Naslov: Pogledajte stravične uvjete u kojima borave pacijenti: ‘Bolesnici budu goli i mokri od mokraće, a tehničari urlaju‘; Oglasio se ravnatelj
Sažetak: Nakon nekoliko tragičnih događaja koji su krajem prošle i početkom ove godine šokirali javnost u Hrvatskoj i susjednim zemljama, a u kojima su kao počinitelji groznih zločina obilježene osobe sa psihičkim smetnjama, u javnosti se postavilo pitanje što društvo radi s tako bolesnim osobama, gdje ih smješta, kako se prema njima odnosimo…
Jedna od ustanova u Hrvatskoj u koje se šalju takvi pacijenti po raznim osnovama jest i Psihijatrijska bolnica Ugljan, a naš sugovornik u srednjim godinama sa splitskog područja upravo je tamo proveo oko godinu dana te nam je opisao, najblaže rečeno, katastrofalne uvjete u kojima borave bolesnici na pojedinim odjelima te način na koji se prema njima ponašaju pojedini djelatnici tih odjela. Fotografije koje nam je dao na uvid prikazuju gotovo nečovječne uvjete u kojima bolesnici provode svoje dane, a snimljene su na Odjelu za prijem i intermedijarno liječenje, muški odjel 11, krajem 2023. godine, piše Slobodna Dalmacija.
– Za sve što ću vam reći spreman sam ići na poligraf jer znam da će me optužiti da lažem. I odmah na početku želim istaknuti jasno da nisu svi tehničari isti, postoji njih nekoliko ljubaznih koji vrlo časno obavljaju svoj posao, nahrane pacijenta, pomognu im, pa čak i kupe hranu i slatkiše. No, oni drugi su problem. Puše po sobama, s cigaretom u ustima poslužuju hranu, pacijenti nadrogirani spavaju danju, a noću po smeću skupljaju njihove opuške. Tehničari od lijenosti koriste WC pacijenata, također nikad ne puste vodu niti operu ruke, da bi nam nakon toga posluživali hranu. Nerijetko žlice i čaše završe u zahodu uneređenom fekalijama. Na Odjelu 11, kad sam ja tamo bio, bilo je 25 ljudi, a samo su dva tuša, od kojih je jedan ispravan. Zidovi se ljušte od vlage, a pacijenti goli i mokri od mokraće satima mole za suhu odjeću i čistu posteljinu, dok ih tehničari često ignoriraju govoreći da će to dobiti u drugoj smjeni i često urlaju na pacijente ucjenjujući ih da neće dobiti večeru ako budu gnjavili – pojašnjava naš sugovornik.
Psihijatrijska bolnica Ugljan
Slobodna Dalmacija/
‘Kreteni bolesni…‘
On je na taj odjel poslan kao istražni zatvorenik i boravio je na njemu oko godinu dana. Po njegovim riječima, mnogi pacijenti nemaju deku da bi se pokrili, sobe su jako neuredne, zadimljene, pune plijesni i čikova od cigareta, podovi su zaprljani mokraćom. Kaže kako ne postoji zvono u sobama da bi se dežurni tehničar mogao pozvati ako se što dogodi ili ako nekome nešto treba.
– Pozdravljaju nas s “dobro jutro, kreteni bolesni”, često tulumare i piju alkohol, slušaju cajke i plešu po stolovima, pa i ne mogu čuti da ih pacijenti zovu, a često tada ljudima daju jaču dozu lijekova samo da spavaju, da ih ne ometaju. Često probude pacijenta koji već čvrsto spava, da popije još koju tabletu za spavanje, kako bi oni mogli također neometano spavati tijekom noćnih smjena. Ako ih se probudi po noći, često znaju biti agresivni i snažno pljuskama udaraju pacijente. Čistačica svakodnevno istom krpom briše pljesnivi, ispišani pod i stolove u blagovaonici, nikada se sobe ne usisavaju, nego samo po podu proliju čašu vode, malo rastrljaju i navlaže podove da izgleda čisto, rijetko operu WC školjku i umivaonike, a iste čistačice s tehničarima poslužuju hranu. Rijetko dezinficiraju umivaonike i WC školjke, pa to danima bude puno fekalija i krvi. Slabo peru tanjure, a čaše uopće nikada ne peru deterdžentom, već ih samo isperu vodom. Tehničari često viču na pacijente, ignoriraju ih i kažu: “J… me se za vas, ja ću ionako dobiti plaću, pun mi vas je k…., kreteni bolesni, ne ometajte nas ili ćete biti vezani”, prijete injekcijama… Sve ovo vam govorim samo zato da se zna kako se pojedinci odnose prema bolesnim ljudima i da se to mora promijeniti – zaključuje naš sugovornik.
Ugljan
/Privatni Album
Nakon ovih šokantnih izjava i fotografija obratili smo se ravnatelju Psihijatrijske bolnice Ugljan, izv. prof. dr. sc. Mladenu Mavaru, koji nam je u vrlo opširnom odgovoru prvo detaljno opisao stanje u kojem se nalaze objekti koje su kao logor 1942. godine izgradili Talijani.
– U gradnji se služilo morem umjesto vodom, statika nije u skladu sa suvremenim standardima, zidovi na mjestima pucaju, loša je izolacija i dolazi do kapilarne vlage, što uvjetuje brzo otpadanje boje sa zidova, ali i žbuke. Zbog svega navedenog posljednjih više od 10 godina intenzivno se radi na unaprjeđenju uvjeta smještaja pacijenata. Od 2019. do 2022. godine provodili smo projekte energetske obnove pet bolničkih zgrada, a provedena je i sveobuhvatna obnova, što znači da su dodatno izmijenjeni sva stolarija, sve instalacije, svi podovi te su obojeni svi zidovi… Nadalje, zgrade koje su bile obuhvaćene navedenom obnovom opremljene su novim namještajem, kao i potpuno novom opremom – navodi ravnatelj u svom pisanom odgovoru.
‘Iskoristio je trenutak…‘
Dodaje dalje kako se takva kompletna obnova planira provesti i na preostale tri bolničke zgrade u kojima se nalazi šest medicinskih odjela, uključujući i Odjel za prijem i intermedijarno liječenje (Odjel 11 – op.a.), na kojemu “najmlađi pacijent ima 29, a najstariji 81 godinu života”. Za tu će svrhu biti utrošeno oko 10 milijuna eura, a time će biti, pojašnjava ravnatelj, unaprijeđena statika zgrada, unaprijeđene protupožarne mjere, ugrađena dizala, obnovljena sva stolarija, podovi i zidovi, izmijenjene sve sanitarije, sobe pregrađene, nabavljen cjelokupni novi inventar…
– Vezano uz Vašeg sugovornika, s velikom sigurnošću možemo pretpostaviti da se radi o pacijentu koji je u ovu Bolnicu bio smješten u svojstvu istražnog zatvorenika i koji je od prvog dana svog dolaska radio na brojnim sceniranjima različitih neprimjerenih situacija, projicirao i poticao konfliktne odnose među pacijentima te u niti jednom pogledu nije bio suradljiv. To što vam je poslao fotografije je tendenciozno i maliciozno – navodi ravnatelj Mavar.
U našim smo upitima spomenuli izvješće pučke pravobraniteljice, čiji su predstavnici bili u nadzoru bolnice u listopadu 2023. godine i kada su, kako su nam sami odgovorili, na tri akutna odjela (Odjel za prijem i intermedijarno liječenje, Odjel za forenzičku psihijatriju te Odjel za psihogerijatriju) zatekli brojne nedostatke uvjeta smještaja i vrlo loše higijensko stanje, posebice u sobama i sanitarnim čvorovima, “zbog čega smo bolnici dali nekoliko upozorenja”.
Osoblje velikog srca
– Vidimo kako ste proučili izvješće pučke pravobraniteljice koje se u najvećem dijelu oslanja na izvješće Europskog odbora za sprječavanje mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) koje je Psihijatrijsku bolnicu Ugljan u sklopu svojih redovnih aktivnosti zajedno s drugim ustanovama posjetilo godinu dana ranije. Oba izvješća navode kako u direktnom kontaktu s pacijentima nisu zaprimili pritužbe na postupanje medicinskog osoblja, osim u jednom izoliranom slučaju u kojem je spremačica (inače osoblje najniže propisane razine obrazovanja) koristila neprimjereni ton u komunikaciji s pacijentom. Ipak, i taj izolirani slučaj smo shvatili krajnje ozbiljno te smo upozorili spremačicu o nužnosti primjerenog komuniciranja s pacijentima. Nadalje, edukacije o primjerenom načinu komuniciranja s pacijentima s duševnim oboljenjima svake se godine održavaju za medicinsko osoblje u našoj bolnici. I za kraj bismo htjeli završiti crticom studenata propedeutike i psihoterapije koji su nedavno bili na terenskoj edukaciji u našoj bolnici i koji su svoj boravak ovdje završili zaključkom kako je osoblje koje skrbi o pacijentima, koje društvo u najvećem broju slučajeva marginalizira, izrazito velikog srca. Zbog svega navedenog, a i u kontekstu nedavnih nemilih društvenih događanja u regiji, ali i u našoj domovini, pozivamo vas da svojim kontekstom izvještavanja o osobama s duševnim smetnjama ne doprinosite daljnjoj stigmatizaciji te negiranju i odgađanju rješavanja mentalnih stanja – zaključio je prvi čovjek Psihijatrijske bolnice Ugljan.
A što na sve kaže pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, čijem smo uredu također proslijedili iste fotografije i navode bivšeg pacijenta kao i ravnatelju?
– Do sada nismo imali uvid u ove fotografije, koje su porazne i zastrašujuće, a ovakve situacije su nedopustive u ustanovi u kojoj su smještene osobe s duševnim smetnjama i koja je dužna skrbiti o njima i zajamčiti im sigurnost i primjerene uvjete smještaja, poštujući njihovo ljudsko dostojanstvo… Neki od nedostataka koji su uočeni u obilasku bolnice odnose se na problem pristupačnosti objekata, zbog čega pacijentima može biti onemogućen izlazak na svjež zrak, kao i na pretrpane sobe te općenito nedostatak prostora i zapuštene i mračne dijelove objekta koji se koriste kao dnevni boravci u kojima pacijenti provode najveći dio vremena. Inventar u tom prostoru je dotrajao, a nedostaje i potrebne opreme. Zidovi i podovi u zatvorenim jedinicama obloženi su keramičkim pločicama, što može biti opasno za pacijente zbog samoozljeđivanja, sobe imaju metalna vrata, zbog čijeg zatvaranja osoblje nema mogućnost nadzora pacijenta unutra, videonadzor nije funkcionalan. Sanitarni čvorovi su iznimno derutni, što je vidljivo i iz ovih fotografija, pri čemu po zidovima rastu gljivice i plijesan, sve i uz opasnost od mogućeg strujnog udara u slučaju kontakta sa strujnim instalacijama – pojasnio nam je Hrvoje Novak, savjetnik pučke pravobraniteljice za promicanje ljudskih prava, suradnju i odnose s javnošću.
Moguće ponižavajuće postupanje
Nadalje je naveo kako je izvješće dostavljeno ministrima zdravstva te pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, kao i ravnatelju Bolnice te su u njemu upozorili da loši uvjeti smještaja u kombinaciji s nedovoljnim brojem djelatnika mogu dovesti do ponižavajućeg postupanja prema pacijentima.
– O zabrinjavajućem stanju pojedinih odjela u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan upozorili smo i u izvješću pučke pravobraniteljice za 2023., koje smo dostavili Hrvatskom saboru, u kojemu smo istaknuli da uvjeti smještaja na ovim odjelima u trenutku našeg obilaska imaju obilježja ponižavajućeg postupanja prema pacijentima. Nažalost, Vlada još uvijek nije pripremila mišljenje na to izvješće, pa iako smo mi krenuli s pripremom izvješća za 2024. godinu, ovo za 2023. godinu još uvijek nije raspravljeno u Hrvatskom saboru, kao niti ono za 2022. godinu. Obilazak Psihijatrijske bolnice Ugljan pokazao je veliku razliku između stanja na pojedinim odjelima jer se, primjerice, Odjel za liječenje ovisnosti o alkoholu i reakcije na stresna stanja, Odjel za produljeno liječenje i Odjel demencije nalaze u obnovljenim zgradama i tamo pacijenti imaju bolje životne uvjete i potporu medicinskog osoblja – navodi Novak.
Ističe dalje kako tijekom samog obilaska nisu zatekli osobe koje se nalaze u ponižavajućem tjelesnom položaju, niti “smo naknadno zaprimili takvu vrstu informacija”, ali sve koji imaju pritužbe “svakako ohrabrujemo da nam se obrate”.
Problematični životni uvjeti na tri odjela
– Tijekom obilaska obavili smo više individualnih razgovora s brojnim pacijentima te organizirali grupne razgovore s pacijentima, bez prisutnosti medicinskog i drugog osoblja. Nismo dobili informacije da medicinsko osoblje ucjenjuje pacijente uskratom obroka, da ih se fizički zlostavlja ili ponižava, da jedu onečišćenim priborom ili druge pritužbe na postupanje medicinskog osoblja, osim nekoliko pacijenata nezadovoljnih komunikacijom prema njima. Životni uvjeti na ova tri odjela, kako smo ih mi vidjeli, iznimno su problematični – kažu iz ureda pučke pravobraniteljice.
Navode nadalje kako će nastaviti pratiti stanje u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan kroz kontakte s nadležnim tijelima, kontrolne nenajavljene obilaske i praćenje ispunjenja dostavljenih preporuka i upozorenja.
– Kontinuirano ukazujemo na različite probleme, uključujući vezano za psihijatriju, te dajemo upozorenja i preporuke kako ih ispraviti, čime se naravno, ako za to postoji volja, može osigurati bolje postupanje prema osobama s duševnim smetnjama i štititi prava pacijenata koji se nalaze u psihijatrijskim ustanovama. No, da bi se postigao taj učinak, izvješća koja često upozoravaju i na vrlo ozbiljne probleme, kao što su ovi o kojima ovdje govorimo, ne smiju se zanemarivati jer su u protivnom propuštaju zaštititi ljudska prava građana – zaključuje savjetnik Novak za Slobodnu Dalmaciju.
Objavljeno: January 5, 2025