Hrvatska
Hajdaš Dončić objavio tko će biti SDP-ov kandidat za Osijek i nazvao ga ‘Zagorom‘, a onda je uslijedio fijasko: ‘Kako mislite?‘
21.02.2025.
Hajdaš Dončić objavio tko će biti SDP-ov kandidat za Osijek i nazvao ga ‘Zagorom‘, a onda je uslijedio fijasko: ‘Kako mislite?‘
Vjeran Marijašević bit će kandidat SDP-a za gradonačelnika Osijeka na redovnim svibanjskim lokalnim izborima. SDP je tri mjeseca prije izbora i službeno predstavio predsjednika svoje osječke organizacije kao onog koji pretendira zamijeniti HDZ-ovog gradonačelnika Ivana Radića. Pri tome ga je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik stranke, slikovito opisao kao Zagora.
– Vjeran je iz Retfale, što zapravo znači močvara, dakle on je dobar Zagor, Duh sa sjekirom Osijeka koji zna što gradu treba i da ova nova energija koja je bila prikazana od sadašnjeg gradonačelnika zapravo nije energija – rekao je Hajdaš Dončić u uvodnom slovu pa smo ‘‘Zagora‘‘ upitali tko će biti njegov ‘‘Čiko‘‘, ali do ‘‘osječkog Duha sa sjekirom‘‘ očito nisu stigli stari dobri stripovi.
– Kako mislite? – uzvratio nam je zbunjeni Marijašević, na što mu je majčinski glasom u pomoć priskočila Biljana Borzan, SDP-ova eurozastupnica.
– Ne zna on to. On je premlad – nasmijala se Borzan, a kada smo mu objasnili da smo ga pitali tko će biti njegov prvi suradnik, kandidat za zamjenika gradonačelnika, odgovorio je da ćemo tu informaciju dobiti kada za to dođe vrijeme. Nismo dobili konkretan odgovor ni na pitanje hoće li SDP s nekime koalirati. Marijašević je odgovorio kako je SDP “najveća i najsnažnija stranka na lijevom političkom spektru, tako da ćemo biti otvoreni za razgovore sa svima od centra na lijevo, a neki razgovori su već u tijeku”, dok je SDP-ov vijećnik u Gradskom vijeću Osijeka Svetozar Sarkanjac napomenuo da će o tome više biti riječi “kada ovdje bude ponovno gospodin Hajdaš i gospodin Tomašević”.
– Gospođa Sandra Benčić, ne Tomašević – ispravio je Hajdaš Dončić, ali bilo je jasno kako se misli na suradnju s Možemo! Međutim, ta jednadžba ima problem u tome što su iz osječkog Možemo! već najavili kako će njihov kandidat za gradonačelnika Osijeka biti Boris Kiš pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se ta situacija rasplesti.
Prozvao HDZ-ovca Radića
U svakom slučaju, Marijašević želi srušiti Radića, jedinog HDZ-ovca koji upravlja nekim od velikih hrvatskih gradova i koji to po ocjeni SDP-ovaca ne radi dobro. Hajdaš Dončić, Borzan i Marijašević istaknuli su kako su praktički svi projekti koji se u Osijeku rade unazad četiri godine naslijeđeni od prethodne gradske vlasti u kojoj je SDP bio senior partner, a njihov Boris Piližota dogradonačelnik.
– Očito je projekata koje je započela prošla gradska vlast, u kojoj je bio naš dogradonačelnik Piližota, bilo previše da bi sadašnja vlast mogla kvalitetno obaviti sve što smo mi započeli. Često se kaže da je SDP pošteniji, a da HDZ ima više iskustva. Za Osijek to ne vrijedi jer SDP, osim što je pošteniji, ima i daleko više iskustva vladanja u gradu nego što to ima HDZ – rekla je Borzan.
Marijašević je Osijek pod HDZ-ovom vlašću opisao kao “grad prometnog kaosa, potpuno blokirani grad, što nije posljedica obnavljanja infrastrukture već nekompetentnosti gradonačelnika, njegovog lošeg izbora kadrova i konstantnih probijanja rokova za završetak radova.”
Obećao je da će Osječankama i Osječanima osigurati besplatne dječje vrtiće, program priuštivog i dostupnog najma gradskih stanova te izgradnju gradskog doma za starije i nemoćne osobe. Na novinarsko pitanje je li SDP imao nekog jačeg i boljeg kandidata od njega, rekao je da će odgovor na to dati izbori, a na prozivke političkih oponenata da se u gradskoj komunalnoj tvrtki Unikom zaposlio po političkoj liniji, rekao je da se vrlo lako može provjeriti kada se zaposlio u Unikomu, odnosno kada je ušao u SDP.
https://www.jutarnji.hr/feed/
Hrvatska
U tijeku je opasan visinski posao, voditelj ekipe zabrinut: ‘Nestabilnih blokova stijena ima na svakom uglu‘
February 22, 2025
U tijeku je opasan visinski posao, voditelj ekipe zabrinut: ‘Nestabilnih blokova stijena ima na svakom uglu‘
Terenska ekipa sisačke tvrtke Terratech, specijalizirane za radove na cestovnoj infrastrukturi i zaštiti pokosa, nastavila je jutros s intenzivnim radovima na zaštiti stijenskih blokova koji prijete padom na Jadransku magistralu iznad Dubrovnika. Visinski posao je zahtjevan, a stanje opasnije nego se očekivalo, kaže voditelj Terratechova tima Vedran Cvijanović, piše Dubrovački vjesnik.
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
– Trenutačno postavljamo sajle kako bismo niže mogli pustiti promet, očekujemo kroz nekih sat vremena. Osigurat ćemo teren na brzinu, a kasnije ide ozbiljnija mreža preko padine. Ima jako puno nestabilnih blokova, na svakom uglu, koliko god hoćete. Trenutačno je najkritičniji ovaj odmah pored stijene koja je prije par dana pala na kombi. Radi nas trenutačno desetak, raspoređeni smo gore i dolje na Srđu. Osiguravamo teren čeličnim sajlama i čeličnom mrežom. Nakon toga će biti što Hrvatske ceste i Grad Dubrovnik odluče. Naše je da osiguramo ovih par najkritičnijih stijena, daljnji koraci su na njima – kazao nam je Cvijanović.
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
U središnjici tvrtke u stalnom su kontaktu s terenskom ekipom u Dubrovniku.
– Radovi na uvezivanju stijenskih blokova prema nalogu koji smo dobili dobro napreduju, ali je gore situacija jako loša. Mnogo je nestabilnih blokova, rečeno je da treba uvezati dva ili tri potencijalno opasna bloka, no njih ima sigurno dvadesetak. Prema mom mišljenju, ali i mišljenju struke, trebat će što prije pristupiti postavljanju barijere, ovo je trenutno samo gašenje požara – poručili su iz Terratceha, piše Dubrovački vjesnik.
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
Sanacija stijena na Srđu
Terratech Sisak/Vedran Cvijanović
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Šipić optužuje: ‘Neki zastupnici se isključili i nisu glasali o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama‘
February 22, 2025
Šipić optužuje: ‘Neki zastupnici se isključili i nisu glasali o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama‘
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić prozvao je u subotu pojedine saborske zastupnike da su se u petak isključili i nisu glasovali o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, spominjući pritom zastupnike Mosta, SDSS-a, manjinaca i suverenista.
“Pojedini su se zastupnici isključili karticom i nisu glasali. Između ostalog, koliko sam vidio i kolega kojeg sam pohvalio da je glasao, a ispalo je da su izvukli karticu, on i predstavnici Mosta, plus, čini mi se, iz SDSS-a, suverenista i manjinci”, izjavio je ministar novinarima uoči Međunarodne Konferencije o imunološkom liječenju raka u organizacije Zaklade Zora.
Podsjetio je kako je Zakon, koji od 1. ožujka udvostručuje jednokratnu naknadu za novorođeno dijete, povećava limit naknade za roditeljski dopust na 3000 eura, te produžuje očinski dopust, izmijenjen jednoglasno, sa 115 glasova te upitao gdje su bili preostali zastupnici.
“Ako je 115 zastupnika dignulo ruku za tako važan Zakon, gdje su drugi”, upitao je, podsjetivši da Sabor ‘broji‘ 150 zastupnika.
Za Mostovog Antu Kujundžića, koji je emotivno apelirao na vladajuće da pravo na jednokratnu naknadu za novorođeno dijete priznaju i posvojiteljima, rekao je da ga itekako poštuje jer je napravio hrabar čin, posvojio je troje djece, no i poručio da borba za djecu nije političko pitanje.
“A ako je to već političko pitanje, onda se njemu nema tko, šta dijeliti i brati poene i svoju vidljivost povećavati na nečijoj emociji. To nije fer, to nije korektno”, izjavio je ministar.
Opetovao je i kako je institut posvojitelja reguliran u Obiteljskom zakonu, kako su za njegovo Ministarstvo sva djeca jednakopravna i kako jednako tretira biološku, posvojenu i djecu u udomiteljskim obiteljima.
Za zastupnike koji njega prozivaju rekao je da uopće nisu vidjeli zakon, te neki zastupnici uopće nisu sudjelovali u saborskoj raspravi, a u petak su držali konferencije za novinare.
“Zabucali smo malo lončiće”, ocijenio je. Poručio je kako je trebalo malo bolje iščitati što su bile stvarne zakonske promjene, koje su, kaže, donijele isključivo materijalno-financijsku sigurnost obiteljima, a nisu ulazile i zadirale u druga prava.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
Hrvatska
Zbog jednog detalja u zakonu na trećini štandova po tržnicama moraju ograničiti cijene narančama, grahu, mrkvi, kelju…: ‘Ma, što vam je?‘
February 22, 2025
Zbog jednog detalja u zakonu na trećini štandova po tržnicama moraju ograničiti cijene narančama, grahu, mrkvi, kelju…: ‘Ma, što vam je?‘
“Šest eura za kilogram? Pa što nisu za grah ograničili cijenu”, pitam jednu prodavačicu na tržnici koja drži grahorice.
Jasno se sjećam kad je ministar Ante Šušnjar na televiziji objašnjavao da je država ograničila cijenu šarenog graha, baš takvog koji ona prodaje, i da se on više ne smije prodavati za više od euro i 99 centa za kilogram.
“Ama ne, pa ne odnosi vam se to na nas na placu”, odgovori mi pa preuzme nekog drugog kupca.
Ako je zakupac registrirani trgovac na malo, propisi kažu da robu mora prodavati po ograničenim cijenama čak i ako prodaje na klupi
Ranko Suvar/Cropix
Doista, danas dok sam šetkala zagrebačkim tržnicama, shvatila sam da ovdje nisu stigle ograničene cijene.
Kelj stoji tri eura za kilogram, poriluk četiri, a naranči nema ispod dva eura i 50 centa što je mnogo više od iznosa koje je za ovu robu propisala država.
Nakon što je ministar Šušnjar proširio popis namirnica s ograničenim cijenama te na njega dodao hrpu robe koja se prodaje i na klupama, do izražaja je došla sva apsurdnost ove državne intervencije u zakone tržišta, koja svoj vrhunac dobiva upravo na placu.
Za početak, čisto da razjasnimo i odgovorimo svima koji smatraju da pravilo o ograničenim cijenama ne vrijedi na placu – to nije istina, ali nije ni jednostavno objasniti kako se i na koga ono primjenjuje.
Kako bismo to razjasnili, obratili smo se Ministarstvu gospodarstva s nekoliko jednostavnih pitanja – zanimalo nas je primjenjuju li se ograničene cijene i na prodaju na tržnicama, s posebnim naglaskom na klupe na kojima se praktički svima roba s ograničenom cijenom prodaje za mnogo više iznose.
Kako su nam pojasnili iz Ministarstva, tržnice nisu izuzete od ovih pravila jer se ona bespogovorno i nedvosmisleno primjenjuju na sve subjekte koji obavljaju registriranu djelatnost trgovine na malo.
Ministar Ante Šušnjar kaže da tržnice nisu izuzete od pravila ograničenih cijena, iako je njihova primjena tamo apsurdna
Josip Bandic/Cropix
“Trgovina na malo obavlja se u prodavaonicama ili izvan prodavaonica. Trgovina na malo izvan prodavaonica je oblik trgovine na malo kada se prodaja roba i usluga obavlja, između ostalog, na štandovima i klupama na tržnicama na malo, putem kioska i slično”, potvrdili su nam u Ministarstvu.
Drugim riječima, zakupci koji prodaju obavljaju kao registrirani trgovci na malo dužni su na tržnici artikle kao što su mrkva, šareni grah, limun, krumpir u pakiranju od pet kilograma, naranče, suhe šljive, crveni luk, kelj, poriluk, grašak, mahune i kupus u rinfuzi prodavati po ograničenim cijenama, neovisno o tome prodaju li te artikle u kiosku ili na štandu.
Ironično, OPG-ovac na susjednom štandu – ili obrtnik, kad smo već kod toga – iste te artikle smije nuditi po tržišnim cijenama i inspekcija ga po tom pitanju ne smije kazniti, osim ako nije počinio kakav drugi prekršaj.
Idemo dalje – s obzirom na to da se propisi o ograničenim cijenama na jednak način provode među svim trgovcima na malo, iz njih proizlazi obveza trgovaca da i na placu, ako drže robu za koju je država ograničila cijenu, stave posebnu oznaku “ograničena cijena”, a trebali bi na štandu izvjesiti i popis artikala s ograničenim cijenama kako bi potrošači bili dobro upoznati sa svojim pravima.
Ono što se kod ovih suludih pravila nameće kao najveći problem jest kako potrošači uopće mogu prepoznati tko bi među zakupcima svoju robu trebao, a tko ne bi trebao prodavati po ograničenim cijenama, odnosno kako može prepoznati tko je trgovac na malo, a tko OPG-ovac ili obrtnik, posebno s obzirom na činjenicu da većina na tržnicama ne izdaje nikakve račune iz kojih bi bilo moguće vidjeti kako je zakupac registriran?
Iz Ministarstva ističu kako su svi trgovci koji obavljaju trgovinu na malo, neovisno o tome prodaju li na tržnicama ili u zatvorenim prostorima, dužni na prodajnom mjestu istaknuti naziv tvrtke, pa tako i na štandu odnosno klupi.
Problem je, međutim, u tome što većina te oznake nema istaknute na klupama, i to usprkos tržnom redu koji, pojašnjavaju iz Zagrebačkog holdinga, propisuje da svi zakupci trebaju imati vidljivo istaknuti naziv tvrtke, pravne ili fizičke osobe na prodajnom mjestu.
“Tržnice Zagreb iz tog razloga poslovnim partnerima ustupljuju pločicu na kojoj mogu istaknuti naziv svog poslovnog subjekta ili OPG-a, što najviše koriste zakupci koji prodaju na klupama. Nadzor nad provođenjem tržnog reda obavljaju ovlašteni radnici podružnice, a nadležna inspekcija i druga ovlaštena tijela nadziru provedbu zakona i drugih propisa”, pojašnjavaju iz Holdinga.
Najveći je problem za potrošače kako prepoznati tko je trgovac, a tko obrtnik ili OPG-ovac
Ranko Suvar/Cropix
Zamolili smo ih da nam pojasne ima li među zakupcima na klupama doista registriranih trgovaca na malo ili su to ipak češće OPG-ovci, obrtnici ili fizičke osobe, a iz Holdinga su nam odgovorili kako Tržnice Zagreb trenutačno imaju 2016 aktivnih ugovora o zakupu ili rezervaciji mjesta te da je struktura tih zakupaca mješovita. Konkretno, brojke pokazuju da je među njima 916 OPG-ova, a ostatak čine obrtnici i registrirani trgovci na malo, no broj se ne odnosi samo na klupe nego i na zakup kioska.
Ipak, da trgovci na malo najnormalnije posluju i na klupama zagrebačkih tržnica, dokazali smo jednostavnim eksperimentom. Na jednoj smo klupi, na kojoj stoji obavijest da je moguće platiti i karticama, kupili kilogram banana, a ljubazna nam je prodavačica dala račun iz kojeg je bilo moguće pročitati da je riječ o registriranom trgovcu.
Pravila kažu da bi on na štandu robu s ograničenim cijenama trebao prodavati unutar propisanog raspona, no u subotu ujutro naranče su tamo koštale dva i pol eura, a onih s ograničenom cijenom, po euro i 49 centi, uopće nije bilo.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/feed
-
Domaće zvijezde4 days ago
Baka Prase ostao bez YouTube kanala – Evo što se dogodilo!
-
Crna kronika5 days ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
-
Strane zvijezde1 week ago
Justin Bieber nahvalio slavnu glumicu na društvenim mrežama: Ponovno potaknuo glasine o razvodu s Hailey
-
Rijeka vijesti4 days ago
POKOPI NA GROBLJIMA (1099)
-
Promo4 days ago
Zamka Trap Karneval/Jedini točan izbor za trap izlazak
-
Rijeka vijesti4 days ago
U ponedjeljak navečer otvorena cesta za tunel Učku između čvorova Veprinac i Matulji
-
Crna kronika4 days ago
Osumnjičene zbog 4500 tona otpada iz Slovenije sud pustio da se brane sa slobode
-
Svijet3 days ago
NASA je upravo i četvrti put u samo 12 dana promijenila vjerojatnost udara asteroida koji bi pomeo gradove!