Naslov: Izgleda da će Trump zaista u akciju, obavijest zatekla i Kineze u Davosu, trenutak nije mogao biti delikatniji: ‘Gdje nas to vodi?‘
Sažetak: Donald Trump izjavio je kako razmatra uvođenje carine od 10% na uvoz robe proizvedene u Kini, počevši od 1. veljače, donosi BBC.
U razgovoru s novinarima u Bijeloj kući, opravdao je ovu mjeru tvrdeći da Kina šalje fentanil – opioid koji potiče krizu droga diljem svijeta – u SAD, preko Meksika i Kanade.
PROČITAJTE VIŠE Ovo je ‘čovjek broj 8‘: Posebni izaslanik Pekinga stiže na inauguraciju, poruka koju su time poslali nikome nije promakla
Ova izjava uslijedila je nakon Trumpovih prijetnji o uvođenju carina od 25% na uvoz iz Meksika i Kanade, optužujući ih za omogućavanje dolaska nedokumentiranih migranata i droga u Ameriku. Visoki kineski dužnosnik upozorio je na opasnost od protekcionizma, ističući to u trenutku kada Trumpov povratak u Bijelu kuću ponovno otvara mogućnost trgovinskog rata.
Govoreći na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, kineski potpredsjednik vlade Ding Xuexiang rekao je kako njegova zemlja traži “win-win” rješenje za trgovinske napetosti te želi proširiti svoj uvoz.
Nije izravno spomenuo SAD.
Kineski potpredsjednik Han Zheng i kineski veleposlanik u SAD-u Xie Feng na inauguraciji Donalda Trumpa
Julia Demaree Nikhinson/Afp
Tijekom predizborne kampanje, Trump je prijetio da će kineske proizvode opteretiti graničnim carinama do 60%, no nije poduzeo hitne mjere već u svom prvom danu mandata, već je naredio svojoj administraciji da prouči opciju.
Uvoz američke robe iz Kine stagnirao je od 2018., što ekonomisti djelomično pripisuju nizu eskalirajućih carina koje je Trump uveo tijekom svog prvog mandata.
Ta napetost završila je 2020., kada su dvije zemlje potpisale sporazum.
PROČITAJTE VIŠE Kina odmah odgovorila na novu Trumpovu prijetnju: ‘To je rat u kojemu nitko neće pobijediti, radimo sve da to zaustavimo‘
Tada je Trump smanjio dio carina u zamjenu za kineske obveze o kupnji američkih poljoprivrednih i drugih proizvoda.
No, američki dužnosnici tvrde kako Kina nije ispunila svoj dio sporazuma.
Obraćajući se Kongresu prošlog tjedna, Scott Bessent, čije je imenovanje za ministra financija prošlo ključnu fazu odobrenja u utorak, izjavio je kako namjerava inzistirati na provođenju tih sporazuma te spomenuo mogućnost zahtjeva za “nadoknadnim” kupnjama.
Scott Bessent
Andrew Caballero-reynolds/Afp
Trump je također oštro kritizirao nejednakost u trgovini SAD-a i Kine, koja znatno više izvozi nego uvozi.
U svom govoru u Davosu, Ding je izjavio kako je Kina ublažila ograničenja za strana ulaganja, želi povećati domaću potrošnju i ne teži “trgovinskom suficitu”.
“Želimo uvesti više konkurentnih i kvalitetnih proizvoda i usluga kako bismo promovirali uravnoteženu trgovinu,” rekao je.
Priznao je da globalizacija gospodarstva može donijeti “neke napetosti i nesuglasice oko raspodjele,” ali je dodao da ona nije “igra nulte sume, već univerzalno korisni proces od kojeg svi mogu imati koristi.”
“Protekcionizam ne vodi nikamo,” rekao je. “Trgovinski rat nema pobjednika.”
Dodao je: “Vjerujem da imamo mudrost i sposobnost potrebnu za pronalazak win-win i all-win rješenja.
“Trebamo ne samo povećati udio gospodarske globalizacije, već ga i bolje raspodijeliti.”
MMF je prošlog tjedna upozorio da bi val Trumpovih carina mogao pogoršati trgovinske napetosti, smanjiti ulaganja i poremetiti opskrbne lance diljem svijeta.
Sveobuhvatne carine bile su ključni Trumpov obećanje tijekom kampanje, a on je tvrdio da će pomoći američkom gospodarstvu. Međutim, analitičari smatraju da će vjerojatno dovesti do viših cijena za Amerikance i teškoća za kompanije pogođene stranom odmazdom.
Donald Trump
Jim Watson/Afp
Za razliku od Trumpova prvog mandata, takva bi odmazda stigla u delikatnom trenutku jer se čini da je dugotrajna ekonomska ekspanzija SAD-a u svojoj završnoj fazi.
Objavljeno: January 22, 2025