo mirnu noć, odmarao se‘
February 23, 2025
Dobre vijesti iz Rima: ‘Papa je proveo mirnu noć, odmarao se‘
Papa Franjo, koji se u bolnici bori s upalom pluća, proveo je “mirnu” noć odmorivši se, priopćio je u nedjelju Vatikan.
Papa je primljen u rimsku bolnicu Gemelli 14. veljače nakon što je nekoliko dana imao poteškoća s disanjem, a potom mu je dijagnosticirana obostrana upala pluća.
Vatikan je u subotu prvi put opisao njegovo stanje kao kritično, izvijestivši da je tog dana trebao dodatni kisik i transfuziju krvi.
“Noć je bila mirna, papa se odmarao”, objavio je Vatikan u najnovijem izvješću u nedjelju ujutro.
Vatikan je u subotu navečer objavio da se zdravstveno stanje pape Franje pogoršalo u prethodna 24 sata, dodavši da je pretrpio “produženu respiratornu krizu nalik astmi” i da je primio transfuziju krvi.
“Sveti Otac je svjestan i proveo je dan u naslonjaču, iako je slabiji nego jučer. U ovom trenutku prognoza je i dalje neizvjesna”, navodilo se u subotnjem priopćenju Vatikana.
“Stanje Svetog Oca i dalje je kritično”, navodilo se u subotu u priopćenju u kojem je dodano da “Papa nije izvan opasnosti.”
Vatikan je ranije objavio da se Papa u nedjelju neće pojaviti u javnosti na molitvi s hodočasnicima, što je drugi tjedan zaredom da je propustio događaj.
Obostrana upala pluća ozbiljna je infekcija koja može oštetiti oba plućna krila te uzrokovati poteškoće s disanjem. Vatikan je papinu infekciju opisao kao “složenu” jer je uzrokovana s dva ili više mikroorganizama.
Franjo, koji je papa od 2013., patio je od povremeno lošeg zdravlja u posljednje dvije godine.
Osobito je sklon plućnim infekcijama jer je kao mlad dobio pleuritis i odstranjen mu je dio jednog plućnog krila.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed
Svijet
Sjećate se onih 300 milijardi dolara koje je Zapad zamrznuo Rusiji? E sad postaju jako važni
February 23, 2025
Sjećate se onih 300 milijardi dolara koje je Zapad zamrznuo Rusiji? E sad postaju jako važni
Ukrajinska vlada objavila je da su u tijeku razgovori s američkim kolegama te da se nadaju da će se uskoro finalizirati dogovor o novim bilateralnim odnosima između Kijeva i Washingtona. Jasno je da je ključna stavka američki zahtjev za ukrajinskim rijetkim mineralima u zamjenu za američka jamstva sigurnosti Ukrajine. Američki zahtjev ukrajinski je predsjednik prije odbacio, navodeći da neće “prodati svoju zemlju”. Uslijedilo je javno prepucavanje i vrijeđanje s američke strane, no sada je i američka strana otkrila da je u tijeku dogovor između Amerike i Ukrajine. I Rusija se javljala javnim objavama svoje strane. Državni mediji objavili su da je u tijeku organizacija novog sastanka na relaciji Moskva – Washington u trećoj zemlji.
“Danas se suočavamo s dva paralelna, ali, naravno, u određenoj mjeri politički međusobno povezana puta: jedan je pitanje Ukrajine, drugi je bilateralni odnos Amerike i Rusije”, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov.
Reuters je u međuvremenu objavio da bi Rusija mogla pristati da se njezina zamrznuta sredstva na bankovnim računima u Europi iskoriste za obnovu Ukrajine. Međutim, sredstva bi se trebala iskoristiti iza područje koje Moskva trenutačno drži pod okupacijom. Ovo su Reutersu potvrdila tri neimenovana izvora. Sredstva ruske države, većinom u institucijama u EU te nešto u Ujedinjenoj Kraljevini i SAD-u, procjenjuju se na 300 do 350 milijardi dolara. Jedna od vijesti vezano uz pregovore demantirana je s obje strane, ona o povlačenju dijela američkih snaga koje su u sklopu NATO-a raspoređene u istočnoj Europi. Ruski šef diplomacije Sergej Lavrov izjavio je na marginama sastanka G20 u Južnoafričkoj Republici da “Moskva neće postavljati pitanje ukidanja zapadnih sankcija Rusiji” jer polazi od točke da je to “eklatantno kršenje međunarodnih pravila”.
Rusija je kategorički odbila francusko-britanski prijedlog o raspoređivanju 30.000 europskih vojnika za čuvanje kritičnih točki unutar Ukrajine kao što su luke, nuklearne elektrane i energetska mreža. Međutim, Rusija je kategorički odbila “NATO u Ukrajini”.
PROČITAJTE VIŠE Tabak: ‘‘Ukrajini je upravo najveći saveznik okrenuo leđa, dobili su ultimatum‘
Bloomberg u međuvremenu piše kako bi američko ostavljanje Ukrajine na cjedilu Europska unija željela nadoknaditi davanjem velike nove tranše pomoći Kijevu. Europska unija priprema paket s oko 20 milijardi eura vojne pomoći Ukrajini, rekao je izvor blizak raspravama Bloombergu. Međutim, puno toga će ovisiti o Mađarskoj, čija je vlada naklonjena Rusiji, te rezultatima izbora u Njemačkoj.
Francuski Le Monde piše kako je osim Ukrajine, za Rusiju jednako važna budućnost “sigurnosne arhitekture u Europi”. Za Moskvu je od presudne važnosti pitanje ekspanzije NATO-a prema istoku, raspoređivanja američkih raketa srednjeg dometa u Europi te nuklearnog odvraćanja. “Dugoročno rješenje konflikta nemoguće je bez sveobuhvatnog preispitivanja sigurnosnih pitanja na kontinentu”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov početkom ovog tjedna. To znači da Rusija želi razgovarati o brojnim temama, koje se često isprepliću, kao što su broj konvencionalnih vojnika u Europi, američki nuklearni kišobran pa čak i ambicije svemirskog programa, navodi Le Monde.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed
Svijet
Izrael kaže da odgađa oslobađanje palestinskih zatvorenika dok Hamas ne ispuni svoje uvjete
February 23, 2025
Izrael kaže da odgađa oslobađanje palestinskih zatvorenika dok Hamas ne ispuni svoje uvjete
Izrael je u nedjelju priopćio da odgađa oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika koje je planirao osloboditi dan ranije dok militantna skupina Hamas ne ispuni svoje uvjete, naglašavajući krhkost sporazuma o prekidu vatre u Gazi.
Ured premijera Benjamina Netanjahua objavio je priopćenje u ranim jutarnjim satima nedjelje u kojem se kaže da Izrael čeka s isporukom 620 palestinskih zatvorenika i pritvorenika “dok se ne osigura oslobađanje sljedećih talaca i bez ponižavajućih ceremonija”.
To je bila referenca na nedavne primopredaje od strane Hamasa za koje su dužnosnici UN-a rekli da su u suprotnosti s međunarodnim pravom koje nisu poštivali.
Hamas je natjerao taoce da se pojave na pozornici pred gomilom i ponekad govore prije nego što su izručeni. Lijesovi s ostacima talaca također su nošeni kroz gomile.
Izraelska objava, koja je također optužila Hamas za opetovano kršenje primirja starog mjesec dana, uslijedila je nakon što je palestinska militantna skupina u subotu predala šest talaca iz Gaze u sklopu razmjene dogovorene u sklopu primirja.
Šest talaca oslobođenih u subotu bili su posljednji živi izraelski zarobljenici koji su trebali biti predani tijekom prve faze prekida vatre. Tijela četiri mrtva izraelska taoca trebala su biti isporučena sljedeći tjedan.
Nije jasno želi li Izrael jamstva za to oslobađanje ili oslobađanje drugih talaca.
Nakon što se šest talaca vratilo u Izrael, Hamas je objavio video na kojem se vide druga dva taoca, Eviatar David i Guy Gilboa-Dalal, kako gledaju jednu od primopredaja ranije u subotu.
Glasnogovornik Hamasa Abdul Latif Al-Kanu ranije je optužio Izrael za kršenje primirja jer je subota protekla bez oslobađanja Palestinaca kako je planirano.
Izrael i Hamas često su se međusobno optuživali za kršenja od početka primirja 19. siječnja, ali ono se do sada nastavilo održavati. Hamas je u jednom trenutku rekao da će prestati predavati taoce zbog navodnih izraelskih kršenja.
Izraelci Eliya Cohen (27), Omer Shem Tov (22), i Omer Wenkert (23), svi uhvaćeni u Hamasovom napadu na Izrael 7. listopada 2023., predani su u subotu u središtu Gaze Crvenom križu.
Deseci militanata stražarili su u gomili koja se okupila kako bi promatrali primopredaju, dok su maskirani Hamasovi ljudi naoružani automatskim puškama stajali sa svake strane trojice muškaraca, koji su djelovali mršavo i blijedo, dok su morali mahati s pozornice.
Tal Shoham (40) i Avera Mengistu (39), ranije su oslobođeni u južnoj Gazi.
Hamas je odbacio kritike vezane uz primopredaju u subotu, opisujući ih kao svečanu predstavu palestinskog jedinstva. Predala je šestog taoca, Hišama Al-Sajeda, 36-godišnjeg arapskog državljanina Izraela, Crvenom križu u gradu Gazi bez javne ceremonije.
Još 63 zarobljenika, od kojih se vjeruje da je manje od polovice živih, ostaju u Gazi i trebali bi biti pušteni prema trofaznom sporazumu o prekidu vatre uz posredovanje Katara i Egipta.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed
-
Domaće zvijezde4 days ago
Baka Prase ostao bez YouTube kanala – Evo što se dogodilo!
-
Crna kronika6 days ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
-
Strane zvijezde1 week ago
Justin Bieber nahvalio slavnu glumicu na društvenim mrežama: Ponovno potaknuo glasine o razvodu s Hailey
-
Split vijesti6 days ago
Ne propustite večer smijeha u Lenas baru
-
Split vijesti6 days ago
DORA 2025. Uskoro ceremonija otvaranja Glazbenih dana HRT-a
-
Svijet5 days ago
Uskoro presuda koja bi mogla izazvati tektonske potrese u BiH, iz Banje Luke poručili: ‘Već idući dan ćete imati referendum!‘
-
Rijeka vijesti5 days ago
POKOPI NA GROBLJIMA (1099)
-
Promo5 days ago
Zamka Trap Karneval/Jedini točan izbor za trap izlazak