Naslov: Vaterpolo se sprema na ‘revoluciju‘. Ništa se neće popraviti, postoji samo jedna dobra ideja
Sažetak: Na djelu je nova u nizu “revolucija” u vaterpolskoj igri, počeo je novi eksperiment u kojem je krovna svjetska organizacija vodenih sportova (World Aquatics), odnosno njezin vaterpolski odjel, naumila napraviti promjene kojim bi najstariji momčadski olimpijski sport vratio vidljivost u globalnom svijetu sporta i privukao gledatelje kojih je sve manje na bazenima čak i na najvećim natjecanjima. Ovaj se sport, u kojem su Hrvati posljednjih desetljeća među najboljima, našao u problemima koje vodeći ljudi duži godinama uzaludno pokušavaju riješiti.
Teren skraćen pet metara
Nedorečena dosadašnja pravila, kao i činjenica da voda kao medij u kojem se ovaj sport odvija “skriva” dio aktivnosti koje se događaju, brojnim gledateljima nameću skepsu da u potpunosti ne razumiju sudačke odluke. World Aquatics tako je odlučilo napraviti neke promjene, koje su kod većine igrača i posebno trenera, izazvale revolt. Iz njihovih se javnih istupa gotovo nedvosmisleno može iščitati zaključak da se najnovijim setom pravila ništa neće popraviti, nego će sve to unijeti novu dozu nerazumijevanja. Takve su uglavnom i bile impresije nakon utakmice između Hrvatske i Mađarske odigrane u subotu navečer na bazenu na Savi (pobjeda Mađara 14:10 protiv Hrvatske koja je igrala s potpuno podmlađenom postavom).
Prva velika promjena odnosi se na dužinu igrališta u muškoj konkurenciji koja je smanjena s 30 na 25 metara. Što se njome željelo postići?! Ubrzanje igre, veći broj napada i pogodaka, atraktivnost koja će privući dodatni interes?! Na prvi je pogled tako nešto i logično, no to se nije dalo vidjeti na utakmici u bazenu uz Savu. U statističkom smislu – po broju napada i pogodaka na toj utakmici nije bilo neke promjene u odnosu na bilo koju utakmicu odigranu u starim gabaritima igrališta, odnosno bazena. Treba stoga pričekati i vidjeti kakvi će se zaključci moći donijeti nakon većeg broja utakmica.
Isto se odnosi i na promjenu u kojoj je vrijeme napada s 30 skraćeno na 25 sekundi, vrijeme tzv. drugog napada (nakon obrane vratara, bloka ili odbijanja od okvira gola te povratka lopte u posjed momčadi koja napada) s 20 na 15 sekundi. I taj “zahvat” u pravila sugerira želju za ubrzanjem igre, no niti u tom smislu na jednoj izdvojenoj utakmici nisu primijećeni neki pozitivni pomaci u odnosu na nekadašnji vaterpolo. Svima koji su promatrali eksperiment u Zagrebu nametnuo se isti zaključak. Zasad je to donijelo tek zbunjenost igrača kojima je u završnicama napada podsvjesno nedostajalo tih nekoliko sekundi u kojima se ranije u pravilu završavao dugi napad. Priznao je to i Marko Žuvela nakon utakmice. Nije time želio tražiti opravdanje za poraz, jednostavno je tako doživio promjenu. No, to je nešto što će se promijeniti i nešto na što će se igrači uskoro naviknuti te će automatizmom reagirati na kraće trajanje napada. Baš kao i na manje dimenzije terena. Netko je u tom smislu, na prvi pogled, vidjevši koliko je teren stvarno manji, rekao da je riječ o “mini vaterpolu”.
Stiže ‘challenge‘
Jedno od novih pravila odnosi se i na činjenicu da trener tijekom utakmice jednom smije upotrijebiti “challenge” ili provjeru odluke, i to prvenstveno u najvažnijim situacijama – je li pogodak ispravan ili ne, isto kao i dosuđeni kazneni udarac (peterac). Također se može primijeniti i u situacijama prilikom brutalnog prekršaja. Primjenjuje se i u dvojbenim situacijama kod šuta upućenog prema golu ako trener smatra da je upućen nakon isteka vremena. U slučaju da “challenge” bude usvojen, spomenuti trener dobiva mogućnost za još jedan “challenge”. Po uzoru na neke druge sportove, na to novo pravilo zaista nema niti jedan valjani prigovor. Dapače, ne bi bilo zgoreg da se broj provjera i poveća i to ne bi toliko razbilo igru.
O onom pravilu koje govori da svaka momčad može igrati s igračem više u polju bez vratara te da u tim situacijama svaki igrač može postati privremeni vratar, bolje je i ne diskutirati jer je poprilično nesuvislo. Teško je i zamisliti kako bi to izgledalo u primjeni i teško je da će ikad zaživjeti u praksi…
Objavljeno: December 30, 2024
4:18 pm