Vijesti

TikTok korisnicima u SAD-u, a ima ih oko 170 milijuna, najavio da će u nedjelju biti privremeno nedostupan

TikTok je kasno u subotu objavio svojim američkim korisnicima da će u nedjelju biti privremeno nedostupan jar tad na snagu stupa zakon koji mu brani rad u Sjedinjenim Državama. Korisnike koji se budu prijavljivali na TikTok dočekat će poruka da zakon privremeno onemogućava pružanje usluge. "Radimo n...

Naslov: TikTok korisnicima u SAD-u, a ima ih oko 170 milijuna, najavio da će u nedjelju biti privremeno nedostupan

Sažetak: TikTok je kasno u subotu objavio svojim američkim korisnicima da će u nedjelju biti privremeno nedostupan jar tad na snagu stupa zakon koji mu brani rad u Sjedinjenim Državama. 

Korisnike koji se budu prijavljivali na TikTok dočekat će poruka da zakon privremeno onemogućava pružanje usluge.

“Radimo na tome da ponovno uspostavimo našu uslugu u SAD-u što je prije moguće”, stoji u objavi TikToka, koji je u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance. 

Američki Vrhovni sud u petak je potvrdio zakon prema kojem ByteDance mora prodati popularnu aplikaciju koju koristi gotovo pola Amerikanaca ili će u nedjelju biti zabranjena u zemlji zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.

TikTok je jedna od najistaknutijih društvenih platformi u SAD-u, a koristi je oko 170 milijuna Amerikanaca, odnosno otprilike polovica ukupnog stanovništva, uključujući mnogo mladih.

Kina i SAD su gospodarski i geopolitički suparnici, a činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu godinama brine američke dužnosnike.

Zakon o zabrani TikToka, ne bude li prodan američkom korisniku, lani je izglasan u Kongresu glasovima obiju stranaka.  

ByteDance zasad odbija prodati svoj poslovni dragulj, iako se javilo nekoliko investitora.

Administracija predsjednika na odlasku Joea Bidena objavila je da se zakon bavi činjenicom da aplikacijom upravlja strani suparnik, a ne slobodom govora, te da bi TikTok mogao nastaviti funkcionirati kao i dosad bude li oslobođen kineske kontrole.

Tijekom rasprava u postupku zastupnica ministarstva pravosuđa Elizabeth Prelogar rekla je da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja “ozbiljnu prijetnju” američkoj nacionalnoj sigurnosti, a da Kina nastoji prikupiti ogromne količine osjetljivih podataka o Amerikancima kako bi potajno manipulirala javnim mnijenjem.

Prelogar je dodala da Kina prisiljava tvrtke poput ByteDancea da u tajnosti predaju podatke o korisnicima društvenih mreža te izvršavaju direktive kineske vlade.

Ogromna baza podataka TikToka, dodala je Prelogar, predstavlja snažan alat koji bi kineska vlada mogla upotrijebiti za uznemiravanje, regrutiranje i špijunažu te da bi Kina “mogla TikTok iskoristiti kao oružje kako bi naškodila SAD-u”.

Izabrani predsjednik Donald Trump u prosincu je zatražio od Vrhovnog suda da stavi moratorij na zakon kako bi njegovoj administraciji dao “priliku da potraži političko rješenje pitanja o kojima je riječ u slučaju”.

Zakon predsjedniku omogućava da na 90 dana odgodi primjenu zakona, a Trump je u subotu rekao da će “najvjerojatnije” to učiniti, nakon što u ponedjeljak preuzme Bijelu kuću.

U subotu je startup i tražilica temeljena na umjetnoj inteligenciji Perplexity AI podnijela ByteDanceu prijedlog za spajanje s TikTokovom američkom podružnicom, ali ByteDance zasad na to nije odgovorio. 

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 19, 2025

Shares: