Naslov: Trump stupa na scenu, govori se o svijetu na prekretnici i globalnom potresu, no ništa nije kao 2017.: ‘Drugačije je, početak kraja‘
Sažetak: Dok u Davosu počinje Svjetski ekonomski forum, događaj u koji su u siječnju uperene sve oči globalnog političkog i ekonomskog establišmenta, to okupljanje tehnoloških i drugih svjetskih moćnika ove je godine – barem prvog dana ovogodišnjeg susreta – u drugom planu jer svjetski će ključni igrači u ponedjeljak, dijelom fizički, a duhom u potpunosti, boraviti u Washingtonu na inauguraciji novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji po drugi puta preuzima Ovalni ured.
Brojni svjetski mediji izvještavaju o inauguraciji Donalda Trumpa kao ‘prekretnici za svijet‘, govori se o preoblikovanju njegove slike, redefiniranju globalnih veza i novoj eri američkog vodstva, ali i novoj eri nadmetanja velikih sila u posve novom kontekstu i s novim pravilima igre.
No, ugledni The Economist cijeloj stvari prilazi ponešto smirenijim tonom, bez euforije i histerije. Kako se navodi već na početku analize, najveća razlika između prve i druge Trumpove inauguracije je mjesto njezinog održavanja – ukoliko polarni vrtlog donese ciču zimu, Trump je umjesto svog govora ispred zgrade Capitola po blagom siječanjskom danu 2017. godine, svoj trijumf obilježiti nešto skromnije, unutar zgrade.
This is the wildest end to a political rally I’ve ever seen. Trump ends with his rallying cry and then is joined on stage by The Village People and he dances with them. pic.twitter.com/tXFOsjCVhs— Brian Lilley (@brianlilley) January 19, 2025
Pomniji pogled na planove za takvu bitno skromniju svečanost nudi i naznake nekih od dubokih kontrasta dolaska Trumpa na vlast 2017. i 2025. godine, kako piše Economist. U prvom redu tu je Trumpov potpredsjednik J.D. Vance, koji će prisegnuti prvi. Prošli je puta Trump uza sebe imao stamenog, čvrstog i smirenog Mikea Pencea, utjelovljenje tradicionalnog konzervativizma Reaganovskog tipa, koji je više od desetljeća proveo u Zastupničkom domu Kongresa prije četverogodišnjeg mandata na mjestu guvernera savezne države Indiane te potom preuzimanja funkcije Trumpova potpredsjednika.
PROČITAJTE VIŠE: Trump će već danas potpisati stotine uredbi, ali one najvažnije nitko ne spominje
Donald Trump i J.D. Vance
Jim Watson/Afp
Pence je duboko poznavao običaje i način funkcioniranja u Washingtonu i bio je uvijek prijateljski nastrojen prema svim republikanskim pristašama – zagovornicima slobodnog tržišta, društvenim konzervativcima i vanjskopolitičkim jastrebovima. Njegov izbor, navodi Economist, bio je znak poniznosti Trumpa, kojim je trebao umiriti svoju stranku nakon neprijateljskog preuzimanja vlasti.
Nikad nesputaniji, a zabrinutost nikad manja
Njegov izbor ovoga je puta poslao suprotnu poruku. J. D. Vance, 40-godišnjak koji ima upola manje iskustva od Trumpa kao izabrani dužnosnik u Washingtonu, proveo je kratko vrijeme u Senatu, gdje je oponirao temeljima republikanskog načina razmišljanja o međunarodnim odnosima i ekonomiji. Njegov uzlet znak je da je novi predsjednik dovoljno samouvjeren da smatra kako mu ne treba mu ne treba toliko ‘vodič‘, poput Pencea, koliko ‘pas napadač‘ i odani sluga, nešto za što vjeruje da Pence nije bio.
Kad su u pitanju drugi uzvanici na inauguraciji – ili barem oni koji su pozvani prije nego što je popis gostiju radikalno skraćen – oni su dokaz, kako navodi Economist, velikog paradoksa drugog mandata Donalda Trumpa – dok je danas manje sputan u svome djelovanju i politikama nego 2017. godine, istovremeno dužnost preuzima u trenutku kada su veći dio SAD-a i svijeta, čini se, manje zabrinuti zbog njegove vladavine. Godine 2016. Trumpa su na međunarodnoj pozornici dočekali kao strano tijelo, čudnu pojavu. Tek neki, poput tadašnjeg, a danas pokojnog japanskog premijera Shinza Abea, brzo su se prilagodili novoj stvarnosti i posjetili Trumpa u New Yorku.
No, ovoga puta američki nekretninski mogul ima daleko širu međunarodnu bazu obožavatelja. Na inauguraciji se pojavio Javier Milei, libertarijanski desničarski predsjednik Argentine, kao i desničarska talijanska premijerka Giorgia Meloni. Komunistička partija Kine šalje potpredsjednika, a u Washingtonu je i ministar vanjskih poslova Indije. Trump je tjednima prije inauguracije vodio vanjsku politiku u sjeni, zajedno sa svojim savjetnicima koji su imali istaknutu ulogu i u prekidu vatre u Gazi, pa stoga ne čudi tako širok popis gostiju iz inozemstva.
PROČITAJTE VIŠE: Procurio tajni dokument njemačkog veleposlanika, opisao je zastrašujući plan Donalda Trumpa
Elon Musk i Mark Zuckerberg bili su žestoki kritičari, a danas su veliki saveznici Donalda Trumpa
Brendan Smialowski/Afp
Reakcija američke javnosti također je potpuno drugačija nego prije osam godina. Umjesto opipljivog osjećaja strepnje u siječnju 2017., ulice su sada prepune turista i zabave se održavaju po cijelom gradu. Organizatori prosvjeda protiv Trumpa u Washingtonu nadali su se da će se pojaviti oko 50.000 ljudi, da bih na koncu stiglo oko 5000.
