burza radaFeatured - Vijesti

TRŽIŠTE RADA Nezaposlenima od 1. siječnja veća prava. Evo što se sve mijenja

Izmjene Zakona o tržištu rada stupile su na snagu 1. siječnja ove godine. Dobra vijest u toj priči je da se povećavaju naknade za nezaposlene. Tako je naknada od 91. dana korištenja naknade povećana s 30 na 35 posto osnovice. Osobe koje su ostvarile pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad moći će […]

Naslov: TRŽIŠTE RADA Nezaposlenima od 1. siječnja veća prava. Evo što se sve mijenja

Sažetak:
Izmjene Zakona o tržištu rada stupile su na snagu 1. siječnja ove godine.
Dobra vijest u toj priči je da se povećavaju naknade za nezaposlene. Tako je naknada od 91. dana korištenja naknade povećana s 30 na 35 posto osnovice.
Osobe koje su ostvarile pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad moći će primati naknadu za nezaposlene, kao i oni koji primaju inkluzivni dodatak te slične naknade, piše mirovina.hr.
Svaki treći nezaposleni stariji od 50 godina
Hrvatska je krajem studenoga imala gotovo 90.000 nezaposlenih osoba u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).
Među njima je 12 posto građana u dobi od 50 do 54 godine, 10 posto onih u dobi od 55 do 59 godina, dok je također deset posto nezaposlenih starije od 60 godina. Riječ je o ljudima pred mirovinu, a prema podacima HZZ-a, svaka treća nezaposlena osoba starija je od 50 godina.
Manje od četvrtine nezaposlenih prima novčanu naknadu
Od 1. siječnja 2025. izmjene Zakona o tržištu rada donose povoljnije uvjete za nezaposlene građane. S druge strane, imamo oko 32.400 umirovljenika koji rade, a među njima su i 95-godišnjaci.
Oko 22 posto nezaposlenih koristi novčanu naknadu, što znači ni svaki četvrti, a ova sredstva će sada biti veća.
Naime, novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 60 posto, za razdoblje od 91. do 180. dana korištenja iznosi 35 posto, a za preostalo vrijeme korištenja 30 posto od utvrđene osnovice.
Iznos novčane naknade od 91. do 180. dan povećan je s dosadašnjih 30 na 35 posto osnovice. Ipak, ne može biti viši od 40 posto prosječne neto plaće isplaćene u prethodnoj godini.
U osnovicu, koju čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, uračunavat će se i naknada plaće, ako je to povoljnije za nezaposlenu osobu.
Nesposobnost za rad više nije zapreka da nezaposleni ostvare pravo na naknadu
Dobra vijest stiže i za osobe koje su ostvarile pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad.
Naime, to pravo više nije zapreka da nezaposlena osoba novčanu naknadu ostvari u punom iznosu utvrđene visine novčane naknade. Isto se odnosi i na naknade ostvarene prema posebnim propisima, pa će tako i osobe koje ih primaju moći dobiti puni iznos novčane naknade za nezaposlene.
Među njima su i oni koji primaju inkluzivni dodatak. Upravo su mnoge starije osobe u kategoriji onih s pravom na invalidsku mirovinu i inkluzivni dodatak, pa sada više neće biti zakinute za puni iznos naknade.
Pravo na naknadu za nezaposlene i u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa
Izmjenama Zakona o tržištu rada omogućeno je ostvarivanje prava na nastavak isplate preostale novčane naknade kada radni odnos prestane sporazumom između radnika i poslodavca.
NEDOSTATAK RADNE SNAGE Zaposlenika u mirovini više je nego ikad. Evo što i gdje rade

Za utvrđivanje prava na novčanu naknadu relevantan je razlog prestanka samo posljednjeg radnog odnosa, odnosno razlog prestanka obavljanja samo posljednje samostalne djelatnosti bez obzira na trajanje.
Isto tako, nezaposlena osoba koju je Zavod uputio na obrazovanje, odnosno osposobljavanje na radnom mjestu kod poslodavca ili na profesionalnu rehabilitaciju, a koja je korisnik novčane naknade, zadržava za to vrijeme pravo na novčanu naknadu, piše mirovina.hr.
TRŽIŠTE RADA U prvoj polovici ove godine 174.000 oglasa za posao. Evo koja su se zanimanja najviše tražila

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 4, 2025

Shares: