Aktualnodaniel markić

KAKO TO? SOA nakon dugo vremena nije objavila javni izvještaj o najvažnijim prijetnjama

Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) nakon dužeg vremena nije objavila svoj javni izvještaj u kojem analizira sigurnosno stanje, ugroze i izazove u nacionalnoj sigurnosti. Televizija N1 pitala je SOA-u zašto javnog izvještaja za 2023. nema, no odgovor nisu dobili. Kako to da u sigurnosno izazovno vrijeme glavna sigurnosna služba u zemlji šuti o prijetnjama koje bi mogle […]

Naslov: KAKO TO? SOA nakon dugo vremena nije objavila javni izvještaj o najvažnijim prijetnjama

Sažetak:
Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) nakon dužeg vremena nije objavila svoj javni izvještaj u kojem analizira sigurnosno stanje, ugroze i izazove u nacionalnoj sigurnosti. Televizija N1 pitala je SOA-u zašto javnog izvještaja za 2023. nema, no odgovor nisu dobili.
Kako to da u sigurnosno izazovno vrijeme glavna sigurnosna služba u zemlji šuti o prijetnjama koje bi mogle dovesti u pitanje sigurnost u Republici Hrvatskoj?
Javni izvještaji SOA-e
Inače, javne izvještaje SOA je, prema dostupnim podacima, počela objavljivati još 2015. godine. Tad je objavljen prvi Javni izvještaj, za 2014. godinu. Potpisao ga je ondašnji ravnatelj SOA-e Dragan Lozančić, koji je u međuvremenu razriješen, ali je naknadno postao savjetnik za nacionalnu sigurnost u Uredu predsjednika RH Zorana Milanovića.
On je tad, u prvom izvještaju napisao, kako “SOA ne želi ostati izvan legitimnih očekivanja hrvatske javnosti o otvorenosti i transparentnosti državnih tijela”.
“Stoga se nadam da će ovaj dokument dati hrvatskoj javnosti bolji uvid u rad koji smo proteklih godina predano obavljali i prikazati njegove rezultate. Sigurnosno-obavještajna djelatnost odvija se u specifičnom i promjenjivom okruženju. U njemu, prema riječima našeg pjesnika Petra Preradovića, ‘stalna samo mijena jest’. Sigurnosna dinamika današnjice, često brza i teško predvidiva, zahtijeva stalne prilagodbe i nova rješenja. Pri tome SOA raspolaže istim resursima i ljudima koji svojim znanjima i sposobnostima moraju odgovoriti novim izazovima. To zahtijeva agenciju koja je dinamična i inovativna, stalno na visokom stupnju spremnosti i sposobnosti”, poručio je Lozančić u prvom izvještaju.
PERSONA NON GRATA Austrijski odvjetnik priznao da je angažirao tvrtku za koju SOA tvrdi da je špijunirala nju i Plenkovića

Transparentnost tajne službe
Nakon njega na čelo SOA-e došao je Daniel Markić. U njegova dva mandata SOA je nastavila objavljivati javne izvještaje.
Doduše, za 2020. i 2021. godinu objavljen je jedinstveni izvještaj u kojem je sam Markić poručio: “Naši javni izvještaji postali su izvrsni alat kojim se može pratiti u kakvom promjenjivom i dinamičnom svijetu sigurnosti živimo. Od 2014. godine, ovo nam je sedmi po redu izvještaj i u ovom kratkom razdoblju bili smo svjedoci brojnih i ponekad neočekivanih sigurnosnih trendova i pojava”.
U svakom izvještaju javnost je mogla doznati za neke od akcija u kojima je SOA sudjelovala, za sigurnosne procjene situacije u svijetu, te u regiji. Pisalo se o potencijalnim terorističkim prijetnjama, o cyber napadima, o gospodarskom kriminalu…
Doseg demokratskog društva
“Na osnovu tih izvještaja i neke druge službe, poput primjerice Ureda za posebne poslove sigurnosti MUP-a, mogle su izrađivati vlastite sigurnosne procjene. SOA u njima obavještava javnost s čime se sve suočava iako to nije njihova zakonska obveza. Iz izvještaja se vidi da unatoč političkim promjenama u državi SOA radi svoj posao”, objasnio je za N1 Tonći Prodan, koji je i sam svojevremeno radio u SOA-i, a sada je predavač na Visokoj školi za sigurnost.
Prema njegovim riječima objava Javnog izvještaja doseg je demokratskog društva sigurnosno-obavještajne službe.
Na upit što misli zašto SOA iznenada nije objavila svoj javni izvještaj, te može li to imati veze s činjenicom da trenutno traje borba za čelno mjesto te tajne službe Prodan nema decidirani odgovor.
PRIVREMENO PRIMIRJE ‘Zbog kibernetičkih napada na državne institucije Plenković i Milanović sklopili pakt o novom ustroju SOA-e’

Tko potpisuje Javni izvještaj?
“Ne znam zašto ga nisu objavili. Možda je razlog što ga potpisuje ravnatelj kojeg SOA trenutno nema. No, zamjenik ravnatelja, koji službu sada vodi ima ovlast za potpisivanje važnih dokumenata. Moguće je da čekaju imenovanje novog ravnatelja”, podijelio je svoj stav Prodan ističući kako je uvjeren da bez obzira što nema ravnatelja SOA kao sigurnosno-obavještajni sustav uredno radi.
“Puno toga SOA otkriva i uspijeva spriječiti, no oni o tome ne govore”, navodi Prodan.
Tko će biti ravnatelj SOA-e?
SOA-om trenutno rukovodi zamjenik ravnatelja Hrvoje Omrčanin, koji je na tu dužnost imenovan 5. srpnja 2024. godine.
On će, kako stoji na službenoj stranici, voditi SOA-u do imenovanja novog ravnatelja. Upravo za tu poziciju trenutno se vodi ozbiljna borba.
Naime, poznato je da ravnatelj SOA-e za imenovanje mora dobiti supotpis predsjednika Republike Hrvatske i premijera, pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li se nametnuti netko od Milanovićevih ili Plenkovićevih kandidata. Pojavila se snažna ideja da se dovede netko tko trenutno nije u SOA-i.
U međuvremenu je u SOA-i provedena reorganizacija kojom su ukinute rukovodeće pozicije u uredima SOA-e diljem zemlje, pa su regionalni centri, odnosno njihovi šefovi dobili na većoj važnosti.
U javnosti se pojavila i teorija da je do reorganizacije, oko koje su se Plenković i Milanović navodno usuglasili, došlo zbog povećanja hakerskih napada, piše N1.
PROMAŠENA PITANJA ‘Premijer Plenković svojim je upitom javno počeo koristiti SOA-u za stranačku politiku’

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 8, 2025

Shares: