2024gradovi

Kako je ‘hrvatski Kuvajt’ bacio u vjetar stotine milijuna od plinske rente

U proteklom desetljeću u Koprivničko-križevačkoj županiji ukupan broj svih zaposlenih narastao je za oko 17 posto, odnosno za 2600 osoba. […]

Objava Kako je ‘hrvatski Kuvajt’ bacio u vjetar stotine milijuna od plinske rente pojavila se prvi puta na Danica.hr.

Naslov: Kako je ‘hrvatski Kuvajt’ bacio u vjetar stotine milijuna od plinske rente

Sažetak: U proteklom desetljeću u Koprivničko-križevačkoj županiji ukupan broj svih zaposlenih narastao je za oko 17 posto, odnosno za 2600 osoba.

Podaci su to Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o ukupnom broju osiguranika potkraj prosinca lani te u siječnju 2015. godine. Prema tim podacima, spomenuta županija danas ima oko 37.800 zaposlenika.

Uvjerljivo najveći rast u proteklih deset godina imaju Križevci: zaposlenost im je veća za 38 posto te je danas na području grada zaposleno 9600 ljudi. Đurđevac ima 3200 osiguranika, što je 15 posto više nego prije deset godina.

Novi zamah

Koprivnica je specifična po strukturi gospodarstva kojim desetljećima dominiraju velike industrije poput Podravke, Belupa, Carlsberga, Hartmanna, Bilokalnika, pa prostora za veći rast i nema. U gradu je u tom razdoblju zaposlenost skočila za pet posto, odnosno za oko 900 ljudi.

No, to je i dalje 35 posto svih novih radnih mjesta u županiji stvorenih od početka 2015. do kraja 2024. godine. Valja naglasiti i kako je Podravka prije desetak godina prolazila proces restrukturiranja u kojem je ugašeno podosta radnih mjesta.

Usporedbe radi, u Koprivnici je samo protekle godine stvoreno 300-tinjak novih radnih mjesta u odnosu na kraj prosinca predlani, (trećina svih novozaposleniih u 10 godina), što je dobar znak i pokazatelj da je koprivničko gospodarstvo u novom razvojnom ciklusu.

Tri općine u Koprivničko-križevačkoj županiji ozbiljno su podbacile u razvojnom smislu u proteklom desetljeću. Posebno je bolan slučaj općine Molve kod Đurđevca, “hrvatskog Kuvajta”, zbog golemog plinskog polja i izdašne rente koju dobiva od INA-e.

Kolijevka naive

Molve danas imaju tek oko 480 zaposlenih, što je 14 posto manje nego početkom 2015. godine. To je najbolji dokaz da je silan novac od plinske rente (stotine milijuna kuna) bačen u vjetar. I to nepovratno bačen, što ide na dušu svim političkim opcijama na vlasti u toj općini od 90-ih naovamo.

Siromašni Kalnik danas ima oko 140 zaposlenih, što je 20-ak posto manje nego prije deset godina. Treća općina koja je podbacila je Sveti Petar Orehovec sa 620 osiguranika, a to je oko 7 posto manje. Ali, one su nerazvijene općine bez rente i sličnih prihoda.

Najmanje zaposlenih u županiji i danas kao i prije deset godina ima kolijevka naive Hlebine, koja potkraj prosinca lani bilježi manje od 100 osiguranika. Ali, to je ipak više nego u siječnju 2015. kad je na području općine radilo 60-ak ljudi.
Objava Kako je ‘hrvatski Kuvajt’ bacio u vjetar stotine milijuna od plinske rente pojavila se prvi puta na Danica.hr.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 10, 2025

Shares: