Vijesti

Picula odgovorio Vučiću: ‘Spreman sam se napričati, ali ne ispričati! Situacija u Srbiji je ozbiljna…‘

Kaotične scene prosvjeda u Novom Sadu u intervjuu za RTL komentirao je Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju. Dramatične i zabrinjavajuće scene nasilja dolaze danas iz Srbije, kako gledate na to? To nisu scene koje je ugodno gledati, no treba se zapitati zašto do njih dolazi. Ka...

Naslov: Picula odgovorio Vučiću: ‘Spreman sam se napričati, ali ne ispričati! Situacija u Srbiji je ozbiljna…‘

Sažetak: Kaotične scene prosvjeda u Novom Sadu u intervjuu za RTL komentirao je Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju.

Dramatične i zabrinjavajuće scene nasilja dolaze danas iz Srbije, kako gledate na to?

To nisu scene koje je ugodno gledati, no treba se zapitati zašto do njih dolazi. Kako se u posljednja dva i pol mjeseca situacija u Srbiji dovela do ove razine, da vidimo napade na ljude koji prosvjeduju, da ih se napada noževima, udara automobilima?

Zabrinjava li Vas to?

To bi trebalo zabrinjavati srpsku vlast i građane Srbije jer zemlja koja želi biti prepoznata kao demokratska mora prije svega osigurati svojim građanima puno pravo da slobodno izražavaju svoja politička nezadovoljstva zbog odluka vlasti ili u slučaju da takvih odluka nema. Vlast bi trebala moći zaštititi ljude koji imaju pravo prosvjedovati.

Srbijanski šef diplomacije kaže da Vi svojim izjavama potičete tenzije u Srbiji. Što mu odgovarate?

Meni se čini da to nije ništa novo. Jer vlast u Srbiji vrlo često reagira na ovakve događaje, kad građani izražavaju svoje nezadovoljstvo, potragom za vanjskim neprijateljem. Čini mi se da je sada situacija ozbiljnija jer je situacija u Srbiji takva da nije dovoljno pronaći jednog hrvatskog špijuna, sad se zapravo prekvalificiraju u špijune i cijele kategorije stanovništva kao što su recimo studenti.

Podržavate li studentske prosvjede?

Podržavam njihovo pravo da izađu na ulice i traže objašnjenje od vlasti zašto se dogodila nesreća 1. studenog u Novom Sadu.

Kad idete u službeni posjet Beogradu?

Kada se steknu svi uvjeti. Očekujem da će se to dogoditi u sljedećih mjesec i pol dana, treba biti dobro pripremljen.

Dakle u veljači?

U veljači ili početkom ožujka. Rad na mom izvještaju u Srbiji tada će napredovati, a ja bih se volio uvjeriti razgovarajući s ljudima u Srbiji o svemu onome što će taj dokument i sadržavati.

Hoćete li se susresti s Vučićem?

Otvoren sam za razgovor sa svima koji su odgovorni za stanje u Srbiji. Tu je svakako predsjednik, vlada, vodstvo Narodne skupštine, ali i za razgovore s političkom opozicijom, nevladinim sektorom.

S obzirom na stanje, bojite li se ići u Srbiju?

Ne, to je moj posao. Mislim da nemam nikakvog razloga bojati se. Mene je imenovao Europski parlament za posao koji je ozbiljan. I ako Srbija želi napredovati na svom europskom putu, mora zadržati otvoren kanal komunikacije s čovjekom koji sudjeluje u oblikovanju stajališta o Srbiji.

Vučić je bio oštar, rekao da zagovarate antisrpsku politiku. Da ćete se “morati ispričati za teške i lažne optužbe a onda možete razgovarati.”

Ja sam spreman napričati se, ali ne ispričati.

Ne planirate se ispričavati?

Nemam zbog čega.

Ratni zločinac Vojislav Šešelj pokazao je osobne dokumente hrvatskih studenata i jednog novinara kojeg on isto tako optužuje za potpirivanje cijele situacije u Srbiji. Je li Vama to normalno?

To je potpuno nedopustivo. Znamo tko je Šešelj, što je predstavljao, gdje je bio dugi niz godina i takvog čovjeka koristiti kao nekakvu vrstu portparola kako bi se ugrožavalo ljude koji s ovime što se događa u Srbiji nemaju nikakve veze – je za svaku osudu.

Može li ovakva Srbija ući u Europsku uniju?

Ne može. Ovakva kakva je danas ne može. Na kraju krajeva, i izvještaj Europske komisije od prije nekoliko mjeseci konstatirao je da je napredak gotovo u svim područjima ograničen ili ga gotovo nema.

A može li ući bez priznanja Kosova?

Mislim da i Kosovo i Srbija moraju pronaći sporazum kojim će odblokirati svoje europske šanse.

Hrvatska je s još nekoliko zemalja blokirala Srbiji otvaranje pregovara u klasteru 3. Treba li to činiti i dalje dok god se ne riješe pitanja poput nestalih?

Otvaranje bilo kojeg klastera, pa i klastera 3., politička je odluka. Očito postoji jedan broj zemalja koje ne nalaze dovoljno razloga da se na takav način iskaže povjerenje u ono što rade srbijanske vlasti. Hoće li to potrajati duboko u 2025. godinu, ovisi prije svega o vlastima u Beogradu, da korigiraju ono što im se zamjera.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 17, 2025

Shares: