Hrvatska
Plenković sa sjednice Vlade poslao poruku učiteljima, stižu prvi podaci o odazivu
19/03/2025
Plenković sa sjednice Vlade poslao poruku učiteljima, stižu prvi podaci o odazivu
11.41 Premijer Andrej Plenković osvrnuo se na štrajk prije početka sjednice Vlade.
– Nama je najvažnije da naša djeca mogu ići u školu, da mogu pohađati nastavu. To je bitno za njihov razvoj, ali i roditelje i organizaciju posla. S obzirom na temu plaća, želim podsjetiti da smo prije nekoliko tjedana postigli suglasje sa sedam sindikata u javnom sustavu, jedino tri sindikata koja danas organiziraju štrajk nisu pristali na povećanje 3 plus 3. U našim mandatima to je rast od 48 posto – rekao je Plenković.
Istaknuo je da je temeljno načelo novog Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama bilo “za približno isti rad približno iste plaće”.
– Nakon zakona su se donosile dvije uredbe i oko koeficijenata su se vodile i konzultacije. Da je obrazovanje hrvatskoj Vladi prioritet, govori da je proračun ministarstva oko 4,6 milijardi eura. U ciklusu smo najvećih investicija u infrastrukturu, napor i prioritet koji je dan ovom resoru je više nego očit – poručio je.
11.21 Jedna od škola u kojoj danas neće biti moguće organizirati nastavu, a koja bi se prema rasporedu trebala održavati u poslijepodnevnoj smjeni, jest zagrebačka IX. gimnazija. Kako nam je potvrdila ravnateljica Sonja Lušić Radošević, nastavu nije moguće organizirati jer su svi nastavnici najavili sudjelovanje u štrajku. Rade samo portirka, dvije djelatnice u administraciji i ravnateljica škole.
S učenicima je zato unaprijed dogovoreno da danas ne dolaze u školu jer nema tko držati nastavu.
– Ja sam od 12 sati na dispoziciji učenicima, oni mogu doći u školu ako me trebaju, no okupljanje većeg broja učenika nije dozvoljeno ako nema nadzora nastavnika. U uputama Ministarstva jasno stoji da škole organiziraju nastavu u skladu s mogućnostima, no ako nema nastavnika, sigurnost je na prvom mjestu. Jučer smo imali i Vijeće učenika, učenici znaju da nitko od nastavnika ne radi i poslana im je poruka da korisno iskoriste dan – kaže ravnateljica.
Kako dodaje, kao čelnici ustanove njezin je zadatak organizacija nastave i suradnja s djelatnicima, roditeljima i učenicima.
– U ovome trenutku je bitno da do učenika dođe točna informacija i da nisu zbunjeni te da im je zajamčena sigurnost. S obzirom na to da nijedan nastavnik ne radi, nastava se ne može odvijati, a s osobom na porti i sa mnom ne možemo organizirati nikakve aktivnosti za učenike – tumači ravnateljica.
IX. gimnazija ima ukupno 495 učenika.
U zagrebačkoj Upravnoj školi uz ravnateljicu u prijepodnevnoj smjeni rade dvije stručne suradnice i jedan nastavnik. Za 80-ak učenika koliko ih je prema riječima ravnateljice Suzane Hitrec došlo u školu organizirane su pedagoške radionice, a isti je plan za drugu smjenu.
“Vrlo velik broj nastavnika – više od 95 posto – najavio je sudjelovanje u štrajku”, objavila je I. Tehnička škola Tesla.
Sukladno uputama Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, škola će biti otvorena za sve učenike. Budući da se velika većina nastave neće održati, učenicima će na raspolaganju biti Klub učenika, čitaonica i sportski tereni na srednjoškolskom igralištu. Nekoliko nastavnika koji ne sudjeluju u štrajku obavijestit će svoje učenike o terminima nastave, izvijestili su iz škole.
11.16 Novinarima se u školi Kustošija obratio Željko Stipić, predsjednik sindikata Preporod.
– Oko 10 tisuća naših kolega je danas u štrajku i to samo u našem sindikatu. Govorili su o nama kao da smo elementarna nepogoda i sazivaju izvanrednu sjednicu, to je bilo last-minute zastrašivanje da bi se odgovorilo ljude od štrajka.
Istaknuo je da je ovo “prvi štrajk po tome da ga nezakonitim proglašava drugi sindikat”.
– Uvijek je Vlada ta koja prijeti, a ne da kolege prijete svojim kolegama. Štrajk se odvija danas, ali pripreme za njega traju godinu dana. Organizirali smo tri prosvjeda na kojem su bili deseci tisuća ljudi. Godinu dana tražimo promjenu koeficijenata za sva radna mjesta u obrazovanju. Govori nam se da smo nezahvalni i to nam govore oni koji su povećali svoje plaće 85 posto jednokratno. A znaju da su naše plaće u ožujku porasle 15-ak posto – rekao je Stipić.
Za kraj je poručio da ovo nije “posljednji korak”.
– Sindikati su spremni raditi pritisak sve dok se ne dogovorimo s nekim. Mašte nam neće faliti, vjerujte.
PROČITAJTE VIŠE Štrajk u tisuću škola i fakulteta: Ministarstvo objavilo plan, zna se i kako će nagraditi one koji budu radili
11.04 Podršku štrajkašima izrazio je SDP. Iz najveće oporbene stranke poručuju da se radi o opravdanoj borbi za pravedne koeficijente i dostojne plaće, a Vladinu odluku o tome da štrajk neće biti plaćen nazvali su “sramotnim pritiskom”.
“Umjesto zastrašivanja i ucjena, Vlada treba hitno sjesti za stol i riješiti ključne probleme u obrazovanju. Ovo je samo jedan od primjera koji jasno pokazuje apsurdnost Vladine politike prema obrazovanju. Učitelji ne smiju biti potplaćeni i degradirani u odnosu na druge javne službenike s jednakom ili sličnom razinom obrazovanja. S ovakvim plaćama ne možemo očekivati da će mladi ljudi birati učiteljsko zanimanje, a oni koji su već u sustavu sve češće razmišljaju o odlasku, upozoravaju”, priopćili su, između ostalog, iz SDP-a.
Učionice diljem Hrvatske jutros su prazne
Josip Bandic/Cropix
9.53 U zbornici Prehrambeno-tehnološke škole u Zagrebu rezala se torta s natpisom “Štrajk”.
Josip Bandic/Cropix
Josip Bandic/Cropix
Josip Bandic/Cropix
9.48 Vlada ima pravo ne platiti štrajk, ali ne može govoriti da će se nadoknaditi taj posao – poručio je Željko Stipić, čelnik Sindikata Preporod, u razgovoru za N1.
– Bude li se to nadoknađivalo, onda će to biti plaćeno. Ako vlada misli da može kazniti učitelje, bez da kazni učenike… Ako se to bude nadoknađivalo, platit će se. Bude li se nadoknađivalo subotom, platit će se i više – dodao je.
O sjednici vlade i izjavama ministra Fuchsa rekao je:
– Mislio sam da se nešto hitno događa. Ako želite donijeti odluku da štrajk ne bude plaćen, to možete donijeti do dana kad krene obračun plaća. Ovo je samo poruka, zastrašujuća. To je nama neka vrsta komplimenta. Oni ozbiljno shvaćaju ono što mi već tjednima to najavljujemo i na terenu radimo. Ministar? On je na tu prijetnju dodao još nešto, a to je njegova prijetnja da učitelja ima previše. To se može shvatiti kao najava nečeg puno opasnijeg od toga da neće biti plaćen jedan dan u štrajku. Kad to kažete dan uoči štrajka, to znači da ste spremni razračunati se s onim koji vam prave probleme. Znači li to da su spremni na zatvaranjem škola u nekim sredinama?
Odgovorio je i ministru Piletiću koji je rekao da reakcije sindikata nisu opravdane.
– U štrajku svatko treba raditi svoj posao. Uloga je sindikata da štrajk uspije. Neka svatko radi svoj posao. Sad mene koji sam 34 godine u zbornici netko tko je pobjegao iz zbornice prije dvije godine podučava kako brinuti o učenicima?
9.36 – Medijima se upravo obratio Zrinko Turalija, čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, poručivši da ih odluke vlade o neplaćanju štrajka neće obeshrabriti. Otkrio je i da je odaziv na štrajk “izvrstan”.
– Očito u ovom društvu moramo vući korake da bismo motivirali i sve ostale. Krenuli su nas gaziti đonom. Kad vas netko udara batinom, a nije spreman sjesti za stol… Ako ne bude stola, bit će štrajka – poručio je Turalija.
Gostujući u emisiji „A sada Vlada“ Hrvatskog radija, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs govorio je o organizaciji rada u školama tijekom štrajka. Ponovio je kako su svi učenici dužni doći u škole, budući da nitko ne može djeci onemogućiti pravo na obrazovanje.
– Još je prerano za podatke o odazivu štrajku, no Ministarstvo je obavilo razgovore s ravnateljima škola i dekanima visokih učilišta te znanstvenih instituta. Ravnatelji imaju jasnu uputu, djeca trebaju doći u školu. Nitko ne može djeci onemogućiti dolazak u školu, pravo na obrazovanje je ustavna kategorija. Ako radi dio učitelja, postoji mogućnost spajanja razreda i organizacija raznih aktivnosti za djecu. Ako doista bude velik broj nastavnika u štrajku, u tom slučaju škola će poslati djecu kući ili organizirati njihovo čuvanje, izjavio je Fuchs.
Zamjene za štrajkaše
Dodao je kako sindikati insistiraju na nastavku svojih akcija, no Vlada neće platiti štrajk.
– Insistirat ćemo na točnoj evidenciji o broju djelatnika u štrajku i to će biti jedini relevantan podatak. Postavit će se pitanje – tko je rekao da djeca ne dolaze u školu? U slučaju da neki nastavnik želi održati nastavu, no učenika nema, tada ćemo provjeriti tu situaciju. Ako djece nema, jasno je da se nastava ne može odvijati, rekao je Fuchs.
Komentirajući izjavu sindikalca Željka Stipića kako će Radovan Fuchs ostati upamćen po istome kao i bivši ministar prosvjete Božidar Pugelnik, kada je 1998. „štrajkolomcima“ odlučio platiti dvostruku dnevnicu što je prozvano „pugelnica“, Fuchs je pojasnio okolnosti plaćanja prekovremenog rada. Naime, Ministarstvo je uoči štrajka najavilo da će biti plaćen prekovremeni rad onim djelatnicima koji će ‘uskakati‘ kao zamjene u nastavu onima u štrajku.
– Gospodin Stipić priča o novoj valuti, „fuchsici“, a mi smo i inače bombardirani svaki dan sa zahtjevima za dodatnim plaćanjem rada, pa ako netko pomaknuo stolicu, traži da se to plati bez obzira je li tijekom radnog vremena ili ne. Prekovremeni rad po zakonu se plaća, pa i ovdje; ako učitelj odraditi nastavu izvan svog radnog vremena bit će plaćen. Nama su na prvom mjestu učenici, djeca, mi stajemo iza njihovih prava iz Konvencije pravima djeteta. Zato što netko štrajka, postoji netko tko će uskočiti kako djeca ne bi imala štetu zbog ovakvog organiziranja aktivnosti od strane sindikata. To je isto kao kada je netko na bolovanju ili odsutan s radnog mjesta, ravnatelj organizira zamjenu i taj prekovremeni rad se plaća, objasnio je Fuchs.
Upitan o potrebi nadoknade nastave rekao je da će se za to još vidjeti, a ukoliko štrajk bude trajao dulje tada Vlada ima drugih mehanizama.
Razlozi za bunt
– Nadam se da će učitelji uvidjeti da za ovo što su tri sindikata priredila naprosto nema potrebe. Nadam se da neće ići dalje, jer najiskrenije, uz sve što je napravljeno za sustav obrazovanja u proteklih šest godina, doista nema razloga za bunt, zaključio je Fuchs.
Govorio je o nikada većim ulaganjima u sustav obrazovanja, uz provedbu čitavog niza reformi, gdje su paralelno plaće rasle svake godine, čak i tijekom covid-krize kada su plaće padale u realnom sektoru.
– Zadnje povećanje bilo je 30 posto, a ići će i dalje. Optuživati da se ništa nije ulagalo, potpuno je krivo i služi da bi se stvarali neredi, rekao je.
Tri sindikata obrazovanja pred Vladu su stavila pet zahtjeva, a ključni su rast osnovice od 10 posto, linearno povećanje koeficijenata (za osam posto) ili – do primjene novih koeficijenata – uvođenje privremenog prosvjetnog dodatka. Fuchs tvrdi kako bi posljednje bilo protuzakonito.
– O shemi koeficijenata se može razgovarati, je li ona idealna i jesu li potrebne korekcije. Zato je i uspostavljeno Vijeće za praćenje plaća, kako bi Vlada korigirala neke od koeficijenata. Međutim, ne uzimaju se u obzir dodatni faktori zašto je neki koeficijent viši, neki manji. Tri sindikata koja organiziraju štrajk najčešće se pozivaju na usporedbu plaća učitelja i socijalnog radnika, ne uzimajući u obzir različite dodatke. Vijeće mora sve to skupa usporediti, staviti u međuodnos i donijeti neku odluku, rekao je Fuchs uz dodatak kako misli da ova Vlada sve bolje i bolje vrednuje zaposlenike u prosvjeti.
Kako je naveo, povod za pokretanje štrajka bilo je neprihvaćanje potpisa rasta osnovice tri plus tri, dok je sindikalni zahtjev bio četiri plus četiri. Naglasio je kako se predstavnici Vlade i sindikata uskoro ponovo sastaju na pregovorima o daljnjem rastu osnovice u 2026. godini.
Nema ocjenjivanja
Fuchs je potvrdio kako Vlada ostaje pri stavu da na sustav obrazovanja i znanosti neće primjenjivati uredbu o ocjenjivanju djelatnika, što je također jedan od zahtjeva sindikata.
– Primjena odluke o neocjenjivanju se još ne primjenjuje, tako ostaje do daljnjega, a drugi zahtjevi sindikata iznijeti tijekom mirenja, poput rasta osnovice više nije jedan posto više, nego je vraćeno na deset, pa uz to još nekoliko zahtjeva. Mi smo ponudili da možemo razgovarati o nekim stvarima, no oni su odbili potpisati Dodatak I. TKU. Gdje smo tu smo, organizirali su štrajk. I dalje ću poštivati odluku o neocjenjivanju djelatnika, no dalje više nemamo što razgovarati, rekao je Fuchs, uz dodatak kako ne zna što bi sada bio kompromisni dogovor.
– Oni jedino insistiraju na tome da se da apsolutna garancija za linearno povećanje koeficijenata, što ja ne mogu dati. Prijelazna varijanta koju predlažu, a to je prosvjetni dodatak, za to ne postoji zakonsko uporište. Poanta reforme plaća bila je da se maknu kojekakvi dodaci i oni su pretočeni u koeficijente. Jedina mogućnost dodatka koja ostaje jest ukoliko nastupe izvanredne okolnosti. Mi nemamo nikakvih takvih okolnosti, nemamo ratno stanje, nemamo pandemiju, pa nema razloga da se uvede krizni dodatak, rekao je ministar te još jednom ponovio kako nikakvog povoda za štrajk realno nema. Jer, kako kaže, plaće su rasle, Vlada je učinila maksimalno da se prosvjetnim djelatnicima da na značenju, smanjeno je administrativno opterećenje te su ukinute anonimne prijave.
Danas se održava štrajk u obrazovanju u organizaciji triju sindikata
U osnovnim i srednjim školama te na fakultetima i institutima u srijedu ujutro počeo je jednodnevni štrajk upozorenja u organizaciji triju obrazovnih sindikata koji, uz ostalo, traže povećanje osnovice i koeficijenata te zaštitu i primjeren društveni status.
Štrajk organiziraju Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a po njihovim jučerašnjim najavama održava se u oko 95 posto škola u kojima djeluju.
Kroz proces pregovora s Vladom sindikati su iznijeli pet zahtjeva – traže rast osnovice od 10 posto, povećanje koeficijenata, prosvjetni dodatak te uvođenje privremenog dodatka dok se ne ‘riješi pitanje‘ koeficijenata.
Osim toga traže odgodu modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i izuzimanje nastavnika od ocjenjivanja definiranog po Zakonu o plaćama i Uredbi o ocjenjivanju.
Predstavnici triju sindikata najavili su da ovim štrajkom “počinju”, a da će “svaki sljedeći štrajk biti dublji, širi, drugačiji”.
Iz resornog Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, kao i Vlade poručili su im da za štrajk nema razloga, a ministar Radovan Fuchs pozvao je roditelje da pošalju djecu u školu jer će nastava biti organizirana.
Ministarstvo je zbog toga izdalo i upute školama o osiguravanju sigurnog boravka učenika, organizaciji školske prehrane i produženog boravka te redovitom informiranju roditelja i učenika.
Osim toga, škole su obvezne evidentirati radnike u štrajku te podatke unijeti u sustav Centralizirani obračun plaća (COP).
S obzirom na povećane obveze, ravnateljima je omogućeno odobravanje prekovremenog rada djelatnicima. Također, u suradnji s osnivačima i prijevoznicima potrebno je osigurati neometan prijevoz učenika.
Prema odluci Vlade s telefonske sjednice održane u utorak, zaposlenicima u štrajku bit će umanjene plaće i dodaci na plaće za vrijeme sudjelovanja u štrajku.
U današnjem štrajku ne sudjeluje Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) jer ga smatraju pravno upitnim i s nejasnim ciljevima. Prema izjavi predsjednice SHU-a Sanje Šprem jedini je zakoniti dio zahtjeva triju sindikata borba za osnovicu.
Posebnost je i ta da se danas, u vrijeme održavanja štrajka, u osmim razredima osnovnih škola održavaju nacionalni ispiti, odnosno piše se ispit iz prvog stranog jezika.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Hoće li Plenković učiniti isto što i Sanader kad je umro Ivan Pavao II.? Još nema odgovora…
22/04/2025
Hoće li Plenković učiniti isto što i Sanader kad je umro Ivan Pavao II.? Još nema odgovora…
Nakon smrti pape Ivana Pavla II., Vlada Republike Hrvatske pod Ivom Sanaderom je proglasila trodnevnu žalosti, a postavlja se pitanje i hoće li aktualni hrvatski premijer Andrej Plenković učiniti isto nakon smrti pape Franje. Premijerovi suradnici su za RTL rekli da sada ta odluka još nije donesena,…
Hrvatska
Danas stiže velika promjena vremena: Najavljeni su pljuskovi, grmljavina…
22/04/2025
Danas stiže velika promjena vremena: Najavljeni su pljuskovi, grmljavina…
Djelomice, na Jadranu i pretežno sunčano, a u drugom dijelu dana u unutrašnjosti uz jači razvoj oblaka lokalno pljuskovi s grmljavinom, posebice u gorju i na istoku, prognoza je vremena Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku u utorak. Vjetar će biti slab do umjeren sjeveroistočni i sj…
Hrvatska
Ovaj će posao tijekom sezone biti apsolutni šampion na tržištu. Traži se čak 60 posto više novaca nego prošle godine
22/04/2025
Ovaj će posao tijekom sezone biti apsolutni šampion na tržištu. Traži se čak 60 posto više novaca nego prošle godine
Širom obale u tijeku je velika potražnja za sezonskom radnom snagom, pa se tako i vlasnici apartmana, kuća i vila za odmor, na sve strane raspituju za raspoložive čistačice, piše Slobodna Dalmacija. Privatni smještaj tako se suočava s vlastitim poteškoćama zbog nedostatka osoblja za čišćenje što je…
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi “Šahini” – od vidovite “tete Nate” do samoprozvane influencerice i borca za ljudska prava
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi Ulovljena u Laži i Manipulaciji #part 439: FOTO Dokazi
- Crna kronika2 mjeseca ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
- Vijesti na Hrvatskom2 mjeseca ago
Nagrada Zagrepčanka godine dodijeljena Ivani Kalogjera Brkić
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Tko je manipulatorica o kojoj se puno priča Vidovita teta Nata? Ne, to je Arbnora Elezi ex. Šahini
- Svijet2 mjeseca ago
Oko ključnog prijedloga europski čelnici nisu se dogovorili, danska premijerka otvoreno: ‘Rusija sad prijeti svima nama‘
- Domaće zvijezde2 mjeseca ago
Bivši supružnici Ana Rucner i Vlado Kalember najavili zajednički koncert: ‘Naš odnos je neraskidiv‘
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi i video kako radi 50x trbušnjaka i vježbe sa utezima na nogama! Invalidi možete li i vi to?