Vijesti

Raste socijalna pomoć za dijete, uz veliko ALI. Reakcije su burne: ‘Što se može s tim novcem? Nije ni za najosnovnije‘

Socijalna pomoć za dijete koje živi u obitelji u kojoj nitko ne zarađuje i koja nema nikakve imovine osim stana u kojem žive trebala bi narasti s postojećih 112 eura mjesečno na 152 eura. Prema prijedlogu izmjena Zakona o socijalnoj skrbi, koji je resorno Ministarstvo rada i socijalne politike uputi...

Naslov: Raste socijalna pomoć za dijete, uz veliko ALI. Reakcije su burne: ‘Što se može s tim novcem? Nije ni za najosnovnije‘

Sažetak: Socijalna pomoć za dijete koje živi u obitelji u kojoj nitko ne zarađuje i koja nema nikakve imovine osim stana u kojem žive trebala bi narasti s postojećih 112 eura mjesečno na 152 eura.

Prema prijedlogu izmjena Zakona o socijalnoj skrbi, koji je resorno Ministarstvo rada i socijalne politike uputilo u postupak javne rasprave te predložilo njegovo donošenje u hitnoj proceduri, socijalna pomoć trebala bi narasti i za samohrane roditelje: za radno sposobnog samohranog roditelja sa sadašnjih 192 eura na 232 eura mjesečno, a u slučaju da je riječ o osobi potpuno nesposobnoj za rad, sa sadašnjih 216 eura na 256 eura.

Marin Piletić i Andrej Plenković

Damir Krajač/Cropix

Što se može sa 112 eura mjesečno?

Pomoć, koja se službeno zove zajamčena minimalna naknada (ZMN), rast će i za trudnice i rodilje, sa 192 eura na 232 eura mjesečno. Za samce i odrasle osobe iznosi socijalne pomoći ostaju isti: 160 eura mjesečno za radno sposobnog samca, 208 eura mjesečno za samca potpuno nesposobnog za rad te 112 eura mjesečno za odraslu osobu koja živi u obiteljskom kućanstvu.

PROČITAJTE VIŠE Vlada od 1. siječnja povećava socijalnu pomoć za najsiromašnije građane. Iznos je sramotan

Prijedlog zakonskih izmjena bit će u javnoj raspravi do 12. veljače te se očekuje značajan broj primjedbi na predložene iznose: pučka pravobraniteljica, stručnjaci iz prakse te predstavnici akademske zajednice već su ranije reagirali te unisono zaključili da su predloženi iznosi ispod svakog minimuma. Predloženi iznosi, smatraju, u vrijeme galopirajućeg rasta cijena – osobito hrane, na koju siromašnima odlazi većina svih prihoda – ne mogu omogućiti niti podmirivanje minimalnih prehrambenih potreba, a kamoli svih ostalih životnih potreba.

Burne reakcije stigle su još krajem prošle godine, kada je resorno Ministarstvo, kojem je na čelu Marin Piletić, u javnu raspravu uputilo prijedlog o novoj osnovici za izračun socijalne pomoći. Objašnjavajući podizanje osnovice značajnim rastom životnih troškova, Piletić je predložio da se osnovica poveća za – 10 eura. Osnovica stoga od početka siječnja iznosi 160 eura umjesto lanjskih 150 eura mjesečno.

Marin Piletić

Ronald Goršić/Cropix

Konkretni iznosi socijalne pomoći za pojedine kategorije (samci, odrasle osobe u kućanstvu, djeca, samohrani roditelji itd.) izračunavaju se množenjem osnovice s koeficijentima koje za svaku kategoriju određuje Zakon o socijalnoj skrbi.

PROČITAJTE VIŠE Ministar dobio packe, Vlada odustala od spornog zakona: Ipak neće sirotinji oduzimati kuće

Upravo predložene izmjene tog zakona djelomično korigiraju koeficijente kako bi za pojedine kategorije – prije svega djecu – iznosi ipak nešto narasli.

Dr. Zdenko Babić

Bruno Konjević/Cropix

Granica siromaštva

No, i dalje je riječ o krajnje neprimjerenim iznosima. Kako je nedavno za Jutarnji list konstatirao dr. Zdenko Babić s Katedre za socijalnu politiku zagrebačkog Pravnog fakulteta, ovakvi iznosi nisu rezultat stručnih analiza, suprotni su prijedlozima radne skupine za izradu Zakona o socijalnoj skrbi te daleko ispod postavljene granice siromaštva, koja je za samca još 2023. bila oko 500 eura mjesečno, a za 2024. se očekuje rast na od 550 do 600 eura.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 25, 2025

Shares: