Naslov: Novi udar na džepove potrošača: Povećala se naknada za povratnu ambalažu, cijene pića odmah otišle gore!
Sažetak: Povećanje naknade za povratnu PET ambalažu, iako dugo priželjkivano, na kraju se potrošačima obilo o glavu nakon što su shvatili da je s 1. siječnja dobar dio pića poskupio, a neka u iznosima znatno višim od poskupljenja naknade.
Konkretno, naknada za povratnu PET ambalažu umjesto 7 centa sada iznosi 10 centa po ambalaži, no kako donosi RTL, većina gaziranih pića poskupjela je između 3 i 10 centa, s time da su u jednom trgovačkom lancu, čije ime ne navode, pronašli i primjer gazirane vode koja je nakon povećanja naknade od 3 centa poskupjela za čak 20 centa.
Umjesto sedam, od početka godine u Hrvatskoj se za povratnu ambalažu dobiva 10 centa
Luka Gerlanc/Cropix/Cropix
Kako je za Jutarnji objasnio predstavnik malih trgovaca u HUP-u Mirko Budimir, od 1. siječnja na snazi su dvije važne izmjene u sklopu Pravilnika za ambalažu, od kojih se jedna odnosi na obvezu naplate tankih vrećica, a druga na povećanje naknade za povratnu ambalažu.
Tvrde da potrošač nije oštećen
– Trgovci su u cijelom ovom procesu samo posrednici koji su morali dići cijene za 3 centa jer su i dobavljači njima u minimalno tolikom iznosu povećali cijenu, uračunavši u veleprodajnu cijenu i trošak povratne ambalaže koju su dužni platiti. Logično, trgovci su onda taj trošak uračunali u krajnju cijenu, no potrošač u konačnici nije oštećen jer će pri povratu ambalaže za nju dobiti deset centa – rekao je Budimir te napomenuo da ne razumije izjavu ministrice poljoprivrede Marije Vučković da do poskupljenja nije smjelo doći jer je “Fond za zaštitu okoliša preuzeo financiranje razlike na sebe”.
Na pitanje zašto su onda neki trgovci podigli cijene i iznad te razlike u staroj i novoj cijeni povratne ambalaže, Budimir ističe da su dobavljači slobodni tržišno formirati cijene te da su neki od njih, očito, povećali cijene proizvoda i iznad te razlike, što se u konačnici moralo odraziti i na cijenu proizvoda na polici.
– Nažalost, mi nemamo fiksne cjenike koji bi vrijedili za cijelu godinu, dobavljači su slobodni formirati cijene kako žele, a trgovci potom sami odlučuju imaju li prostora preuzeti ta povećanja na sebe ili će ih prebaciti na potrošača – rekao je Budimir.
Objavljeno: January 8, 2025