Vijesti

Cecilia proživljava pakao u zloglasnom Evinu, iranski uvjet za puštanje je jasan: ‘Oslobodite Abedinija‘; SAD: ‘Ni slučajno!‘

Italija traži od Irana da odmah oslobodi talijansku novinarku, zatvorenu u samici u Teheranu pod općenitom optužbom za kršenje islamskih zakona. Talijansko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u srijedu iranskog veleposlanika na razgovor, pozivajući na trenutačno oslobađanje Cecilie Sale (29). S...

Naslov: Cecilia proživljava pakao u zloglasnom Evinu, iranski uvjet za puštanje je jasan: ‘Oslobodite Abedinija‘; SAD: ‘Ni slučajno!‘

Sažetak: Italija traži od Irana da odmah oslobodi talijansku novinarku, zatvorenu u samici u Teheranu pod općenitom optužbom za kršenje islamskih zakona. Talijansko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u srijedu iranskog veleposlanika na razgovor, pozivajući na trenutačno oslobađanje Cecilie Sale (29).

Slobodna novinarka, koja piše za novine Il Foglio i vodi podcast, žali se na teške uvjete u zloglasnom zatvoru Evin: prisiljena je spavati na podu samice, bez madraca. Cecilia Sala stigla je u Iran s novinarskom vizom, da bi bila uhićena 19. prosinca. U telefonskom pozivu roditeljima u srijedu 29-godišnja novinarka požalila se da ima samo dvije deke. Na jednoj leži, a s drugom se pokriva. Toliko je izolirana da ne vidi ni čuvare, hranu joj daju kroz otvor na vratima. Oduzeli su joj novine za čitanje, u ćeliji dan i noć gori neonsko svjetlo. Iranski veleposlanik u Italiji u srijedu je ustvrdio da je zatvorenica dobila sve što je potrebno. Nije istina da je dobila paket s hranom, higijenskim potrepštinama i knjigama, ne može čitati s obzirom na to da su joj oduzeli naočale, tvrde njezini roditelji. Prenose da je Cecilia jako umorna, često je ponavljala da moraju požuriti, prenosi talijanska agencija ANSA.

Cecilia Sala

Andrea Merola/Afp

Vlada radi u velikoj diskreciji na rješavanju ovog iznimno zamršenog problema, uvjerava talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, pokušavajući primiriti domaću javnost. U četvrtak je na tu temu održan sastanak u vladi kojim je predsjedavala premijerka Giorgia Meloni. Vijest da je novinarka uhićenja objavljena je devet dana nakon što je zatvorena u samici teheranskog zatvora.

Cecilia Sala je izvještavala o društveno-političkim kretanjima u Iranu, među ostalim o tome kako se žene odbijaju držati strogih propisa o odijevanju i kako se smanjuje strah od službenika sigurnosti. Cecilia Sala utjecajna je novinarka s gotovo pola milijuna pratitelja na Instagramu, redovita gošća talijanskih televizijskih emisija. Među ostalim objavljivala je o padu Kabula i povratku talibana na vlast u Afganistanu, o ratu u Ukrajini i Gazi, o krizi u Venezueli.

Kako izvještava Il Foglio, Cecilia je bila u Iranu s urednom vizom “kako bi izvještavala o zemlji koju poznaje i voli”. Među ostalim, izvještavala je o gušenju slobode govora i prijetnjama novinarima. “Novinarstvo nije zločin. Dovedimo Ceciliju Sala kući”, poručio je urednik Il Foglia Claudio Cerasa. Talijanska novinska kuća Chora Media, za koju Cecilia Sala također radi, objavila je da je novinarka napustila Rim 12. prosinca s valjanom novinarskom vizom. Dala je nekoliko intervjua i producirala tri epizode podcasta za Chora News.

Cecilia Sala

Independent Photo Agency Srl/alamy/alamy/profimedia/Independent Photo Agency Srl/alamy/alamy/profimedia

Vijest o njezinom uhićenju tajila se desetak dana, na zahtjev njenih roditelja i talijanskih vlasti, u nadi da će novinarku brzo uspjeti osloboditi, prenosi CNN. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani ustvrdio je da je njezin slučaj “kompliciran”, ali da se nada da će novinarku uskoro moći vratiti kući, piše britanski The Guardian.

U nedjelju je glasnogovornik američkog State Departmenta ustvrdio da je Cecilia Sala uhićena u znak odmazde za uhićenje 38-godišnjeg švicarsko-iranskog poduzetnika Mohammada Abedinija Najafabadija, navodnog trgovca oružjem povezanim s iranskim režimom. Najafbadija su talijanske vlasti uhapsile 16. prosinca u milanskoj zračnoj luci Malpensa, prema američkoj tjeralici. Tri dana kasnije Iranci su zatvorili Talijanku.

Amerikanci terete Najafabadija da je isporučio dijelove za dronove koji su se koristili u napadu u siječnju 2023. u Jordanu u kojem su ubijena tri američka vojnika. Talijanske novine nagađaju kako je novinarka uhićena kako bi bila razmijenjena za Najafbadija. Amerikanci su također uhapsili dvojicu Iranaca optuženih za prebacivanje osjetljivih tehnologija iz SAD u Iran. Nažalost, iranski režim nastavlja nepravedno pritvarati građane drugih zemalja, često ih koristeći kao političko sredstvo, rekao je glasnogovornik State Departmenta intervjuu za talijansku La Repubblicu.

Nakon sastanka o slučaju Cecilie Sala u četvrtak, iz talijanske vlade priopćeno je da se prema švicarsko-iranskom poduzetniku, uhićenom pod američkom optužbom za terorizam u milanskoj zračnoj luci tri dana prije Sale dobro postupalo, uz poštivanje međunarodnih konvencija. “Što se tiče Mohammada Abedinija, koji se trenutno nalazi u istražnom zatvoru na zahtjev američkih vlasti, Vlada ponavlja da se svim pritvorenicima jamči jednako postupanje u skladu s talijanskim zakonom i međunarodnim konvencijama”, stoji u priopćenju. Italija je ponovno zatražila trenutačno oslobađanje novinarke tijekom sastanka u ministarstvu vanjskih poslova u Rimu koji je sazvao glavni tajnik Riccardo Guariglia s iranskim veleposlanikom. Veleposlanik Mohammad Reza Sabouri ustvrdio je da je zatvorena novinarka dobila sve potrebno u Evinu i da bi Italija sada trebala osloboditi Abedinija. No američko pravosuđe poslalo je dokumentaciju u Milano da je Abedini opasna osoba i da mora ostati u zatvoru. Glavni tužitelj Milana dao je negativno mišljenje o puštanju Abedinija u kućni pritvor.

Talijanska novinarka je u zatvoru Evin, gdje se zatvaraju protivnici iranskog režima, novinari i uhićeni stranci. Tu je zatočena Narges Mohammadi, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2023. Narges Mohammadi (52) je u intervjuu objavljenom u četvrtak u francuskom izdanju Ellea najavila da će objaviti autobiografiju i da radi na knjizi o političkim zatvorenicama. Nobelovka je dala intervju francuskom magazinu tijekom trotjednog izlaska na slobodu iz zdravstvenih razloga nakon operacije kostiju. “Završila sam autobiografiju i planiram je objaviti. Pišem još jednu knjigu o napadima i seksualnom uznemiravanju zatvorenica u Iranu. Nadam se da će se uskoro pojaviti”, rekla je u intervjuu. Istaknula je da je osobno dokumentirala slučajeve mučenja i ozbiljnog seksualnog nasilja nad zatvorenicama.

Cecilia Sala

Andrea Merola/Afp

Narges Mohammadi više je puta bila zatvarana u proteklih 25 godina, posljednji put u studenom 2021. zbog istupanja protiv smrtne kazne i obveznog nošenja hidžaba za žene. Iranska nobelovka kaže da je na ženskom odjelu u zatvoru Evinu zatvoreno 70 žena iz svih društvenih slojeva, svih dobi i političkih uvjerenja. Među njima su novinarke, spisateljice, aktivistice za ženska prava i žene progonjene zbog svoje vjere. Jedna od najčešćih metoda mučenja je izolacija. Sama Narges Mohammadi dijeli ćeliju s 13 drugih zatvorenica. To je mjesto gdje umiru politički zatvorenici, ističe ona.

Međunarodne novinarske organizacije također su pozvale iranske vlasti da što prije oslobode talijansku novinarku. Također zahtijevaju od Irana da prestanu s upornim kršenjima medijskih sloboda i ljudskih prava. Uhićenje Cecilie Sala još je jedan primjer represije nad novinarima u Iranu. Prema podacima CPJ-a (Komiteta za zaštitu novinara), Iran je 1. prosinca 2024. držao 16 novinara u zatvoru. Po broju zatvorenih novinara Iran je sedmi na svijetu.

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: January 3, 2025

Shares: