Vijesti

Nijedan američki predsjednik nikada nije pribjegao takvoj političkoj strategiji. Trump je prvi. To se više ni ne skriva

Donald Trump više ne skriva da carinska politika njegove administracije nije usmjerena zaštiti domaćih proizvođača, nego da je riječ o novoj politici upravljanja svijetom pomoću pritiska. "Europska unija je vrlo, vrlo loša prema nama", rekao je Trump u utorak. "Dakle, oni će biti obuhvaćeni carinama...

Naslov: Nijedan američki predsjednik nikada nije pribjegao takvoj političkoj strategiji. Trump je prvi. To se više ni ne skriva

Sažetak: Donald Trump više ne skriva da carinska politika njegove administracije nije usmjerena zaštiti domaćih proizvođača, nego da je riječ o novoj politici upravljanja svijetom pomoću pritiska.

“Europska unija je vrlo, vrlo loša prema nama”, rekao je Trump u utorak. “Dakle, oni će biti obuhvaćeni carinama. To je jedini način da dobijete pošten odnos.”

Donald Trump

Jim Watson/Afp

Vodeći kineski državni i financijski mediji jučer nisu spomenuli predložene kineske carine, ali opširno su analizirali Trumpovo upozorenje o carinama za Europsku uniju.

Trgovinski deficit

SAD je najveći trgovinski partner Kine. Kineski uvoz iz SAD-a pao je prošle godine 0,1 posto, dok je izvoz porastao 4,9 posto. To znači da je trgovinski suficit Kine sa SAD-om u lani dosegao 361 milijun dolara, što je više od 316,9 milijuna dolara registriranih 2020. godine, na kraju Trumpova prvog predsjedničkog mandata, kada je Bijela kuća podigla carine na kinesku robu u pokušaju povećanja izvoza američke robe u Kinu, i rješavanja dugotrajne zabrinutosti američkih poduzeća u Kinu. Bidenova administracija zadržala je veći dio tog carinskog paketa.

PROČITAJTE VIŠE Izgleda da će Trump zaista u akciju, obavijest zatekla i Kineze u Davosu, trenutak nije mogao biti delikatniji: ‘Gdje nas to vodi?‘

U mandatu Joea Bidena, SAD je pokušao riješiti nekoliko važnih trgovinskih sporova s ključnim saveznicima nastalih u Trumpovom razdoblju, ali i ranije. U raspletu 31. listopada 2021. Washington i Bruxelles u zajedničkoj izjavi objavili su kako uzajamno ukidaju značajan dio carina (prije svega onih na čelik i aluminij), koje će se zamijeniti bilateralnim carinskim. To se i dogodilo, uz uvjet da čelik i aluminij i ostala roba o kojoj se pregovaralo da bi se kvalificirali za bescarinski status, moraju biti u potpunosti proizvedeni u EU.

Azijski trgovački centar čije je sjedište u Singapuru, tada je upozorio kako je Trumpova uporaba trgovinske politike kao taktike za poticanje političkih inicijativa koje nisu povezane s trgovinom, posebice njegova prijetnja iz svibnja 2019. da će nametnuti carine za robu koju uvozi iz Meksika “sve dok Meksikanci ne suzbiju ilegalnu imigraciju”, negativan presedan za buduće predsjednike SAD-a i narušava vjerodostojnost SAD-a kao pouzdanog trgovinskog partnera.

Da ne zaboravimo, Trump je nakon završetka kampanje za svoj drugi mandat, tek nekoliko dana prije inauguracije, najavio da će carine koristiti kao pregovarački alat u razgovorima s “manje suradljivim” zemljama, poput, primjerice, Danske, koja u njegovom prošlom mandatu nije pokazala – razumijevanje za njegovu ideju da kontrolu nad Grenlandom prepusti SAD-u (Trump također nije isključio korištenje vojske za zauzimanje Grenlanda).

PROČITAJTE VIŠE Trump zaprijetio Pekingu, stigla reakcija Kine

Najavni paket

U najavnom paketu pritisaka, Trump je već od Bruxellesa zatražio da EU kupuje više američke nafte i plina, ali unatoč deklariranoj spremnosti Unije da tu ideju prihvati (načelna odluka donesena je još 2022.), o tome odlučuju vlade pojedinih članica, a velik broj njih danas još kupuje jeftiniji LNG od Rusije.

Ursula von der Leyen

Frederick Florin/Afp

Pitanje je može li Europska unija u tom slučaju nastupiti kao blok, kao što je, primjerice, nastupila kada su se kupovala cjepiva protiv covida (i zbog čega se Ursula von der Leyen našla pod istragom).

Analitičari globalnih robnih tržišta tvrtke S&P, u svojem su posljednjem izvješću objavili kako su kompanije iz EU već ugovorile isporuku 10,3 milijuna tona iz američkih izvora, ali da je dodatnih 9,5 milijuna tona još ostalo slobodno na tržištu.

Ne treba zaboraviti da je Biden zabranio nove ugovore za izvoz LNG-a iz SAD-a.

Hrvatska je mali igrač u toj igri

U toj igri s velikim ulozima Hrvatska je siromašan i ne previše značajan igrač. Uvoz iz SAD-a u hrvatskoj uvoznoj statistici čini tek tri posto, s time da se tijekom 2023. (što su posljednji kompletirani podaci) u odnosu na prijašnju godinu smanjio oko 66 posto.

Ključnu ulogu u tom smanjenju odigralo je smanjivanje uvoza američkog prirodnog plina u EU. Govorimo li o trgovinskoj ravnoteži, vrijednost hrvatskog izvoza u SAD 2023. je dosegla 585,3 milijuna eura, dok je uvoz težio nešto više od milijarde.

Ukratko, Hrvatska, kao mala i slabo razvijena članica EU, neće izravno osjetiti Trumpov udar na svjetsko gospodarstvo, sigurno ga neće osjetiti odmah, ali će, s obzirom na to da je pri kraju europskog hranidbenog lanca, morati otrpjeti posljedice.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 23, 2025

Shares: