Connect with us

Hrvatska

Rožić na suđenju Mamiću: ‘Zdravko je posuđivao novac Dinamu i dizao kredite za koje je jamčio svojom imovinom‘

Published

on

February 24, 2025

Rožić na suđenju Mamiću: ‘Zdravko je posuđivao novac Dinamu i dizao kredite za koje je jamčio svojom imovinom‘

Miroslav Rožić punih je 18 godina, od 2005. do 2023., u vrijeme vladavine Zdravka Mamića bio dio Dinama, kao član Izvršnog i Nadzornog odbora te predsjednik NO-a, ali o transferima igrača Dinama zbog kojih se na Županijskom sudu u Osijeku sudi Zdravku i Zoranu Mamiću te Damiru Vrbanoviću u to doba n…

Miroslav Rožić punih je 18 godina, od 2005. do 2023., u vrijeme vladavine Zdravka Mamića bio dio Dinama, kao član Izvršnog i Nadzornog odbora te predsjednik NO-a, ali o transferima igrača Dinama zbog kojih se na Županijskom sudu u Osijeku sudi Zdravku i Zoranu Mamiću te Damiru Vrbanoviću u to doba nije se raspravljalo na sjednicama tih tijela. No svatko je, prema Rožićevim riječima, mogao postaviti pitanje o toj temi i dobiti informaciju o pojedinom transferu.

Izvršni odbor bez nadležnosti

– Izvršni odbor nije bio nadležan za transfere, niti se od nas tražilo odobrenje, ali mogli smo tražiti i dobiti informacije o tome. Znam da smo dobivali smo informacije o kapitalnim transferima kakav je bio transfer Luke Modrića u Tottenham u kojem je došlo i do podjele transfernog obeštećenja. Znam da su uneseni različiti aneksi u ugovor s njim, pa tako i podjela budućeg transfera, jer sam se osobno za to zanimao – rekao je Rožić u nastavku suđenja braći Mamić i Vrbanoviću za nezakonito izvlačenje 25,8 milijuna eura iz Dinama.

PROČITAJTE VIŠE Mario Mamić ide u zatvor!

Rožić je rekao da je o transferima operativno odlučivala uprava kluba. IO se sastajao jednom mjesečno, kada bi im informacije za koje su oni bili nadležni predstavljali Zdravko Mamić kao izvršni dopredsjednik kluba te Damir Vrbanović i Tomislav Svetina, kao direktori kluba svaki u svoje vrijeme.

– Što se tiče troškova koje bi klub trebao platiti prilikom transfera nekog igrača u inozemstvo, IO je dobivao revidirana izvješća nakon revizije. Sjećam se da je bilo stavki koje su govorile o plaćanju odvjetničkih ili posredničkih usluga, ali ne sjećam se da je to bilo konkretnije navedeno za svakog pojedinog igrača. Ne sjećam se ni da je netko pitao koliko klub mora platiti troškova za transfer nekog igrača – opisao je Rožić funkcioniranje IO, koji je u Dinamu čini se postojao samo formalno, jednako kao i NO.

– Odluku o eventualnom angažiranju posrednika donosila bi uprava kluba – odgovorio je Rožić na pitanje Filipa Glavaša, branitelja Zdravka Mamića, dodavši kako se sjeća i da su podjele transfernog obeštećenja s Dinamom imali svi važniji igrači poput Dejana Lovrena, Eduarda da Silve… ‘jer je to bio način da se takve igrače zadrži u klubu‘. 

Nakon što mu je predočen iskaz iz istrage kojeg je dao 2017. godine kada je rekao da su podjelu transfera imali i Alen Halilović, Mateo Kovačić, Tin Jedvaj i Ante Ćorić, Rožić je potvrdio da je to točno. Ranije je na upit suca Davora Mitrovića kazao da je 2005. godine financijska situacija bila loša, da je ‘to bila borba za preživljavanje‘. Klub je, kazao je, bio suočen s tužbama pojedinih igrača kao što su Dražen Ladić, Joško Jeličić, Saša Bjelanović…

PROČITAJTE VIŠE Mandžukiću u Osijeku predočeni dokumenti o njegovim transferima

– To se rješavalo sudskim presudama, nagodbama… – rekao je Rožić, koji je tek 2016. godine od predsjednika kluba Mirka Barišića doznao da je Dinamo sredinom 2000-ih godina imao otvoren račun u Klagenfurtu, preko kojeg je klub poslovao i plaćao dugove igračima.

Dinamo ostao bez 80 milijuna kuna

– Znam da je Zdravko Mamić podizao novac s tog računa i plaćao dugove igračima. Iste te 2016. godine, nakon što je protiv Zdravka otvorena istraga i kada smo na zahtjev USKOK-a donosili odluku o tome je li Dinamo oštećen njegovim postupanjima, Barišić nas je izvijestio da je Zdravko prije 2005. godine posudio Dinamu više od 80 milijuna kuna te da je u korist kluba podizao i hipotekarne kredite za koje je jamčio svojom imovinom. To je bilo prije mog dolaska u klub, a te podatke nisam vidio u financijskim izvješćima kluba – ispričao je Rožić, dodavši kako su sva tijela kluba tada odlučila da Zdravko Mamić nije oštetio Dinamo i da klub od njega nema nikakvih potraživanja.

Podsjetimo, zbog te je odluke Dinamo ostao uskraćen za 80 milijuna kuna, koliko su Zdravko i Zoran Mamić te Milan Pernar morali uplatiti u državni proračun na temelju pravomoćne presude Županijskog suda u Osijeku u prvom kaznenom postupku protiv njih za nezakonito izvlačenje novca iz Dinama.

Rožić je još dodao i da zna da je Zdravko Mamić svojim mjenicama garantirao plaćanje igrača Davora Vugrineca. Saznanja o tome, kao i o aneksima za podjelu transfernih obeštećenja, dobio je od Barišića i Zdravka Mamića. Podatke o zaradi Dinama od transfera nije mogao precizno pronaći u financijskim izvješćima, pa ih je tražio od uprave.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Hrvatska

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić tri mjeseca uoči izbora najavio da će osječki umirovljenici imati besplatan prijevoz

Published

on

By

February 24, 2025

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić tri mjeseca uoči izbora najavio da će osječki umirovljenici imati besplatan prijevoz

Osječki umirovljenici i sve osobe starije od 65 godina imat će od 1. svibnja ove godine besplatan gradski prijevoz. Najavio je to tri mjeseca uoči redovnih lokalnih izbora HDZ-ov gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, dodavši i kako će ta mjera na snazi biti dok god je on na čelu grada, a jedini uvjet je…

Osječki umirovljenici i sve osobe starije od 65 godina imat će od 1. svibnja ove godine besplatan gradski prijevoz. Najavio je to tri mjeseca uoči redovnih lokalnih izbora HDZ-ov gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, dodavši i kako će ta mjera na snazi biti dok god je on na čelu grada, a jedini uvjet je da korisnici imaju prebivalište na području grada. I premda je na naše pitanje je li takva mjera u predizborne svrhe Radić očekivano odgovorio da nije, nemoguće je tajming objave, a onda i vrijeme početka primjene ove mjere, 17 dana uoči izbora, ne dovesti u kontekst njegove predizborne kampanje za novi mandat na čelu grada, koju još nije formalno objavio, ali se zna da će ponovno u utrku za dužnost gradonačelnika.

– Ova mjera nema nikakve veze s izborima. Kada sam postao gradonačelnik 2021. godine nismo imali financijske mogućnosti za njezinu realizaciju, a u ove tri i pol godine iako nismo dizali cijene komunalnih usluga te ukinuli prirez, plaćali presude iz vremena bivših gradskih vlasti, imali smo dobro i plansko punjenje proračuna što nam je omogućilo da sada idemo s tom mjerom. Drugi razlog je taj što nam dolaze novi niskopodni tramvaji, prvi već u ožujku, a ostalih devet po jedan svaki sljedeći mjesec s time što planiramo kupiti i dodatnih deset, dakle ukupno 20. Ti su tramvaji duži i većeg kapaciteta sjedećih mjesta od sadašnjih – rekao je Radić, koji smatra da besplatan prijevoz neće izazvati kaos u javnom gradskom prijevozu.

– Očekujemo veći broj korisnika i pozivamo naše sugrađane treće životne dobi da što više koriste naš javni prijevoz i ovu mjeru, ali vjerujemo da to neće izazvati veće gužve u tramvajima i autobusima – istaknuo je gradonačelnik Osijeka. U Osijeku je, inače, 28.000 umirovljenika, a karticu ‘‘Butra‘‘ za prijevoz vozilima GPP-a koristi njih nešto više od 5.000. Grad im je do sada subvencionirao prijevoznu kartu, a sada će je u potpunosti pokrivati i to s posebne stavke u gradskom proračunu, što tek treba odobriti Gradsko vijeće.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Hrvatska

Zlokobno upozorenje: ‘Nakon Ukrajine iduća bi meta mogla biti – Hrvatska!‘

Published

on

By

February 24, 2025

Zlokobno upozorenje: ‘Nakon Ukrajine iduća bi meta mogla biti – Hrvatska!‘

Rat u Ukrajini mora završiti pravednim i trajnim mirom, a Rusija ‘mora platiti sve račune‘ za invaziju jer je u suprotnom samo pitanje tko bi joj mogla biti sljedeća meta, zaključili su sudionici panela o Ukrajini u Zagrebu u ponedjeljak. “Nitko na svijetu ne traži mir više od Ukrajinaca, ali Ukraji…

Rat u Ukrajini mora završiti pravednim i trajnim mirom, a Rusija ‘mora platiti sve račune‘ za invaziju jer je u suprotnom samo pitanje tko bi joj mogla biti sljedeća meta, zaključili su sudionici panela o Ukrajini u Zagrebu u ponedjeljak.

“Nitko na svijetu ne traži mir više od Ukrajinaca, ali Ukrajina ne traži bilo kakav mir, već pravedan, trajan mir, koji će se temeljiti na sigurnosnim jamstvima da Rusija više neće moći napasti Ukrajinu”, kazao je ukrajinski veleposlanik Vasilj Kirilič na panel raspravi u sklopu otvorenja izložbe ratnih fotografija poljskih fotografa iz Ukrajine.

Dodao je da to mora biti mir koji će se temeljiti na načelima međunarodnoga prava.

Sudionici panela o Ukrajini

Lucija Očko/Cropix

Panel o Ukrajini

Lucija Očko/Cropix

“Ne smije put do mira voditi preko nagrade za agresora ili poniženja žrtve”, naglasio je.

Ponovio je da Ukrajina ne brani samo sebe od ruske agresije, nego i ključne vrijednosti na kojima je utemeljena “europska obitelj pa i kršćanski svijet: slobodu, demokraciju, poštovanje prema drugome”.

Poljski veleposlanik u Hrvatskoj Pawel Czerwinski rekao je da njegova zemlja podržava sve uvjete o kojima je govorio ukrajinski veleposlanik, ali da naglašava da “mirovni sporazum, kakav god bude, ne smije ostaviti dvojbe glede toga tko je bio agresor, a tko žrtva”.

Pawel Czerwinski

Lucija Očko/Cropix

Izložba ratnih fotografija “Oči rata”

Lucija Očko/Cropix

“Ne može agresor imati koristi od svojih zločina. Agresor, Rusija, mora plaćati za sve što se zbilo u Ukrajini (i) u političkom smislu. Ne smijemo dopustiti da se Rusija vrati na ‘business as usual‘, normalan međunarodni politički život, da se svijet ponaša u kontaktu s (ruskim predsjednikom Vladimirom) Putinom kao da se ništa nije dogodilo”.

“Zamislite si da je slučajno Hitler preživio i već 1955. godine ga dočekaju kao počasnog gosta na 10. obljetnici Ujedinjenih naroda”, kazao je Czerwinski, upozorivši da “idemo u tom smjeru”

Također, Rusija mora platiti sve račune za obnovu Ukrajine u materijalnom smislu, rekao je Czerwinski, dodavši da je to cilj poljske politike.

Hrvatska, trn u oku?

“Nema dvojbe da Rusija neće stati samo na Ukrajini. Ako im dozvolimo da vrate snagu, samo je pitanje kada i tko će biti sljedeći. Hoće li to biti baltičke zemlje ili možda odmah Poljska? A moguće da i preko njihovih proxyja (posrednika) na (zapadnom) Balkanu to bude Hrvatska, koja im je trn u oku. Braća Slaveni, a nisu proruski. Ja ne bih bio iznenađen”, rekao je poljski veleposlanik.

Dodao je da Poljska, kao država koja predsjeda Vijećem EU-a, intenzivno ulaže napore da pridobije podršku nove američke administracije za “po Ukrajinu najpovoljniji model, završetak rata na trajan i pravedan način”.

Državni tajnik za političke poslove u hrvatskom ministarstvu vanjskih poslova Frano Matušić se složio da se može govoriti o prijetnji za zapadni Balkan s obzirom na ruske posrednike u nekoliko država u hrvatskom okruženju koje nisu države članice EU-a.

Izložba ratnih fotografija “Oči rata”

Lucija Očko/Cropix

Frano Matušić

Lucija Očko/Cropix

“Imate čak i ruske proxyje u nekim državama članicama, budimo otvoreni. Bez daljnjega treba voditi računa o sigurnosnom aspektu. Ono što je pozitivno da na terenu, konkretno u Bosni i Hercegovini i Kosovu, imamo snage koje su NATO-ove i europske”, kazao je Matušić.

Složio se i s ukrajinskim veleposlanikom da Ukrajina ne brani samo svoje granice i međunarodno pravo, već i teritorij Unije, zbog čega “moramo maksimalno pomagati Ukrajini”.

Panel o Ukrajini

Lucija Očko/Cropix

Izložba ratnih fotografija “Oči rata”

Lucija Očko/Cropix

“Ta ratna situacija zahtijeva angažman cijelog društva, ali i svih njenih prijatelja. EU je prijatelj Ukrajine i nastavit ćemo pomagati. Ono što očekujemo je prekid rata, ali i dogovor o pravednom rješenju. Pravedno rješenje za Ukrajinu u kojem Ukrajina treba sudjelovati zajedno s Europskom unijom”, naglasio je.

Izložbu fotografija “Oči rata” organizirali su Predstavništvo Europske komisije te veleposlanstva Poljske i Ukrajine u Hrvatskoj.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Hrvatska

Oglasio se Dujić: ‘Dabro je sam odgovoran za svoje postupke, njegove izjave su neutemeljene‘

Published

on

By

February 24, 2025

Oglasio se Dujić: ‘Dabro je sam odgovoran za svoje postupke, njegove izjave su neutemeljene‘

Donedavni predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić kazao je u ponedjeljak da bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro “sam snosi odgovornost za svoje postupke”, a neutemeljenima je ocijenio izjave o tome da se objavom fotografija i videozapisa želi skrenuti pozornost s Hrvatskih šuma. “Poseb…

Donedavni predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić kazao je u ponedjeljak da bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro “sam snosi odgovornost za svoje postupke”, a neutemeljenima je ocijenio izjave o tome da se objavom fotografija i videozapisa želi skrenuti pozornost s Hrvatskih šuma.

“Posebno se moram osvrnuti na tvrdnje gospodina Dabre da se objavama fotografija i videozapisa, u kojima je on osobno involviran, pokušava skrenuti pažnja s poslovanja Hrvatskih šuma. Odgovornost za vlastite postupke snosi isključivo on sam, a insinuacije o pokušaju odvraćanja pozornosti su neutemeljene”, izjavio je Dujić.

Josip Dabro

Damjan Tadic/Cropix

Dabro je na konferenciji za medije ranije danas pokazao dokument od 24. srpnja prošle godine, kojeg je potpisao Dujić, u kojem stoji da su Hrvatske šume pretrpjele štetu od 160 milijuna eura. 

Dujić je odgovorio da je riječ o službenom izvješću Hrvatskih šuma upućenom Ministarstvu poljoprivrede, koji jasno prikazuje štetu uzrokovanu vjetrolomom iz 2023. 

“Gospodin Dabro nastoji manipulirati činjenicama, plasirajući dezinformacije koje zbunjuju javnost i bespotrebno diskreditiraju rad Uprave. Kao predsjednik Uprave uvijek sam djelovao u najboljem interesu tvrtke, poštujući pri tom sve zakonske i podzakonske akte”, rekao je.

Nediljko Dujić

Robert Fajt/Cropix

Osim toga, izjavu bivšeg ministra da je podnošenjem ostavke ‘podigao moralnu ljestvicu‘, ocijenio je krajnje licemjernom, “posebno kada se uzme u obzir poticanje maloljetnika na korištenje vatrenog oružja”.

“Njegova nedosljednost posebno je vidljiva u slučaju kalašnjikova, za koji je prvo tvrdio da ne zna o čemu se radi, a zatim izjavio da ga je pronašao nakon smrti oca i poklonio trećoj osobi”, kazao je.

Oružje pronađeno u takvim okolnostima mora se predati nadležnim institucijama, poručio je Dujić kojega je Vlada početkom mjeseca razriješila dužnosti predsjednika Uprave Hrvatskih šuma.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed

Continue Reading

Trending