Vijesti

Dobro pogledajte raspored sjedenja na inauguraciji, sada je jasno tko će voditi glavnu riječ u drugom Trumpovom mandatu

"Zlatno doba Amerike počinje upravo sada.” točno je tim riječima 47. predsjednik SAD-a, Donald Trump, započeo svoj inauguracijski govor u velebnoj Rotondi na Capitol Hillu, ispred portreta oca domovine Georgea Washingtona i cijelog državnog vrha. Stavivši ruku na Bibliju obećao predsjedniku Vrhovnog...

Naslov: Dobro pogledajte raspored sjedenja na inauguraciji, sada je jasno tko će voditi glavnu riječ u drugom Trumpovom mandatu

Sažetak: “Zlatno doba Amerike počinje upravo sada.” točno je tim riječima 47. predsjednik SAD-a, Donald Trump, započeo svoj inauguracijski govor u velebnoj Rotondi na Capitol Hillu, ispred portreta oca domovine Georgea Washingtona i cijelog državnog vrha.

Stavivši ruku na Bibliju obećao predsjedniku Vrhovnog suda, a time i cijeloj naciji, “da će služiti domovini i braniti Ustav svim raspoloživim sredstvima, tako mu Bog pomogao”.

Novi je stari predsjednik u samom startu sjajno poentirao srž društvenog problema, zbog koje je on (u najvećoj mogućoj mjeri) izabran već drugi put za dužnosnika Bijele kuće – gubitak povjerenja u državne institucije.

PROČITAJTE VIŠE Šokantna posljednja odluka Bidena!

“Naši građani više nemaju povjerenja u državu; izdalo ih je zdravstvo, osiguravajuće kuće, obrazovanje i njihovi dužnosnici, koji su plaćeni da zastupaju njihova prava i bore se za njihove interese. Pogledajte samo uragane na istočnoj ili požare na zapadnoj obali naše prekrasne nacije”. Istaknuo je, naglasivši da će povijest 20. siječnja 2025. zapamtiti kao “Dan oslobođenja” nakon kojeg će sve biti suštinski drugačije.

Pristaše Trumpa

Christopher Furlong/Getty Images Via Afp

Dio govora posvetio je svojoj rastućoj biračkoj bazi – Afroamerikancima i Hispancima. Zahvalio je im je na podršci i povjerenju koje su mu podarili na ovogodišnjim izborima u rekordnom broju, te im je obećao, referirajući se na činjenicu da svoju drugu inauguraciju održava na Dan Marthina Luthera Kinga Mlađeg, da njihovo povjerenje neće uzeti zdravo za gotovo.

“Prva uredba koju ću donijeti bit će proglašavanje izvanrednog stanja na našoj južnoj granici” najavio je Trump, nakon čega se prolomilo (republikansko) oduševljenje u dupkom punoj Rotondi.

Karteli će danas dobiti etiketu terorističke organizacije, a vojska bi se već sutra mogla naći na granici u prvoj od mnogobrojnih kampanja deportacije ilegalnih migranata.

Nakon toga “na tapetu” dolazi pitanje inflacije, energetike i da, carina.

Jeff Bezos i Sundar Pichai i Elon Musk

Saul Loeb/Afp

Već ovoga tjedna, na federalni račun SAD-a počet će se slijevati golemi iznosi stranih entiteta koji će vaditi čekovne knjižice i novčanike kako bi trgovali s najvećom nacijom na svijetu, kriminal će rapidno pasti, gradovi će biti sigurniji, a prosječni Amerikanci bogatiji.

PROČITAJTE VIŠE Na granicu s Meksikom uvodi se izvanredno stanje

“Mirotvorac i ujedinitelj, to je ono kako želim da me pamtite” poručio je, nakon čega se osvrnuo na oslobođene izraelske taoce i (opravdano) zaradio ovacije svih okupljenih, između ostalog i demokratskih dužnosnika. Sjetiti je ostao jedino bračni par Bush, vjerojatno nehotice.

Manji dio govora ipak je posvetio i Grenlandu, Panamskom kanalu te Američkom zaljevu, kojeg će prvom prilikom preimenovati, a govor je završio najavom da će se zastava SAD-a uskoro zavijoriti i na Masu.

Prisega Donalda Trumpa

Andrew Harnik/Getty Images Via Afp

U mogu geopolitičkih izazova koje je spomenuo, ima jedno i koje nije – Ukrajinu. Na nju se, naime, u cijelom govoru nije osvrnuo niti najmanjim paragrafom, osim što je generalno najavio da će svijet, pod njim, biti mirniji i stabilniji.

Sama svečanost bila je spektakularna. Višesatni produkcijski spektakl, malo koga je mogao ostaviti ravnodušnog. Kao i toliko puta do sada (s izuzetkom inauguracije prije četiri godine), naglasak je bio na nacionalnom jedinstvu i zajedništvu, kao okosnici mirne tranzicije vlasti koja je prvi i najvažniji preduvjet svake uspješne i funkcionalne demokracije.

Svi živući bivši predsjednici, sjedili su točno ondje gdje su protokolarno morali sjediti, baš kao i dužnosnici Kongresa (da, čak i demokrati) – hrvatski bi političari trebali gledati i učiti; svi redom.

Barack Obama

Saul Loeb/Afp

Napetost se, u dupko prepunoj Rotondi, mogla rezati nožem, zbog čega su se oni iskusniji političari, poput bivših predsjednika i visoko rangiranih dužnosnika iz Trumpovog najužeg kruga (poput nove šefice Kabineta, Susie Wiles, koja je osobno pozdravljala sve gošće u protokolu), jako trudili da pred kamerama svima pruže ruku i ponude svoj (vidno kiseli) osmijeh.

Na protokol su se oglušile, bivša prva (Michelle Obama) i bivša druga dama (Karen Pence), koje svoj nedostatak oduševljenja pobjedom Donalda Trumpa nisu mogle i htjele skrivati pred sveprisutnim kamerama.

Nova/stara prva dama, Melania Trump, zasjala je u bezvremenskoj crno-bijeloj kombinaciji s uistinu ogromnim šeširom koji joj je skrivao oči. Suprug joj je, pri ulasku u Rotondu, pokušao dati poljubac u obraz, ali nije uspio jer mu je rub šešira to onemogućio. Zlobnici bi mislili da je upravo to i bila njegova svrha.

Elon Musk

Chip Somodevilla/Afp

Protokolarnim znalcima u oči je bola i činjenica da su “divovi Silicijske doline” imali bitno bolja sjedeća mjesta od svih (doduše, još nepotvrđenih) dužnosnika Trumpove buduće administracije; što je samo po sebi dalo naslutiti tko će imati „gornju ruku” sljedeće četiri godine. Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete u čijem se portfelju nalaze Facebook, WhatsApp i Instagram, sjedio je, tako, ispred Roberta Kennedyja Juniora, pretendenta za ministarstvo zdravstva. Jeff Bezos, čelnik Amazona i vlasnik Washington Posta, sjedio je ispred Howarda Lutnicka, kojeg Trump planira zadužiti za trgovinu (i carine), dok je Tim Cook, izvršni direktora Applea, imao bolje sjedalo od Kristie Noem – guvernerke Sjeverne Karoline koja bi mogla zagospodariti portfeljem domovinske sigurnosti.

Unatoč tome što je bilo mnogo šušura oko toga tko je, a tko nije, dobio pozivnicu na Trumpovu inauguraciju (pri čemu, opet, treba ponoviti kako je zvanje stranih državnih dužnosnika suprotno dosadašnjoj tradiciji inauguracije američkih predsjednika), vrijedi istaknuti kako su se, krajičkom oka i vrlo diskretno, u samome začelju podija na kojem su sjedili bivši predsjednici SAD-a, dale naslutiti siluete talijanske premijerke Giorgie Meloni, čelnika FIFA-e, Giannija Infantina te argentinskog predsjednika Javiera Mieleija, čiji su upečatljivi “zulufi” u nekoliko navrata upali u kadar.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 20, 2025

Shares: