Crna kronika

Majku sumnjiče za teško ubojstvo: ‘Govorila mi je da će sve biti u redu, ali to je bila maska. Bila je rastrgana, sve zbog jedne tužne priče…‘

Kad je na 112 u srijedu u 16.10 stigao dramatičan poziv u kojem ženski glas govori o djevojčici s kojom je ušla u hladnu Savu i bez nje izašla, bio je to okidač da se deseci pripadnika svih redova dežurnih službi na čelu s policijom dignu na noge. I dok je pozivateljica vrlo brzo locirana te odveden...

Naslov: Majku sumnjiče za teško ubojstvo: ‘Govorila mi je da će sve biti u redu, ali to je bila maska. Bila je rastrgana, sve zbog jedne tužne priče…‘

Sažetak: Kad je na 112 u srijedu u 16.10 stigao dramatičan poziv u kojem ženski glas govori o djevojčici s kojom je ušla u hladnu Savu i bez nje izašla, bio je to okidač da se deseci pripadnika svih redova dežurnih službi na čelu s policijom dignu na noge.

I dok je pozivateljica vrlo brzo locirana te odvedena u pratnji policije u PB Vrapče, uzduž rijeke Save na punktovima su se rasporedili deseci spasitelja, a intenzivna potraga za trogodišnjim djetetom od Jankomirskog mosta sve do Ivanić Grada ušla je, nažalost, u svoj drugi dan.

Potraga, koja je u utorak trajala do kasnih večernjih sati, u jednom je trenutku prekinuta zbog teških uvjeta, odnosno smanjene vidljivosti i brzine rijeke, te, nažalost, nije polučila rezultate, a hitne službe, s prvim zrakama sunca, ponovno su krenule detaljno pretraživati vodu i kontrolirati teritorij iz zraka.

spasilačke službe na terenu

Zeljko Puhovski/Cropix

– Na potezu od Jankomira do Domovinskog mosta imamo oko 50 ljudi, to su službe Javne vatrogasne postrojbe, HGSS-a, Crvenog križa i interventne policije, sa sedam čamaca, dva jet-skija i četiri drona u zraku. Javili su nam da je vatrogasna zajednica Zagrebačke županije formirala još jednu ekipu od 33 osobe, koja pokriva dio od Domovinskog mosta dolje prema Rugvici s četiri čamca i dva drona – rekao nam je Zoran Gorički iz vatrogasne postrojbe Jankomir.

Teren se pretraživao i termovizijskim kamerama te podvodnim dronovima. Gorički je potvrdio da se razmišljalo i o angažmanu ronilaca, no dodao je da je Sava jako brza i da bi za njihov angažman trebali imati točnu lokaciju za pretragu.

PROČITAJTE VIŠE Završena je potraga, majka je uhićena, sumnja se na teško ubojstvo!; Odvjetnik: ‘Ne želim i neću zastupati tu obitelj‘

Potraga za nestalom osobom kod Jankomirskog mosta

Tomislav Krišto/Cropix

– Uvjeti su teški, Sava je brza, što stvara poteškoće timovima u čamcima. Ekipe su zasad još bazirane na relativno bliži dio od mjesta nestanka, ali s protokom vremena resursi će se, naravno, preusmjeravati – komentirao je Kristijan Hmura iz HGSS-a.

Zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet izjavio je da se potraga za djetetom jučer provodila duž cijelog sliva rijeke u Zagrebu i da se proširila na područje Zagrebačke županije, te da je sudjelovalo 45 pripadnika policije i drugih službi te 33 vatrogasca iz županije.

Luka Korlaet

Goran Mehkek/Cropix

A majka djevojčice, 33-godišnjakinja zaposlena u jednoj poznatoj instituciji, uhićena je u kasnim večernjim satima, nakon nužnih pregleda. Dodijeljen joj je odvjetnik po službenoj dužnosti s kojim će biti tijekom kriminalističkog istraživanja i pretresa doma, a potom će je predati pritvorskom nadzorniku uz kaznenu prijavu za teško ubojstvo djeteta zbog kojeg joj prijeti višegodišnji zatvor.

Ključno će biti i njezino psihijatrijsko vještačenje tijekom daljnje istrage kako bi se utvrdio stupanj ubrojivosti u vrijeme počinjenja djela. I dok su njezini kolege na poslu ostali veoma začuđeni kompletnom situacijom jer im nije ostavljala dojam da ima problema, iz ženina užeg kruga doznajemo da se teško nosila sa životnim izazovima. Osim kćeri za koju je sama kroz dramatičan poziv ustvrdila da ju je ubila, ima još jedno dijete.

Na fotografiji: interventna policija

Željko Puhovski/Cropix

– Majci niti ikome se nije javljala cijelu srijedu na mobitel. Izludjeli smo svi od brige, a niti malenu nismo vidjeli pa smo pretpostavili da je s njom. I onda su stigle općenite vijesti o potrazi na Savi, a onda je i policija došla reći što ima. Katastrofa i užas! Znate, kad je uočila da njezina malecka ima nekih zdravstvenih problema, krenula je s njom logopedu, i to već traje mjesecima.

Potraga je počela u srijedu popodne

Tomislav Krišto/Cropix

Nije se znala nositi, inače, ni s kompletnom obiteljskom situacijom i sve ju je to mučilo, a potencijalne sumnje u jednu možebitnu dijagnozu, koja nije potvrđena jer je dijete još malo, ne mogu shvatiti da bi bile dovoljan motiv da počini to što je rekla da je napravila – rekla je za Jutarnji list vidno uznemirena poznanica osumnjičene žene. Druga nam poznanica kaže da je upravo radi trogodišnjakinje, za koju nitko ne može vjerovati da joj je naudila i to na tako bešćutan način, 33-godišnjakinja posljednjih šest mjeseci bila na bolovanju.

– Znala mi je samo reći da će biti sve u redu. A zapravo je, po ovome kad gledam unatrag, to sve bila maska. Bila je rastrgana od neizvjesne budućnosti, ali nažalost je dio jedne tužne obiteljske priče o kojoj ne želim govoriti – dopunila se druga poznanica.

Inače, potražne ekipe bile su raspoređene uzduž Save, sve od Jankomirskog mosta do Ivanić Grada. Kod Jankomirskog mosta uspostavili su bazu sa šatorima vatrogasaca i civilne zaštite te brojnim vozilima, odakle su se ukrcavali u čamce i kretali niz rijeku.

vatrogasci na terenu

Željko Puhovski/Cropix

Siniša Jembrih, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, ukratko nam je opisao kako izgledaju potrage za osobama koje iz raznih razloga završe u rijeci.

PROČITAJTE VIŠE Majka u bolnici pod nadzorom policije

“Godišnje imamo više desetaka akcija spašavanja ljudi iz rijeke Save, tako da se može kazati da imamo iskustva u takvima akcijama spašavanja i potraga. Imamo uspješnih akcija spašavanja, a to je najčešće u slučajevima kada osoba slučajno padne u vodu”, ističe Jembrih.

Siniša Jembrih

Damir Krajač/Cropix

U pravilu su takve operacije podijeljene u dvije faze – operaciju spašavanja i operaciju traganja. U fazi spašavanja potraga je za živom osobom, a tijekom potrage naglasak je na traženju tijela. Tehnički se te dvije faze ne razlikuju. Odluku kada se prelazi iz jedne u drugu fazu u pravilu donosi policija na terenu na temelju vremenskih uvjeta, mjestu pada, osobi koja je pala u vodu, razlozima pada u vodu i ostalim parametrima. Jembrih ističe da je u ovom slučaju odluka o prelasku iz faze spašavanja u fazu potrage donesena u srijedu navečer oko 22 sata.

Željko Puhovski/Cropix

Prema njegovim riječima, nakon dojave da se osoba nalazi u rijeci odmah angažiraju sve interventne službe, od vatrogasaca i policije, preko HGSS-a i civilne zaštite, do Hitne pomoći. Operacija spašavanja kreće od lokacije najbliže onoj gdje je osoba pala u vodu te se postupno širi. U pravilu se angažiraju čamci i jet-skijevi koji su vrlo brzi i okretni u kretanju po vodi.

Potraga je počela u srijedu popodne

Tomislav Krišto/Cropix

Jembrih naglašava da su operacije spašavanja na rijekama izuzetno zahtjevne s obzirom na njihovu brzinu protočnosti te činjenicu da je vidljivost ispod površine u pravilu ravna nuli. Osim toga, tu nije riječ o ograničenom području kao u slučaju, primjerice, jezera. Jembrih tako ističe da bi u odnosu na Savu potraga u jezeru Jarun bila ipak lakša.

Na fotografiji: vozila hitnih službi na terenu

Željko Puhovski/Cropix

Upravo zbog toga je u takvim operacijama angažman ronilaca i tehnike u najvećem broju slučaju neisplativ. Ipak, u slučajevima kada se i donese odluka o njihovu angažmanu, prvo se u vodu spuštaju sonari za podvodno pretraživanje. Kada operater na ekranu utvrdi neki sumnjiv oblik ili predmet, tada se na tu lokaciju spuštaju ronioci. Nadalje, u ovim se potragama obavezno angažiraju dronovi s termokamerama.

U isto vrijeme dok traje operacija na vodi pretražuje se obalni pojas kako bi se utvrdilo da osobu voda nije bacila prema obali. U ovom slučaju obalu uz rijeku pretražuju pripadnici DVD-a.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 16, 2025

8:31 pm

Shares: