Naslov: Naš ugledni profesor misli da je poziv na bojkot shoppinga bedast: ‘Ovo su akcije koje bi zaista mogle uzdrmati trgovce!‘
Sažetak: Može li jednodnevni bojkot trgovina, najavljen za petak 24. siječnja, doista označiti početak aktivne borbe potrošača protiv previsokih cijena?
Ekonomisti već danima izražavaju skepsu, pa smo odgovor pokušali pronaći kod stručnjaka za ponašanje potrošača profesora Zvonimira Galića sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
On, naravno, nema staklenu kuglu, ali pojašnjava nam da mu se poziv na bojkot, na način kako je on trenutačno koncipiran, čini preopćenitim i uvjetno rečeno bedastim, no napominje da bi targetirane i promišljenije akcije bojkota trgovina dugoročno mogle imati smisla.
Ipak, kaže, upitno je hoće li se one dogoditi.
Zvonimir Galić
Boris Kovacev/Cropix
Potrošaču su nudile alternativu
“Teško je općenito bojkotirati trgovinu jer čovjek na kraju dana mora jesti i piti, pa potrošač zapravo nema alternativu odlasku u dućan. No u Europi je bilo primjera targetiranih akcija koje su imale smisla jer su čovjeku nudile neku alternativu. Recimo, moguće je ljude pozvati da određeni period izbjegavaju neke konkretne proizvode ili vrste namirnica koje je moguće zamijeniti nekim drugim namirnicama i to bi kao vrsta bojkota imalo daleko više smisla”, kazao je Galić te dodao da će biti izuzetno zanimljivo nakon petka 24. siječnja provjeriti statistiku o potrošnji u sektoru trgovine da bi se moglo zaključiti je li ovaj poziv uopće imao nekog efekta.
U pozadini svega, nastavlja Galić, leži osjećaj nepravde koji se u Hrvatskoj posebno javio s uvođenjem eura iako su cijene hrane, kaže, u Hrvatskoj bile više i prije uvođenja zajedničke valute.
Nadovezala se inflacija
“Ono što je euro donio jest mogućnost osvješćivanja te razlike jer smo najednom dobili valutu koja je bila usporediva s drugima, pa nam je postalo puno jasnije koliko je hrana u Hrvatskoj skuplja nego drugdje. Na to se potom nadovezala i inflacija, a odgovori i pojašnjenja koji su pritom stizali od predstavnika vlasti u Hrvatskoj su u najmanju ruku bili intelektualno uvredljiva.
To su argumenti gdje se razlike pripisuju razlici u visini PDV-a ili troškova transporta, iako oni mogu objasniti tek mali dio ovog fenomena. Vlada, nažalost, cijelo vrijeme izgleda nezainteresirana za ovaj problem, tek tu i tamo održi kakav sastanak reda radi. Moguće da ekonomski učinak ovog bojkota neće biti velik, ali njega više treba shvatiti kao komunikacijsku poruku i ako iza njega uslijede kakve organiziranije akcije, stvar bi mogla imati smisla”, zaključuje Galić.
Objavljeno: January 20, 2025