Connect with us

Hrvatska

Bivša Uprava Jadrolinije svalila je sve na posadu, uključujući i poginule: ‘Samovoljno su se okupili ispod podignute rampe…‘

Za nesreću trajekta Lastovo i pogibiju troje članova posade riječko Županijsko državno odvjetništvo tereti ipak samo članove posade te smatra da nitko od odgovornih u Jadroliniji ne treba kazneno odgovarati, pa tako ni netom smijenjena cijela Uprava na čelu s Davidom Soptom. Doneseno je rješenje o p…

Published

on

14.02.2025.

Bivša Uprava Jadrolinije svalila je sve na posadu, uključujući i poginule: ‘Samovoljno su se okupili ispod podignute rampe…‘

Za nesreću trajekta Lastovo i pogibiju troje članova posade riječko Županijsko državno odvjetništvo tereti ipak samo članove posade te smatra da nitko od odgovornih u Jadroliniji ne treba kazneno odgovarati, pa tako ni netom smijenjena cijela Uprava na čelu s Davidom Soptom. Doneseno je rješenje o p…

Za nesreću trajekta Lastovo i pogibiju troje članova posade riječko Županijsko državno odvjetništvo tereti ipak samo članove posade te smatra da nitko od odgovornih u Jadroliniji ne treba kazneno odgovarati, pa tako ni netom smijenjena cijela Uprava na čelu s Davidom Soptom.

Doneseno je rješenje o provođenju istrage protiv troje hrvatskih državljana – zapovjednika broda Gorana Đolonge (36), prvog časnika palube Davora Zagorca (31) i vođe palube Predraga Vulića (49) – zbog počinjenja teškog kaznenog djela protiv opće sigurnosti s posljedicom pogibije triju osoba. 

Terete se da su 11. kolovoza 2024. oko 15 sati, na trajektu u vlasništvu putničkog brodara iz Rijeke, koji je bio privezan na trajektnom pristaništu u Malom Lošinju, “postupali protivno propisima o mjerama sigurnosti na brodu te protivno naučenim postupcima upravljanja brodom i protivno pravilima struke”.

Dakle, iz stava tužiteljstva potpuno se skida odgovornost s Uprave Jadrolinije i njezinih propusta, kako je to ustanovljeno izvješćem resornog Ministarstva koje je predložilo i pokretanje prekršajnih postupaka (uz ogradu ako se ne pokrene kazneni), već se isključiva odgovornost, prema zaključku tužitelja, nalazi u ljudskom faktoru, prije svega zapovjednika broda, prvog časnika palube i vođe palube kao odgovornih za pogibiju svojih kolega, a ispada da je Davor Zagorac praktički i sam kriv za svoje stradavanje.

David Sopta

Ronald Goršić/Cropix

Ovako to vidi Državno odvjetništvo: “Naime, svjesni da tri člana posade obavljaju radove ispod podignute ukrcajne rampe koja nije propisno osigurana zabravnim klinovima, pristajući da ugroze život i tijelo navedenih članova posade, prvookrivljenik kao zapovjednik broda isključio je hidrauličku pumpu, iako je znao da ukrcajna rampa može stajati u podignutom položaju jedino dok hidraulička pumpa radi, trećeokrivljenik kao vođa palube propustio je izdati zapovijed kormilaru za propisno osiguranje ukrcajne rampe zabravnim klinovima, a drugookrivljenik kao prvi časnik palube propustio je trećeokrivljenika upozoriti da izda takvu zapovijed kormilaru, pa kada je prvookrivljenik kao zapovjednik broda upozorio trećeokrivljenika da ukrcajna rampa nije propisno osigurana od pada, ovaj se na to upozorenje oglušio.

Uslijed opisanih propusta navedene trojice okrivljenika došlo je do pada ukrcajne rampe na članove posade koji su se nalazili ispod rampe, kojom prilikom su kormilar, vođa stroja i mornar zadobili ozljede od kojih su smrtno stradali, dok je drugookrivljenik zadobio ozljede teške naravi.”

PROČITAJTE VIŠE Soptina smjena je logičan, ali zakašnjeli potez, a on bi sada trebao odgovoriti na ovo pitanje

Damir Škomrlj/Cropix

U priopćenju tužiteljstva dalje se navodi da će se tijekom istrage provesti “sve dokazne radnje određene rješenjem o provođenju istrage, kao i sve druge radnje na čiju potrebu provođenja ukaže tijek istrage, a kako bi se utvrdile sve okolnosti predmetnog događaja, odnosno počinjenja djela te kaznenopravne odgovornosti svih počinitelja”.

U nedavno objavljenim izvještajima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu, odgovornost se pripisuje i zapovjedniku broda, ali i Upravi Jadrolinije, pri čemu Agencija skida odgovornost sa zapovjednika i posade Lastova. Znakovito je da je Ministarstvo imalo na uvid i službene bilješke o razgovorima članova posade koje je odmah nakon nesreće obavila policija, osim sa Zagorcem koji je bio na liječenju, a oni iz toga nisu zaključili da bi netko od posade bio odgovoran za tragediju. Te iste bilješke imalo je i tužiteljstvo kao prilog kaznenoj prijavi i našlo da je posada ipak odgovorna.

A upravo je Jadrolinija u svom očitovanju Agenciji na nacrt završnog izvješća o tragediji Lastova, koje su potpisala sva tri smijenjena člana Uprave, kategorički odbacila bilo kakvu odgovornost za nesreću i sve prebacila na posadu.

trajekt Lastovo

Damir Škomrlj/Cropix

Jutarnji list dobio je na uvid to očitovanje koje ima 27 stranica. 

U uvodu su u Jadroliniji istaknuli da suosjećaju s članovima obitelji stradalih pomoraca, da nijedan sustav nije savršen pa tako ni Jadrolinijin. Međutim, istaknuli su da su nadležna inspekcijska tijela obavila pregled trajekta Lastovo 3. lipnja, nedugo prije nesreće, i nisu uočila nikakve ozbiljnije nedostatke.

“Štoviše, detaljna vanjska prosudba uslijedila je i nakon nesreće 13. rujna i baš u povodu nesreće i ni tom prigodom nisu pronađeni ozbiljniji nedostaci, kako u pregledu Lastova tako ni u pogledu Jadrolinijina sustava upravljanja sigurnošću (a upravo su nedostaci u SUS-u bili jedna od zamjerki). Zato iznenađuje broj i raznovrsnost nedostataka koji se sada utvrđuju te, štoviše, kvalificiraju kao kontributivni čimbenici nesreće”, piše u uvodu očitovanja Uprave Jadrolinije.

Jutarnji list dobio je na uvid očitovanje bivše Uprave Jadrolinije koje ima 27 stranica

Zatim se izvješće agencije secira u svim dijelovima i iznose se vrlo ozbiljne primjedbe na rad istražitelja i polemizira s njihovim zaključcima. Evo što su glavne zamjerke i što tvrde u Jadroliniji: 1. Nije razvidno koje su činjenice utvrđivane na temelju usmenih iskaza svjedoka. 2. Autori izvješća nisu uzeli u obzir moguće ograde što su ih pojedini svjedoci mogli imati u odnosu na događaj, kao što je svijest o možebitnom vlastitom doprinosu nesreći, a to može biti od utjecaja na vjerodostojnost svjedoka.

PROČITAJTE VIŠE Samo dan nakon nezapamćene tragedije na Lošinju, provedena je specijalna simulacija. Sve je bilo gotovo za samo 75 sekundi!

3. “Logične pretpostavke”. S obzirom na minuciozan pristup istražitelja utvrđivanju činjenica nejasno je zašto su se istražitelji zadovoljili tek logičnim pretpostavkama, bez da su i vezano za to utvrđivali stvarno stanje stvari.

Jutarnji list dobio je na uvid očitovanje bivše Uprave Jadrolinije koje ima 27 stranica

4. Ljudski faktor kao ključan čimbenik. U ovom dijelu Jadrolinija u svom očitovanju smatra da je ljudski faktor imao konkretnu ulogu u nesreći i to se plasiralo i nedugo nakon nesreće. To potkrepljuju ovime: neracionalni postupak zapovjednika (Goran Đolonga) koji je iako svjestan da je rampa podignuta, a neosigurana isključio hidraulički sustav; neuspješni postupak zapovjednika da u kontaktiranju kolega putem VHF-a i mobitela koji je krenuo prema pramcu bez da je ponovo uključio hidraulički sustav, čime je prepustio rampu slobodnom padu; postupak vođe palube, koji je zanemarivši izravnu zapovijed da osigura rampu klinovima i ne daje nalog kormilarima da osiguraju rampu; samovoljna odluka članova posade da se pozicioniraju ispod podignute rampe iako im prethodno nitko nije potvrdio da je rampa osigurana; nepotrebno velik broj članova posade, čak njih šest koji su se okupili ispod podignute rampe iako su tamo trebala biti najviše dvojica, te na kraju izostanak kormilara na gornjoj palubi radi uobičajenog osiguranja podignute rampe.

Inače, Ministarstvo i Agencija ustvrdili su da oni nisu ni mogli biti svjesni opasnosti koja im prijeti jer to nisu ni znali.

Svim time, smatra Jadrolinija, podcijenjen je ljudski faktor kao uzrok nesreće, a kažu da neke pogreške koje je napravila posada ne bi mogao spriječiti ni najsavršeniji sustav. Kao primjer ističu odluku zapovjednika da isključi hidrauliku

“Potpuno je neživotno tvrditi da zapovjednik sa svojom izobrazbom, s tolikim plovidbenim stažom na brodu Lastovo i s toliko puta izvršenom familijarizacijom na tom brodu ne razumije kako funkcionira sustav pramčane rampe. Nepostojanje pisanih uputa, što je bila jedna od glavnih zamjerki u nalazima, ne može biti opravdanje za zapovjednikov postupak, pogotovo kad se uzme u obzir da se postupak spuštanja i podizanja rampe na Lastovu ponavljao i do 10 puta dnevno”, smatra sada već bivša Uprava.

PROČITAJTE VIŠE Sestra poginulog Jadrolinijinog pomorca ogorčena: ‘Nitko nas iz Uprave nije nazvao nakon nesreće‘

Trajekt Lastovo

Sandro Puncet/Cropix

A upravo su nepostojanje konkretnih i jasnih uputa te neupoznavanje članova posade s procedurama postupanja smatrane ključnim nedostatkom zbog kojeg se mogla dogoditi nesreća, dok je Jadrolinija to u svom očitovanju nastojala minorizirati i ustvrdila je da to nije bilo od utjecaja za nesreću. U činjenici da se ipak sva odgovornost svaljuje na lanac zapovijedanja na Lastovu o tim faktorima nema ni riječi.

Jadrolinija je spočitavala Agenciji i da nije bilo nikakve užurbanosti i zgusnutog plovidbenog reda kako je ustanovljeno u izvješću radi pregleda brtve pramčanog vizira. Jadrolinija je i veći dio svog očitovanja posvetila minorizaciji navoda o tome da sustav rampe nije uveden kao dio kritične infrastrukture i da nisu postojale upute, kao i na to da ne stoji tvrdnja iz izvješća da na Lastovu nije bio dostatan broj VHF prijemnika. “Nije objašnjeno na koji bi način veći broj primopredajnika izbjegao nesreću”, piše u očitovanju.

Paun Paunović/Cropix

Posebno se apostrofira i Goran Đolonga, odnosno zapovjednik. “Zapovjednik s takvim iskustvom nije smio postupiti onako kako je postupio dotične zgode i nije smio isključiti hidraulički sustav dok rampa nije bila osigurana klinovima”.

Sve to, odnosno ljudski faktor i odgovornost zapovjednika trajekta Lastovo, prvog časnika i vođe palube, što se daje naslutiti i iz očitovanja donedavne Uprave Jadrolinije, najprije je pretočeno u policijsku kaznenu prijavu, a sada i u istražno rješenje tužiteljstva.

https://www.jutarnji.hr/feed/

Hrvatska

U tijeku je opasan visinski posao, voditelj ekipe zabrinut: ‘Nestabilnih blokova stijena ima na svakom uglu‘

Published

on

By

February 22, 2025

U tijeku je opasan visinski posao, voditelj ekipe zabrinut: ‘Nestabilnih blokova stijena ima na svakom uglu‘

Terenska ekipa sisačke tvrtke Terratech, specijalizirane za radove na cestovnoj infrastrukturi i zaštiti pokosa, nastavila je jutros s intenzivnim radovima na zaštiti stijenskih blokova koji prijete padom na Jadransku magistralu iznad Dubrovnika. Visinski posao je zahtjevan, a stanje opasnije nego s…

Terenska ekipa sisačke tvrtke Terratech, specijalizirane za radove na cestovnoj infrastrukturi i zaštiti pokosa, nastavila je jutros s intenzivnim radovima na zaštiti stijenskih blokova koji prijete padom na Jadransku magistralu iznad Dubrovnika. Visinski posao je zahtjevan, a stanje opasnije nego se očekivalo, kaže voditelj Terratechova tima Vedran Cvijanović, piše Dubrovački vjesnik.

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

– Trenutačno postavljamo sajle kako bismo niže mogli pustiti promet, očekujemo kroz nekih sat vremena. Osigurat ćemo teren na brzinu, a kasnije ide ozbiljnija mreža preko padine. Ima jako puno nestabilnih blokova, na svakom uglu, koliko god hoćete. Trenutačno je najkritičniji ovaj odmah pored stijene koja je prije par dana pala na kombi. Radi nas trenutačno desetak, raspoređeni smo gore i dolje na Srđu. Osiguravamo teren čeličnim sajlama i čeličnom mrežom. Nakon toga će biti što Hrvatske ceste i Grad Dubrovnik odluče. Naše je da osiguramo ovih par najkritičnijih stijena, daljnji koraci su na njima – kazao nam je Cvijanović.

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

U središnjici tvrtke u stalnom su kontaktu s terenskom ekipom u Dubrovniku.

– Radovi na uvezivanju stijenskih blokova prema nalogu koji smo dobili dobro napreduju, ali je gore situacija jako loša. Mnogo je nestabilnih blokova, rečeno je da treba uvezati dva ili tri potencijalno opasna bloka, no njih ima sigurno dvadesetak. Prema mom mišljenju, ali i mišljenju struke, trebat će što prije pristupiti postavljanju barijere, ovo je trenutno samo gašenje požara – poručili su iz Terratceha, piše Dubrovački vjesnik.

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

Sanacija stijena na Srđu

Terratech Sisak/Vedran Cvijanović

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Hrvatska

Plenković u Banskim dvorima sazvao sastanak na temu Trumpa, Ukrajine i turbulencija u Europi. No, najzanimljivije je tko nije pozvan!

Published

on

By

February 22, 2025

Plenković u Banskim dvorima sazvao sastanak na temu Trumpa, Ukrajine i turbulencija u Europi. No, najzanimljivije je tko nije pozvan!

U subotu, u kasnim poslijepodnevnim satima, u Banske Dvore počeli su pristizati ministri koje je na sastanak pozvao premijer Andrej Plenković. Fotoreporterka CROPIX-a snimila je nekoliko vozila s dužnosnicima koji su pozvani. Prema informacijama Jutarnjeg lista, na sastanak je pozvano više ministara…

U subotu, u kasnim poslijepodnevnim satima, u Banske Dvore počeli su pristizati ministri koje je na sastanak pozvao premijer Andrej Plenković. Fotoreporterka CROPIX-a snimila je nekoliko vozila s dužnosnicima koji su pozvani. Prema informacijama Jutarnjeg lista, na sastanak je pozvano više ministara, ali među njima nije i ministar obrane Ivan Anušić. Na našim fotografijama vidljivo je i da je na sastanak stigao Ivan Šimonović, bivši hrvatski ministar pravosuđa. Šimonović je prekaljeni diplomat, stalan predstavnik Hrvatske pri UN-u. Uz to što je iskusan diplomat, Šimonović je obnašao i niz visokih dužnosti. Među ostalim, bio je zamjenik ministra vanjskih poslova, ali i nestranački ministar pravosuđa i u Vladi Ive Sanadera i u Vladi Jadranke Kosor. Poslije je bio i pomoćnik glavnog tajnika UN-a Ban Ki-Moona…

/Cropix

/Cropix

Kako saznajemo, tema sastanka je situacija unutar Europske unije nakon odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o Ukrajini i Rusiji te pozicioniranje Hrvatske. Na sastanku bi moglo biti i riječi o susretu premijera i predsjednika države, kako bi se konačno definirala zajednička vanjska politika države prema događajima koji potresaju svijet.

Ivana Grgic/Cropix

U posljednjih nekoliko tjedana iz vrha Vlade i Sabora došlo je više izjava dužnosnika kako se priprema sastanak Vijeća za obranu i Vijeća za nacionalnu sigurnost. Dok premijer Plenković izbjegava novinare, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković otvoreno je pozvao na suradnju s predsjednikom Milanovićem, što je u posljednjih nekoliko godina bilo nezamislivo.

“Važno mi je da nakon inauguracije otpočne proces kvalitetnije suradnje nego u prvom mandatu, s obzirom na zahtjevnost vremena u kojem živimo. Svijet se intenzivno, iz dana u dan, mijenja, veliki su izazovi, i imamo potpuno nove međunarodne okolnosti, nove igre, sklapaju se novi savezi, ništa više nije kao što je bilo, i zato ćemo morati kvalitetnije surađivati”, rekao je Jandroković.

Ivana Grgic/Cropix

Ministar Branko Bačić ovih je dana u više navrata kazao da se sastanak premijera i predsjednika priprema te kako suradnju treba uspostaviti na jasnim načelima Ustava, koji propisuje ovlasti predsjednika i Vlade i RH. Prema njegovim riječima, u tijeku su pripreme sjednice Vijeća za obranu.

 

Darko Tomaš/Cropix

/Cropix

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Hrvatska

‘Zakonom o socijalnoj skrbi posvojiteljima pravo na jednokratnu naknadu‘

Published

on

By

February 22, 2025

‘Zakonom o socijalnoj skrbi posvojiteljima pravo na jednokratnu naknadu‘

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić izjavio je u subotu da kroz Zakon o socijalnoj skrbi i uvođenje instituta jednokratne novčane naknade žele omogućiti pravo i posvojiteljima na jednokratnu naknadu kod samoga zasnivanja posvojenja. Posvojitelji, naglasio…

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić izjavio je u subotu da kroz Zakon o socijalnoj skrbi i uvođenje instituta jednokratne novčane naknade žele omogućiti pravo i posvojiteljima na jednokratnu naknadu kod samoga zasnivanja posvojenja.

Posvojitelji, naglasio je, dosad nisu na to imali pravo s obzirom na to da su biološki roditelji u najvećem broju slučajeva iskoristili pravo jednokratne naknade za novorođeno dijete koja se sada izmjenama zakona udvostručila.

Pravo i mogućnost posvojitelji su pak imali na posvojiteljski dopust od šest mjeseci i to kroz Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama. Oni nakon tog posvojiteljskoga dopusta, neovisno o biološkoj dobi djeteta koje posvajaju, mogu iskoristiti do 18. godine djeteta, rekao je ministar i dodao da glede roditeljskoga dopusta, dakle, onih drugih 6 mjeseci, imaju pravo iskoristiti do 8. godine djeteta, kao i svi roditelji biološke djece.

Zakon o socijalnoj skrbi s pravom naknade za posvojitelje na Vladi idući tjedan 

Na Vladi donosimo Zakon o socijalnoj skrbi kojim smo povećali cijeli niz prava korisnika minimalne naknade, posebice onih obitelji s djecom, napomenuo je i dodao da uvode i novo pravo naknada za posvojitelje te čitav niz drugih materijalnih prava kojima će omogućiti bolji materijalno- pravni položaj svih koji se tiču ovoga zakona.

Kad Vlada prihvati zakon, koji je idući tjedan na sjednici, kreće se u saborsku proceduru. Predviđeno je, kaže,  jedno čitanje jer je bilo e-savjetovanje, a upoznali smo javnost i kod donošenja odluke o povećanju osnovice i za zajamčenu minimalnu naknadu i za druge naknade koje smo već predstavili na sjednici Vlade početkom ove godine.

Kroz zakonske izmjene sada povećavaju zajamčenu minimalnu naknadu i uvode jednokratnu naknadu na koju će onda imati pravo i posvojitelji kod zasnivanja posvojenja te naglasio da je Zakon o socijalnoj skrbi predvidio čitav niz izmjena i povećanja naknada.

PROČITAJTE VIŠE Piletić: ‘Stranim radnicima produljit će se dozvole za boravak u Hrvatskoj‘

Marin Piletić

Damir Krajač/Cropix

Zbog nemogućnost isplate dvostruke naknade, jer su naknadu primali biološki roditelji, u Hrvatskom saboru, nakon što je odbijen amandman zbog nemogućnosti isplate iste vrste naknade za isto dijete dva puta, to će pravo biti dimenzionirano u Zakonu o socijalnoj skrbi, objasnio je.

Osim toga, dodao je, kod posvojenja djeteta djelatnici socijalne skrbi omogućuju najprikladnijim posvojiteljima ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom.

Nisu usvojitelji i dijete stupili u kontakt samim činom i donošenjem rješenja o posvojenju nego je taj proces započeo i prije, rekao je Piletić i dodao da upoznavanje i stvaranje osobnih odnosa potencijalnih posvojitelja i djeteta počinje puno ranije nego samim činom posvojenja.

Zato i to vrijeme treba uzeti u obzir, pa prema tome i posvojiteljski dopust, onih šest mjeseci, a nakon toga roditeljski dopust, napomenuo je.

Naglasio je da je ova Vlada omogućila da se limitiraju iznosi koji se tiču primanja same plaće u roditeljskom dopustu i drugih šest mjeseci kojima su delimitirali iznos naknade s onih nešto više od 900 eura sada na tri tisuće.

Ova Vlada je za svu djecu pa tako i onih roditelja koji su djecu posvojili omogućila dvostruko veći obuhvat djece koji primaju dječji doplatak, rekao je Piletić novinarima te dodao da su povećali i te iznose.

Sve što smo mogli učiniti u posljednjem razdoblju da se povećaju materijalna prava, delimitiraju naknade, da posvojitelji imaju sva prava kao biološki roditelji, upravo je to učinila ova Vlada, poručio je Piletić.

Čin posvojenja događa se u Hrvatskom zavodu za socijalni rad

Kazao je i da će, čim Hrvatski sabor prihvati izmjene Zakona o socijalnoj skrbi, nakon osam dana stupiti na snagu kad ga potpiše predsjednik.

Svi koji će ostvariti pravo, samim činom zasnivanja posvojenja, imat će pravo i na tu jednokratnu naknadu koja će iznositi nešto više od 1.300 eura, rekao je Piletić i dodao da su na taj način posvojiteljima koji dosad nisu imali nikakva prava omogućili da ipak kod samog čina zasnivanja dobiju jednokratnu naknadu kako bi im to pomoglo u prvim mjesecima prilagodbe i nabave potrepština za posvojeno dijete.

PROČITAJTE VIŠE Ministar Piletić: U zakon uvodimo priznanje majčinstva, razrađena je presumpcija bračnog očinstva

Andrej Plenković

Goran Mehkek/Cropix

Odgovorio je i na dodatno pitanje novinara zašto sve to ide preko socijalne skrbi, a ne preko Ministarstva demografije.

“Sam čin posvojenja događa se u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, naši stručni radnici spajaju potencijalne usvojitelje s djecom koji imaju ispunjene pretpostavke, a s obzirom da oni znaju potrebe djeteta i razmišljaju o najboljem interesu djeteta i pomogli su kod osnivanja osobnih kontakata posvojitelja i djece najlogičnije je rješenje da se upravo isplata jednokratnoga novčanog primanja dogodi u samom postupku zasnivanja posvojenja”, odgovorio je Piletić.

Kroz zakon o roditeljskim i rodiljnim potporama definirano je pravo po rođenju djeteta i ukoliko je ono konzumirano kroz taj isti zakon nije bilo moguće da se jedna naknada za jedno dijete isplati više puta, objasnio je ministar.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Trending