NJEMAČKA
ZLATO U NJEMAČKOJ: Koja ograničenja vrijede za posjedovanje, čuvanje kod kuće i prodaju ovog plemenitog metala?

16/04/2025
ZLATO U NJEMAČKOJ: Koja ograničenja vrijede za posjedovanje, čuvanje kod kuće i prodaju ovog plemenitog metala?
Čuvanje zlata kod kuće: Ono što na prvu zvuči jednostavno može vam stvoriti probleme. Ali koliko se plemenitog metala može čuvati privatno? Zlato je oduvijek fasciniralo mnoge ljude – kao ulaganje, kao oblik sigurnosti i, na kraju, ali ne manje važno, zbog jednostavnog sjaja. U vrijeme inflacije i krize, plemeniti metal ponovno dolazi u […]
The post ZLATO U NJEMAČKOJ: Koja ograničenja vrijede za posjedovanje, čuvanje kod kuće i prodaju ovog plemenitog metala? appeared first on Fenix Magazin.
Čuvanje zlata kod kuće: Ono što na prvu zvuči jednostavno može vam stvoriti probleme. Ali koliko se plemenitog metala može čuvati privatno?
Zlato je oduvijek fasciniralo mnoge ljude – kao ulaganje, kao oblik sigurnosti i, na kraju, ali ne manje važno, zbog jednostavnog sjaja. U vrijeme inflacije i krize, plemeniti metal ponovno dolazi u fokus. Ne samo zbog trenutačnih rekordnih cijena.
Ideja pohranjivanja poluga i kovanica kod kuće stoga se čini logičnom. Ali je li to uopće dopušteno? Postoje li ograničenja? A što kad država odjednom malo bolje pogleda?
Posjedovanje dopušteno, kupnja nadzirana: Koliko zlata možete imati kod kuće?
Prvo najvažnija vijest: U Njemačkoj ne postoji zakonska gornja granica za posjedovanje zlata, pišu njemački mediji. Bilo da se radi o malom investicijskom novčiću ili polugama od nekoliko kilograma – svatko tko ima potrebnu gotovinu može kupiti koliko god zlata želi i držati ga kod kuće. Država se ne miješa. Ali s posjedom dolaze i odgovornosti, barem neizravno.
Iako je vlasništvo besplatno, kupnja zlata podliježe određenim pravilima. Svatko tko želi kupiti fizičko zlato anonimno – tj. bez davanja svojih osobnih podataka – može to učiniti samo do iznosa od 1.999,99 eura. Čim se cijena popne iznad 2.000 eura, trgovci su zakonski dužni evidentirati identitet kupca.
To je dio mjera protiv pranja novca, pišu njemački mediji. Kupci koji često kupuju nešto ispod ove granice automatski ne čine kazneno djelo, ali riskiraju da budu osumnjičeni za izbjegavanje obveze prijave. Ovo postavlja opće pitanje koliko je zlato rizično ulaganje.
Čuvanje zlata u vlastitom domu: Na što treba obratiti pozornost?
Također nema zakonskih ograničenja za čuvanje zlata. Zlato se, dakle, može legalno držati u vlastitoj kući ili stanu. Ipak, treba pažljivo razmisliti o mjestu skladištenja. Zlato je kompaktno, vrijedno i iznimno privlačno lopovima.
Jednostavan ormar ili tajno skrovište nije dovoljno. Preporučuje se certificirani sef s odgovarajućim osiguranjem – jer mnoge police osiguranja kućanstva pokrivaju plemenite metale samo do određenih iznosa, navode njemački mediji.
Čak i ako je zlato u podrumu i naizgled zaboravljeno, njegovo vlasništvo nije automatski irelevantno za porezne svrhe. Kolekcionari koji prodaju svoje zlato i ostvare dobit u roku od godinu dana od kupnje moraju na njega platiti porez.
Prihod ostaje neoporeziv samo ako se prekorači razdoblje od jedne godine – pod uvjetom da nisu uspostavljene komercijalne strukture.
Podrijetlo nejasno? Tada prodaja zlata postaje problem
Postaje posebno osjetljivo kada se zlato prodaje ili deponira u većem obimu. Banke općenito traže dokaz o podrijetlu za iznose veće od 10.000 eura, primjerice u obliku potvrda o kupnji ili bankovnih izvoda. Za strane banke taj je prag čak i do 2.500 eura.
Cilj je spriječiti pranje novca. Svatko tko želi prodati svoje zlato bez dokaza imat će problema s bankama – trgovci plemenitim metalima obično su fleksibilniji, ali često zahtijevaju izjavu pod prisegom da je zlato stečeno zakonito.
Porezna se zainteresira najkasnije kada se na računu iznenada pojave veliki iznosi, a u poreznoj prijavi ništa o tome. Nedokumentirana prodaja zlata može brzo izazvati neugodna pitanja, napominju njemački mediji.
Fenix-magazin/SČ
The post ZLATO U NJEMAČKOJ: Koja ograničenja vrijede za posjedovanje, čuvanje kod kuće i prodaju ovog plemenitog metala? appeared first on Fenix Magazin.
DETERDZENT
TESTIRANO 20 DETERDŽENATA: Evo koji čisti najbolje i košta samo 16 centi po pranju, a koje trebate izbjegavati

20/04/2025
TESTIRANO 20 DETERDŽENATA: Evo koji čisti najbolje i košta samo 16 centi po pranju, a koje trebate izbjegavati
Prah, tekućina ili kapsule: kako najbolje oprati bijelo rublje? Stiftung Warentest testirao 20 univerzalnih deterdženata, a najjeftiniji su se pokazali najboljima. Bijela odjeća u svakodnevici simbolizira svježinu, čistoću i urednost – bilo da je riječ o posteljini, ručnicima ili klasičnim košuljama. Kako bi tekstil zadržao sjajnu bjelinu, odabir pravog deterdženta ključan je. Univerzalni deterdženti […]
The post TESTIRANO 20 DETERDŽENATA: Evo koji čisti najbolje i košta samo 16 centi po pranju, a koje trebate izbjegavati appeared first on Fenix Magazin.
Prah, tekućina ili kapsule: kako najbolje oprati bijelo rublje? Stiftung Warentest testirao 20 univerzalnih deterdženata, a najjeftiniji su se pokazali najboljima.
Bijela odjeća u svakodnevici simbolizira svježinu, čistoću i urednost – bilo da je riječ o posteljini, ručnicima ili klasičnim košuljama. Kako bi tekstil zadržao sjajnu bjelinu, odabir pravog deterdženta ključan je. Univerzalni deterdženti pritom igraju središnju ulogu. Stiftung Warentest je u broju 04/2025 testirao 20 takvih deterdženata. Donosimo pregled rezultata i pobjednika testa.
Kako je Stiftung Warentest provodio testiranje?
U test je uključeno 20 univerzalnih deterdženata – 13 u prahu, šest tekućih i jedan u obliku kapsula. Testirane su poznate robne marke kao i proizvodi diskonta. Ocjenjivane su učinkovitost pranja, zaštita tkanine, utjecaj na okoliš te jednostavnost upotrebe – i to većinom na 30 °C s uobičajenim svakodnevnim mrljama.
Rezultati testa
Najbolji deterdženti učinkovito uklanjaju mrlje već pri 30 °C, a na 60 °C postižu izvrsne rezultate. Zaslužni su za to dobra kombinacija izbjeljivača, tenzida koji otapaju masnoće i enzima za razgradnju nečistoća. Najlošiji proizvodi nisu uklonili mrlje ni pri 60 °C.
Osam proizvoda dobilo je ukupnu ocjenu „dobro“, među kojima dominiraju diskontni brendovi, kako u učinku pranja, tako i u ekološkim karakteristikama. Većina ostalih proizvoda ocijenjena je kao „zadovoljavajuće“, uključujući i Ariel. Tekući deterdžent Lenor čak je dobio ocjenu „loše“.
Najbolji deterdženti u prahu
Domol (Rossmann) – Ocjena: „dobar (1,7)“
Izuzetno učinkovit i cjenovno povoljan – samo 16 centi po pranju. Odličan za bijelo rublje, ali nije prikladan za vunu i svilu.
Tandil (Aldi) – Ocjena: „dobar (1,9)“
Djeluje već na 20 °C, pakiranje je ekološko, bez plastike, a cijena po pranju također iznosi 16 centi.
Persil Megaperls (Henkel) – Ocjena: „dobar (1,9)“
Najbolje ocijenjena marka među poznatim proizvođačima, ali s cijenom od 34 centa po pranju.
Najbolji tekući deterdžent:
Tandil Ultra (Aldi) – Ocjena: „dobar (2,5)“
Jedini tekući deterdžent s ocjenom „dobar“. Ističe se posebno u zaštiti tkanine. Cijena po pranju: 16 centi.
Zaključak Stiftung Warentesta:
Jasno je – jeftiniji proizvodi pobjeđuju. Diskontne marke su se dokazale kao učinkovitije i ekološki prihvatljivije. Tekstilna zaštita još uvijek zaostaje kod većine testiranih proizvoda, ali na kraju o izboru često odlučuju osobne preferencije – miris, oblik deterdženta i cijena.
Kada koristiti univerzalni deterdžent?
Za bijelu ili svijetlu odjeću (ručnici, donje rublje, košulje)
Kod jakih zaprljanja (dječja odjeća, radna odjeća)
Za higijensko pranje na visokim temperaturama
Za pranje odjeće bolesnih osoba ili beba.
Fenix-magazin/IK
The post TESTIRANO 20 DETERDŽENATA: Evo koji čisti najbolje i košta samo 16 centi po pranju, a koje trebate izbjegavati appeared first on Fenix Magazin.
cijene
NOVI TREND U NJEMAČKOJ: Restorani snižavaju cijene, neka jela ispod 9 eura, otkriven i razlog

20/04/2025
NOVI TREND U NJEMAČKOJ: Restorani snižavaju cijene, neka jela ispod 9 eura, otkriven i razlog
Jesti vani postalo je izuzetno skupo u Njemačkoj. Cijene rastu posvuda, čak i običan döner isprazni novčanik. No neki vrhunski restorani u Berlinu sada snižavaju cijene. Portal Watson.de objašnjava zašto – i što stoji iza toga. Ugostiteljstvo u krizi U berlinskoj gastronomiji situacija je teška. Nakon što je savezna vlada poništila sniženi porez na […]
The post NOVI TREND U NJEMAČKOJ: Restorani snižavaju cijene, neka jela ispod 9 eura, otkriven i razlog appeared first on Fenix Magazin.
Jesti vani postalo je izuzetno skupo u Njemačkoj. Cijene rastu posvuda, čak i običan döner isprazni novčanik. No neki vrhunski restorani u Berlinu sada snižavaju cijene. Portal Watson.de objašnjava zašto – i što stoji iza toga.
Ugostiteljstvo u krizi
U berlinskoj gastronomiji situacija je teška. Nakon što je savezna vlada poništila sniženi porez na dodanu vrijednost (7%) i ponovno ga povisila na 19%, što je značilo kraj “korona olakšica”, broj gostiju je opao.
Tome su pridonijeli i cjenovni šokovi posljednjih godina – jelovnici su postali zahtjevni i za dublji džep. No u Berlinu se sada pojavljuje alternativni trend: mnogi vrhunski restorani snižavaju cijene. Što je razlog tome?
Cijene hrane u restoranima – eksplozija od 32,9%
Da odmah razjasnimo: cijene u restoranima nisu samo malo porasle – eksplodirale su. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, u usporedbi s 2020. godinom, gosti sada za alkoholna pića plaćaju do 26,9% više, a za glavna jela čak 32,9% više. Godine 2023. uslijedio je val zatvaranja, jednostavno zato što su gosti izostali.
Primjeri: „Kink“ i „Swanson“
Neki berlinski restorani sada pokušavaju preokrenuti situaciju. Prema pisanju „Tagesspiegela“, restoran „Kink“, poznat kao vrhunski lokal, drastično je snizio cijene. Neka jela koštaju manje od 10 eura, većina ispod 20.
Dugo su cijene ispod deset eura bile „neprelazna granica“ za ovakve restorane. Ipak, to znači i 25% niži prosječni promet, priznao je jedan od vlasnika. Kako bi uštedio, planira „restrukturirati uslugu“, što je možda samo uvod u smanjenje osoblja.
Slično je postupio i poznati restoran sa zvjezdicom „Swanson“. Vlasnik Björn Swanson smanjio je cijenu menija s 134 na 99 eura (uz određene kompromise). Restoran je bio pun, ali su rastući troškovi i veći napori u kuhinji ipak smanjili dobit. U međuvremenu je morao gotovo udvostručiti cijenu – sada iznosi 149 eura.
Novi koncepti za širu publiku
Restorani poput „Irma La Douce“ i „Eins44“ također su promijenili svoje koncepte kako bi snizili cijene. Umjesto isključivo fine dininga, sada nude i klasična, jednostavnija jela. Sve je postalo pristupačnije – a prosječan trošak posjete je manji za 40%.
Je li to održivo?
„Nekada se govorilo – što je lokal puniji, to je veći promet po gostu“, prisjeća se Jonathan Kartenberg iz „Eins44“. Ako lokal dobro radi, ljudi će naručiti još koju bocu – i to donosi novac.
Hoće li se berlinski trend snižavanja cijena prenijeti na cijelu ugostiteljsku industriju i hoće li dugoročno funkcionirati, ostaje da se vidi.
Fenix-magazin/IK
The post NOVI TREND U NJEMAČKOJ: Restorani snižavaju cijene, neka jela ispod 9 eura, otkriven i razlog appeared first on Fenix Magazin.
bad nauheim
UBIJENI U BAD NAUHEIMU SU ZET I PUNAC: Imali su 28 i 59 godina, bili su turski državljani, počinitelj je i dalje u bijegu

20/04/2025
UBIJENI U BAD NAUHEIMU SU ZET I PUNAC: Imali su 28 i 59 godina, bili su turski državljani, počinitelj je i dalje u bijegu
Policijska potraga za počiniteljem subotnjeg dvostrukog ubojstva u Bad Nauheimu još uvijek traje. Državno osvjetništvo i policija objavili su podatke o dvjema žrtvama. Ubijeni su punac i zet. Istražitelji vjeruju i da je za zločin postojao osobni motiv. Potraga je još u tijeku, kažu iz policije i tužiteljstva. Međutim, nema pokazatelja koji bi upućivali […]
The post UBIJENI U BAD NAUHEIMU SU ZET I PUNAC: Imali su 28 i 59 godina, bili su turski državljani, počinitelj je i dalje u bijegu appeared first on Fenix Magazin.
Policijska potraga za počiniteljem subotnjeg dvostrukog ubojstva u Bad Nauheimu još uvijek traje. Državno osvjetništvo i policija objavili su podatke o dvjema žrtvama. Ubijeni su punac i zet. Istražitelji vjeruju i da je za zločin postojao osobni motiv.
Potraga je još u tijeku, kažu iz policije i tužiteljstva. Međutim, nema pokazatelja koji bi upućivali na opasnosti za ostale stanovnike u tom lječilišnom gradu udaljenom 30-ak kilometara od Frankfurta na Majni.
Fontana u Bad Nauheim (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)
Dvojica muškaraca ubijenih u Bad Nauheimu imali su 28 i 59 godina, bili su turski državljani i od ranije nisu bili poznati policiji, priopćili su iz državnog odvjetništva i policije u Giessenu.
Ispitivanja svjedoka još traju.
Dvije žrtve danas, u nedjelju, bi trebale biti podvrgnute obdukciji.
Istražitelji vjeruju da iza zločina stoji osobni motiv. Obojica su imala prostrijelne rane kada su pronađena u subotu poslijepodne. Preminuli su na mjestu nesreće unatoč naporima spašavanja.
Mjesto zločina nalazi se u stambenom naselju s nekoliko stambenih zgrada u blizini bazena. Kobni hici navodno su ispaljeni ispred kuće u subotu oko 17.40 sati.
Ranije smo objavili:
Njemačka policija nastavlja potragu za napadačem koji je u subotu poslije podne vatrenim oružjem ubio dvojicu muškaraca u njemačkom gradu Bad Nauheimu, lječilišnom gradu udaljenom 30-tak kilometara sjeverno od Frankfurta.
Dvojica muškaraca pronađene su s prostrijelnim ranama ispred stambenog bloka u Bad Nauheimu. Policija zasad ne otkriva detalje o žrtvama, osim da se radi o muškarcima, i za sada nije jasno jesu li poznavali napadača.
Bad Nauheim (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)
“Prema trenutnim spoznajama, nema opasnosti za stanovnike”, navela je policija koja nije dala nikakve informacije o “okolnostima događaja i motivima počinitelja”.
“U ovom trenutku vjerujemo da se radi o jednom počinitelju”, rekao je glasnogovornik.
Policija je rasporedila značajne policijske snage, uključujući uniformirane policajce, policiju u civilu, specijalne snage i helikopter kako bi se pronašao počinitelj ubojstava. Također je zabranila pristup mjestu zločina.
Policija traga za počiniteljem
Nakon kobne pucnjave u lječilištu Bad Nauheim u subotu navečer, mnoga pitanja ostaju neodgovorena: Tko je počinitelj? Gdje se skriva i koji je motiv stravičnog krvoprolića?
Muškarac koji je bio u posjeti roditeljima ispričao je za BILD o dramatičnim trenucima neposredno nakon zločina: “Upravo smo se vratili iz šetnje kad smo čuli šest hitaca”, prisjeća se svjedok. Nedugo zatim začuli su se neprekidni krici.
Što se točno događalo u početku je bilo potpuno nejasno. Kad je čovjek pogledao kroz prozor, mogao je vidjeti izravno mjesto zločina. Dva tijela ležala su ispred stambene zgrade u mirnoj rezidencijalnoj četvrti.
Fenix-magazin/IK/
The post UBIJENI U BAD NAUHEIMU SU ZET I PUNAC: Imali su 28 i 59 godina, bili su turski državljani, počinitelj je i dalje u bijegu appeared first on Fenix Magazin.
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi “Šahini” – od vidovite “tete Nate” do samoprozvane influencerice i borca za ljudska prava
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi Ulovljena u Laži i Manipulaciji #part 439: FOTO Dokazi
- Crna kronika2 mjeseca ago
Teška nesreća na raskrižju u Velikoj Gorici, jedna osoba je poginula
- Vijesti na Hrvatskom2 mjeseca ago
Nagrada Zagrepčanka godine dodijeljena Ivani Kalogjera Brkić
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Tko je manipulatorica o kojoj se puno priča Vidovita teta Nata? Ne, to je Arbnora Elezi ex. Šahini
- Svijet2 mjeseca ago
Oko ključnog prijedloga europski čelnici nisu se dogovorili, danska premijerka otvoreno: ‘Rusija sad prijeti svima nama‘
- Domaće zvijezde2 mjeseca ago
Bivši supružnici Ana Rucner i Vlado Kalember najavili zajednički koncert: ‘Naš odnos je neraskidiv‘
- Prevare - istraga2 tjedna ago
Arbnora Elezi i video kako radi 50x trbušnjaka i vježbe sa utezima na nogama! Invalidi možete li i vi to?