Čak je i Bill Gates impresioniran
Temperature ispod točke ledišta trebale bi dodatno naglasiti kolektivno slijeganje ramenima najzagriženijih protivnika Trumpa. Dok će ulice vjerojatno biti tihe i prazne, prostorija u kojoj će Trump održati govor bit će prepuna pripadnika američke elite jer je Trump na vrhuncu svoje moći, prije nego što je uopće morao učiniti nešto nepopularno ili razočarati bilo koju od frakcija koje se natječu za njegovu pozornost.
Multimilijarderi Mark Zuckerberg, Jeff Bezos i Trumpov intimus Elon Musk – sva trojica otvoreni Trumpovi kritičari tijekom prvog mandata – sada imaju prijateljski smješak i spremni su za dolazak na inauguraciju. Čak je i Bill Gates nedavno rekao kako je “impresioniran” novim predsjednikom. “Svi žele biti moji prijatelji”, rekao je Trump u prosincu. Nema sumnje da je svjestan da je veći dio toga stvar osobnog interesa jer njegova administracija namjerava napisati nove propise i ukinuti stare, što bi sve moglo izravno utjecati na profitne marže.
Također, tu je i Mike Johnson, predsjedavajući Zastupničkog doma, te John Thune, čelnik većine u Senatu. Uza sav svoj gnjev prema dubokoj državi i vlastitim savjetnicima za koje je vjerovao da su ga za prošlog mandata potkopavali, Trump je također imao poprilično zategnute odnose s akterima u Kongresu. Vještije ophođenje s političarima s druge strane Avenije Pennsylvania bit će jednako važno za Trumpovu agendu kao i njegov rat protiv duboko ukorijenjene birokracije.
Donald Trump na skupu u nedjelju uoči inauguracije
Tasos Katopodis/Getty Images Via Afp
Po tom pitanju novi američki predsjednik uložio je puno više truda uoči svog drugog mandata. Osobno je intervenirao kako bi osigurao da Johnson zadrži mjesto predsjednika Zastupničkog doma, unatoč otporima u vlastitoj stranci, a ugostio je i pripadnike raznih frakcija u Kongresu u Mar-a-Lagu kako bi razgovarali o strateškim pitanjima.
Iako je Trump poslovično uvijek nepredvidljiv, koordinacija se bitno poboljšala, kako ističe Economist, navodeći da bi donošenje nekih izvršnih uredbi moglo biti odgođeno, primjerice kako bi Kongres mogao usvojiti uštede i uračunati ih u gubitke prihoda zbog proširenja mjera smanjenja poreza. To bi mogla biti sudbina loše zamišljene izvršne uredbe Joea Bidena o spašavanju studentskih zajmova. No, sve to ipak ne znači da će početak Trumpovog novog mandata biti miran s obzirom na najavljene izvršne uredbe o imigraciji i trgovini već prvog dana mandata.
Slijedi popuštanje?
No, Economist podsjeća da je i Joe Biden izdao mnoštvo izvršnih uredbi prvog dana u Ovalnom uredu. Kada se neke od njih promatra iz današnje perspektive, izgledaju kao relikt iz davne, odavno svršene prošlosti, što je podsjetnik da se trajna promjena ne može graditi na izvršnim uredbama, nego politike, da bi opstale, nužno trebaju potporu Kongresa.
A dok je Republikanska stranka prema van uvelike MAGA orijentirana i izražava se slaganje oko smanjenja poreza, ograničavanja imigracije i povećanja proizvodnje energije, mnoge tradicionalne konzervativne republikanske vrijednosti i stavovi i dalje prevladavaju. Surađujući s Kongresom, Trump bi se mogao naći u situaciji da mora popuštati pred politikama koje se ne čine osobito revolucionarnima, kako je najavio i obećao.
Joe Biden također je na početku mandata donio nih izvršnih uredbi
Roberto Schmidt/Afp
“Zapanjujuća stvar kod republikanaca u Kongresu sada je da su prilično prepoznatljivi” u usporedbi sa svojim prethodnicima iz ere Baracka Obame, ističe Yuval Levin, viši suradnik u think tanku American Enterprise Institute i bivši član administracije predsjednika Georgea W. Busha. “Nisu se promijenili onoliko koliko biste mislili, s obzirom na to koliko je Trump drugačiji od onoga što su republikanci bili prije”, dodaje.
Senat će također igrati svoju tradicionalnu ulogu usporavanja ispunjenja ciljeva ambicioznih predsjednika – posve je moguće da će samo Marco Rubio, kandidat za državnog tajnika, biti potvrđen već prvog dana Trumpove administracije. Matt Gaetz, kontroverzni Trumpov izbor za glavnog državnog odvjetnika, već je otpao, a mogli bi i neki drugi kandidati za visoke funkcije, ovisno o tome kako prođu u raspravama i saslušanjima.
Trump će zasigurno krenuti punom brzinom, no pitanje je hoće li se njegova politika pritom mijenjati. Početak kraja Trumpove ere započet će velikim deportacijama u utorak, nakon završetka inauguracijskih svečanosti. No, nakon što prvotni šok i strahopoštovanje prođu, Trump će morati voditi teške bitke da uvjeri sve koje treba u ispravnost svoje agende kako bi stvorio pravo nasljeđe, zaključuje Economist.
Objavljeno: January 20, 2025