anketadubravko jagatić

TRADICIONALNA ANKETA NACIONALA Ovo su najbolja domaća izdanja u 2024. godini

Tradicionalnoj anketi tjednika Nacional odazvalo se ove godine trideset i dvoje glazbenih kritičarki i kritičara koji prate hrvatsku glazbenu produkciju i koji su najboljim albumom u 2024. godini proglasili „Prokletije II“, nastavak zamišljene mračne trilogije i balkanske glazbene psihodelije. Brojne hvalospjeve pobrao je album „Prokletije II“ nakon što je objavljen početkom 2024. godine. Tako je […]

Naslov: TRADICIONALNA ANKETA NACIONALA Ovo su najbolja domaća izdanja u 2024. godini

Sažetak:
Tradicionalnoj anketi tjednika Nacional odazvalo se ove godine trideset i dvoje glazbenih kritičarki i kritičara koji prate hrvatsku glazbenu produkciju i koji su najboljim albumom u 2024. godini proglasili „Prokletije II“, nastavak zamišljene mračne trilogije i balkanske glazbene psihodelije.
Brojne hvalospjeve pobrao je album „Prokletije II“ nakon što je objavljen početkom 2024. godine. Tako je urednik glazbenog portala Ravnododna.com napisao: „Album ‘Prokletije II’ koliko je inovativan, toliko nosi i snažan pečat prepoznatljive autentičnosti. Već sad jedan od najvažnijih hrvatskih rock bendova dvadesetih.“ Željko Ljubobratović s radija Yammat također nije krio oduševljenje: „Album na kojem se na uzbudljiv i najbolji način miješaju folk, krautrock, psihodelija i noise, onako kako to nitko ovdje nije ni pokušao raditi, a kamo li uspio biti dobar kao Nemeček na albumu ‘Prokletije II”’. Novinar Novosti i portala Muci-box.hr Karlo Rafaneli nije štedio riječi hvale: „Nemeček ovim albumom potvrđuju da je osebujna etno-modernističke vizija Vedrana Živkovića predstavljena na prethodnom albumu uspješno zaživjela i u formatu power triju unutar kojeg ima mjesta za sve od tamburice preko haustorovskih balada do kozmičkih sintesajzera.“ I Sven Popović s Modernih vremena zaključio je da je ovaj album „konceptualno čist i svirački čvrst te da Beslać, Živković i Maksan nude svoju raskošnu reinterpretaciju noisea, krautrocka i space rocka i pozivaju nas u podzemlje (stvarno ili metaforičko, sasvim nebitno).“ I novinar portala Ravnododna.com Vedran Harča rekao je da je to jedinstven album na ovim prostorima i napisao: „Na temeljima krautrocka i slavonske glazbene tradicije, Nemeček su stvorili vlastiti žanr, u jednakoj mjeri moderan i arhaičan te upravo savršen da postane soundtrack prvog hrvatskog povijesnog horora.“
Saša Zinaja/NFOTO
Riječ je o drugom albumu iz zamišljene trilogije i nastavak prethodnog albuma „Prokletije“. Nastavak je narastao taman toliko koliko je bilo potrebno da podignu letvicu i snime još bolji album od prethodnog, ali iste veličine, snage i ukroćene buke. Vedran Živković, spiritus movens benda, napravio je odličan potez jer je uključio Lea Beslaća da zasvira sintesajzer, svojim idejama oplemeni glazbu i doda joj moment koji je potreban da bi pojačao buku koja izranja nakon ambijentalnih dionica. Borna Maksan album je sjajno producirao, a bubnjeve je odsvirao snažno i moćno kako i priliči distorziranoj Živkovićevoj tamburi koju svira kao da su mu dani odbrojeni. Da nije u pitanju puko prepuštanje glazbenim idejama, pokazuje i naslovnica albuma naglašene balkanske psihodelične baštine jer prikazuje dvije žene u crnini koje kleče ispred slike hrvatskog slikara Ljube Babića koja se zove „Crne zastave“. Tmurna i energična glazba umrljana krvlju i blatom balkanske povijesti i snažnim soundtrackom kakav dosad nitko nije uspio napraviti i koji se s opravdanim razlogom našao na prvom mjestu najboljih albuma objavljenih u Hrvatskoj 2024. Grupa Nemeček ove godine osvojila je i Nagradu Milan Mladenović.
Album „Prokletije II“ sakupio je 192 boda glazbenih kritičarki i kritičara, a drugo mjesto sa 183 boda zauzeo je novi album grupe Chui „Do zvijezda“ koji je novinar Glasa Slavonije Darko Jerković posebno oduševio i stavio ga je na prvo mjesto svoje liste top 10 najboljih albuma u Hrvatskoj 2024. te napisao: „Moglo bi se reći – opet Chui i opet jedan njihov album na prvom mjestu najboljih izdanja protekle 2024. godine. Kao da nema drugih koji mogu biti prvi! Ima ih, naravno, no za mene osobno Chui se na kraju svake od posljednjih desetak godina uvijek nekako izdvoje kao bend koji sam najviše slušao uključujući i ovo njihovo posljednje ukazanje ‘Do zvijezda’, sedmi album u karijeri kojoj nebo nije granica, a svemir se doima stalno tu negdje, na dohvat ruke, uma i razuma.“ I glazbeni kritičar Jutarnjeg lista Aleksandar Dragaš album grupe Chui proglasio je najboljim 2024. „Šteta što više nemamo tako hrabru arhitekturu poput zagrebačkih ‘Raketa’ s naslovnice albuma ‘Do zvijezda’, ali barem imamo retro-futurističke i svjetski kvalitetne te za slušanje u fotelji i za ples u klubu pogodne jazz odiseje i fuzije sastava Chui“, zapisao je Dragaš. Treće je mjesto sa 121 bodom zauzeo IDEM sa svojim drugim albumom „Ciao“ koji je pak oduševio glavnog urednika glazbenog portala Muzika.hr Edu Plovanića koji je njegov album proglasio najboljim ove godine te napisao: „Antun Aleksa lani je debitirao albumom s kojim je osvojio i publiku i kritiku. Logično pitanje bi bilo može li ponoviti uspjeh – ponovio ga je već ove godine. Dapače, zadržao je formulu neiskvarene pop punk manije i napravio jedan korak naprijed, u tekstovima. Točno koliko je bilo potrebno da se vidi progres, a da zadrži sve dobro što je do njega već napravio.“
Saša Zinaja/NFOTO
Četvrto mjesto pripalo je bendu DUNIJE koji čine Dunja Knebl, Nina Romić i Jelena Galić koje su albumom „Bilo je sada“ reinterpretirale sudbine žena kroz povijest putem nanovo snimljenih tradicijskih pjesama. Tako je Siniša Miklaužić, glazbeni kritičar portala Muzika.hr, zaključio: ‘”Bilo je sada’ je album s najmoćnijom porukom, a tri ljupke dame su izvrsno interpretirale stare tradicijske pjesme u novom ruhu. Ovo je obavezno štivo koje iznova treba upijati jer je očito da se kroz vremena nije puno tog promijenilo u odnosu prema ženama.“ I glavni urednik portala Music-box.hr Nikola Knežević oduševljen je snagom izraza albuma „Bilo je sada“. „Naša povijest nije tako svijetla kako je neki tumače ili interpretiraju, nego ima dosta mračnih i depresivnih trenutaka, stigmi i rana koje, čini mi se, do dana današnjeg nisu izliječene. Stoga se ovaj materijal Dunija, glazbeno minimalistički, interpretacijski iznimno snažan, mora čuti”, napisao je Knežević.
Dino Milić s radija Yammat zaključio je da je album „Ciklus“ grupe ŽEN najbolji ovogodišnji album i napisao: „Nakon dužeg čekanja sjajan novi album Žen, kreativni vrhunac i još jedan korak naprijed u odnosu na također izvrsne prethodne uratke. Prvo mjesto na mom odabiru za 2024.“
ŽEN je zauzeo peto mjesto u anketi tjednika Nacional, dok se na šestom mjestu sa 66 bodova smjestio Ivan Grobenski s albumom „Kink“, eksperimentalnim hip hopom. Sedmo mjesto pripalo je novom albumu riječke grupe Jonathan „Everyone else is OK“, dok je osmo mjesto zauzeo debitantski album nove zagrebačke plesne indie pop grupe Ki Klop „Otopljeni disko“. Deveto mjesto zauzela je riječka grupa One Possible Option koja je nekim kritičarima bila na poziciji najboljih ovogodišnjih albuma. Tako je Bojan Mušćet s portala Glazba.hr napisao: „Drugi album kvarteta One Possible Option može autorski, izvedbeno i produkcijski biti dijelom diskografske rock ponude svugdje u svijetu. Album ‘Eter’ nije nadgradnja njihova prvijenca, više je logični nastavak, ostvarenje onoga što im možda nije pošlo za instrumentima i mikrofonom na prvijencu. Pritom nisu upali u klopku drugog albuma, da namjerno stilski idu u nekom drugom smjeru ili da jednostavno naprave isti album drugim sredstvima. One Possible Option odabrao je drukčiji pristup – zadržao je postavljeni sound, ali sasvim je očito da su pjesme minucioznije stvarane i uistinu ništa nije prepušteno slučaju. ‘Eter’ pomiče granice hrvatske rock-glazbe.“ I Igor Jurilj, novinar Hrvatskog radija, nije krio svoje oduševljenje albumom „Eter“ grupe One Possible Option: „Iako u maniri alt-rocka, ‘Eter’ ogoljenim ekspresijama suosjećanja, poniznosti i altruizma kroz osam pjesama izmiču iz pozicije ega kao da se radi o psihodeliji. No distorzije gitara i vokalne modulacije Denija Kasapovića režu kroz ego, izvrću okoštale emocije pa je srčanost albuma u zvuku, ali i misiji benda. ‘Eter’ je sesija za dušu kakvu svačija duša zaslužuje.“ Deseto mjesto podijelile su dvije grupe jer su obje skupile po 53 boda za svoje albume. Riječ je o albumu „Kad imamo mirne glave“ grupe Tidal Pull i „The Beat That Saved Our Life“ grupe Kensington Lima.
Saša Zinaja/NFOTO
Konačan poredak prvih deset, odnosno 11 mjesta, a pojedinačne liste glazbenih kritičarki i kritičara možete vidjeti na internetskim stranicama Nacionala.
Vedran Živković (Nemeček):
„Želimo zahvaliti svima koji su sudjelovali u glasanju za album godine. Lijep je osjećaj da su nas priznali ljudi koji prate glazbenu scenu, ali isto tako ne trebamo zaboraviti da glazba kao ni bilo koji drugi vid umjetnost nije natjecanje, nego nešto dublje. Stoga naklon do poda svim vama koji u ovom suludom vremenu uspijevate izgurati svoju ideju bez obzira bili na listama ili ne. Album godine nije samo naš uspjeh, nego on pripada svima onima koji su vjerovali u nas i našu viziju. Ovo priznanje prihvaćamo sa zahvalnošću, ali i s velikom odgovornošću. Hvala svima koji nas slušaju, podržavaju i vjeruju u nas“, rekao je.
 

Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records) – 192

Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records) – 183

IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton) – 121

Dunije “Bilo je sada” (Menart) – 117

ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records, Vox Project) – 81

Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music) – 66

Jonathan “Everyone else is OK” (LAA) – 61

Ki Klop “Otopljeni disko” (Mudri Brk / Jeboton) – 60

One Possible Option „Eter“ (Croatia Records) – 57

Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk) – 53

Kensington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk) – 53

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: December 31, 2024

Shares: