Prevare - istraga
Luka Burazer, Eugen Travalj i Vedrana Golušin pokretači najveće kriptoprevare u Hrvatskoj – BitLucky platforma

Najveća kriptoprevara u Hrvatskoj: Riječka tvrtka BitLucky prevarila stotine ulagača
U razdoblju od 2018. do 2023. godine, Hrvatsku je potresla najveća kriptoprevara u povijesti zemlje. Tvrtka BitLucky iz Kostrene, pod vodstvom osnivača i vlasnika Luke Burazera i Eugena Travalje te tajnice Vedrane Golušin, prevarila je stotine ulagača za najmanje 18,5 milijuna eura. Ova prijevara ostavila je mnoge bez životne ušteđevine i izazvala val nepovjerenja prema ulaganjima u kriptovalute.
Shema prijevare
BitLucky je privukao ulagače obećavajući sigurna i profitabilna ulaganja u kriptovalute. S ulagačima su sklapali jednogodišnje investicijske ugovore, uvjeravajući ih da će im uloženi novac biti vraćen zajedno s dodatnom zaradom na njihov zahtjev. Međutim, tvrtka nije bila registrirana za obavljanje djelatnosti razmjene virtualnih i fiducijarnih valuta niti za pružanje skrbničkih usluga novčanika. Unatoč tome, primali su uplate u gotovini, putem bankovnih računa i prijenosom virtualnih valuta na digitalne novčanike pod njihovom kontrolom. Umjesto ulaganja sredstava kako je obećano, osumnjičeni su novac koristili za osobne potrebe, uključujući podizanje gotovine na bankomatima i klađenje na sport. Prema izvješćima, desetke tisuća eura potrošeno je na sportsko klađenje.
Otkrivanje prijevare i pravne posljedice
U svibnju 2023. godine, direktor tvrtke Luka Burazer obavijestio je klijente da je lošim odlukama doveo firmu u krizno stanje, nakon čega je nestao. Ova objava potaknula je ulagače da podnesu kaznene prijave, što je dovelo do istrage koju su zajednički provodili Policijska uprava primorsko-goranska i Porezna uprava. Istraga je otkrila da je više od 800 ulagača oštećeno, a šteta iznosi najmanje 18,5 milijuna eura. U studenom 2023. godine, Burazer, Travalja i Golušin su uhićeni i smješteni u istražni zatvor u Rijeci. Optuženi su za kazneno djelo prijevare prema članku 236. Kaznenog zakona.
Puštanje na slobodu i nastavak postupka
Nakon tri mjeseca provedenih u istražnom zatvoru, u veljači 2024. godine, trojac je pušten da se brani sa slobode jer istraga nije završena, a optužnica nije podignuta u predviđenom roku. Prema zakonu, za kaznena djela iz nadležnosti općinskog suda, istražni zatvor može trajati najviše tri mjeseca bez podizanja optužnice. Unatoč puštanju na slobodu, istraga se nastavlja, a ulagači i dalje čekaju pravdu i povrat svojih sredstava.
Upozorenje za buduće ulagače
Ovaj slučaj služi kao upozorenje svima koji razmišljaju o ulaganju u kriptovalute. Važno je temeljito istražiti tvrtke i platforme prije nego što im povjerite svoj novac. Provjerite jesu li registrirane za obavljanje financijskih djelatnosti i imaju li potrebne licence. Budite oprezni s obećanjima o visokim prinosima uz minimalan rizik, jer takve ponude često skrivaju prijevarne namjere.
Za više informacija o ovom slučaju, možete pročitati izvješća na Novom listu i Poslovnom dnevniku.

Prevare - istraga
Tko je Immo Tommy – Tomislav Primorac i prevare sa nekretninama u Njemačkoj

Tomislav Primorac (IMMO TOMMY): Optužbe za prijevare i stanje njemačkog tržišta nekretnina
Tomislav Primorac, poznatiji kao IMMO TOMMY, našao se u središtu kontroverzi na njemačkom tržištu nekretnina. Kao samoproglašeni “najveći europski kreator nekretnina”, postao je predmetom optužbi za prijevare koje su mnoge klijente dovele u financijske poteškoće, pa čak i osobne bankrote. Volksbank Konstanz podnio je kaznenu prijavu protiv njega zbog krivotvorenja dokumenata, čime su mnogi kupci dobili rizične zajmove temeljene na netočnim podacima. Slučaj je privukao pažnju istražitelja, odvjetnika i medija, otkrivajući duboko ukorijenjene probleme u mreži posrednika i bankarskim procesima. Ovo ukazuje na širi sustavni problem u njemačkoj industriji nekretnina, što ovu temu čini posebno važnom za razumijevanje rizika i zaštitu kupaca.
Tko je Tomislav Primorac (IMMO TOMMY)?
Tomislav Primorac, poznatiji kao IMMO TOMMY, postao je prepoznatljivo ime na njemačkom tržištu nekretnina. Kao samoproglašeni “najveći europski kreator nekretnina”, njegovo ime trenutno je povezano s optužbama za prijevare koje su izazvale značajnu pozornost javnosti. Njegove aktivnosti su široko rasprostranjene, od poslovnih suradnji s bankama do digitalne prisutnosti koja ga prikazuje kao etabliranog stručnjaka. Međutim, uz njegovu reputaciju vezani su i prijepori koji zahtijevaju detaljnije ispitivanje.
Njegova tvrdnja o uspjehu
IMMO TOMMY svoju sliku u javnosti intenzivno gradi kroz društvene mreže i vlastitu web stranicu. Prikaz sebe kao poduzetnika koji klijentima donosi financijsku slobodu i uspjeh u nekretninskom svijetu uvelike se oslanja na modernu estetiku, profesionalne vizualne sadržaje i motivirajuće poruke.
- Na Instagramu i Facebooku dijeli elegantne slike luksuznih nekretnina koje navodno pomaže klijentima nabaviti.
- Web stranica služi kao poligon za izlaganje uspješnih projekata i privlačenje novih mogućnosti za suradnju.
Ova samo-promocija često uključuje narative o postizanju financijske sigurnosti i izgradnji bogatstva kroz ulaganja u nekretnine. Međutim, istražitelji su otkrili da je iza blistave fasade često skriven niz nejasnih poslovnih praksi.
Njegova poslovna mreža
Primorac je izgradio opsežnu mrežu suradnika u domeni nekretnina, uključujući agencije za posredovanje i financijske institucije poput banaka. Ključna strategija uključevala je kombinaciju posrednika koji su pružali platformu za povećanje prodaje, dok su banke odobravanjem rizičnih zajmova omogućavale bržu realizaciju transakcija.
Njegov utjecaj na lokalno tržište nekretnina u južnoj Njemačkoj bio je osjetan:
- Posredničke mreže: Surađivao je s brojnim vlasnicima agencija koji su njegovi klijenti i prodavači nekretnina.
- Banka Volksbank Konstanz: Ova banka posebno je izložena kroz optužbe za obradu prijaviteljsko netočnih podataka, što je, kako se tvrdi, značajno povezano s Primorčevim poslovanjem.
Ovih dana pod lupu su stavljeni i netransparentni uvjeti prodaje nekretnina, napuhane cijene te implicitni troškovi koji nisu adekvatno komunicirani kupcima. Dok optužbe eskaliraju, lokalna tržišta nekretnina pokušavaju se oporaviti od ovih udaraca na povjerenje u poslovnu etiku i sposobnost regulatornih tijela.
Prijave o prijevarama i pravni postupci
Posljednjih godina, na njemačkom tržištu nekretnina, posebno u kontekstu slučaja povezanog s Tomislavom Primorcem, poznatim kao IMMO TOMMY, dogodio se značajan porast u prijavama za prijevare i pravne postupke. Ovi slučajevi ukazuju na mrežu financijskih nepravilnosti, krivotvorenja dokumenata i nedostatke u regulatornim sustavima koji su omogućili takvo ponašanje. Pregledat ćemo ključne pravne aktivnosti i posljedice za banke, klijente i regulatorna tijela.
Sudski slučajevi i istrage
Optužbe protiv Tomislava Primorca započele su ozbiljnim pravnim koracima Volksbank Konstanz. Ova financijska institucija jedan je od glavnih aktera u nizu prijava koje uključuju krivotvorenje dokumenata, lažne kreditne aplikacije i manipulaciju podacima. Prijave s ciljem pokretanja kaznenih postupaka uključile su:
- Krivotvorenje financijskih dokumenata kako bi klijenti dobili zajmove koji nisu bili utemeljeni na njihovoj stvarnoj platežnoj sposobnosti.
- Dokumentirani su i slučajevi gdje su suradnici u Primorčevoj mreži surađivali s korumpiranim savjetnicima unutar banke.
- Pokrenute su formalne istrage od strane njemačkih pravosudnih tijela, uključujući regionalne i savezne sudove, kako bi se razjasnila ukupna financijska šteta.
Osim toga, odvjetnički timovi koji zastupaju oštećene stranke podnijeli su brojne privatne tužbe. Ove tužbe obuhvaćaju još i zahtjeve za obeštećenjem s obzirom na gubitke koje su korisnici pretrpjeli.
Utjecaj na klijente i financijske posljedice
Pogođeni klijenti su se našli pred teškim financijskim problemima koji su često rezultirali dugotrajnim posljedicama. Posljedice prijava uključuju:
- Osobne bankrote: Mnogi su kupci bili prisiljeni proglasiti osobni stečaj zbog neodrživih zajmova.
- Neposredne financijske poteškoće: Obitelji su izgubile imovinu i ušteđevinu zbog automatskog ulaska u neodržive financijske aranžmane.
- Psihološki stres i pravni troškovi: Dugotrajni pravni postupci pokazali su se iscrpljujućima, kako emocionalno, tako i financijski, za pogođene strane.
Ovaj slučaj ukazuje na dinamiku prijevara u kojoj su klijenti brzopleto uvlačeni u rizike koje nisu mogli predvidjeti niti kontrolirati.
Uloga banaka i regulatornih tijela
Jedan od najozbiljnijih aspekata ove afere bio je očigledan neuspjeh banaka i regulatornih tijela u prepoznavanju i prevenciji prijevara. Volksbank Konstanz, kao ključni igrač u ovom slučaju, stavljen je pod povećalo zbog:
- Manjkave provjere dokumentacije: Banka nije adekvatno provjeravala autentičnost financijskih dokumenata koje su predavali Primorčevi klijenti.
- Unutarnje kontrole: Očigledno je da su interni procesi unutar bankarskog sustava omogućili razne manipulacije i zlouporabe.
Osim banaka, regulatorna tijela suočila su se s ozbiljnim kritikama zbog propusta u sustavu nadzora. Nedostatak strožih provjera i provođenja pravila otkrio je rupe u zakonskim okvirima, što je omogućilo Primorcu i njegovim suradnicima da provedu sumnjive aktivnosti s minimalnim preprekama. Ovaj slučaj naglašava potrebu za reformom u sustavu kako bi se povećala transparentnost i odgovornost banaka i posrednika.
Ako se nešto ne promijeni u bliskoj budućnosti, povjerenje u njemačko tržište nekretnina moglo bi biti trajno kompromitirano.
Šira slika problema na tržištu nekretnina u Njemačkoj
Njemačko tržište nekretnina jedno je od najvećih i najkompleksnijih u Europi, no posljednjih godina suočava se s izazovima koji naglašavaju potrebu za boljim reguliranjem i transparentnošću. Od volatilnih cijena, preko pojačane aktivnosti prevaranata, do složenih problema u građevinskom sektoru, kupci i investitori suočeni su s mnogim rizicima. U nastavku ćemo se osvrnuti na ključne aspekte koji oblikuju trenutnu situaciju.
Visoka volatilnost tržišta nekretnina
Njemačko tržište nekretnina posljednjih godina prolazi kroz razdoblje značajne nestabilnosti. Iako prosječne cijene nekretnina variraju ovisno o regiji, zemlje poput Njemačke, SAD-a i Kine doživjele su najveće padove nekretninskih cijena u novijoj povijesti, a 2023. obilježila je najveći pad u gotovo 60 godina. No, 2024. donio je djelomični oporavak, s predviđanjima o ponovnom rastu cijena tijekom 2025.
Uzroci visoke volatilnosti obuhvaćaju nekoliko faktora:
- Porast kamatnih stopa: Europska središnja banka (ECB) je tijekom 2023. povećala kamatne stope, što je destimuliralo zaduživanje. Iako su stope potom smanjene u 2024., raniji rast prisilio je mnoge kupce na odgađanje odluka o kupnji.
- Rast građevinskih troškova: Troškovi materijala i rada naglo su porasli tijekom pandemije, a ovo poskupljenje dodatno je otežalo realizaciju novih projekata.
- Manjak stanova: Vlada nije uspjela ostvariti cilj izgradnje 400.000 stanova godišnje, zbog čega potražnja daleko nadilazi ponudu, posebice u urbanim sredinama.
Iako analitičari prognoziraju postupan oporavak, ovo tržište ostaje rizično za investitore. Neizvjesnost povezana s inflacijom, geopolitičkim napetostima i promjenama u zakonodavstvu dodatno komplicira odluke o ulaganju.
Siva ekonomija i prijevare
S porastom složenosti tržišta, raste i broj prijevara povezanih s nekretninama. Prema izvorima, najčešće prijevare uključuju:
- Lažni oglasi za iznajmljivanje: U oglasima su često korištene nekretnine koje ne postoje ili nisu u vlasništvu onih koji ih “iznajmljuju”. Žrtve prijavljuju gubitke od nekoliko tisuća eura pri uplati depozita za najam.
- Krivotvorenje dokumentacije: Optužbe protiv IMMO TOMMY-a uključuju manipulaciju financijskim informacijama kako bi korisnicima omogućio odobravanje nepovoljnih kredita.
- Nepravedni uvjeti ugovora: Klijenti su često suočeni s netransparentnim troškovima, napuhanim cijenama i skrivenim naknadama.
Razina sofisticiranosti prevaranata raste, što dodatno otežava prepoznavanje sumnjivih aktivnosti. Ovi problemi štete ne samo pojedinačnim kupcima već i ugledu tržišta, čime se direktno ugrožava povjerenje investitora i potrošača.
Mjere za zaštitu kupaca
Kako bi se smanjili rizici i omogućila veća sigurnost na tržištu, preporučuju se sljedeće mjere:
- Poboljšanje zakonodavstva: Uvođenje strožih regulacija vezanih uz dokumentaciju pri kupoprodaji i najmu nekretnina.
- Digitalizacija sustava: Omogućavanje javne dostupnosti informacija o vlasništvu i nekretninama smanjilo bi prostor za prevarante.
- Edukacija potrošača: Informiranjem javnosti o najčešćim vrstama prijevara smanjio bi se broj prevarenih osoba.
- Subvencioniranje gradnje: Povećavanje dostupnosti poreznih olakšica i državnih poticaja za izgradnju novih stanova.
- Osnivanje specijaliziranih nadzornih tijela: Agencije koje bi se fokusirale na promatranje tržišta i rane prijave sumnjivih aktivnosti mogle bi učinkovito spriječiti veće skandale.
Uvođenje ovih mjera zahtijeva koordinaciju između regulatornih tijela, privatnih poduzeća i same javnosti. Bez snažne političke volje i ulaganja u sustavne promjene, njemačko tržište nekretnina ostaje ranjivo na nove oblike manipulacije i prijevara.
Što možemo naučiti iz slučaja IMMO TOMMY?
Slučaj Tomislava Primorca, poznatijeg kao IMMO TOMMY, nije samo priča o pojedinim optužbama za prijevare već i ogledni primjer duboko ukorijenjenih problema unutar njemačkog tržišta nekretnina. Njegova kontroverzna poslovna praksa dovela je do velikih financijskih gubitaka za mnoge klijente, ali i istaknula slabosti u sustavu koji bi trebao jamčiti sigurnost i poštenje na tržištu nekretnina. Kako bismo spriječili slične situacije u budućnosti, izdvajamo dvije ključne lekcije koje ovaj slučaj nudi.
Potreba za transparentnošću
Transparentnost je temelj osiguravanja etičnog poslovanja, bez obzira na industriju. Na tržištu nekretnina, gdje su transakcije često složene i uključuju velike financijske iznose, transparentnost je još važnija.
- Rizik od manipulacija: Slučaj IMMO TOMMY pokazao je kako su skrivene naknade, prenapuhane cijene i lažna financijska dokumentacija rezultirali izravnim gubicima za klijente. Nedostatak jasnih uvjeta ugovora dao je prostora za manipulaciju.
- Povjerenje korisnika: Kad ljudi nemaju jasne informacije o troškovima, uvjetima zajma ili tržišnim vrijednostima nekretnina, nepovjerenje prema kupovini nekretnina brzo raste, što destabilizira sektor u cjelini.
Za povećanje povjerenja u tržište potrebno je donositi odluke koje osiguravaju dostupnost podataka. To uključuje digitalizaciju procesa, stvaranje otvorenih baza podataka i transparentnu komunikaciju između svih uključenih strana.
Primjer za takve promjene uključuje registar vlasništva nekretnina koji je lako dostupan, kao i obaveze posrednika da jasno definiraju sve troškove koje klijent preuzima. Transparentna praksa može biti ključ za trajnu održivost ovog sektora.
Značaj regulatornih promjena
Slučaj IMMO TOMMY-a stavio je pod povećalo ne samo pojedinačne aktere, već i zakonski okvir koji omogućuje takve prijevare. Propusti banaka i regulatornih tijela u praćenju autentičnosti dokumenata pokazali su ozbiljne rupe u sustavu kontrole.
- Manjkave provjere: Primjer Volksbank Konstanz ističe kako propusti u internim kontrolama, poput nedovoljnih provjera financijske dokumentacije, mogu dovesti do velikih financijskih i reputacijskih rizika.
- Nedostatak strožih pravila: Jasno je da postojeći zakoni i regulative nisu u potpunosti adekvatni da se nose s modernim tehnikama prijevara i manipulacija. To uključuje i propuste u kontroli poslovanja posrednika i prodavača.
Kako bi se spriječili budući skandali, nužno je uvesti strože zakone koji pokrivaju sve aspekte nekretninskih transakcija. To može uključivati:
- Obavezan financijski audit: Sve transakcije bi morale proći temeljitu provjeru od strane neovisnih tijela.
- Licenciranje posrednika: Posrednici bi trebali proći obavezne provjere integriteta prije dobivanja dozvole za rad.
- Osnivanje regulatornog tijela: Centralizirana agencija koja bi pratila nekretninske aktivnosti i imala ovlasti za pravodobnu intervenciju u slučaju nepravilnosti.
Primjena ovih mjera ne samo da bi osigurala pravdu za oštećene stranke, već bi i uvela nove standarde profesionalnosti te povećala povjerenje klijenata u tržište nekretnina. Na kraju, regulacija nije teret – ona štiti i kupce i posrednike, kreirajući okruženje u kojem su prijevare nemoguće, a poslovanje etično i održivo.
Zaključak
Slučaj Tomislava Primorca, poznatijeg kao IMMO TOMMY, predstavlja ozbiljan podsjetnik na potencijalne opasnosti i sustavne slabosti u industriji nekretnina. Optužbe za financijske manipulacije, prodaju nekretnina po napuhanim cijenama i krivotvorenje dokumenata otkrile su raskorak između postojeće regulative i stvarnih tržišnih aktivnosti.
Zaštita klijenata zahtijeva jače zakonske okvire, bolju regulatornu kontrolu i transparentnije poslovne prakse. Pitanje odgovornosti banaka i posrednika dodatno naglašava hitnu potrebu za reformom kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti.
Ovaj slučaj nadilazi pojedinačnu priču i otvara važno pitanje povjerenja i pravde u sektoru nekretnina. Samo zajedničkim naporima industrije, zakonodavaca i potrošača možemo osigurati stabilno i pošteno tržište za sve.
Prevare - istraga
Uhićenje Maria Martinjaka: Akcija Pantera razotkrila pedofila iz Zagreba s više od 10.000 ilegalnih sadržaja

Mario Martinjak, stanovnik Zagreba, nedavno je uhićen u sklopu akcije Pantera, organizacije posvećene otkrivanju i sprječavanju zločina nad djecom. Priveden je na Bundeku nakon što su istražitelji na njegovim uređajima pronašli više od 10.000 fotografija i videa maloljetnih osoba. Ovaj slučaj izazvao je šok i zabrinutost zajednice, naglašavajući važnost borbe protiv ovakvih zlodjela i zaštite najranjivijih članova društva.

Akcija organizacije Panter i hvatanje prijestupnika
Nedavno uhićenje Maria Martinjaka, osumnjičenog pedofila iz Zagreba, potaknulo je raspravu o važnosti aktivnosti organizacije Panter. Njihove akcije, usklađene s policijskim naporima, još jednom su ukazale na nužnost suradnje između nevladinih organizacija i javnih institucija u borbi protiv zločina nad djecom.
Uloga Pantera i suradnja s policijom
Organizacija Panter, koja je postala poznata po svojoj predanosti zaštiti djece, odigrala je ključnu ulogu u slučaju Maria Martinjaka. Njihova metoda uključivala je kombinaciju digitalnog nadzora i suradnje s policijskim jedinicama. Na temelju pažljivo prikupljenih dokaza i kontroliranog provođenja praćenja, osumnjičeni je identificiran i lociran na Bundeku.
Pripadnici Pantera koristili su specijalizirane aplikacije za praćenje mrežnih aktivnosti, identifikaciju mogućih prijestupnika te suradnju s relevantnim institucijama tijekom operacije. Policijski službenici preuzeli su osumnjičenog čim su članovi Pantera osigurali ključne dokaze, poput pronalaska preko 10.000 slika i videa maloljetnih osoba na elektroničkim uređajima Martina. Više o njihovim prethodnim aktivnostima možete saznati ovdje.
Ono što ovu akciju čini posebnom je i trenutna reakcija policije. Zahvaljujući koordinaciji s Panterom, pozitivni rezultati uhićenja Mario Martinjaka dokazali su da je zajednička akcija organizacija civilnog društva i državnih tijela ključna za sprječavanje budućih zločina.
Važnost ovakvih akcija u društvu
Akcije poput ove imaju dalekosežne implikacije na lokalnu zajednicu. Prvo, pružaju osjećaj sigurnosti jer se takvi zločini brzo rješavaju. Komunikacija između aktivista i građana također podiže svijest o opasnostima koje vrebaju putem interneta. Organizacija Panter svojim je neumornim radom razvila povjerenje građana, što ih motivira da prijave sumnjive aktivnosti.
Pored toga, ovakve akcije igraju ključnu ulogu u prevenciji budućih zločina. Informiranjem zajednice o rizicima i pružanjem edukativnih materijala, Panter nastoji smanjiti mogućnosti djelovanja počinitelja. Više informacija o njihovoj misiji možete pronaći na ovoj Facebook stranici.
Osim podrške zajednice, njihov rad služi i kao poruka potencijalnim prijestupnicima da će biti identificirani i privedeni pravdi. Ova specifična akcija potvrđuje kako udruživanjem resursa i stručnosti možemo stvoriti sigurnije okruženje za najranjivije članove našeg društva.
Pronađeni dokazi i implikacije
Uhićenje Maria Martinjaka na Bundeku donijelo je zastrašujuće otkriće – više od 10.000 slika i videa maloljetnih osoba pronađeno je na njegovim osobnim elektroničkim uređajima. Ovaj slučaj otvara brojna pitanja o pravosudnim postupcima i društvenim implikacijama ovako teških kršenja zakona.
Sadržaj pronađen na elektroničkim uređajima
Pretraga mobilnog telefona i tableta osumnjičenog otkrila je ogromnu količinu nezakonitog materijala. Preko 10.000 datoteka uključuje slike i video sadržaje maloljetnih osoba, čime se istražiteljima pružaju jasni dokazi o zločinima. Ove vrste sadržaja često se klasificiraju kao najteži oblici prijestupa jer se odnose na zlostavljanje djece.
Implikacije otkrića su dalekosežne. Prvo, zahvaljujući opsežnom dokazu, slučaj je čvrsto utemeljen za daljnje pravne postupke. Također, ova vrsta materijala ukazuje na mogućnost da je osumnjičeni povezan s većim mrežama razmjene sadržaja na internetu. Primjeri takvih slučajeva dodatno su dokumentirani na službenim izvorima.
Pravni procesi nakon uhićenja
S obzirom na ozbiljnost pronađenih dokaza, pravni procesi će uključivati detaljno ispitivanje elektroničkih uređaja i povezivanje osumnjičenog s mogućim međunarodnim mrežama za razmjenu ilegalnog sadržaja. Po zakonodavstvu Hrvatske, ovakav čin podliježe strogim kaznenim odredbama, uključujući višegodišnje zatvorske kazne.
Prvo, osumnjičeni će se suočiti s optužbama za posjedovanje i distribuciju zabranjenog sadržaja, što je jasno definirano Kaznenim zakonom. Dodatno, postoji mogućnost proširivanja istrage kako bi se utvrdilo je li bilo pokušaja eksploatacije djece ili drugih povezanih prijestupa. Detaljniji pogled na pravne postupke možete pronaći putem pravne analize.
Osim kaznenih posljedica, slučajevi poput ovog često ukazuju na nužnost jačanja pravnog sustava i boljeg osposobljavanja tijela koja se bave zlorabom djece. Ovaj slučaj trebao bi poslužiti kao podsjetnik za društvo na važnost dosljedne borbe protiv ovakvih zločina.
Kako prepoznati i prijaviti sumnjivo ponašanje
Prepoznavanje i prijavljivanje sumnjivog ponašanja ključno je za sprječavanje zlodjela i zaštitu najranjivijih članova društva. Iako može biti neugodno ili zastrašujuće suočiti se s mogućim znakovima predatora, obraćanje pozornosti na određene obrasce može biti ključan prvi korak. U nastavku objašnjavamo kako ih prepoznati i što učiniti kako biste zaštitili sebe, djecu i svoju zajednicu.
Signali na koje treba obratiti pažnju
Prepoznati sumnjivo ponašanje nije uvijek jednostavno, ali određeni obrasci ponašanja mogu služiti kao upozorenje. Ovo su neki od najčešćih znakova:
- Pretjerano zainteresirani za djecu: Predatori često izgrađuju povjerenje s djecom kako bi se približili. Pretjerano iskazivanje interesa za dječje hobije ili aktivnosti može biti upozoravajući znak. Više o taktikama predatora možete saznati ovdje.
- Izbjegavanje prisutnosti odraslih: Osobe s lošim namjerama često pokušavaju ostati nasamo s djecom, izbjegavaju poglede drugih odraslih te traže situacije gdje će imati privatnost.
- Čudno ponašanje u online komunikaciji: Korištenje društvenih mreža u svrhu kontaktiranja djece, zatim dijeljenje poklona ili predlaganje tajnih susreta, može biti znak uzbune. Suvremeni online alati omogućavaju praćenje i prijavu takvog ponašanja.
- Neprimjeren fizički kontakt: Česti dodiri bez opravdanja, poput grljenja ili dodirivanja, bez pristanka djeteta, jasni su znakovi nepoželjnog ponašanja. Prepoznajte takve signale na vrijeme s dodatnim smjernicama iz ovog resursa.
Razumijevanje ovih obrazaca može vam pomoći da brzo djelujete i informirate nadležne o potencijalnoj opasnosti.
Načini prijavljivanja i zaštite obitelji
Prijavljivanje sumnjivog ponašanja može biti izazovno, ali je potrebno kako biste smanjili rizik i zaštitili obitelj. Postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti:
- Kontaktirajte lokalnu policiju: Sumnjivo ponašanje moguće je prijaviti pozivom policiji ili odlaskom u najbližu policijsku postaju. Policijske snage obučene su za rukovanje osjetljivim situacijama i pravovremeno djelovanje.
- Korištenje online platformi za prijavu: Mnoge organizacije nude mogućnost prijave putem internetskih alata ili aplikacija. Primjerice, prijave uznemirujućih ponašanja na društvenim mrežama mogu se obraditi neposredno putem opcija dostupnih na tim platformama. Više o online tehnikama prijave proučite ovdje.
- Pružite dodatnu edukaciju djeci: Razgovarajte s djecom o osjetljivim temama, naučite ih kako prepoznati sumnjive situacije i potaknite ih da prijavljuju neobično ponašanje. Prevencija je ključ, a poveznicu za učenje o sigurnosnim praksama možete pronaći na ovoj stranici.
- Ostanite anonimni ako je potrebno: Ako se bojite posljedica, prijavu možete obaviti anonimno. Oni koji prijavljuju često dobivaju pravnu podršku i zaštitu.
Redovita komunikacija i suradnja s lokalnim zajednicama te obuka svih članova obitelji o prepoznavanju opasnosti ključni su za smanjenje rizika. Poduzmite odgovarajuće mjere na vrijeme kako biste osigurali sigurnost svoje zajednice.
Šira slika i problematika seksualnih prijestupa nad maloljetnicima
Seksualno zlostavljanje maloljetnika predstavlja jedan od najozbiljnijih problema s kojima se suočavaju društva diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Ovaj problem ne samo da ostavlja duboke emocionalne ožiljke na žrtvama, već i širi valove nesigurnosti unutar zajednica. Kako bismo mogli razumjeti dubinu problema i pronaći rješenja, potrebno je osvijetliti statističke podatke te razmotriti učinkovite preventivne mjere.
Statistički podaci i trenutni izazovi
Podaci o učestalosti seksualnih prijestupa nad djecom unutar Hrvatske pokazuju zabrinjavajuće trendove. Prema statistikama policijskih izvješća, posljednjih godina zabilježen je značajan porast slučajeva prijava protiv pedofila. Povećana dostupnost interneta i digitalnih tehnologija često olakšava počiniteljima pristup sadržajima i kontakt s potencijalnim žrtvama. Prema statistici dostupnoj na platformama poput Monitor.hr, zabilježeno je sve više ovakvih zločina, što ukazuje na potrebu za sustavnom analizom i jačom prevencijom.
Trend je posebno izražen u digitalnom okruženju, gdje se manipulacije često odvijaju putem društvenih mreža, aplikacija za razmjenu poruka i drugih online platformi. Edukacijski resursi, poput onih izloženih na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, naglašavaju rastući problem iskorištavanja djece kroz dječju pornografiju, što zahtijeva promjene unutar zakonskih i edukacijskih sustava.
Osim pravnog okvira, zaustavljanje takvih prijestupa zahtijeva edukaciju roditelja, nastavnika i djece o prepoznavanju rizičnih situacija. Nažalost, većina slučajeva ostaje neprijavljena zbog straha, nedostatka povjerenja u sustav ili srama.
Preventivne mjere i obrazovni programi
Prevencija seksualnog zlostavljanja nad djecom ključna je za stvaranje sigurnijeg društva. No, to nije zadatak samo jednog sektora, već odgovornost svih – roditelja, obrazovnih institucija, zdravstvenih djelatnika, policije i zakonskih tijela. Evo nekoliko prijedloga mjera koje bi mogle biti implementirane:
- Edukacijski programi za djecu i roditelje: Već od vrtićke dobi treba djecu učiti o njihovim pravima te kako prepoznati sumnjivo ponašanje. Roditelje se može educirati putem redovitih radionica, poput onih organiziranih od strane Hrabrog telefona, koji imaju stručne savjete i protokole.
- Uvođenje preventivnih protokola u škole: Obrazovne institucije trebale bi osmisliti jasne politike i protokole za prijavu sumnjivih situacija ili osoba. Na primjer, Protokol o postupanju u slučaju zlostavljanja djece važan je resurs koji nudi smjernice za uključenje stručnjaka kad je to potrebno.
- Digitalna sigurnost: Promicanje upotrebe tehnologija zaštite djece na internetu, poput filtera za sadržaj i alata za roditeljsku kontrolu. Vlada i nevladine organizacije mogu zajednički razvijati platforme za prijavu i osvještavanje roditelja o važnosti digitalne sigurnosti.
- Podrška žrtvama: Uključivanje specijaliziranih terapeutskih programa koji nude sigurne prostore za oporavak žrtava. Također, važna je podrška u pravosudnim procesima kako bi se zaštitili interesi djece.
Uključivanjem prevencije kao ključnog dijela svih društvenih sektora i naporima ne samo da možemo spriječiti počinitelje, već educirati djecu i odrasle za što sigurnije okruženje. Više o preventivnim inicijativama možete istražiti putem stranica poput MUP-a Hrvatske.
Zaključak
Akcija Pantera u Zagrebu, koja je dovela do uhićenja Maria Martinjaka, još jednom pokazuje neophodnost odlučnih i koordiniranih mjera u borbi protiv zločina nad djecom. Pronađeni dokazi dodatno naglašavaju ozbiljnost ovih prijestupa i potrebu za nastavkom temeljitih pravosudnih procesa.
Zajedničke operacije poput ove primjer su kako udruživanje stručnjaka, policije i civilnih organizacija može značajno unaprijediti sigurnost. Važno je da društvo ostane oprezno i uključi se u prevenciju ovakvih zlodjela prijavom sumnjivih ponašanja.
Slučajevi poput ovog podsjećaju nas na odgovornost svih u zaštiti najosjetljivijih članova društva. Edukacija, suradnja i svijest ključni su za sigurniju budućnost.
Prevare - istraga
Arbnora Elezi Ulovljena u Laži i Manipulaciji #part 439: FOTO Dokazi

Arbnora Elezi Ulovljena u Laži i Manipulaciji #part 439: FOTO Dokazi
Prateći najnovije dokaze, Arbnora Elezi ponovno se našla u centru istrage zbog manipulacija i iznošenja laži. Ovaj put pažnju plijeni njezina strategija ponovnog objavljivanja istih slika s izmijenjenim opisima, što mnogi vide kao ciljano poticanje empatije svojih pratitelja kako bi osigurala donacije. Jasno je da su društvene mreže postale platforma koja zahtijeva veću transparentnost i odgovornost, posebno kada su u pitanju takvi slučajevi.

post1

U slučaju da trajno obriše postove arhivirani su na sljedećim linkovima zauvijek:
post1: https://ghostarchive.org/archive/ZGvIs ili na: https://archive.ph/VTuE8
post2: https://ghostarchive.org/archive/kxCn7 ili na: https://archive.is/0b5q0
Tko je Arbnora Elezi?
Arbnora Elezi postala je sveprisutno ime na društvenim mrežama, ali često ne iz razloga vrijednih divljenja. Optužbe o manipulaciji i neistini redovito prate njezino djelovanje, osobito kad je riječ o objavama namijenjenima prikupljanju donacija. Fokus ove sekcije je pružiti uvid u ključne kontroverze i metode kojima peca empatiju svojih pratitelja.
Prethodne kontroverze Arbnore Elezi
Arbnora Elezi već je dulje vrijeme pod povećalom javnosti zbog optužbi za manipulaciju i obmanu. Jedan od najupečatljivijih primjera uključuje ponovno objavljivanje gotovo identičnih fotografija u razmaku od nekoliko mjeseci, ali s izmijenjenim opisima. Na primjer, slike koje prikazuju emocionalne trenutke ponovno su se pojavljivale uz apel za pomoć, dok su u ranijim objavama iste fotografije koristile drugačiji ton.
Nadalje, mediji su zabilježili slučajeve gdje su pratitelji otkrili povezane obmane, ali su zbog lavine sadržaja i emocionalnog tona objava mnogi na kraju zaboravili detalje prijašnjih optužbi. Sličan obrazac može se vidjeti i u optužbama za krađu 100€ iz novčanika u Njemačkoj koji je javno priznala u LIVE obraćanju, i pokušala minimizirati svoje nedjelo sa argumentom: ” I meni bi netko uzeo 100€ da mi je ispao novčanik.”
. Ovakvi slučajevi dodatno pojačavaju sumnju u motive iza njezinih učestalih apela za pomoć.
Psihološke taktike kojima se koristi Arbnora E.
Analizirajući Arbnorine metode, očito je da koristi sofisticirane psihološke taktike kako bi maksimizirala emocionalni utjecaj svojih objava. Prvo, njezine poruke često sadrže ključne “trigger” riječi poput “staklene kosti”, “200 lomova (nekad napiše 300, nekad 200, nekad 500)” ili “nezamisliva bol”. Takva terminologija suptilno apelira na osjećaj odgovornosti kod pratitelja, potičući ih na brzu emocionalnu reakciju.
Drugo, vremenski razmaci između objavljivanja identičnih ili sličnih sadržaja igraju ključnu ulogu. Ponavljanjem s vremenskim odmakom ona računa na smanjene kognitivne sposobnosti dugotrajnog sjećanja kod svojih pratitelja. Ovo joj omogućava korištenje već poznatih vizualnih elemenata i priča kao da su novi. Očito je kako manipulacija nije slučajna, već pomno osmišljena kako bi zadržala pažnju i prikupila sredstva.
Sumnjate li u motive njezinih objava? Na temelju sličnih obrazaca i taktika, dodatne informacije dostupne su ovdje. Njena strategija djeluje kao savršeno tempirana mašinerija, s naglaskom na emocionalnu manipulaciju kroz društvene mreže.
FOTO dokazi: Što otkriva najnoviji slučaj?
Najnoviji slučaj Arbnore Elezi ponovno je privukao pažnju javnosti zbog navodno manipulativnih praksi na društvenim mrežama. Analizirajući objave, otkriva se zanimljiv obrazac – iste fotografije koriste se u različitim vremenskim razdobljima s potpuno novim opisima. Cilj? Čini se, izazvati empatiju kod pratitelja i potaknuti financijske donacije. Pogledajmo detaljnije kako ovi dokazi otkrivaju strategiju koja privlači sve više kritika i sumnji.
Razrada dokaza: Uključite analizu podudarnosti između fotografija i njihovih opisa
Prateći njene objave, lako je uočiti ponavljanje fotografija koje su nekoć imale jedan kontekst, da bi bile ponovno objavljene s potpuno različitim narativima. Na primjer:
- Prvotna objava govori o osobnim izazovima povezanima s bolešću, dodajući apele za empatiju.
- Drugotna verzija iste slike koristi emocionalno snažne izraze poput “dan tuge” ili “pomoć hitno potrebna”, čime se kontekst mijenja na neočekivan način.
Ovakve prakse nisu slučajne. Fotografije su pomno odabrane, često vizualno dojmljive, koje već na prvi pogled privlače pažnju. Ipak, kroz detaljnu analizu, javlja se pitanje: zašto ista slika nosi toliko različitih priča?
Jedan od jasnih primjera ove strategije je dokumentiran na prijašnjim slučajevima. Ako vas zanima širi kontekst ovakvih situacija, svakako posjetite Arbnora Elezi manipulacije primjeri. Na toj stranici predstavljena je dodatna analiza obrazaca korištenih u njenim objavama.
Razlozi za manipulaciju: Prikažite argumente o motivaciji iza ovakvih manipulacija, uključujući financijsku dobit i društveni status
Koji su zapravo razlozi iza ovakvih manipulacija? Razmotrite sljedeće motive:
- Financijska dobit: Očajnička narav apela jasno implicira da su donacije ključni cilj. Postavljanje sadržaja s fokusom na osjetljive teme, poput bolesti, generira brze reakcije i osjećaj odgovornosti kod publike.
- Povećanje online statusa: Koristeći emocionalno nabijene teme, dolazi do povećanja broja pratitelja, lajkova i komentara. Veća vidljivost automatski donosi više prilika za daljnju monetizaciju i suradnje.
Povjerenje zajednice temeljito je iskorišteno kroz strategiju koja se naslanja na ljudsku empatiju i potrebu za pomoći. Dovoljno je prisjetiti se ranijih medijskih slučajeva poput ovog o čemu više možete pročitati ovdje.
Dok nastavljamo promatrati ovaj slučaj, važno je zapitati se: što ovo ponašanje govori o etici na društvenim mrežama? I znamo li kakve posljedice ovakve manipulacije mogu imati dugoročno na stvarne humanitarne akcije? Odgovori na ova pitanja sve su očigledniji s obzirom na rastući broj dokaza.
Kako manipulacije utječu na zajednicu?
Manipulacija, posebno ona putem društvenih mreža, može imati dalekosežne posljedice na zajednicu. Nije riječ samo o obmanjivanju pojedinaca. Sustavno iskorištavanje emocija i povjerenja rađa dublju društvenu štetu, uključujući smanjenje povjerenja u dobrotvorne akcije i negativne posljedice po mentalno zdravlje onih koji su izloženi ovakvom ponašanju.
Smanjenje povjerenja u dobrotvorne akcije
Kada osobe poput Arbnore Elezi koriste laži i manipulacije kako bi prikupile financijsku podršku, povjerenje šire javnosti u legitimne dobrotvorne akcije ozbiljno se narušava. Suočeni s beskrajnim zahtjevima za pomoć, ljudi često počinju preispitivati motive iza svakog apela. I onda se pitamo: koliko je ovakvo ponašanje opravdano na štetu pravih potrebitih?
Slučajevi poput ovoga nisu bez posljedica jer ostavljaju širok trag nepovjerenja. Oni koji stvarno trebaju pomoć često se nalaze ignorirani, jer darivatelji više ne mogu razlikovati iskrene potrebe od dobro osmišljene prevare. Na kraju, stvarna humanitarna zajednica pati, dok korisnici društvenih mreža postaju emocionalno iscrpljeni. Primjer ove problematike možete pronaći ovdje, gdje su prikazane akcije usmjerene na pomoć najpotrebitijima.
Utjecaj na mentalno zdravlje pratitelja
Takve prakse štetno djeluju na emocionalno i psihološko stanje onih koji prate ovakve sadržaje. Mnogi pratitelji, osobito oni skloni empatiji, osjećaju pritisak da uvijek pomognu kad vide ovakve objave. Neizbježno, višestruko izlaganje apelima za pomoć, posebno kada oni izazivaju osjećaj krivnje ili tuge, može ostaviti dugoročne posljedice. Je li vrijedno narušavati mentalno zdravlje zajednice samo radi lažnih ciljeva?
Osim toga, manipulacija kroz izmjene istih sadržaja, s različitim pričama, dovodi do osjećaja zbunjenosti i sumnji. Kad shvate da su možda bili prevareni, osjećaji ljutnje ili stida mogu dodatno opteretiti njihovo mentalno stanje. Na kraju, mnogi prestaju sudjelovati u sličnim inicijativama, zatvarajući se emocionalno prema stvarnim slučajevima humanitarne pomoći.
Uz sve već spomenute posljedice, ovakve situacije otvaraju vrata dubljim razgovorima o odgovornosti na društvenim mrežama. Ako vas zanimaju slični primjeri i njihovi efekti na mentalno zdravlje zajednice, predlažem da istražite ovaj tekst.
Kako zaštititi sebe i druge: Praktični savjeti
U svijetu prepunom informacija i digitalnih platformi, nije uvijek lako razlučiti što je stvarno, a što manipulacija. Ključ uspjeha leži u našoj sposobnosti da prepoznamo sumnjive aktivnosti i educiramo sebe i svoju zajednicu. Evo nekoliko praktičnih savjeta kako se zaštititi.
Prepoznavanje sumnjivih aktivnosti: Navedite znakove na koje treba paziti kod objava na društvenim mrežama
Društvene mreže privlačno su mjesto za manipulacije. Kako prepoznati sumnjive objave? Obratite pažnju na sljedeće znakove:
- Nepodudarne informacije: Sadržaj koji se često mijenja (kao razni opisi uz iste slike) može biti znak manipulacije.
- Naglašavanje hitnosti: Ako objava koristi izraze poput “hitno” ili “posljednja prilika”, to može biti pokušaj emocionalnog pritiska.
- Nedostatak konkretnih detalja: Kad vidite apele koji ne nude jasne informacije o tome kamo odlaze donacije, budite oprezni.
- Ponovljene objave: Ako primijetite iste slike s različitim opisima, zapitajte se zašto se narativi mijenjaju.
Ovi znakovi često ukazuju na potencijalnu manipulaciju, kao što je to bio slučaj s određenim javnim osobama. Ponekad, pažljivo praćenje objava i postavljanje pravih pitanja može vam pomoći da zaštitite sebe i druge.
Korištenje provjerenih izvora: Savjetujte kako tražiti informacije na pouzdanim izvorima
Jedan od najvažnijih koraka u borbi protiv manipulacije je korištenje pouzdanih izvora. Evo kako se osigurati da ste na pravom mjestu:
- Provjerite reputaciju stranice: Ako se često oslanjate na informacije s platforme, uvjerite se u njezinu vjerodostojnost. Na primjer, stranice poput Croatia Vice često nude detaljne i provjerene analize.
- Tražite izvorne podatke: Ako objava uključuje statistike ili tvrdnje, tražite povezane studije ili izvještaje.
- Istražujte više izvora: Nemojte vjerovati samo jednoj objavi. Pretražite dodatne izvore kako biste dobili širu perspektivu.
Pouzdani izvori ključni su za razbijanje mitova i izbjegavanje dezinformacija, osobito na društvenim mrežama gdje se informacije brzo šire.
Podizanje svijesti u zajednici: Naglasite važnost informiranja članova zajednice o potencijalnim manipulacijama
Kao korisnici društvenih mreža, snosimo odgovornost za informiranje svojih bližnjih. Kad saznamo za moguće manipulacije, trebali bismo podijeliti to znanje s drugima. Ovako možete podići svijest u svojoj zajednici:
- Razgovarajte s prijateljima i obitelji: Objasnite im što ste naučili o prepoznavanju sumnjivih aktivnosti.
- Dijelite vjerodostojne članke: Pošaljite korisne poveznice, kao što je primjerice Croatia Vice, kako bi i drugi dobili provjerene informacije.
- Uključite zajednicu: Organizirajte online diskusije ili sudjelujte u forumima gdje se raspravlja o sličnim temama.
Širenjem znanja stvaramo jače zajednice otporne na manipulacije. Kad su ljudi bolje informirani, manje su podložni obmanama, što je win-win za sve.
Zaključak
Slučaj Arbnore Elezi jasno ilustrira kako manipulacije na društvenim mrežama mogu narušiti povjerenje i uzrokovati dublje društvene probleme. Korištenjem emocionalnih taktika, poput izmjene narativa uz iste fotografije, iskorištava se povjerenje pratitelja s ciljem financijskog i socijalnog profita.
Vrijeme je da svi mi preuzmemo veću odgovornost za ono što dijelimo i konzumiramo na mrežama. Kritičko razmišljanje, provjeravanje izvora i dijeljenje točnih informacija ključni su za zaštitu zajednice od sličnih manipulacija. Pozivam vas da istražite slične primjere i educirate svoju okolinu o potencijalnim opasnostima. Za dodatnu analizu sličnih tema, posjetite Croatia Vice.
Ne dopustimo da laži i manipulacije postanu norma – zajedno podižimo svijest i stvarajmo odgovornije online okruženje.
- Prevare - istraga7 dana ago
Arbnora Elezi “Šahini” – od vidovite “tete Nate” do samoprozvane influencerice i borca za ljudska prava
- Prevare - istraga7 dana ago
Arbnora Elezi Ulovljena u Laži i Manipulaciji #part 439: FOTO Dokazi
- Crna kronika2 mjeseca ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
- Vijesti na Hrvatskom2 mjeseca ago
Nagrada Zagrepčanka godine dodijeljena Ivani Kalogjera Brkić
- Prevare - istraga7 dana ago
Tko je manipulatorica o kojoj se puno priča Vidovita teta Nata? Ne, to je Arbnora Elezi ex. Šahini
- Svijet2 mjeseca ago
Oko ključnog prijedloga europski čelnici nisu se dogovorili, danska premijerka otvoreno: ‘Rusija sad prijeti svima nama‘
- Domaće zvijezde2 mjeseca ago
Bivši supružnici Ana Rucner i Vlado Kalember najavili zajednički koncert: ‘Naš odnos je neraskidiv‘
- Prevare - istraga7 dana ago
Arbnora Elezi i video kako radi 50x trbušnjaka i vježbe sa utezima na nogama! Invalidi možete li i vi to?