Connect with us

Svijet

Trumpov čovjek mota se po Ukrajini, cure dramatični detalji dokumenta kojim se ucjenjuje Zelenskog: ‘EU-u je dao tri tjedna!‘

Published

on

February 24, 2025

Trumpov čovjek mota se po Ukrajini, cure dramatični detalji dokumenta kojim se ucjenjuje Zelenskog: ‘EU-u je dao tri tjedna!‘

Ponedjeljak 24. veljače ujedno je 1097. dan intenzivnog ratovanja u Ukrajini, koja je i nadalje pogođena hladnim zimskim vremenom. To ne samo da je zadnjih dana usporilo ritam ratovanja, već izaziva i nastavak planskih redukcija struje koje ipak ostaju ograničene na gospodarstvo, te načelno još ne p…

Ponedjeljak 24. veljače ujedno je 1097. dan intenzivnog ratovanja u Ukrajini, koja je i nadalje pogođena hladnim zimskim vremenom. To ne samo da je zadnjih dana usporilo ritam ratovanja, već izaziva i nastavak planskih redukcija struje koje ipak ostaju ograničene na gospodarstvo, te načelno još ne pogađaju šire građanstvo (osim u vrijeme zračnih napada i novih šteta na infrastrukturi, kao sredinom ovog tjedna).

Dok Ruska Federacija tek izlazi na kraj s neobjašnjenim nizom šteta na svojim brodovima u Mediteranu tijekom zadnjih mjeseci (prvo transporti opreme, a onda i tankeri koji prevoze rusku naftu pod raznim zastavama) – ovih dana treba očekivati i njihove vrlo izričite iskaze pobjedničkog raspoloženja.

Razlozi za to su ne samo propagandne prigode kako bi se na domaćoj sceni prigušila ikakva neugodna pitanja na treću godišnjicu rata koji je trebao biti ‘specijalna operacija‘ od tri dana – već i zbog mjera koje zadnjih dana prema Ukrajini i zapadnim članicama EU/NATO provodi administracija predsjednika Trumpa u Washingtonu.

Ukrajinski vojnici

Genya Savilov/Afp

Doduše, za sve naivne kojima Trumpovo ponašanje predstavlja iznenađenje – treba napomenuti saznanje agencije Reuters koja je na temelju više svjedoka ustanovila tajne sastanke američkih predstavnika bliskih Trumpu i ruske strane tijekom niza proteklih mjeseci od izborne pobjede Donalda Trumpa. Među ostalim, navodno je jedan takav sastanak održavan i prije desetak dana u Ženevi za vrijeme Međunarodne sigurnosne konferencije u Münchenu – tako da Trumpov tadašnji spomen razgovora s Rusima u Münchenu zapravo predstavlja tek situaciju gdje se američki poglavar zabunio u mjestu, ali ne i u sadržaju (koji mu je, iako tajan, izgleda izletio na iznenađenje mnogih).

Zato i ne treba čuditi situacija kada su službene američke izjave o Ukrajini i njenom predsjedniku zadnjih dana počele napadno ličiti na već odavna izražavane ruske stavove – koje sada gotovo uglas usklađeno ponavljaju kako sami Rusi i američki republikanci, tako i čelnici Mađarske te Slovačke.

Viktor Orban

Attila Kisbenedek/Afp

S druge strane, osim svakodnevnim kopnenim napadima, Ukrajina je svake noći izložena i zračnim napadima velikog broja ruskih raketa i posebno bespilotnih letjelica (koji zadnjih dana postaju sve intenzivniji s približavanjem godišnjice početka opće agresije).

Pri tome, koliko hladno vrijeme otežava ratovanje, toliko i omogućava lakše korištenje raznih vozila mimo puteva po smrznutim zemljištima, tako i po pitanju prelaska rijeka – gdje je smrzavanje rijeke Oskil omogućilo jačanje ruskih mostobrana u Harkivskoj oblasti (sjeverno od ukrajinskog grada Kupjanska).

No, dok se na ukrajinskoj strani trebalo sanirati i zapovjedne probleme koje je tijekom zadnjih desetak dana stvorio ruski prodor zapadno od okupiranog grada Kurahove (zamijenjeni zapovjednici tri brigade koje su posebno loše prošle u ruskom proboju širom južnog ruba ukrajinskog izboja fronte istočno od Konstantinopila) – zadnjih se dana čulo i o mogućem prvom primjeru zračne borbe američkih i ruskih borbenih aviona nad Ukrajinom.

PROČITAJTE VIŠE Elon Musk se sprda, svi čekaju da vide što će još napraviti Putin

Navodno se prošloga tjedna na velikoj daljini raketama sučelio ukrajinski F-16AM s ruskim Su-35S, no bez jasnih vijesti o ishodu borbe. Dok i dalje traju napori za gašenjem zaštitne oplate sarkofaga nad blokom 4 nuklearne elektrane u Černobilu oštećene ruskim kamikaza-dronom 14. veljače – Ukrajini izgleda s američke strane opet prijeti i gašenje satelitskog komunikacijskog sustava Starlink u vlasništvu kontroverznog Elona Muska (i zbog svog strateškog značaja u Ukrajini već duže predstavlja sredstvo pritiska).

Elon Musk

Alex Wong/Getty Images Via Afp

Doduše, još je otvoreno pitanje kako bi se takva obustava usluge Starlink zapravo odrazila i na niz drugih država (posebno Poljsku) – koje su svojim novcima pribavile te sustave i plaćaju za njih pretplatu, pa onda očekuju da ta komercijalna usluga i radi. Naravno, dok se iz Moskve pozdravlja moguću obustavu usluge Starlink, napominjući da će se bez nje u Ukrajini sve ‘odmah raspasti‘ – jasno je da se sami Ukrajinci već dugo pripremaju za takvu mogućnost, osiguravajući razne oblike i alternativnih komunikacija ako to bude nužno potrebno.

Međunarodna fronta

No zašto bi SAD ili Elon Musk osobno Ukrajini ugasili Starlink? Odgovor leži u nastavku prisile na Ukrajinu da s jedne strane prihvati razgovore s agresorima iz Ruske Federacije po ruskim uvjetima, a s druge strane – u daljnjem oklijevanju službenog Kijeva da potpiše sporazum o mineralnim bogatstvima, koji bi glavninu nacionalnih resursa ujedno prepustio Sjedinjenim Državama, ali bez garancije bilo nastavka pomoći ili sigurnosti opstanka države uopće. Tijekom zadnjih tjedan dana nastavilo se rusko pregovaranje s timom iz Washingtona – uz planirani sastanak u Saudijskoj Arabiji zakazan za utorak 25. veljače (nakon prvog takvog sastanka u utorak 18. veljače), kako izgleda i opet bez ikakve uloge bilo same Ukrajine ili Europske unije kao susjeda i posljedicama rata pogođene strane.

Volodimir Zelenski, Donald Trump i Emmanuel Macron

Julien De Rosa/afp/profimedia/Julien De Rosa/afp/profimedia

Bitno je veći praktični problem u nastavku američkih nastojanja da se službeni Kijev prisili na potpisivanje spomenutog sporazuma o mineralnim bogatstvima. Nakon što je propala stvar s prvom verzijom ovog dokumenta (datirana na 7. veljače, a u Ukrajinu isporučena 12. veljače), krajem ovoga tjedna krenula je priča o novoj verziji dokumenta – koji su Ukrajinci opet trebali potpisati do subote 22. veljače – pa opet ništa. Nije to ni čudo ako ima išta u navodima zapadnih medija kako se tu radi o verziji koja bi za Kijev bila još i lošija. Naime, dokument opet ne postavlja ikakve uzvratne obveze za SAD, a Ukrajini su izgleda odbačeni i napori da se posao obavlja na temelju stranih ulaganja, uz onda i podjelu dobiti.

Ujedno, mediji navode kako se iz SAD-a tražilo 100 posto vlasništva nad fondom prihoda – gdje bi dvije trećine trebala Ukrajina popuniti od poslovnih prihoda (prvenstveno minerali, plin i nafta), dok je jedna trećina udjela američka, na temelju prijašnjih paketa vojne pomoći koje bi se time naplatilo do ukupnog iznosa od 500 milijardi USD.

Donald Trump

Roberto Schmidt/Afp

PROČITAJTE VIŠE Ovo je najopasniji dio Trumpovog plana za Ukrajinu!

Kako Sjedinjene Američke Države čitav ovaj sporazum tretiraju kao komercijalni odnos – u njega ne mogu biti uključena ikakva sigurnosna jamstva koja su za Ukrajinu životno pitanje. Dok se navodno ipak tražilo i 50 posto prihoda od ukrajinskih luka i druge infrastrukture, nije jasan ni način kojim bi ovaj sporazum obuhvatio okupirane dijelove Ukrajine, nad kojima sada vlast ima Rusija, ali bi valjda iskorištavanje sirovina morala isto sama osiguravati Ukrajina.

Ogroman pritisak na Zelenskog

Napomenimo kako se radi svega toga Ukrajina i njeno vodstvo (posebno predsjednik Volodimir Zelenski) nalaze pod skoro svakodnevnim pritiskom ne samo američkog predsjednika Trumpa i raznih pojava iz njegove administracije, već i Elona Muska – neizabranog Trumpovog pomagača, koji Zelenskog i Ukrajinu učestalo gadi na svojoj društvenoj mreži X.

Volodimir Zelenski

Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia/Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia

Svemu tome nije baš nimalo pomogla ni činjenica da je Ukrajina od srijede 19. pa sve do petka 21. veljače ugostila umirovljenog generala Keitha Kellogga koji se motao po državi dok se retorika iz Washingtona dnevno zaoštravala uz pritiske oko potpisa na sporazum o prisvajanju ukrajinskih bogatstava. Ipak, barem je ova grozna situacija donekle doprinijela brzom konsolidiranju ukrajinske podrške za svog predsjednika – podrška koja je još u prosincu bila na 52 posto do 19. veljače je skočila na 57 posto građana, a 21. veljače na između 63 i 65 posto (ovisno o raznim anketama).

Uz sve to, globalni zaokret vanjske i sigurnosne politike Sjedinjenih Država očitovao se i u nastojanjima da skup država G7 opet bude proširen na G8 uključivanjem Rusije (odbile ostale članice), ali i odbijanjem SAD da u nadolazećoj izjavi ove skupine povodom godišnjice agresije Rusija bude nazvana agresorom.

Jednako su tako Sjedinjene Države odbile sudjelovati i u rezoluciji za Opću skupštinu organizacije Ujedinjenih naroda o agresiji na Ukrajinu, koju su zapadne zemlje pripremale za ponedjeljak 24. veljače. Umjesto da (kao do sada) i SAD budu jedan od sponzora dokumenta, iz Washingtona se najavilo da to neće podržati – već idu s vlastitim dokumentom koji izbjegava ‘rusko-ukrajinski sukob‘ nazvati agresijom, a Rusiju agresorom koji krši međunarodno pravo. Uz to, dosadašnji pozivi na povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine lako bi mogli završiti zamijenjeni pozivom da se sukob prekine ‘uključujući rješavanje njegovih temeljnih uzroka‘ – kako je to tražio ruski amandman.

Za to vrijeme, Europska unija također za ponedjeljak 24. veljače planira niz različitih aktivnosti podrške Ukrajini. Tog se dana u Kijevu okuplja šarolik skup EU-čelnika koji bi trebali prisustvovati zajedničkoj sjednici Europske komisije i ukrajinske Vlade pod supredsjedanjem Ursule von der Leyen i Volodimira Zelenskog.

Ujedno bi se u Bruxellesu trebao održati i odvojeni sastanak ministara vanjskih poslova EU, a spominju se i konzultacije ministara obrane. Iako se još prije nekoliko dana većina vremena trošila na dogovore oko potencijalnog slanja europskih vojnika u Ukrajinu nakon što Amerikanci ugovore kakav-takav mir, u međuvremenu je postalo jasno da Washington zapravo na Europu uopće ne računa, dok je za Moskvu takva prisutnost ionako neprihvatljiva.

Novi paket sankcija ako Mađarska i Slovačka ne blokiraju

Ipak, kako izgleda da se do kraja tjedna u vanjskoposlovnim krugovima načelno uspjelo utanačiti 16. po redu paket EU sankcija prema Ruskoj Federaciji, možda će i on biti objavljen u ponedjeljak 24. veljače, uspije li se o tome postići potreban konsenzus – što Mađarska, a možda i Slovačka, već tradicionalno ometaju. Slična je stvar i s temom velikog EU paketa vojne pomoći za Ukrajinu (prvenstveno streljivo i protuzračni sustavi) – čija je vrijednost od prvotno spominjanih vrijednosti od oko 6 milijardi eura sa zaoštravanjem odnosa EU-SAD izgleda narasla i do 20 milijardi eura (doduše, u vojnoj robi ili novcu) – kojeg bi također trebali objaviti ministri vanjskih poslova u Bruxellesu, ako opet Mađarska ili Slovačka ne sruše planove.

Zato će pojedini ministri obrane država EU imati tog dana samo video-sastanak, budući se u EU obranu tradicionalno ne uzima za ozbiljno, pa nije ni bitno da se njeni nositelji okupe uživo. Jednako je tu upitna i stvarna sposobnost država Unije da uistinu proizvedu ili kupe, a onda i pošalju put Ukrajine neku ozbiljniju količinu kritične vojne opreme. Oprezu koji je potreban kod sagledavanja svih tih inicijativa itekako daje vjetar u leđa i 19. veljače izražen stav kako o temama SAD i Rusije, potpore Ukrajini i potencijalnih sigurnosnih jamstava za tu državu neko vrijeme neće biti sastanaka Europskog vijeća – tijela koje se okuplja kad god je na dnevnome redu usvajanje nekog stvarno bitnog zajedničkog zaključka ili politike da bi jučer, u nedjelju 23. veljače, bilo objavljeno da je hitni summit Europskog vijeća ipak sazvan za 6. ožujka.

Naravno, to ni ne čudi kad se zna da nakon prilično neuspješnog odlaska poljskog izaslanstva na godišnju konferenciju američkih konzervativaca CPAC 22. veljače, nadolazećih dana tek predstoje i odvojeni posjeti britanskog premijera Keira Starmera te francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Washingtonu – gdje bi oni trebali predstaviti europske odluke raspravljane prije tjedan dana (ponuda EU-mirovnjaka za slanje u Ukrajinu) i vidjeti reakciju Trumpa/suradnika prije nego što krenu dogovarati išta novo.

Keir Starmer i Emmanuel Macron

Ludovic Marin/Afp

Kako stvari stvarno stoje pokazuju i naznake iz Europskog parlamenta prema kojima je Trump dao Europskoj uniji tri tjedna ‘da se dogovori o uvjetima kapitulacije Ukrajine‘, pod prijetnjom izvlačenja američkih snaga iz Europe ako dogovori ne budu po njegovoj volji – dok iz Moskve jednostavno poručuju: ‘Rat još traje, ali će završiti. I završit će rezultatom koji nam je jasan – našom pobjedom‘. Za kraj, napomenimo da bi takav pogled na zadnjih dana naglavačke izokrenut zapadni svijet, gdje ruski ministar obrane Belousov na jednoj ceremoniji službeno objavljuje kako je ‘došao odlučujući trenutak u obračunu sa Zapadom‘, lako mogla 9. svibnja podcrtati i posjeta Donalda Trumpa Moskvi, kao opcija o kojoj se priča, ali ipak još nije službeno potvrđena.

Stanje na bojištima – ruska regija Kursk

Glavne vijesti s bojišta na jugozapadu ruske regije Kursk zadnjih su dana dolazile s jugozapada i jugoistoka područja koje je Ukrajina uspjela okupirati početkom lanjskog kolovoza. Pri tome, izgleda da je u obje spomenute zone uvelike došlo do ruskih protunapada koji su pomakli bojišnicu.

Kada se govori o jugozapadnom rubu ukrajinske okupirane zone, riječ je o fronti oslonjenoj na rijeku Loknja – gdje su obrambeni položaji Ukrajinaca obuhvaćali sela Sverdlikovo, Lebedevka, Loknja, Nikoljskij, Viktorovka, Malaja Loknja, Staraja Soročina i Novaja Soročina, gledano od granice prema sjeveru.

Samo selo Sverdlikovo je postupno u prešlo u ruske ruke do sredine ovog tjedna (službeno objavljena okupacija 17. veljače), a prema svježim vijestima uz nastavak borbi na njegovim prilazima ipak izgleda da su zapadnije Rusi uspjeli opet izbiti na međunarodnu granicu Ukrajine i Ruske Federacije u potezu sve tamo južno od sela Nikolaevo-Darino (uz navodni prekogranični upad manjih grupa boraca u ukrajinsko naselje Žuravka), pa onda istočnije do graničnog prostora neposredno južno od sela Sverdlikovo.

PROČITAJTE VIŠE Gradovi padaju jedan za drugim

Dalje na sjever bilježi se širi pristup ruskih snaga i do sela Lebedevka, da bi do nedjelje 23. veljače bilo govora i o borbama u samom tom naselju. Ipak, nastavak ukrajinske obrambene linije dalje prema sjeveru (sela Loknja, Nikoljskij i Mala Loknja i Novaja Soročina) izgleda da se i dalje drži usprkos pritisku neprijatelja.

No, teško je tvrditi to isto i za ukrajinske linije jugoistočno od okupiranog grada Sudža, jedinog ruskog regionalnog središta u ukrajinskim rukama. Nakon prijašnjih vijesti o borbama oko prigradskih sela Bondarevka i Kolmakov, oboje na rijeci Smerdica, kao i samo oko 2 km zapadnije kod sela Mahnovka – sada je jasno da su prostori koje su Ukrajinci nanovo zauzeli početkom veljače izgleda ponovno poprišta žestokih borbi.

Ukrajinski vojnici

Genya Savilov/Afp

Riječ je o potezu cestom na jugoistok iz Mahnovke do sela Čerkaskaja Konopeljka (do koje su se Rusi borbeno primakli 22. veljače), iako ukrajinski izvori još spominju okršaje i oko 1,4 km jugoistočnijeg sela Fanasejevka. Napomenimo da su borbe nastavljene i samo nekoliko kilometara dalje na jugoistok, na samom rubu ukrajinske okupirane zone – gdje Rusi napadaju preko rijeke Psjol oko i nadalje okupiranog sela Guevo, uz jake zrakoplovne udare vođenim bombama u neposrednu pozadinu tamošnjih ukrajinskih položaja.

Sve ovo samo dodatno potvrđuje da je čitava ukrajinska okupirana zona u ruskoj regiji Kursk poprište žestokih topničkih i zračnih napada ruske strane, koja naizgled ne radi razliku između agresora i vlastitih preostalih civila. Zato i ne čudi da ruske regionalne vlasti imaju itekako velikih problema kako s formiranjem popisa nestalih civila, tako i s bilo kakvim planovima obnove tih borbama zahvaćenih područja – gdje bi neke naznake planova tamošnje obnove centralne vlasti tek trebale početi predstavljati u nadolazećim tjednima (koji će vjerojatno i nadalje biti itekako borbeni).

Stanje na bojištima – Ukrajina

Iako je prethodni vikend u Ukrajini bio obilježen kratkom fazom izuzetno oštrih borbi, od 16. veljače bilježi se slabljenje ritma sukoba, paralelno s pogoršanjem zimskog vremena. Posebno se to jasno odnosi na sjever Harkivske oblasti, gdje se čulo tek o povremenim okršajima kod sela Izbicke te malo istočnije u gradu Vovčansku, no sve bez ikakvih pomaka bojišnice.

Kako smo već spominjali, borbeno intenzivnije je bilo oko 70 km jugoistočno, na rijeci Oskil sjeverno od Kupjanska. Nakon navoda o ruskom prelasku zamrznute rijeke Oskil, ondje se spominju borbe na sjeveru – uz granicu s Rusijom, kod ukrajinskog mjesta Topoli (možda i okupirano), te oko 18 km južnije po toku rijeke Oskil.

Ondje ruski mostobran iz dana u dan postaje sve opsežniji, a borbe se bilježe sjeverno kod sela Figolivka (Rusi proglasili zauzetim 17. veljače), na zapadnim prilazima naselju Dvorična (okupacija službeno objavljena još 27. siječnja), kao i jugozapadno oko sela Zapadne (službeno objavljena okupacija 22. siječnja) te južno kod Kindrašivke i Golubivke. Ova su naselja tek nekoliko kilometara sjeverno i sjeverozapadno od ukrajinskog grada Kupjanska, što čitavu situaciju čini posebno neugodnom za branitelje. Za razliku od toga, stanje samo malo istočnije – preko rijeke Oskil, u ukrajinskoj enklavi istočno od Kupjanska, zadnjih je dana bilo bitno mirnije. Tek su povremeni napadi bilježeni južnije, na ukrajinskim položajima od Oskila uz granicu Harkivske oblasti kod sela Zagrizove i Nova Krugljakivka, a onda i južnije kod sela Kopanki, Novojegorivka i Grekivka, kao i oko okupirane Makiivke te južnije kod Balke Žuravke (gdje su agresori 22. veljače službeno objavili i okupaciju sela Novoljubivka). Napomenimo da su dalje niz rijeku Žerebec vođene i borbe kod sela Kolodjazi i na prilazima 18. veljače okupiranoj Jampolivki, ali bez vijesti o promjenama tijeka bojišnice.

Ukrajinski vojnici

Genya Savilov/Afp

Usprkos nejasnim vijestima koje dolaze iz borbene zone južno od rijeke Siverski Donjec, izgleda da je ondje zadnjih dana bilježen niz napredovanja agresora u okolici sela Bilogorivka (kako sjeverno od mjesta 21. veljače, tako i južno 23. veljače) – što sve polagano dovodi u pitanje održanje tamošnje obrane.

Ujedno, borbe su registrirane i južnije kod uvelike razrušenog naselja Verhnokamjanske, te na prilazima ukrajinskom gradu Siversku. Dalje na jugozapad, prema ukrajinskom uporištu Časiv Jara, već tjedan dana svakodnevno traju okršaji kod sela Vasjukivka, kao i bliže gradu, kod sela Novomarkove te Grigorivka.

Za razliku od toga, nema novih podataka o ishodu borbi u ukrajinskom uporištu Časiv Jar, baš kao ni kod južnijih ukrajinskih naselja Stupočki i Bila Gora, kod kojih je i ukrajinska strana priznala općeniti prilazak agresora do čitave tamošnje trase vodnog kanala ‘Siverski Donjec – Donbas‘.

Nažalost, bitno je manje jasna borbena situacija oko grada Torecka, smještenog 22 km južno od Časiv Jara. Dok ruska strana od početka mjeseca Toreck smatra okupiranim, Ukrajinci i nadalje redovito navode okršaje sjeverno od grada (selo Diliivka), na rubnim dijelovima grada (četvrt Krimske i pojedini lokaliteti na sjeverozapadnom rubu izgleda uvelike okupiranog grada), te jugozapadno od Torecka kod sela Šćerbinivka (uvelike okupirano).

Također, dok se u nastavku i dalje drže ukrajinske obrambene linije između Torecka i Pokrovska, opet ima vijesti o borbama oko okupiranog sela Vozdviženka, sjeveroistočno od Pokrovska. Ondje su agresori jačali položaj oko sela Zelene Pole (službeno zauzeto 14. veljače), a borbe su bilježene i sjeverno oko sela Vodjane Druge (okupirano 13. veljače), te zapadno kod Elizavetivke i Novotorecke.

PROČITAJTE VIŠE Ovo što Trump traži od Kijeva nije se tražilo ni od Njemačke 1945.

Uz nastavak vijesti o borbama na istočnim i jugoistočnim prilazima Pokrovsku (Promin i Lisivka, u kojoj se izgleda borbe odvijaju u samome selu), posebno se problematičnim pokazuje bojišnica jugozapadno od Pokrovska. Ondje se bilježilo nastavak sukobljavanja u selima Kotline, Udačne, Uspenivka, Molodetske i Novooleksandrivka – gdje agresori izgleda nastoje prodrijeti nekoliko kilometara na zapad, do administrativne granice ukrajinskih regija Donjeck i Dnjepropetrovsk prema zapadu. Nastavak pritiska bilježio se i oko 5 km južnije, gdje su Rusi 21. veljače objavili zauzimanje sela Nadiivka, kod kojeg se ipak i nadalje bilježe borbe (jednako kao i na prilazima južnijem okupiranom selu Sribne).

Jugoistok ukrajiskog bojišta

Desetak kilometara južno od sela Sribne polagano se privodi kraju rusko urušavanje ukrajinskog izboja fronte prema istoku, u smjeru okupiranog grada Kurahove. U drugoj polovici prošloga tjedna, fronta se zaustavila u selu Ulakli (ruske zastave podignute 21. veljače, da bi agresori u nedjelju 23. veljače i službeno proglasili okupaciju), za koje ukrajinski izvori ipak nadalje spominju otpor branitelja – a još se drži i zapadnije selo Konstatinopil.

Time je donedavna krajnja točka izboja, selo Dačne, ostala oko 7 km istočnije, a čitav izboj prema Kurahove praktično pa ima dubinu od maksimalno 2 km istočno od sela Ulakli ili oko 5 km istočno od Konstatinopila – s tendencijom daljnjeg skraćivanja fronte.

Naravno, time je itekako u pitanje dovedeno i ikakvo ukrajinsko održavanje položaja oko sela Andriivka na rijeci Vovči, koje je donedavno držalo sjeverozapadni ugao ovog izboja (da bi sada postajalo sve izvjesnije da je i njegova glavnina zauzeta) – dok je i kontrola sela Konstatinopil na dnu negdašnjeg izboja zapravo upitna, barem na dulji rok.

Naime, agresori se zadnjih dana bilježe na južnom dijelu tog naselja, baš kao od subote 22. veljače i na njegovim jugoistočnim prilazima, te su ondje borbe u samom naselju postale redovita stvar. Ništa bolje nije bilo ni na fronti dužine oko 20 km jugozapadno od spomenutog ukrajinskog uporišta Konstantinopil, gdje se nastoji braniti ostatak ukrajinskog dijela Donjecke oblasti.

PROČITAJTE VIŠE Rusi prodiru oko Kupjanska i Časiv Jara

Zadnjih se dana tu opet navodilo okršaje kod ukrajinskih uporišta Rozliv i Bahatir, te na prilazima okupiranom selu Rozdoljne. Posebno žestoko je bilo u zoni oko sela Novi Komar, oko 3 km sjeverno od 27. siječnja okupiranog ukrajinskog grada Velika Novosilka.

Ne samo da je ondje 22. veljače potvrđena okupacija sela koje su agresori službeno proglasili zauzetim 19. veljače – već su borbe prenesene i sjevernije te sjeverozapadnije. Konkretno, na sjeveru su Rusi napadali selo Dniproenergija na rijeci Mokri Jali, dok su samo malo bliže u petak 21. veljače dovršili i okupaciju naselja Novoočeretuvate (oko kojeg zadnja dva dana i jačaju terenske položaje) na prilazima obližnjem ukrajinskom selu Skudne.

Andrej Belousov i Vladimir Putin

Artem Geodakyan/Afp

Sličan pritisak agresora bilježen je od okupirane Velike Novosilke i na sjeverozapad (prema Burlacke i Priviljne), te na zapad (gdje je 21. veljače službeno objavljena i okupacija sela Novosilka (u kojem su borbe bile vođene od 17. veljače). Konačno, treba spomenuti i niz manjih okršaja u regiji Zaporižje – na prilazima ukrajinskom uporištu Gulajpole, istočnije od Orihiva (Mala Tokmačka), te na prilazima negdašnjem toku Dnjepra (kod sela Šćerbaki, Pjatihatki i Lobkove) – što sve izgleda nije dovelo do ikakvih bitnijih pomaka bojišnice.

Zračni teror ruskih dronova

Dok se naveliko obilježava treća godišnjica opće ruske agresije na Ukrajinu, ne prestaju redoviti napadi ruskih kamikaza-dronova – čime većina države glavninu svake noći provodi pod uzbunama, osluškujući bilo eksplozije ruskih pogodaka bilo ukrajinske protuzračne obrane.

Tako je ponedjeljak 17. veljače bilježio 147 kamikaza dronova (dolaskom sa sjevera i juga u Ukrajinu), od čega ih je oboreno navodno bilo 83, a još 59 prizemljeno sredstvima elektroničkog ratovanja – uz štete u regijama Harkiv, Kijev, Poltava i Zaporižje.

Utorak 18. veljače obilježio je dolet 176 ruskih kamikaza dronova iz Orela, Brijanska, Kurska, Millerovog, Šatalovog, te iz Primorsko-Ahtarska na jugu – od čega su oborene bile 103, a još 67 prizemljeno uz štete po ukrajinskim regijama Kirovograd, Harkiv, Kijev i Čerkasi.

U srijedu 19. veljače riječ je bila o 167 kamikaza dronova lansiranih s istih lokacija, od kojih je navodno 106 srušeno i 56 prizemljeno, dok su još 2 balističke rakete uspješno prošle obranu.

Štete su nastale u regijama Odesa, Kijev, Sumi, Čerkasi i Zaporižje. Četvrtak 20. veljače bilježio je 14 krstarećih i balističkih raketa te 161 kamikaza dron (80 oboreno, 78 prizemljeno) – od čega su stradale regije Harkiv, Sumi, Odesa i Kijev.

U petak 21. veljače na redu je opet bilo 160 kamikaza dronova (87 srušeno i 70 prizemljeno), kao i dvije balističke rakete na Odesu. Štetu se bilježilo u regijama Odesa, Kijev, Poltava i Harkiv.

Subota 22. veljače obilježila su opet 162 kamikaza drona (82 srušena i 75 prizemljeno) uz štete u regijama Kijev, Harkiv, Kirovograd i Dnjepropetrovsk – da bi konačno u nedjelju 23. veljače bilo riječi o 267 ruskih dronova (138 srušeno, 119 prizemljeno i četiri vraćena agresoru) uz štete u regijama Dnjepropetrovsk, Odesa, Poltava, Kijev i Zaporižje.

Autor teksta je analitičar portala Obris.org koji i na Jutarnji.hr objavljuje vojne analize

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Svijet

Prve žrtve njemačkih izbora: Šefovi Zelenih i Liberala odlaze s čelnih mjesta svojih stranaka

Published

on

By

February 24, 2025

Prve žrtve njemačkih izbora: Šefovi Zelenih i Liberala odlaze s čelnih mjesta svojih stranaka

Njemački vicekancelar Robert Habeck ne planira se više kandidirati za vodeće pozicije u Zelenima nakon što je njegova stranka doživjela neuspjeh na nedjeljnim izborima, a bivši ministar financija Christian Lindner objavio je da se povlači iz aktivne politike pošto liberali nisu uspjeli prijeći izbor…

Njemački vicekancelar Robert Habeck ne planira se više kandidirati za vodeće pozicije u Zelenima nakon što je njegova stranka doživjela neuspjeh na nedjeljnim izborima, a bivši ministar financija Christian Lindner objavio je da se povlači iz aktivne politike pošto liberali nisu uspjeli prijeći izborni prag. 

 

– Više se neću natjecati niti težiti nekoj vodećoj ulozi u Zelenima, rekao je Habeck na konferenciji za medije u Berlinu u ponedjeljak.

Zeleni su pali na 11,6 posto u odnosu na 14,7 posto na posljednjim nacionalnim izborima 2021. 

– To nije dobar rezultat, htio sam više i htjeli smo više, rekao je Habeck.

Zeleni će vjerojatno izgubiti i mjesto u vladi budući da će konzervativni oporbeni čelnik Friedrich Merz gotovo sigurno postati novi kancelar i vjerojatno formirati koaliciju sa Socijaldemokratima (SPD).

Čelnik liberla (FDP) Lindner, koji je u prošlosti vratio njemačke liberale s ruba provalije, napušta politiku nakon teškog poraza.

Objavio je to na X-u u nedjelju navečer pošto je postajalo sve jasnije da stranka neće prijeći prag od pet posto za ulazak u Bundestag.

– Povlačim se iz aktivne politike, napisao je Lindner.

Desetljećima su liberali bili mlađi partner u nizu koalicijskih vlada, no sad su pogurani na marginu i suočeni s egzistencijalnim pitanjima o svojoj budućnosti.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Kremlj objavio dosad nezamislive tvrdnje o Americi, britanski premijer: ‘Trump griješi, pa znate li što su Rusi sve dosad izgubili!?‘

Published

on

By

February 24, 2025

Kremlj objavio dosad nezamislive tvrdnje o Americi, britanski premijer: ‘Trump griješi, pa znate li što su Rusi sve dosad izgubili!?‘

Ključni događaji: – eksplozija u Ruskom konzulatu u francuskom Marseilleu – Antonio Costa i Ursula von der Leyen stigli u Kijev – krhotine ukrajinskih dronova izazvala požar u ruskoj regiji – Rusija: Prekid vatre bez dugoročnog rješenja neprihvatljiv NOVO 15:10 Turska je bila domaćin početnim pregov…

Ključni događaji: 

– eksplozija u Ruskom konzulatu u francuskom Marseilleu

– Antonio Costa i Ursula von der Leyen stigli u Kijev

– krhotine ukrajinskih dronova izazvala požar u ruskoj regiji

– Rusija: Prekid vatre bez dugoročnog rješenja neprihvatljiv

NOVO 15:10 Turska je bila domaćin početnim pregovorima između Rusije i Ukrajine nakon početka rata 2022. godine, a sada su izrazili spremnost da ponovno ugoste delegacije zaraćenih strana, kazao je ministar vanjskih poslova Turske Hakan Fidanhas nakon posjete Sergeja Lavrova Ankari.

14:50 – Emmanuel Macron stigao je u Washington na sastanak s Donaldom Trumpom, a njihova zajednička konferencija očekuje se oko 20 sati po našem vremenu.

Emmanuel Macron stigao je u posjet Donaldu Trumpu

Jim Watson/Afp

Macron je došao u Washington

Jim Watson/Afp

13:40 – Nakon Starmera na samitu su govorili i drugi visoki dužnosnici. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da se isporuka oružja i streljiva Ukrajini mora ubrzati, dodavši da rat ostaje ‘najvažnija kriza za budućnost Europe‘.

– Nije u pitanju samo sudbina Ukrajine, u pitanju je i sudbina Europe, rekla je pa najavila dodatnih tri i pol milijarde eura pomoći.

Pomoć u iznosu od milijarde eura obećao je i španjolski premijer Pedro Sanchez:  – Nastavit ćemo pružati vojnu potporu s još većom odlučnošću nego smo to činili u prošlosti.

Kanadski premijer Justin Trudeau nazvao je agresiju Rusije ratom protiv ‘našeg načina života, demokracije, vladavine prava, samoodređenja i pravde‘ i istaknuo da se Ukrajina mora boriti dalje, dodavši da će Kanada dati još desetke vozila, sustave za slijetanje borbenih zrakoplova i milijune metaka.

Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da je ‘agresija Rusije protiv Ukrajine nečuven čin koji potresa same temelje međunarodnog poretka‘.

13:20 – Kremlj je u ponedjeljak pohvalio administraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa jer pokušava shvatiti “temeljne uzroke” sukoba u Ukrajini i okončati ga, što je, kako navodi, u suprotnosti s pristupom Europe. Ove izjave su jedne od najjasnijih priznanja Kremlja da je došlo do velike promjene u američkoj politici prema ratu od dolaska Trumpa na dužnost prije pet tjedana.

Poništavajući trogodišnje napore SAD-a da kazni i izolira Moskvu pod administracijom Joea Bidena, Trump se brzo usmjerio na popravljanje odnosa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom te je podržao dijelove narativa Kremlja o sukobu. Trump je prošlog tjedna ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog nazvao “diktatorom” i sugerirao da je Kijev započeo rat. 

Rat je počeo prije točno tri godine kad je Putin objavio “specijalnu vojnu operaciju” i poslao svoju vojsku u Ukrajinu. Upitan o Trumpovim izjavama o Zelenskom i Bidenu, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je sama Trumpova administracija rekla da mijenja svoj pristup prema Rusiji.

“To je ono što pozdravljamo i podržavamo. To je prva stvar. Drugo, nadamo se da će Washington u potpunosti analizirati temeljne uzroke ukrajinskog sukoba – to je zapravo ono na što smo pokušali navesti naše protivnike u Europi da obrate pozornost, što su oni uvijek odbijali učiniti, baš kao i prethodna administracija u Washingtonu”, rekao je Peskov.

Rusija je dugo tvrdila da je bila prisiljena pokrenuti rat kako bi zaštitila govornike ruskog jezika u Ukrajini i osigurala da Ukrajina ne uđe u NATO. Ukrajina i Zapad kažu da su to bili samo izgovori za otimanje zemlje u kolonijalnom stilu. “Bez duboke analize i razumijevanja temeljnih uzroka sukoba u Ukrajini, u biti je nemoguće ispravno raditi na (mirovnom) rješenju”, rekao je Peskov.

“I ovdje vidimo pokušaje Washingtona da doista shvati što je uzrokovalo ovaj sukob i nadamo se da će ova analiza pomoći naporima u kontekstu rješavanja sukoba”, dodao je. 

S druge strane, Peskov je rekao da u ovom trenutku nema temelja da Rusija obnovi dijalog s europskim zemljama koje su u ponedjeljak nametnule Moskvi još jedan paket sankcija, uključujući zabranu uvoza aluminija. Peskov je sankcije opisao “posve predvidljivima”.

Kremlj je rekao da želi pronaći rješenje za sukob u Ukrajini uz razgovore sa Sjedinjenim Državama, optužujući Europu da želi nastaviti neprijateljstva, u jeku približavanja Rusije i SAD-a koje je dovelo do toga da Donald Trump zauzme pomirljiviju poziciju prema Moskvi.

“Europljani nastavljaju putem (…) svog uvjerenja o nužnosti nastavka rata”, rekao je Peskov novinarima, uključujući i onima iz AFP-a. “Ovo uvjerenje Europljana u potpunoj je suprotnosti sa željom da se nađe rješenje za Ukrajinu, što trenutačno činimo s Amerikancima”, dodao je Peskov na treću godišnjicu ruskog napada na susjednu zemlju. 

13:00 Samitu se putem video veze priključio i britanski premijer Keir Starmer rekavši da Rusija ne drži sve karte u ovom ratu. Na takvu se konstrukciju vjerojatno odlučio nakon riječi Donalda Trumpa koji je izjavio da Rusija ima ‘karte u rukama‘ kada su mirovni pregovori u pitanju zbog teritorija koji je zauzela.

– Ukrajinci imaju hrabrosti braniti svoju zemlju, a rusko gospodarstvo je u problemima. Izgubili su najbolje kopnene snage i dio Crnomorske flote zbog besmislene invazije, rekao je Starmer.

– Kasnije danas razgovarat ću o daljnjim koracima s G7. Jasno mi je da bi G7 trebao biti spreman preuzeti veći rizik, kazao je. ‘To uključuje ograničenje cijene nafte, sankcioniranje ruskih naftnih divova i praćenje banaka koje omogućavaju izbjegavanje sankcija‘.

Ponovio je da je spreman rasporediti trupe na terenu u slučaju prekida vatre, s drugim europskim zemljama i uz odgovarajuće uvjete: – Ako Ukrajina ne uspije, Europa je sljedeća. Zato ćemo uvijek biti uz Ukrajinu i naše saveznike, zaključio je Starmer.

12:20 Ukrajina i SAD u završnoj su fazi pregovora o sporazumu u mineralima, rekla je potpredsjednica ukrajinske vlade Olha Stefanišina, javlja BBC. Podsjetimo, Zelenski je ranije ovog mjeseca odbacio sporazum kojim bi SAD-u dao pristup ukrajinskim mineralima.

U objavi na X-u Stefanišina je napisala:

– Ukrajinski i američki tim u završnoj su fazi pregovora u vezi sa sporazumom o mineralima. Pregovori su bili vrlo konstruktivni, gotovo svi ključni detalji su finalizirani. Posvećeni smo brzom dovršetku ovoga kako bismo nastavili s potpisivanjem. Nadamo se da bi ga čelnici SAD-a i Ukrajine mogli potpisati i odobriti u Washingtonu što je prije moguće kako bismo pokazali našu predanost za desetljeća koja dolaze.

Ukrainian and U.S. teams are in the final stages of negotiations regarding the minerals agreement. The negotiations have been very constructive, with nearly all key details finalized. We are committed to completing this swiftly to proceed with its signature. We hope both US and…— Olga Stefanishyna (@StefanishynaO) February 24, 2025

11:10 Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier upravo se obratio summitu u Kijevu putem video veze.

“Rusija je ta koja je započela ovaj rat”, reao je. “Rusija je možda dobila otvoreno uho u Bijeloj kući, ali nisu stekli ni centimetar autoriteta.”

“Misli li itko iskreno da neki nepromišljeni razgovori ili neke nepromišljene izjave mogu uništiti našu odlučnost?”, upitao je.

“Ne, baš suprotno. Protekla dva tjedna samo su ojačala našu odlučnost kao Europljana. Više nego ikad moramo se zauzeti za sebe i Ukrajinu.”

Steinmeier se obraća na summitu dok se Njemačka priprema za formiranje nove vlade, pri čemu su konzervativci pobijedili na nedjeljnim izborima, a krajnja desnica AfD je druga.

10:30 – U Kijevu se trenutno povodom treće obljetnice ruske agresije održava sastanak Volodimira Zelenskog i brojnih čelnika iz Europe i svijeta, a na samom početku sastanka obratio se ukrajinski predsjednik. 

– Nitko ne vjeruje u ruske laži o našoj zemlji i našim ljudima, čak ni oni koji su im postali saveznici. Ukrajina danas ima više prijatelja nego ikada prije, kazao je Zelenski na samom početku svog govora.

Dotakao se potom i pregovora o završetku sukoba o kojem se sve glasnije govori.

– Ukrajina i Europa moraju biti za pregovaračkim stolom. Ruska meta je Europa, europski način života i europska budućnost, upozorio je.

– O europskoj budućnosti ne može se odlučiti bez Europe, kazao je.

Švedski premijer Ulf Kristersson stigao je u Kijev

Sergei Supinsky/Afp

Kristersson i Jermak na kolodvoru

Sergei Supinsky/Afp

Noveški premijer Jonas Gahr Store s Andrijem Sibihom

Sergei Supinsky/Afp

Islandska premijerka Kristrun Mjoll Frostadottir također je stigla u Kijev na treću obljetnicu ruskog napada

Sergei Supinsky/Afp

Španjolski premijer Pedro Sanchez

Sergei Supinsky/Afp

Finski predsjednik Alexander Stubb i Andrij Jermak

Sergei Supinsky/Afp

Danska premijerka Mette Frederiksen

Sergei Supinsky/Afp

U Kijev je stigao i kandaski premijer Justin Trudeau

Sergei Supinsky/Afp

Justin Trudeau i Andrij Jermak

Sergei Supinsky/Afp

Zelenski je rekao da bi potpuna razmjena ratnih zarobljenika s Rusijom mogla biti “početak” završetka rata.

Od početka rata bilo je 60 razmjena zarobljenika između dviju strana, uključujući onu u prosincu koja je uključivala stotine razmijenjenih zarobljenika.

“Ovo je poštena i pravedna opcija”, kaže Zelenski, napominjući da su tisuće Ukrajinaca zatočene u Rusiji – neki od njih od invazije na Krim 2014.

“Rusija drži tisuće, tisuće ljudi”, rekao je. 

“Rusija mora osloboditi Ukrajince. Ukrajina je spremna razmijeniti svakoga za svakoga i to je poštena opcija.”

Ukrajina ne objavljuje broj ratnih zarobljenika koje drži Rusija, ali se smatra da ih je ukupno više od 8000.

Zelenski upozorava na bilo kakav ishitreno dogovoren dogovor s Rusijom. “Mir se ne može jednostavno proglasiti u jednom satu”, rekao je. 

“Putin nam neće dati mira, niti će nam ga dati u zamjenu za nešto”, kaže.

“Mir moramo osvojitisnagom, mudrošću, jedinstvom i našom suradnjom s vama [poručio je čelnicima na summitu].”

Rekao je i da će trajni mir funkcionirati samo ako se Ukrajini daju čvrsta “sigurnosna jamstva” – prošli tjedan je Rusija rekla da neće prihvatiti NATO trupe u Ukrajini kao dio bilo kakvog dogovora.

10:20 – Europska unija ističe važnost da se međunarodna zajednica usredotoči na potporu Ukrajini za postizanje pravednog i trajnog mira i smatra Rusiju jedinom odgovornom za rat i zločine nad ukrajinskim stanovništvom, objavili su u ponedjeljak čelnici triju europskih institucija.

“Ističemo potrebu da se osigura stalna usredotočenost međunarodne zajednice na potporu Ukrajini u postizanju sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira”, kaže se u zajedničkoj izjavi predsjednika Europskog vijeća Antonia Coste, predsjednice Komisije Ursule von der Leyen i predsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole u povodu treće obljetnici od početka ruskog rata protiv Ukrajine.

“Čvrsto stojimo uz Ukrajinu, ponovno potvrđujući da će mir, sigurnost i pravda prevladati”, kaže se u izjavi.

Suprotno izjavama američkih dužnosnika po kojima se može zaključiti da je Moskva isprovocirana da započne rat, u izjavi se kaže da Rusija i rusko vodstvo snose isključivu odgovornost za rat i zločine protiv ukrajinskog stanovništva.

Čelnici institucija EU-a pozivaju da se uspostavi odgovornost za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i pozdravljaju nedavno poduzete korake za uspostavu Posebnog suda za zločin agresije protiv Ukrajine.

Navode da je Europska unija dosad pružila Ukrajini gospodarsku, humanitarnu, financijsku i vojnu pomoć u ukupnom iznosu od 135 milijardi eura, od čega 48,7 milijardi eura vojne pomoći. 

“Europska unija nastavit će pružati Ukrajini redovitu i predvidljivu financijsku potporu, uključujući obnovu zemlje nakon rata”, kaže se u izjavi.

Također najavljuju povećani pritisak na Rusiju putem sankcija, ubrzanje vojne pomoći Ukrajini i jačanje europskih obrambenih sposobnosti.

Čelnici EU-a i zemalja članica u Kijevu u povodu treće godišnjice rata

U povodu treće obljetnice od početka ruskog napada na Ukrajinu, u Kijevu se danas održava međunarodni sastanak na vrhu u znak potpore napadnutoj zemlji.

U Kijevu su predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i većina povjerenika, predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa te niz čelnika država članica EU-a. Ostali će sudjelovati videovezom, među njima i hrvatski premijer Andrej Plenković.

🇭🇷🇺🇦🇪🇺Na Summitu povodom 3. godišnjice ruske invazije na #Ukraine, istaknuo sam 4️⃣ ključne poruke:➡️S posebnim poštovanjem odnosimo se prema herojskim naporima koje pruža ukrajinski narod, branitelji i vodstvo u obrani svoje slobode i samostalnosti.➡️Da bi pozicija Ukrajine… pic.twitter.com/HxlQeSH7Pb— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) February 24, 2025

Von der Leyen je u Kijevu najavila novu pomoć Ukrajini u iznosu od 3,5 milijarde eura koji će biti uplaćen već sljedeći mjesec. Također je najavila energetski sigurnosni i integracijski paket za Ukrajinu, koji će, među ostalim, omogućiti povezivanje tržišta električne energije Ukrajine i Moldavije s tržištem Europske unije.

U Bruxellesu su se danas okupili ministri vanjskih poslova država članica koji će raspravljati o novom paketu vojne pomoći Ukrajini, na prijedlog visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaje Kallas. 

Taj paket bi uključivao streljivo i sustave protuzračne obrane. Ako ministri donesu političku odluku o tom paketu, onda bi se krenulo u izradu konkretnog plana. S obzirom na to da bi Mađarska i Slovačka vjerojatno bile protiv protiv, moguće je da se paket dogovori izvan okvira EU-a, putem “koalicije voljnih”.

Novi paket sankcija Rusiji 

Ministri su odmah na početku sastanka i formalno potvrdili 16. paket sankcija protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu.

Novi paket između ostaloga uključuje zabranu uvoza ruskog aluminija, suspenziju prava na emitiranje u Europskoj uniji za osam ruskih medija, zabranu pristupa sustavu SWIFT-u, globalnoj financijskoj mreži koja omogućava brz i neometan prekogranični transfer novca za još 13 ruskih banaka.

Sankcije također uključuju stavljanje na popis još 73 broda iz tzv. ruske “flote u sjeni”, koji služe za zaobilaženje sankcija koje se odnose na naftu.

Uvode se nove zabrane izvoza (kemijski prekursori, krom, drugi proizvodi koji se koriste u računalnim numeričkim strojevim – CNC), te zabrana usluga (rafinerije nafte i plina). 

09:40 Ruski konzulat u Marseilleu u ponedjeljak je zatvoren zbog eksplozije. U zgradu su ušli djelatnici hitne pomoći, dok su specijalne snage policije i vojnici osiguravali područje oko zgrade, piše Daily Mail.

“Ruski generalni konzul potvrdio je da se eksplozija dogodila unutar konzulata i da su vatrogasci unutra”, rekao je lokalni izvor za novine La Marseillaise:

S požarom se bori 30-ak vatrogasaca. 

Prema ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS, rusko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da incident ima obilježja “terorističkog napada” i zatražilo temeljitu istragu od francuskih vlasti.

Important déploiement de secours suite à une « explosion » a proximité du consulat de Russie à #Marseille. Le déminage est sur place et pas de victime selon le premier bilan. pic.twitter.com/UD0io3w0sN— CLPRESS/Agence de presse (@CLPRESSFR) February 24, 2025

Eksplozije su izazvala dva molotovljeva koktela bačena preko zidova imanja u gradu u južnoj Francuskoj, potvrdio je policijski izvor iz Marseillea.

“Dogodile su se dvije jake eksplozije i nastala je materijalna šteta, ali nitko nije ozlijeđen. Zgrada je i dalje zatvorena, a pokrenuta je istraga”, rekao je izvor.

08:10 – Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen stigli su u Kijev 24. veljače na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu.

Europski čelnici i drugi partneri stižu u Kijev na summit kako bi razmotrili strategiju zemlje za moguće pregovore i sigurnosna jamstva. Sastanak se održava usred neizvjesnosti oko kontinuirane predanosti SAD-a sigurnosti Ukrajine i Europe pod predsjednikom Donaldom Trumpom.

‘Danas smo u Kijevu, jer Ukrajina je Europa‘, rekla je von der Leyen na X.

‘U ovoj borbi za opstanak, nije samo sudbina Ukrajine u pitanju. To je sudbina Europe.‘

On the 3rd anniversary of Russia’s brutal invasion, Europe is in Kyiv.We are in Kyiv today, because Ukraine is Europe.In this fight for survival, it is not only the destiny of Ukraine that is at stake.It’s Europe’s destiny. pic.twitter.com/s0IaC5WYh6— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 24, 2025

07:40 – Na treću godišnjicu od ruske invazije ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski objavio je video kompilaciju s nekim od najpotresnijih trenutaka rata.

‘Tri godine otpora. Tri godine zahvalnosti. Tri godine apsolutnog herojstva Ukrajinaca. Ponosan sam na Ukrajinu! Zahvaljujem svima koji je brane i podržavaju. Svima koji rade za Ukrajinu. I neka sjećanje na sve koji su dali svoje živote za našu državu i narod bude vječno‘, napisao je Zelenski uz video objavljen na X-u.

Three years of resistance. Three years of gratitude. Three years of absolute heroism of Ukrainians. I am proud of Ukraine! I thank everyone who defends and supports it. Everyone who works for Ukraine. And may the memory of all those who gave their lives for our state and people… pic.twitter.com/HeNMpJX891— Volodymyr Zelenskyy/Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2025

07:30 – Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski čestitao je lideru konzervativnih oporbenih demokršćana Friedrichu Merzu na pobjedi njegove stranke na njemačkim parlamentarnim izborima i rekao da se raduje zajedničkom radu na donošenju “pravog” mira u Ukrajinu.

“Čestitam CDU/CSU i Friedrichu Merzu na njihovoj pobjedi na izborima za Bundestag”, napisao je Zelenski u objavi na X-u.

“Radujemo se nastavku zajedničkog rada s Njemačkom na zaštiti života, približavanju stvarnog mira Ukrajini i jačanju Europe”, stoji u objavi.

I congratulate the CDU/CSU and @_FriedrichMerz on their victory in the Bundestag elections. A clear voice from the voters, and we see how important this is for Europe.We look forward to continuing our joint work with Germany to protect lives, bring real peace closer to Ukraine,…— Volodymyr Zelenskyy/Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 23, 2025

Više pročitajte OVDJE.

07:15 – Krhotine koje su padale s uništenih ukrajinskih dronova izazvale su požar u industrijskom poduzeću u ruskoj regiji Rjazanj, rekao je u ponedjeljak guverner regije jugoistočno od Moskve.

“Prema preliminarnim informacijama, nije bilo ozlijeđenih, materijalna šteta se procjenjuje”, rekao je guverner Pavel Malkov u objavi na aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.

Malkov nije rekao koja tvrtka je u plamenu. Baza, informativni Telegram kanal blizak ruskim sigurnosnim službama, izvijestio je da su ukrajinske bespilotne letjelice gađale rafineriju nafte u Rjazanju, koja je u vlasništvu Rosnefta.

Nije bilo komentara iz Ukrajine. Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješće Baze.

Na društvenim mrežama pojavljuju se snimke napada:

Ukrainian drone attack sparks fire at industrial site in Russia‘s Ryazan region, governor says #Ryazan #Russia #Ukraine #Breaking pic.twitter.com/AoX5rwc2tx— ⚡️🌎 World News 🌐⚡️ (@ferozwala) February 24, 2025

06:00 – Rusija prepoznaje napore Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da krenu prema brzom prekidu vatre u Ukrajini, ali to je za Moskvu neprihvatljivo i prijeti ozbiljnim posljedicama za odnose Rusije i SAD, izvijestila je u ponedjeljak novinska agencija RIA.

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov u ponedjeljak je kazao kako mogu prepoznati želju američke strane da krene prema brzom prekidu vatre.

“Ali… prekid vatre bez dugoročnog rješenja put je brzog nastavka borbi i nastavka sukoba s još ozbiljnijim posljedicama, uključujući posljedice na rusko-američke odnose. Mi to ne želimo”, rekao je.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Dosad najdramatičniji istup bolničkog kapelana o stanju pape Franje: Citirao je Pavlovu poslanicu

Published

on

By

February 24, 2025

Dosad najdramatičniji istup bolničkog kapelana o stanju pape Franje: Citirao je Pavlovu poslanicu

Otac Nunzio Corrao, kapelan bolnice Agostino Gemelli, u kojoj se papa Franjo liječi od upale oba plućna krila, rekao je u ponedjeljak da je došlo vrijeme “nade protiv svake nade” za Papu, citirajući poslanicu svetog Pavla Rimljanima, predvodeći euharistijsku molitvu za Papu. “U ovom trenutku, želio…

Otac Nunzio Corrao, kapelan bolnice Agostino Gemelli, u kojoj se papa Franjo liječi od upale oba plućna krila, rekao je u ponedjeljak da je došlo vrijeme “nade protiv svake nade” za Papu, citirajući poslanicu svetog Pavla Rimljanima, predvodeći euharistijsku molitvu za Papu.

“U ovom trenutku, želio bih zamoliti za istu Abrahamovu vjeru, ‘spes contra spem‘, nadu protiv svake nade”, rekao je na latinskom otac Corrao, predvodeći molitvu u ponedjeljak ujutro u rimskoj poliklinici. “Protiv svake nade, Abraham u nadi povjerova”, odlomak je koji je citirao kapelan, prenosi talijanska novinska agencija ANSA.

Tijekom molitve održane u kapeli sv. Ivana Pavla II., otac Corrao podsjetio je na želju 88-godišnjeg Pape za mirom. “Siguran sam da Papa koristi i ovaj trenutak patnje da od Gospodina zamoli mir nakon tri godine rata u Europi, kao i na Bliskom istoku, ne zaboravljajući ni druge ratove”, rekao je.

Vatikan je ranije izvijestio da je papa Franjo u kritičnom stanju, a krvne pretrage pokazale su znakove “početnog, blagog zatajenje bubrega”, “koji su trenutačno pod kontrolom”, kako je priopćio Vatikan u nedjelju.

Molitva za papu Franju ispred bolnice Gemelli

Isabella Bonotto/Afp

Jučer su na konferenciji za novinare održanoj u bolnici u ime liječnika Svetog oca, dr. Sergio Alfieri, ravnatelj medicinsko-kirurškog odjela Poliklinike i voditelj tima Gemelli, te dr. Luigi Carbone, zamjenik ravnatelja Uprave za zdravlje i higijenu Države Vatikan, dali pregled smjera liječenja i odgovarali na pitanja, istaknuvši da Papa reagira na terapiju, ali još nije izvan životne opasnosti, kako je prenio L‘Osservatore Romano.

Papa Franjo primljen je u rimsku bolnicu Gemelli 14. veljače, nakon što je nekoliko dana imao problema s disanjem, a zatim mu je dijagnosticirana upala oba plućna krila.

Prognoza za Papu, kojem je u subotu bila potrebna transfuzija dvije jedinice krvi nakon što je doživio ‘produljenu respiratornu krizu sličnu astmi‘, ostaje neizvjesna, prema posljednjim medicinskim informacijama.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Trending