Naslov: Elon Musk intervjuirao šeficu ultradesničarkog njemačkog AfD-a: ‘Oni su posljednja nada za Njemačku‘
Sažetak: Multimilijarder Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, vlasnik Tesle, društvene mreže X (bivšeg Twittera), SpaceX-a i Neuralinka, samozvani “apsolutist slobode govora” i najveći financijer pohoda Donalda Trumpa na drugi mandat u Bijeloj kući, intervjuirao je čelnicu njemačke krajnje desnice Alice Weidel na X-u, a moćna europska tehnološka regulatorna tijela pomno su pratila moguća kršenja zakona EU-a.
Manje ih je pritom brinulo koliko se Musk svemu podsmjehuje, a više način na koji je platforma i algoritam u vlasništvu Elona Muska gurala live stream do svojih više od 100 milijuna korisnika u EU. Konkretno, željeli su procijeniti daje li X nepravednu prednost Weidelovoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) nad njezinim suparnicima u kampanji, kako je prenio Politico.
Musk je također nedavno proširio svoju objavu na platformi X, u kojoj je naveo da “samo AfD može spasiti Njemačku”. “Prikazivanje AfD-a ekstremno desnom očito je lažno, s obzirom na to da čelnica stranke Alice Weidel ima istospolnu partnericu iz Šri Lanke! Zvuči li vam to kao Hitler? Molim vas!”, napisao je Musk.
Online intervju održao se samo nekoliko tjedana prije izbora u Njemačkoj, koji se trebaju održati 23. veljače, a antiimigracijski AfD trenutačno je drugi u anketama. Musk ih je nedavno pohvalio kao “posljednju iskru nade” za Njemačku, a njegova je izjava izazvala optužbe da se miješa u tamošnje izbore. Musk je podržao njemačku desnu stranku Alternativu za Njemačku (AfD) u tekstu za njemačke novine Welt am Sonntag objavljenom na internetu u subotu, a u znak prosvjeda urednica rubrike podnijela je ostavku.
Uplitanje u politike europskih država
U međuvremenu, Europska komisija pozvana da djeluje zbog ‘miješanja‘ Elona Muska u izbore u Njemačkoj. Zastupnici u Europskom parlamentu kažu da je provedba europskog zakona o digitalnim uslugama ‘prespora‘, uoči Muskova livestreama s njemačkom ekstremno desničarskom političarkom. Musk na X-u ima više od 211 milijuna pratitelja.
Još ranije Musk je njemačkog kancelara Olafa Scholza nazvao “glupanom”, a nakon vlasti u Njemačkoj obrušio se i na britanskog laburističkog premijera Keira Starmera. U slabo prikrivenom “zamahu” prema laburističkom premijeru, Musk je nedavno javnost počeo podsjećati na stari slučaj o grupnim silovanjima i napadima na djevojke i djevojčice u Britaniji u vrijeme kad je Starmer bio okružni tužitelj.
Starmera nazvao “sudionikom u silovanju Britanije”, o čemu je Jutarnji već pisao. Ustvrdio je da su stotine tisuća britanskih djevojčica bile mete uličnih bandi te grupnog silovanja i ubojstava iako je prema službenim podacima žrtava bilo nešto više od tisuću u razdoblju od 16 godina. Musk se fokusirao na britansko-pakistanske bande optužene za neke od slučajeva. Neovisna istraga iz 2022. posebno se bavila optužbama za orkestrirano zataškavanje, no utvrđeno je da je ta optužba neutemeljena, iako su identificirani višestruki propusti policije i socijalnih službi.
Musku je već postala navika baviti se europskom politikom na najvišim razinama i uplitati se u poslove drugih država, što je izazvalo bijes brojnih europskih čelnika, a tim žestokim kritikama nedavno se pridružio i francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Musk, se proteklih godina prometnuo u ekstremnog desničara, žestokog kritičara političkog establišmenta, ‘woke‘ kulture i migracija te gorljivog pristaše Donalda Trumpa, u čiju je predizbornu kampanju uložio desetke milijuna dolara, a za što, pak, neki promatrači i analitičari procjenjuju da se u velikom dijelu zapravo radi o njegovoj poslovnoj računici, pogotovo s obzirom na lukrativne ugovore koje njegove tvrtke već imaju s državom, čak i u sferi sigurnosnih službi.
Samoproglašeni ‘apsolutist slobode govora‘
Posebno se u tom smislu problematičnim smatra Trumpovo imenovanje na jednog od dvojice čelnika Ureda za učinkovitost vlade (drugi je također ‘kontroverzni‘ milijarder Vivek Ramaswamy), na kojem bi trebao nadgledati državnu potrošnju, iako njegove vlastite tvrtke primaju državne isplate koje se računaju u milijunima dolara. Također, Musk je ranije najavio golemo rezanje državnih troškova od oko 2 bilijuna dolara, zbog čega stručnjaci strahuju i upozoravaju na mogućnost potpunog kolapsa sustava javnih službi i usluga.
Nakon što je ovaj samoproglašeni ‘apsolutist slobode govora‘ preuzeo Twitter i preimenovao ga u X, ta je društvena mreža postala platforma za masovno širenje lažnih vijesti, govora mržnje, ‘alternativnih činjenica‘ i ekstremističkih sadržaja, u čemu svojim često problematičnim objava sudjeluje i sam Musk.
X se zbog toga nalazi na meti kritika brojnih država i regulatora, posebno u Europskoj uniji.
Musku nisu strani niti bliski kontakti s autoritarnim čelnicima. Wall Street Journal u listopadu prošle godine objavio je da Musk još od kraja 2022. godine, u tajnosti, redovito komunicira s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom, koji je krajem veljače te godine pokrenuo svoju agresiju na Ukrajinu. Musk i Putin, prema tim informacijama, u svojim se razgovorima dotiču osobnih tema, poslovnih i geopolitičkih napetosti, posebno u vezi s ratom u Ukrajini te odnosa Rusije i SAD-a.
Objavljeno: January 9, 2025