Connect with us

Promo

33. Muzički biennale Zagreb predstavlja program najaktualnijih glazbenih strujanja koji istražuje teme povezivanja i inovacije

Trideset i treće izdanje Muzičkog biennala Zagreb, našeg najvažnijeg festivala suvremene glazbe, održat će se od 5. do 12. travnja 2025. godine u Zagrebu te će publici predstaviti program najrelevantnijih i najaktualnijih glazbenih strujanja današnjice koji istražuje teme povezivanja i inovacije; o…

Published

on

20.02.2025.

33. Muzički biennale Zagreb predstavlja program najaktualnijih glazbenih strujanja koji istražuje teme povezivanja i inovacije

Trideset i treće izdanje Muzičkog biennala Zagreb, našeg najvažnijeg festivala suvremene glazbe, održat će se od 5. do 12. travnja 2025. godine u Zagrebu te će publici predstaviti program najrelevantnijih i najaktualnijih glazbenih strujanja današnjice koji istražuje teme povezivanja i inovacije; o…

 

Trideset i treće izdanje Muzičkog biennala Zagreb, našeg najvažnijeg festivala suvremene glazbe, održat će se od 5. do 12. travnja 2025. godine u Zagrebu te će publici predstaviti program najrelevantnijih i najaktualnijih glazbenih strujanja današnjice koji istražuje teme povezivanja i inovacije; od suvremenih i eksperimentalnih formi do interdisciplinarnih suradnji s područja vizualne umjetnosti, elektronike i teatra. Ovogodišnje izdanje MBZ-a, tematski podnaslovljeno Prekinute veze, programski su osmislili novi umjetnički direktori manifestacije, skladatelji Tomislav Oliver, Ivan Skender i Davor Vincze, a organizira ga Hrvatsko društvo skladatelja.

Ivan Skender, Tomislav Oliver, Davor Vincze

Vedran Metelko/

U osam dana trajanja Biennala, u dvadesetak zagrebačkih izvedbenih i drugih kulturnih prostora, nastupit će više od 230 izvođača i izvođačica iz preko 30 zemalja sa šest kontinenata – od Hrvatske, Australije, Hong Konga, SAD-a, Kanade, Argentine i Kostarike do Finske, Belgije, Španjolske, Francuske, Luksemburga, Njemačke, Rumunjske, Turske, Tunisa i mnogih drugih. Bit će izvedeno više od 20 programa s čak 28 praizvedbi novih skladbi među kojima je dvanaest MBZ-ovih narudžbi hrvatskih skladatelja i osam međunarodnih. Uz intenzivnu međunarodnu suradnju i već tradicionalnu domaću s velikim institucijama poput Hrvatskog narodnog kazališta, Hrvatske radiotelevizije, MSU Zagreb i Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, 33. izdanje MBZ-a obilježit će i tijesna suradnja s raznim lokalnim organizacijama, kolektivima, umjetnicima i izvedbenim prostorima nezavisne kulturne scene poput ZEZ-a, te KONTEJNER-a, MaMe, Močvare i Petog kupea u kojima će se održavati kasnovečernji program, biennalski klasik koji ove godine donosi svjetski aktualne nastupe underground i klupskog predznaka.

Simfonijski orkestar HRT-a

Crpeći inspiraciju iz koncepta međunarodno prepoznatog zagrebačkog simbola, Muzeja prekinutih veza, 33. izdanje MBZ-a svoju tematsku viziju temelji na ideji prekinutih veza i posvećuje cijelu manifestaciju istraživanju razmjera i nijansi različitih umjetničkih interpretacija tog pojma. Umjetnički direktori Biennala ističu kako tema prekinutih veza odražava globalne procese izolacije i protekcionizma koji su sve više prisutni zadnjih nekoliko godina te istovremeno podsjeća na važnost povezivanja. Tematska odrednica poslužila im je i kao svjetionik pri selektiranju programa iz iznimno raznolikog i inovativnog polja suvremene glazbe današnjice.

Monuments izvedba

Nina Durdevic/

Program 33. izdanja MBZ-a koncentriran je u osam festivalskih dana, s dva do četiri događanja dnevno koji pored izvedbi simfonijskih orkestara, komornih ansambala, suvremenog baleta, opere, improvizirane, elektroničke i alternativne glazbe te zvučnih i audiovizualnih eksperimenata uključuju i dodatne programe poput performansa, izložbi, razgovora, majstorskih radionica, filmskih projekcija i multimedijalnih instalacija. Festival otvara praizvedba triju baleta Prekinute veze u subotu, 5. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu. Izvedba okuplja sedmero umjetnika/-ica koji su se kroz tri baleta upustili u istraživanje emocija rastanka, spajajući fragmentirane priče u jedinstveni umjetnički dijalog. S plesom klupskog ritma nastavljamo iste večeri u klubu Peti kupe, gdje započinje Late Night, kasnovečernji program MBZ-a, ovom prigodom rađen u suradnji s festivalom ZEZ na kojem će se nastupiti domaći i inozemni glazbenici/-ce koji predstavljaju inovativni elektronički zvuk: Aïsha Devi, N/OBE, Meka Drina i Anavi. Istovjetni programski raspored s velikim festivalskim izvedbama u udarnim večernjim terminima, Late Night programom u kasnovečernjem terminu te dnevnim programom izvedbi, razgovora, radionica itd. karakterističan je za sve festivalske dane.

Aisha Devi

Cantus Ansambl

Hong Kong New Music Ensemble

Kurt Chan/

Les Murs

Nedjelju, 6. travnja, u Laubi, obilježit će inovativna i meditativna skladba Systema Naturae autora Maura Lanze i Andree Valle u izvedbi Schallfeld Ensemblea i niza elektromehaničkih naprava inspiriranih fantazmagoričnim srednjovjekovnim katalozima životinja, biljaka i minerala te seminalnim istoimenim djelom botaničara i zoologa Carla Linnaeusa. Portretni koncert australske skladateljice i istraživačice Lize Lim u izvedbi ansambla ELISON,,,supergrupe” međunarodnih glazbenika i pripadajućeg im neuobičajenog instrumentarija, kroz četiri će skladbe istraživati šamanizam, magiju, rituale i životne tranzicije u ponedjeljak, 7. travnja, u Dvorani Gorgona u MSU Zagreb. Komorna opera Alan T. skladatelja i multimedijskog umjetnika Pierra Jodlowskog kroz lik i djelo Alana Turinga, matematičara i kriptologa koji je revolucionirao područje računarstva i umjetne inteligencije, bavi se odnosom čovjeka, stroja i društva, a izvedba je u Zagrebačkom kazalištu mladih u utorak, 8. travnja. U srijedu i četvrtak, 9. i 10. travnja, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog ugostit će Cantus Ansambl s programom Meandriranja koji donosi praizvedbe domaćih mladih suvremenih glazbenika/-ca i klasika hrvatske avangarde 20. stoljeća, kao i Simfonijski orkestar HRT-a u suradnji s europskim ansamblom svjetskoga glasa Neue Vocalsolisten Stuttgart s, među ostalim, praizvedbom slavnog skladatelja, muzikologa i trombonista Georgea Lewisa.

Liza Lim

Manja Ristić

Milica Cvetkovic/

Neu Vocalsolisten Stuttgart

Pierre Jodlowski

Završni vikend 33. Muzičkog biennala Zagreb donosi glazbeni teatar Françoisa Sarhana, djelo Les Murs meurent aussi (MSU Zagreb) u izvedbi luksemburškog ansambla United Instrument of Lucilin koje spaja dokumentarizam i fantastiku te je inspirirano suvremenim sukobima poput rata u Ukrajini i Palestini. Multimedijalni projekt Infused 3’600’000ms nastaje u suradnji argentinskog umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića, videoumjetnika iz Siska. Zajedničko istraživanje napuštenih i zanemarenih prostora grada Zagreba, a posebno Sveučilišne bolnice u Blatu, urodilo je multimedijalnim koncertom s pet glazbenika koji će za izvedbu koristiti tri gradske lokacije. Biennale u subotu, 12. travnja, gostuje u Tvornici Kulture s dva međunarodna orkestra: Hong Kong New Music Ensemble, vodeći ansambl suvremene glazbe u Aziji, Vertixe Sonora, komorni ansambl koji okuplja glazbenike iz Španjolske i Portugala te domaći violončelist Vid Veljak prvi put se susreću u Zagrebu i na inicijativu prekinutih, stvaraju nove veze. Prilika za refleksiju na raznolik i uzbudljiv festivalski program pruža se u rano nedjeljno jutro u KONTEJNER-u uz ambijentalni nastup glazbenice, skladateljice i improvizatorice Manje Ristić koji spaja zvuk violine s elektronikom uživo i terenskim snimkama. Posljednji nastup 33. izdanja MBZ-a ujedno je simbolička i u tematskom ključu Biennala – zadnja etapa prekida.

 

Prije nego se 33. MBZ razvije u punom programskom sjaju, od 20. ožujka do 3. travnja u Zagrebu će se održati predbiennalski program koji će započeti otvorenjem audiovizualne izložbe Priče koje odjekuju u Muzeju prekinutih veza (20.3. – 20.4.) i nastaviti s projekcijom filma Deep Listening: The Story of Pauline Oliveros u Dokukinu KIC, audiovizualnim nastupima kolektiva NAE Collective i SNOP u KC Ribnjak, putovanjem kroz vrijeme i prostor nedovršene Sveučilišne bolnice u Blatu u organizaciji MONTAЖ$TROJ-a, pripovjedačkim događanjem u suradnji s magazinom Kàko u Kleti te brojnim drugim druženjima organiziranim oko programa Biennala.

Systema Naturae, Mauro Lanza i Andrea Valle

Foto©2023 Thor Egil Leirtrø – Www.thoregilphoto.com/

Cijeli program 33. Muzičkog biennala Zagreb dostupan je na službenim stranicama festivala na adresi www.mbz.hr.

 

Komunikacijski kanali MBZ-a:

 MBZ/web

 MBZ/Facebook

 MBZ/Instagram

 MBZ/YouTube

 

Medijski partneri: HRT, HRT3, Hina, Jutarnji list, Glazba.hr, Yammat, Novosti, Vida TV, Radio Student, Kulturpunkt, Journal, Mood.hr

 

Aktivnosti projekta provode se uz podršku zaklade Art Mentor Lucerne, uz prijateljsku potporu zaklade Ernst von Siemens te financijsku podršku Zaklade Kultura nova, Turističke zajednice grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Ureda za kulturu i civilno društvo grada Zagreba.

https://www.jutarnji.hr/feed/

Promo

Zimi je ima vrlo malo, a njezin nedostatak ostavlja traga na čitavom tijelu, što učiniti?

Published

on

By

21.02.2025.

Zimi je ima vrlo malo, a njezin nedostatak ostavlja traga na čitavom tijelu, što učiniti?

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Promo

A1 Hrvatska donosi SkyShowtime – najnovije serije i filmovi na dohvat ruke

A1 Hrvatska proširila je svoj portfelj sadržaja i usluga novim strateškim partnerstvom sa SkyShowtimeom, najnovijim streaming servisom u njihovoj ponudi. Ekskluzivna projekcija prve epizode serije The Agency, koja je dostupna na platformi SkyShowtime, okupila je brojna poznata lica, a A1 Hrvatska jo…

Published

on

By

21.02.2025.

A1 Hrvatska donosi SkyShowtime – najnovije serije i filmovi na dohvat ruke

A1 Hrvatska proširila je svoj portfelj sadržaja i usluga novim strateškim partnerstvom sa SkyShowtimeom, najnovijim streaming servisom u njihovoj ponudi. Ekskluzivna projekcija prve epizode serije The Agency, koja je dostupna na platformi SkyShowtime, okupila je brojna poznata lica, a A1 Hrvatska jo…

A1 Hrvatska proširila je svoj portfelj sadržaja i usluga novim strateškim partnerstvom sa SkyShowtimeom, najnovijim streaming servisom u njihovoj ponudi. Ekskluzivna projekcija prve epizode serije The Agency, koja je dostupna na platformi SkyShowtime, okupila je brojna poznata lica, a A1 Hrvatska još je jednom potvrdila svoju predanost dovođenju vrhunskih sadržaja izravno u domove i na ekrane korisnika.

 

„U A1 Hrvatska uvijek smo usmjereni na pružanje najboljeg korisničkog iskustva, a strateška partnerstva poput ovoga sa SkyShowtimeom dio su naše kontinuirane posvećenosti inovacijama. Prepoznajemo koliko je zabavni sadržaj važan našim korisnicima te im želimo omogućiti pristup najnovijim globalnim hitovima i originalnim serijama na jednostavan i povoljan način. SkyShowtime savršeno se uklapa u našu viziju stvaranja platforme koja nudi više od tradicionalnih telekomunikacijskih usluga – platforme koja unosi zabavu i inspiraciju u svakodnevni život“, ističe Dejan Turk, predsjednik Uprave A1 Hrvatska i A1 Slovenija.

Dejan Turk, predsjednik Uprave A1 Hrvatska i A1 Slovenija i Gabor Harsanyi, SVP, Distribution & Partnerships & Regional General Manager, CEE, SkyShowtime

A1 korisnici tako mogu uživati ​​u opsežnoj kolekciji holivudskih blockbustera, hit serija i jedinstvenim lokalnim programima dostupnima na SkyShowtimeu — po trajno sniženoj cijeni od 4,99 €. Svi novi i postojeći korisnici uživat će i u jednom mjesecu besplatnog korištenja u sklopu Savršena+ i Apsolutna tarifa te Mega Net i Giga Net tarifa.

 

„Jako smo uzbuđeni zbog partnerstva s A1 Hrvatska, koje vidimo kao priliku da vrhunski SkyShowtime sadržaj učinimo još dostupnijim gledateljima diljem Hrvatske“, izjavio je Gabor Harsanyi, SVP, Distribution & Partnerships & Regional General Manager, CEE, SkyShowtime.

Blockbusteri, ekskluzivne serije i lokalni originalni sadržaj

 

Korisnici A1 Hrvatska moći će gledati najveće filmske hitove i ekskluzivne serije, poput globalnog fenomena Yellowstone i njegovih spinoffova 1883 i 1923 (druga sezona izlazi u ožujku), te serija poput Apples Never Fall, Douglas is Cancelled, Dexter: New Blood, Dexter: Original Sin, Landman, Lioness (s1-2), Star Trek: Section 31, Sweetpea, The Day of the Jackal, The Holdovers, The Tattooist of Auschwitz, Tulsa King i ostale nadolazeće serije kao što je Deadly Ties, i treća sezona serije Yellowjackets.

SkyShowtime A1

O SkyShowtimeu

 

SkyShowtime je najnoviji europski streaming servis. Kao zajednički pothvat Comcasta i Paramount Globala, SkyShowtime okuplja najbolje od Hollywooda i lokalne zabave na jednom mjestu.

 

Od filmova i originalnih serija legendarnih brendova Universal Pictures, Paramount Pictures, Nickelodeon, DreamWorks Animation, Paramount+, SHOWTIME®, Sky Studios i Peacock do serija SkyShowtime Original, SkyShowtime je novi europski dom za vrhunsku zabavu. Pokrenut na svim svojim tržištima 2023., SkyShowtime je dostupan u: Albaniji, Andori, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Danskoj, Finskoj, Mađarskoj, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Norveškoj, Nizozemskoj, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Srbiji, Slovačkoj, Sloveniji, Španjolskoj i Švedskoj. Dostupan je putem odabranih pružatelja televizijskih usluga na nekim tržištima i na Apple iOS-u, tvOS-u, Android uređajima, Android TV-u, Google Chromecastu, LG TV-ima, Prime Video Channels, Samsung Smart TV-ima i webu.

 

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Promo

“Un invitado en nuestra casa” – novi koncert iz ciklusa Cantus Ansambla uz maestra Fabiána Panisella, 24. veljače u Lisinskom!

Gotovo 25 godina za repertoar suvremene glazbe u Hrvatskoj zadužen je specijaliziran i međunarodno aktivan Cantus Ansambl, koji djeluje pod umjetničkim vodstvom Berislava Šipuša i sa stalnim dirigentom Ivanom Josipom Skenderom. U sklopu standardnog koncertnog ciklusa i novog programa pod naslovom „U…

Published

on

By

21.02.2025.

“Un invitado en nuestra casa” – novi koncert iz ciklusa Cantus Ansambla uz maestra Fabiána Panisella, 24. veljače u Lisinskom!

Gotovo 25 godina za repertoar suvremene glazbe u Hrvatskoj zadužen je specijaliziran i međunarodno aktivan Cantus Ansambl, koji djeluje pod umjetničkim vodstvom Berislava Šipuša i sa stalnim dirigentom Ivanom Josipom Skenderom. U sklopu standardnog koncertnog ciklusa i novog programa pod naslovom „U…

Gotovo 25 godina za repertoar suvremene glazbe u Hrvatskoj zadužen je specijaliziran i međunarodno aktivan Cantus Ansambl, koji djeluje  pod umjetničkim vodstvom Berislava Šipuša i sa stalnim dirigentom Ivanom Josipom Skenderom.  U sklopu standardnog koncertnog ciklusa i novog programa pod naslovom „Un invitado en nuestra casa“ ovaj ansambl u Zagreb dovodi istaknutog argentinsko-španjolskog skladatelja i dirigenta Fabiána Panisella, jednog od uvaženih protagonista svjetske suvremene glazbene scene.  

 

Četvrti koncert u sezoni Cantus Ansambla održat će se tako u ponedjeljak, 24. veljače 2025., u 20 sati, u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog. Uz ansambl i pod ravnanjem maestra Panisella nastupit će i solist pijanist Viktor Čižić, a publiku očekuje intrigantna kombinacija suvremene i povijesno inspirirane glazbe – u španjolskom duhu, kako i naslov koncerta sugerira. 

Fabián Panisello

Susret strasti, inovacije i naslijeđa

 

Program koncerta obuhvaća djela suvremenih španjolskih skladatelja Jesúsa Torresa, Mauricija Sotela i samog Panisella. Uz zvučna suvremena imena i njihovu glazbu snažnih autorskih stavova, na programu je i djelo skladatelja koji je nezaobilazan u kontekstu kompletne španjolske umjetničke glazbe, pa će tako pijanist Viktor Čižić te večeri biti u ulozi solista u rijetko izvođenom djelu na hrvatskim pozornicama – Koncertu za klavir i ansambl Manuela de Falle u kojem se zrcali skladateljev karakterističan spoj španjolske tradicije i neoklasične estetike.

 

Ovakva koncertna večer neupitno će biti susret strasti, inovacije i naslijeđa, odjeka prošlosti i suvremene snage i vitalnosti, a Cantus Ansambl osigurava razinu interpretacije potrebnu za kvalitetno slušateljsko iskustvo.

Karakteristična suvremena španjolska glazba

Uoči zagrebačkog koncerta, razgovarali smo kratko i s gostujućim maestrom Fabiánom Panisellom, inače osnivačem i umjetničkim voditeljem PluralEnsemblea, jednog od najistaknutijih ansambala za suvremenu glazbu u Europi. U svojoj karijeri, Paniesllo je osim mnogobrojnih međunarodnih nagrada ostvario i brojne suradnje s velikim suvremenim skladateljima i ansamblima, među kojima su i Pierre Boulez, Luciano Berio, Karlheinz Stockhausen, Susanna Mälkki i Peter Eötvös te Simfonijski orkestar BBC-a, Berlinski simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar Zapadnonjemačkog radija, Salzburški Mozarteum, Ensemble Moderne orkestar i mnogi drugi.

Zagrebački koncert nosi snažan španjolski pečat, od Manuela de Falle do suvremenih skladatelja poput Jesúsa Torresa, Mauricija Sotela i Vas samih. Kako biste opisali povezanost ovih djela i na koji način odražavaju španjolsku glazbenu baštinu kroz suvremeni izraz?

Svi ovi skladatelji imaju vrlo životan odnos prema glazbi. Vjerujem da španjolski skladatelji, osim tehničkog istraživanja i postignuća, prirodno teže k tome da u svoj skladateljski pristup uključe određenu emocionalnu dimenziju. Ovaj koncert je dobar primjer toga i mogao bi se smatrati vrlo karakterističnim za našu španjolsku glazbu 20. i 21. stoljeća.

Cantus Ansambl

Vaš Komorni koncert za komorni ansambl jedno je od središnjih djela ovog programa. Kako biste ga smjestili unutar svojeg šireg skladateljskog opusa?

Ova skladba nastala je 2005. godine i odražava moj interes za asimilaciju različitih sustava i heterogenih elemenata unutar mojih djela. U ovom djelu radim s nekom vrstom “sintetičkog spektra” iz kojeg izvodim modalne, pentatonske i (temperirane) spektralne odnose. Tada me posebno zanimalo stvaranje svojevrsne neo-funkcionalnosti kroz korištenje različitih i suprotstavljenih harmonijskih sustava.

Dirigirat ćete Cantus Ansamblom, koji je poznat po izvođenju suvremenog repertoara. Kakav je Vaš dojam o ovom ansamblu i jeste li ranije imali priliku raditi s hrvatskim glazbenicima?

Prije godinu dana imao sam priliku raditi s hrvatskim hornistom Radovanom Vlatkovićem, kojem sam posvetio svoj Koncert za rog, a koji ga je prošle godine izveo sa Španjolskim radijskim orkestrom RTVE. Ovo je moj prvi put da radim s istaknutim Cantus Ansamblom, i jako se veselim suradnji!

Manuel de Falla u svojem Koncertu za čembalo i ansambl kombinira španjolske folklorne elemente s neoklasičnim postupcima. Kako ste pristupili interpretaciji ovog djela i koje izazove ono donosi za ansambl i solista?

Ovo je briljantno djelo Manuela de Falle, u kojem on, kao što ste rekli, kombinira folklorne elemente iz različitih razdoblja, ponajviše renesansne – primjerice, citate pjesme “De los álamos vengo…” – unutar neoklasične i neobarokne zvučne palete. Rezultat je izvanredan, ali tehnički zahtjevan, kako za ansambl, tako i za solista.

Fabián Panisello

Tijekom Vaše karijere radili ste kao skladatelj, dirigent i pedagog. Kako balansirate ove tri uloge i kako one međusobno utječu na Vaš rad?

Ove su uloge vrlo integrirane u moj glazbeni život: stvaralačka aktivnost skladanja reflektira se na ostale aspekte mog rada. Za mene, podučavanje kompozicije, analiza novih djela i studiranje partitura za dirigiranje dio su neprekidnog i obogaćujućeg procesa bavljenja glazbom i ne bih mogao raditi na drukčiji način.

Jeste li već prije posjetili Zagreb i hoćete li imati priliku prošetati ili uživati u nekoj posebnoj lokaciji tijekom svojeg boravka ovdje?

Bio sam u Zagrebu samo jednom i to vrlo kratko, ali grad mi je ostavio prekrasan dojam, posebno njegov povijesni centar!

https://www.jutarnji.hr/feed/

Continue Reading

Trending