Crna kronika

Što (ne) treba Dinamu u 2025.? Sve glasnije su vijesti da Baturina odlazi, a zna se prioritet

Već dugi niz godina Dinamov život u odnosu na druge u SHNL-u djeluje kao drugi planet. Ključni razlog tome su, naravno, druge razine financijskih mogućnosti. Modri su tu (nad)moć stvorili na temelju tri odrednice. Prvo su rezultati u domaćim okvirima, potom iskoraci u kupovima UEFA-e, te naposljetku...

Naslov: Što (ne) treba Dinamu u 2025.? Sve glasnije su vijesti da Baturina odlazi, a zna se prioritet

Sažetak: Već dugi niz godina Dinamov život u odnosu na druge u SHNL-u djeluje kao drugi planet. Ključni razlog tome su, naravno, druge razine financijskih mogućnosti. Modri su tu (nad)moć stvorili na temelju tri odrednice. Prvo su rezultati u domaćim okvirima, potom iskoraci u kupovima UEFA-e, te naposljetku prihodi od transfera.

Te su odrednice međusobno povezane. Domaći naslov je ključan za borbu za Ligu prvaka, a stvaranje kadra na tom putu, uz vrednovanje u euro natjecanju (i reprezentaciji) su uvjet da bi transferi bili što izraženiji.

Još realnih 25 utakmica

Dinamo je taj naoko jednostavan, ali iznimno složen proces, za razliku od svih drugih koji slično promišljaju svoju zbilju, odrađivao na impozantan način. U HNL-u dominira od 2006., a u posljednjih 15-ak godina bilježi zapažene europske iskorake. To se reflektira i na prihode od transfera, pa je Dinamo samo u rubrici najveće prodaje u povijesti na prvih pet mjesta s rasponom od 36,8 do 14 milijuna eura. Dinamo je i na planu ulaganja u odštete druga razina.

U prvih 50 isplaćenih odšteta je čak 40 iz maksimirske blagajne, i to u rasponu od 1,2 do 5 milijuna. Osijek ima 5 odšteta od 1,2 do 2,5, Hajduk 3 od 1,5 do 2, te Rijeka jednu odštetu od 1,2 milijuna… Samo u dva navrata proteklih 20 godina Modri su više platili odšteta u odnosu na prihode transfera. Bilo je to 2011., kada je uloženo 4,75, a inkasirano 420 tisuća, odnosno ove sezone, kada je uložen 5,1 milijun, a inkasirano 2,9 milijuna od odšteta. U ovoljetnom prijelaznom roku stvari su, po nama, logično tretirane. Dinamo je imao ponuda za najvažnije mu (mlađe) igrače, ali je spoznajom da će igrati Ligu prvaka odlučeno da neće biti prodaje.

Nenad Bjelica

GORAN MEHKEK Cropix

To se vratilo dobrim, jer osim 5,6 milijuna od bodova i mogućim dodatnim rezultatima, i vrijednosti tih euro tržištu zanimljivih igrača je porasla. Tim prije što su oplemenjeni i kroz reprezentativne dosege. Dinamo je, za sada (još 2 utakmice), prihodovao oko 37 milijuna od LP-a, što bitno olakšava strateške vizije za 2025./26. sezonu…

To je u svijetlu odnosa HNL-a ogromna brojka i temelj Dinamove (nad)moći. No, da bi pratio te natjecateljske i posljedično statusne ritmove, nužan je proračun od 60 milijuna. Dakle, Dinamov pogon jako puno košta, te jedna anomalija u tri stupa punjenja proračuna (domaći naslov, UEFA iskorak, transferi) odmah preusmjerava luksuzniji status u sferu štednje te korištenje revolving kredita. Zbog toga je logično da Modri sada moraju donijeti odluke o prioritetima za 2025. odnosno 2026., jer neće svaka godina biti berićetna kao i aktualna. Odnosno mora se promišljati kao da bi se moglo dogoditi da bude manje uspješna.

Dinamov prioritet je domaći naslov, jer on vodi na put prema LP ili EL. U ovosezonskoj LP je moguć ulaz u drugi krug, ali i realna je opcija da se 29. siječnja zaključi nastup. Ono što je, dakle, najsigurnije jest 18 prilika da se stigne do SHNL naslova, te opcija pet dvoboja kupa. Što Modrima treba za tih 18 prvenstvenih dionica utrke za naslov, uz kup utakmice?

Pogledamo li u jesen, Dinamo je u 27 utakmica (HNL, LP, Kup, play-off LP) koristio nominalno 31 igrača. No, iznad 1000 minuta Jakirović i Bjelica koristili su 12, a u manjem obimu 700-800 minuta osmoricu igrača. Dakle, ukupno 19 za najtežu fazu sezone. Za drugi dio, u kojem je realno da bi pored dvije u grupi Dinamo eventualno mogao odigrati još pet kup-dvoboja, ostaje 25 utakmica. Od toga su 18 plus mogućih pet u Kupu, 23 domaća izazova. Logika nalaže da bez euro tereta Dinamo kudikamo lakše i moćnije igra SHNL.

Treba li onda modra svlačionica neke velike promjene ovog siječnja? Nama djeluje da ne trebaju, jer Dinamo već sada ima kadar koji je kvalitetniji i širi od svakog konkurentskog u prvenstvu. Kad se uključe (u tijeku siječnja) oporavljenici Petar Sučić, Josip Mišić te Bruno Petković, to će biti tri velika pojačanja, koji bitno mijenjaju snagu momčadi, odnosno osnažuju svakog pojedinca.

Strategiju definira klub

Uz to, Dinamo ima puno unutrašnje rezerve (na primjer Perković, Stojković, Kačavenda, Mbuku, Cordoba, Hoxha, Moharrami, Bočkaj…) koji su igrači s manje minuta, a kvalitetom potencijal za naslovne role u svim HNL klubovima. Logično je očekivati dodatni iskorak napokon “razrađenih” Stojkovića i Kačavende, prilagođenih Hoxhe, Cordobe, Mbukua, oporavljenog Perkovića…

Bruno Petković

GORAN MEHKEK Cropix

Sve glasnije vijesti iza kulisa kako bi Baturina ipak mogao u siječnju u inozemstvo, mogu utjecati na strateške odluke investicija. Kao što se može planirati dugoročne valjane (nove) alternative za veterane (KTC 35, Ristovski uskoro 33, kao Ademi). No, to je logičnije pripremati za ljeto (dakle sada raditi na tome), kada je više i kvalitetnijih izbora na tržištu. I kada se bude znalo točno kakav je epilog SHNL-a, odnosno natjecateljski okvir iduće euro sezone.

Ova je godina Dinamo financijski oporavila, ali i dala šansu da se zdravim strateškim odlukama kudikamo manje napeto planira nova sezona. U tom smislu sportska direkcija Modrih treba biti mudra i ne pasti pod utjecajem trenutačnih okolnosti (HNL-a) te dovoditi (gomilati) statusno (tehnički i financijski) dvojbene igrače. Uz prijedloge sportskog direktora, koji se konzultira s trenerom, strategiju kadroviranja definira klub. Koji jedini ostaje, dok su drugi prolaznici…

Pročitaj cijeli članak…

Objavljeno: 29 prosinca, 2024

2:13 am

Shares: