Connect with us

Svijet

U rašomonu političkih odluka Bijele kuće, ispod radara se provukla ona za svijet možda i najvažnija: ‘Povijesna prilika za Trumpa!‘

Američki predsjednik Donald Trump početkom mjeseca je potpisao izvršnu uredbu kojom se ponovno nameće oštra politika sankcija Washingtona prema Iranu, a koja se prakticirala tijekom njegova prvog mandata, kada je povukao SAD iz sporazuma koji su zapadne zemlje, Rusija i Kina postigle s Iranom kako b…

Published

on

February 13, 2025

U rašomonu političkih odluka Bijele kuće, ispod radara se provukla ona za svijet možda i najvažnija: ‘Povijesna prilika za Trumpa!‘

Američki predsjednik Donald Trump početkom mjeseca je potpisao izvršnu uredbu kojom se ponovno nameće oštra politika sankcija Washingtona prema Iranu, a koja se prakticirala tijekom njegova prvog mandata, kada je povukao SAD iz sporazuma koji su zapadne zemlje, Rusija i Kina postigle s Iranom kako b…

Američki predsjednik Donald Trump početkom mjeseca je potpisao izvršnu uredbu kojom se ponovno nameće oštra politika sankcija Washingtona prema Iranu, a koja se prakticirala tijekom njegova prvog mandata, kada je povukao SAD iz sporazuma koji su zapadne zemlje, Rusija i Kina postigle s Iranom kako bi pod kontrolu stavile njegov nuklearni program (Zajednički sveobuhvatni akcijski plan – JCPOA). Cilj je nove intenzivne kampanje natjerati Iran da odustane od svog nuklearnog programa.  

Rekao je da bi bio voljan sastati se sa svojim iranskim kolegom kako bi pokušao uvjeriti Iran da odustane od onoga za što Sjedinjene Države vjeruju da su napori Teherana da razvije nuklearno oružje, ali da će u međuvremenu obnoviti kampanju “maksimalnog pritiska” na Iran.

Iranske nuklearne centrifuge

Afp/afp/profimedia/Afp/afp/profimedia

Kampanja uključuje nametanje maksimalnog ekonomskog pritiska i napore da se iranski izvoz nafte svede na nulu. Trump je rekao da je Iran preblizu posjedovanja nuklearnog oružja te da SAD imaju pravo blokirati prodaju iranske nafte drugim državama. Iran dramatično ubrzava obogaćivanje urana do 60 posto čistoće te blizu razine od oko 90 posto za oružje, kako je ranije ocijenio šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi. Iran uporno negira da mu je cilj razviti nuklearno oružje i tvrdi da razvija nuklearni program isključivo u civilne svrhe, no prema nekim tvrdnjama, Teheran je do te mjere otišao u obogaćivanju urana da mu treba – ovisno o procjenama – nekoliko dana, tjedana ili mjeseci da proizvede nuklearnu bombu.

Izvoz nafte donio je Teheranu 53 milijarde dolara 2023. godine i 54 milijarde dolara godinu ranije, prema procjenama američke Uprave za energetske informacije. Proizvodnja tijekom 2024. bila je na najvišoj razini od 2018. godine, na temelju podataka OPEC-a. U izvršnoj naredbi Trump je sada pozvao na prekid isporuka nafte iz Irana, od kojih je većina išla u Kinu.

Donald Trump

Andrew Caballero-reynolds/Afp

Detalje ‘maksimalnog pritiska‘ Bijela kuća nije objavila, no Trump je istaknuo kako je voljan oživjeti pregovore s Teheranom te da je oklijevao potpisati izvršnu uredbu. “Ovo je nešto zbog čega sam rastrgan”, rekao je novinarima. “Svi žele da to potpišem. Ja ću to učiniti”, rekao je, dodavši da je nesretan što to radi. “Moramo biti jaki i čvrsti i nadam se da se to uopće neće morati koristiti u nekoj velikoj mjeri”, rekao je još. “Ne želimo biti oštri prema Iranu. Ne želimo biti strogi ni prema kome. Ali oni jednostavno ne mogu imati nuklearnu bombu”.

Zbunjujuće poruke Donalda Trumpa

Ali ni tu nije stao sa zbunjujućim porukama Iranu. “Rekao je i da mu je “bilo mrsko” potpisati mjere jer želi da “Iran bude miroljubiv i uspješan”. Otišao je i korak dalje obraćajući se iranskom narodu kojem želi dogovor (o nuklearnom programu, iz kojeg je izašao) kako bi “mogli nastaviti sa svojim životima. Bit će vam sjajno”. Nahvalio je Irance kao “marljive, lijepe” i “nevjerojatne ljude” i, ako režim s njim dogovori da neće biti nuklearnog oružja, uvjeren je da će Iranci imati nevjerojatnu budućnost”, istaknuo je u nedavnom tekstu vanjskopolitički novinar Jutarnjeg lista Željko Trkanjec, ustvrdivši da mu gotovo dođe žao vojnog i religijskog vodstva Islamske Republike Iran koje mora razabrati što se krije iza poruka američkog predsjednika. “Je li to politika prvo bič, a onda zob? Ili samo još jedna konfuzija?”, zapitao se Trkanjec.

Sve ovo dolazi u trenutku kada, prema mišljenju američkih i izraelskih dužnosnika, ali nikako ne samo njih, Iran nikada nije bio slabiji – libanonski šijitski pokret Hezbolah, glavna iranska posrednička skupina u regiji Bliskog istoka, hametice je poražen u ratu s Izraelom, palestinski Hamas nije puno bolje prošao u Pojasu Gaze, a sada već nekadašnji vjerni saveznik Teherana, sirijski diktator Bašar al-Asad, svrgnut je zajedno sa svojim režimom u munjevitoj ofenzivi islamističkih skupina krajem prošle godine.

Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei rekao je u srijedu da bi Iran trebao dalje razvijati svoju vojsku, uključujući rakete, nakon što je američki predsjednik navodno zaprijetio silom Teheranu ako odbije pregovarati o svom nuklearnom programu, izvijestio je Reuters. Hamenei je to izjavio dan nakon što je iranski veleposlanik pri UN-u Amir Saeid Iravani osudio ono što je nazvao “nepromišljenim i zapaljivim izjavama” Trumpa u intervjuima za New York Post i Fox News, u kojima je rekao da bi radije sklopio dogovor kako bi spriječio Teheran da razvije nuklearno oružje, nego bombardirao zemlju, kako je prenijela novinska agencija.

PROČITAJTE VIŠE: Trump: ‘Ako me oni ubiju, ostavio sam upute za dalje. Izbrisat će ih se sa Zemlje!‘

Ajatolah Ali Hamenei prilikom obraćanja s puškom u ruci

Morteza Nikoubazl/Nurphoto Via Afp

U međuvremenu, ocjenjuje u utorak Newsweek, iransko gospodarstvo je, kako se ističe, u slobodnom padu uz rastuću inflaciju, kolaps valute i rastuće siromaštvo te Trump sada ponovno gura zemlju i milijune njezinih građana na rub izdržljivosti i golog opstanka. Cijene hrane, stanovanja i osnovnih potrepština u Iranu skočile su u nebo, čineći preživljavanje svakodnevnom borbom za mnoge Irance. Inflacija je iznad 45 posto, a gotovo polovica stanovništva sada živi u siromaštvu, prema Statističkom centru Irana.

Kako frustracija raste, iransko se vodstvo suočava sa sve većim pritiskom da bilo kako djeluje. Nedavno je tako ukinuta zabrana uvoza luksuzne robe, uključujući strane automobile i iPhone, kako bi se zadovoljila, iako sve skromnija, javna potražnja te pokušao umanjiti dojam ekonomskih problema. No, kritičari taj potez vide kao ništa više od površnog ušminkavanja stvarne slike, dok se učinci Trumpovih pooštrenih sankcija već osjećaju.

“Iransko gospodarstvo je oštećeno. Suočeno je s velikim nedostatkom energije, uglavnom zbog vlastitog lošeg upravljanja i korupcije, ali i zbog sankcija”, rekao je za Newsweek Afshin Molavi, viši suradnik na Institutu za vanjsku politiku na Školi za napredne međunarodne studije Sveučilišta Johns Hopkins, koji ipak ističe odgovornost tamošnjih vlasti. “Ovu su krizu uglavnom sami stvorili. Godine lošeg upravljanja, korupcije i loših političkih odluka, dovele su do golemog slabog učinka gospodarstva koje bi trebalo biti glavna regionalna sila”.

Rasap iranskog gospodarstva

Iranska valuta pala je na rekordno nisku razinu od 928.000 rijala za jedan dolar u burzovnom trgovanju, što je pad od više od 6 posto u odnosu na petak. Ova oštra devalvacija dodatno je potaknula inflaciju i smanjila ušteđevinu, učinivši uvezenu robu mnogima nedostupnom. Prema iranskoj središnjoj banci, stanarina u Teheranu porasla je 24 puta u proteklih 12 godina, dok su cijene nekretnina skočile više od 37 puta. Plaće su u međuvremenu porasle tek 20-ak puta. Mnogima je sada nemoguće priuštiti si čak i skroman stan, a najamnine u nekim područjima premašuju cijelu mjesečnu plaću prosječnog radnika.

Iranske nuklearne centrifuge

Ay-collection/sipa Press/profimedia/Ay-collection/sipa Press/profimedia

Iranski naftni sektor je, pak, krvotok gospodarstva zemlje, što Trumpovu obnovljenu politiku “maksimalnog pritiska” čini velikom prijetnjom. Budući da prihodi od nafte čine gotovo polovicu državnih prihoda, ovaj potez drastično produbljuje ekonomske probleme Teherana. “Iranski prihodi od nafte uspijevali su prikriti mnoge strukturne nedostatke u gospodarstvu. Prihodi od nafte čine nekih 40 posto državnih prihoda i još veći udio zarade u čvrstoj valuti”, objašnjava Molavi.

Dok iransko gospodarstvo nastavlja tonuti, vlada je pod sve većim pritiskom da djeluje. No, bilo putem diplomacije, ekonomskih reformi ili daljnje konfrontacije sa SAD-om, Teheran će se suočavati s teškim izborima u mjesecima koji dolaze. U međuvremenu, milijuni Iranaca pitaju se koliko stvari mogu postati još gore.

To u svojoj analizi posebno ističe Foreign Policy, koji upozorava da Trump i njegova administracija u svojim pokušajima obuzdavanja iranskih nuklearnih aktivnosti ne bi smjeli brojne Irance koji se ne slažu s politikama teokratskog režima u Teheranu i aktivne prosvjednike ostaviti na cjedilu – iz moralnih razloga, ali i rizika velike političke štete.  

Suočeni s brutalnim gušenjem vala prosvjeda koji su započeli još u rujnu 2022. godine, prosvjednici, koji predstavljaju sve veći dio iranskog stanovništva, predstavljaju snažan i dubok izazov režimu i dok u Washingtonu razmišljaju o obrisima novog sporazuma, ne smiju prepustiti ove snage civilnog društva režimskim tvrdolinijašima, piše Foreign Policy.

Bez odgovornosti prema vlastitom narodu, režim bi mogao zamijeniti nuklearni kapacitet za ublažavanje sankcija, što bi mu omogućilo da ubrza slamanje civilnog društva, a takav bi dogovor osigurao opstanak Islamske Republike i njezinu ponovnu pojavu kao neumoljivog neprijatelja Sjedinjenih Država i interesa nacionalne sigurnosti, upozorava se.

PROČITAJTE VIŠE: Iranski vrhovni vođa uopće ne želi pregovarati s Trumpom: ‘Ništa se neće riješiti. Kako znam? Iskustvo‘

Prosvjed Iranaca zbog smrti Mashe Amini

İdil Toffolo/alamy/profimedia/İdil Toffolo/alamy/profimedia

Kako bi se minimizirala prijetnja Irana i promicali dugoročni interesi SAD-a, Trumpova bi administracija trebala osigurati da svaki novi dogovor uključuje odredbe koje štite i osnažuju aktiviste civilnog društva. Snažna i glasna američka potpora iranskom civilnom društvu – koje se velikom većinom protivi regionalnoj politici režima i protuzapadnom stavu – mogla bi odigrati ključnu ulogu u usmjeravanju Irana prema značajnijem i trajnijem približavanju Sjedinjenim Državama.

Foreign Policy: ‘Povijesna prilika za Trumpa‘

Sjedinjene Države, kako se navodi, imaju vitalni interes u ishodu borbe za oblikovanje budućnosti Irana, a odustajanje od promjene režima nikako ne znači stajanje po strani. Washington bi trebao pružiti punu potporu iranskom narodu, a mogu to učiniti inzistirajući na tome da bilo koji sporazum s Iranom sadrži uvjete koji nastoje zaštititi aktiviste civilnog društva i prosvjednike, koji će u konačnici igrati ključnu ulogu u budućem smjeru zemlje.

Iran se, naime, ističe u regiji kao jedna od rijetkih zemalja koja ima snažno, visokoobrazovano i aktivno civilno društvo, a tamošnji odvjetnici disidenti, aktivisti, radnički vođe, učitelji, novinari, umjetnici i mnogi drugi, dugo su se i žestoko borili za obranu osnovnih prava.Iransko aktivno civilno društvo također postoji u dijaspori, a svaki novi dogovor s Iranom trebao bi se temeljiti na prestanku režimske nezakonite prakse ciljanja disidenata u inozemstvu. Takav bi uvjet osnažio iranske disidente diljem svijeta koji bi mogli, bez straha od odmazde, da zagovaraju demokratske reforme i prava aktivista civilnog društva unutar Irana.

To bi također moglo stvoriti potencijalni predložak za suočavanje s transnacionalnim nasiljem kakvo prakticiraju drugi autokratski režimi – posebno Rusija i Kina – i pokazati da Sjedinjene Države nisu izgubile svoju vodeću ulogu u zapadnom svijetu.

Iranske nuklearne centrifuge

Atta Kenare/afp/profimedia/Atta Kenare/afp/profimedia

Što je dalekosežnije, Washington bi trebao podržati aktiviste unutar Irana, konzultirajući se s etabliranim organizacijama za ljudska prava i civilnim društvom s dugom poviješću rada kako bi se formulirali specifični i mjerljivi uvjeti u pogledu zaštite civilnog društva. Washington koji zagovara uvjete usmjerene na osnaživanje civilnog društva potkopao bi režimske tvrdolinijaše i ojačao nastojanja prosvjednika, dajući im točku okupljanja i mehanizam za formuliranje vlastitih zahtjeva.

Usred meteža u regiji i upornosti prosvjednika pokreta “Žena, život, sloboda” (proizašao iz prosvjeda zbog smrti 22-godišnje Jine Mahse Amini, koja je bila uhićena zbog navodnog nepoštivanja iranske obveze nošenja hidžaba, a preminula je u pritvoru nakon što je bila izložena fizičkom nasilju od tzv. moralne policije), Trump i njegovi suradnici, zaključuje Foreign Policy, imaju veliku priliku pregovarati o najvećoj od velikih pogodbi s Iranom, stati uz iranski narod u njihovoj potrazi za slobodom, a možda čak i izbaciti Iran iz saveza s antizapadnom, autokratskom koalicijom Rusije, Kine i Sjeverne Koreje.

Trump se ‘umiljava‘, vrhovni vođa se ruga

Ajatolah Ali Hamenei, u međuvremenu je ismijao potez američkog predsjednika da preimenuje “Meksički zaljev” u “Američki zaljev”. Hamenei se, kako je ocijenio u utorak Newsweek, svojim komentarima “Američkom zaljevu” narugao Trumpovim pokušajima da “ponovno iscrta kartu svijeta” ocijenivši da će takvi napori ostati ograničeni na dokumente na kojima su zapisan, što naglašava širu ideološku podjelu između Teherana i Washingtona. Stajalište Hameneija, navodi američki list, signalizira nastavak nestabilnosti na Bliskom istoku, s potencijalnim negativnim posljedicama za globalna energetska tržišta i regionalnu sigurnost.

Iako nije izravno spomenuo Trumpove komentare i planove o iseljavanju Palestinaca iz Gaze i preobrazbi tog palestinskog područja u “rivijeru Bliskog istoka” – što čak i mnogi njegovi republikanci ocjenjuju kao etničko čišćenje – čini se da se Hamenei ranije također osvrnuo i na to u svojim primjedbama. “Amerikanci ponovno crtaju kartu svijeta – ali samo na papiru jer nema temelja za to u stvarnosti”, rekao je Hamenei. “Oni daju izjave o nama, izražavaju mišljenja i upućuju prijetnje. Ako oni nama prijete, mi ćemo njima uzvratiti. Ako oni postupe po svojim prijetnjama, mi ćemo postupiti po svojim. Ako naruše sigurnost naše nacije, mi ćemo, bez sumnje, odgovoriti istom mjerom”, poručio je, kako je prenio Washington Post.

Bez obzira na to što je Trump, nakon što je ponovno uveo sankcije Iranu, poručio: “Vidjet ćemo možemo li dogovoriti ili raditi na dogovoru s Iranom”, te se oglasio na svojoj društvenoj mreži Truth Social rekavši: “Izvješća da će Sjedinjene Države, u suradnji s Izraelom, raznijeti Iran u komadiće, JAKO SU PRETJERANA… Puno bih više volio potvrđeni nuklearni mirovni sporazum, koji će omogućiti Iranu da mirno raste i napreduje… Trebali bismo odmah početi raditi na tome i imati veliku bliskoistočnu proslavu kada bude potpisan i dovršen”, iranski je vrhovni vođa odbacio izglede za pregovore sa Sjedinjenim Državama, navodeći da je iskustvo iz prošlosti pokazalo da takvi pregovori ne bi bili “pametni, mudri ni časni”.

Ipak, kako je istaknuo ranije Washington Post, pritom nije izdao izravnu naredbu da se ne surađuje s Washingtonom te se čini da ovi Hameneijevi komentari proturječe njegovim ranijim sugestijama o otvorenim vratima za razgovore – u kolovozu prošle godine prvi je puta dao signal da “neće biti prepreka” za pregovore s “neprijateljem”, kako podsjeća Foreign Policy.

https://www.jutarnji.hr/feed/

Svijet

‘Papa pati i u kritičnom je stanju!‘

Published

on

By

February 22, 2025

‘Papa pati i u kritičnom je stanju!‘

Papa Franjo je imao transfuziju krvi i “pati više nego jučer”, priopćio je Vatikan. Poglavar Katoličke crkve je u bolnici više od tjedan dana na liječenju od dvostruke upale pluća i kroničnog bronhitisa, piše Sky News. U ažuriranoj objavi u subotu navečer, Vatikan je rekao da je “stanje Svetog Oca i…

Papa Franjo je imao transfuziju krvi i “pati više nego jučer”, priopćio je Vatikan.

Poglavar Katoličke crkve je u bolnici više od tjedan dana na liječenju od dvostruke upale pluća i kroničnog bronhitisa, piše Sky News.

U ažuriranoj objavi u subotu navečer, Vatikan je rekao da je “stanje Svetog Oca i dalje kritično”, dodajući da je jutros “imao produljenu astmatičnu respiratornu krizu” i da su mu bile potrebne transfuzije krvi nakon što su testovi otkrili trombocitopeniju, koja je povezana s anemijom.

PROČITAJTE VIŠE Papa Franjo proveo već osmu noć u bolnici: ‘Dobro se odmorio, prima suradnike, čita i telefonira‘

Molitva za papu Franju ispred bolnice Gemelli u Rimu

Alberto Pizzoli/Afp

“Sveti Otac nastavlja biti na oprezu i dan je proveo u kolicima iako je patio više nego jučer. Trenutno su prognoze suzdržane”, stoji u priopćenju Vatikana.

Milijuni ljudi diljem svijeta zabrinuti su zbog papinog sve slabijeg zdravlja – a njegovo je stanje potaknulo nagađanja o mogućoj ostavci, koju Vatikan nije komentirao.

Bolnica Gemelli u Rimu i kip pape Ivana Pavla II. ispred nje

Alberto Pizzoli/Afp

Sergio Alfieri, šef papinog medicinskog tima, rekao je: “Je li izvan opasnosti? Ne. Ali ako je pitanje ‘Je li u životnoj opasnosti?‘, odgovor je ‘Ne‘.”

Rekao je da je Franjo bio pogođen sezonskom gripom prije nego što je odveden u bolnicu i da je, “zbog svojih izazovnih dužnosti”, patio od umora.

Također se bori s višestrukom bakterijskom i virusnom infekcijom u respiratornom traktu.

Liječnici su upozorili da, iako nema sepsu – gdje klice ulaze u krvotok – uvijek postoji rizik da se infekcija proširi u njegovom tijelu, i rekli su da je to najveća briga.

Očekuje se da će ostati u rimskoj bolnici Gemelli još najmanje tjedan dana, piše Sky News.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Koliko ovih napada Europa još može podnijeti? Posljednje što se od njega čulo bilo je ‘Allahu Akhbar‘

Published

on

By

February 22, 2025

Koliko ovih napada Europa još može podnijeti? Posljednje što se od njega čulo bilo je ‘Allahu Akhbar‘

Jedna osoba je poginula, a dva policajca su teško ozlijeđena nakon napada nožem u istočnoj Francuskoj, piše The Telegraph. — — Osumnjičenik, za kojeg su vlasti rekle da je na popisu za prevenciju terorizma, uhićen je u gradu Mulhouseu, blizu švicarske i njemačke granice, javljaju lokalni mediji….

Jedna osoba je poginula, a dva policajca su teško ozlijeđena nakon napada nožem u istočnoj Francuskoj, piše The Telegraph.

Encore un agresseur sous OQTF. Encore un mort. Encore des blessés.À Mulhouse, cette attaque terroriste va briser des vies, détruire des familles et semer la terreur parmi les habitants. Combien de drames faudra-t-il encore ? Chaque attaque ouvre un peu plus la plaie déjà… pic.twitter.com/aC2DM7EDwi— Claire Geronimi (@ClaireGeronimii) February 22, 2025

Osumnjičenik, za kojeg su vlasti rekle da je na popisu za prevenciju terorizma, uhićen je u gradu Mulhouseu, blizu švicarske i njemačke granice, javljaju lokalni mediji. Prema Reutersu, muškarac je u subotu poslijepodne napao i lokalne policajce u gradu Mulhouseu uzvikujući “Allahu Akbar” (“Bog je najveći”), priopćeno je iz ureda tužitelja PNAT-a.

Sebastien Bozon/Afp

Još tri policajca lakše su ozlijeđena u napadu koji se dogodio tijekom prosvjeda, prema lokalnom tužitelju.

Sebastien Bozon/Afp

Sebastien Bozon/Afp

Sebastien Bozon/Afp

Sebastien Bozon/Afp

“Bez ikakve sumnje se radi o islamističkom terorizmu”, rekao je Macron novinarima na marginama godišnjeg poljoprivrednog sajma, dodavši da je ministar unutarnjih poslova na putu prema Mulhouseu.

Uskoro opširnije…

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Svijet

Reuters ekskluzivno otkrio detalje najnovije Trumpove ucjene. Ako je istina, Ukrajinu čeka i vojni i civilni potres

Published

on

By

February 22, 2025

Reuters ekskluzivno otkrio detalje najnovije Trumpove ucjene. Ako je istina, Ukrajinu čeka i vojni i civilni potres

Američki pregovarači su navodno zaprijetili da će Ukrajini onemogućiti pristup Starlinku ako se ne uspije postići dogovor o mineralima, piše Newsweek, pozivajući se na izvore Reutersa. To su izjavila “tri izvora upoznata s tim” koja su razgovarala s Reutersom. Starlink Kijevu i njegovoj vojsci pruža…

Američki pregovarači su navodno zaprijetili da će Ukrajini onemogućiti pristup Starlinku ako se ne uspije postići dogovor o mineralima, piše Newsweek, pozivajući se na izvore Reutersa. 

To su izjavila “tri izvora upoznata s tim” koja su razgovarala s Reutersom.

Starlink Kijevu i njegovoj vojsci pruža ključnu internetsku povezanost. Postoji oko 42.000 Starlink terminala koji rade u bolnicama, tvrtkama i vojnim objektima u Ukrajini, prema The Kyiv Independentu.

Donald Trump

Jim Watson/Afp

“Gubitak Starlinka promijenio bi igru”, rekla je za Reuters Melinda Haring, viša suradnica Atlantic Councila.

Nedavno je Zelenski odbio prijedlog SAD-a kojim bi američke tvrtke dobile 50 posto vlasništva nad ukrajinskim nalazištima rijetkih minerala, kao način da se zemlja oduži za vojnu pomoć.

PROČITAJTE VIŠE S Trumpom se može samo na jedan način. Onako kako to radi Macron

Volodimir Zelenski

Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia/Dia Images/abaca/abaca Press/profimedia

Zelenski je odbio potpisati sporazum, uz stav da je previše fokusiran na interes SAD-a i da nedostaju odredbe koje bi pomogle u odvraćanju buduće ruske agresije, izvijestio je The Associated Press.

“Nisam dopustio ministrima da potpišu sporazum jer po mom mišljenju nije spreman zaštititi nas i naše interese”, rekao je Zelenski na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.

Povrh toga, SAD i Rusija održali su mirovne pregovore bez Ukrajine u Saudijskoj Arabiji, a Zelenski je rekao da je Trump pod utjecajem ruskih dezinformacija, dok je Trump Zelenskog nazvao “diktatorom bez izbora”.

Pristup Ukrajine Starlinku doveden je u pitanje u raspravama najmanje dva puta, navodi Reuters.

Prvi put nakon što je Zelenski odbio prijedlog Bessenta, a drugi put u četvrtak, tijekom sastanka s američkim izaslanikom za Ukrajinu Keithom Kelloggom.

PROČITAJTE VIŠE Iz Washingtona sad i prijete Kijevu da potpišu sporazum koji Trump traži, samo je jedan američki dužnosnik ostao uz Zelenskog

Elon Musk

Alex Wong/Getty Images Via Afp

Reuters je izvijestio da je Kijevu rečeno da se suočava s neminovnim gašenjem Starlinka ako ne postigne dogovor o mineralima.

Elon Musk je poslao tisuće Starlink terminala u Ukrajinu kako bi zamijenio komunikacijske usluge koje je Rusija uništila nakon početka svoje invazije 2022. Milijarder je kasnije ograničio pristup jer je postao kritičniji prema načinu na koji Kijev vodi rat.

Reutersov izvor je rekao: “Ukrajina živi na Starlinku. Oni to smatraju svojom zvijezdom Sjevernjačom. Gubitak Starlinka bio bi veliki udarac.”

Mike Waltz, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, rekao je tijekom prethodne konferencije za novinare: “Potrebno je duboko cijeniti ono što su američki ljudi i američki porezni obveznici, kao i predsjednik Trump u svom prvom mandatu učinili.”

U četvrtak je Zelenski objavio na X-u: “Dan intenzivnog međunarodnog rada. Moj sastanak s generalom Kelloggom vraća nadu, a potrebni su nam čvrsti sporazumi sa SAD-om—sporazumi koji će uistinu funkcionirati. Naložio sam svom timu da radi brzo i vrlo razumno.”, piše Newsweek.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/feed

Continue Reading

Trending