Naslov: Mladi Vatreni osvajaju obećanu zemlju za hrvatske nogometaše
Sažetak: U roku od samo deset predbožićnih dana Franjo Ivanović nakitio je jelu sa šest golova za Union Saint-Gilloise: seriju je započeo ‘doubleom‘ protiv Nice 12. prosinca, tri dana poslije isporučio je hat-trick Westerlou, a na kraju je probušio i Simonea Mignoleta, veterana koji je pet godina branio za Liverpool, a danas čuva mrežu Club Bruggea. Jedan je Ivanovićev suigrač iz mlade reprezentacije ovaj posljednji Franjin pothvat shvatio kao tiktok-izazov pod radnim naslovom “Ispratimo Mignoleta u mirovinu”, pa je 36-godišnjem golmanu na Štefanje zabio spektakularan gol škaricama. U četvrtak se ta akrobatska točka Luke Vuškovića vrtjela na zaslonima diljem Europe.
Franjo Ivanović
VINCENT KALUT/IMAGO SPORTFOTODIENST/PROFIMEDIA
Franjo Ivanović i Luka Vušković u tekućoj su kampanji belgijske lige zabili po šest golova i pritom nisu jedini reprezentativci Ivice Olića u ovom prestižnom klubu strijelaca, jer do brojke šest je dobacio i Matija Frigan. Drugim riječima, Belgija je ponovno obećana zemlja za hrvatske nogometaše. U njoj su u prošlosti mnogi pronalazili azil kada bi im stvari u karijeri krenule loše, a nekolicina je tamo pronašla i pričuvnu domovinu. Jedni su oduševljavali golovima, a drugi se probijali na novinske naslovnice puno godina nakon što su raskrstili s nogometom. Nije vam promakla priča o Jerku Tipuriću, nekadašnjem stoperu Zagreba, Čelika, Hajduka i Cercle Bruggea, koji je nedavno odlikovan belgijskom državnom medaljom jer je iz autobusa zaglavljenog na pružnom prijelazu spasio cijeli jedan školski razred od 16 učenika.
Priča dana
Ipak, priča dana svakako je Vušković, 17-godišnjak koji u Westerlou čeka punoljetnost i priliku za selidbu u Tottenham, koji ga je otkupio od Hajduka za 11 milijuna eura. Vrijeme nogometnog sazrijevanja tinejdžer krati na originalan način- premda po vokaciji stoper, Vušković ove jeseni razvija golgeterske vještine. Zabijao je najvećim klubovima u zemlji (Anderlecht, Club Brugge) i činio je to manirom rođenog golgetera primoravajući trenere da se zapitaju – trebamo li Vuškoviću tražiti drugu poziciju na igralištu? Mladić je, naime, po vokaciji stoper, ali u obrambenim zadaćama zasad, očito, bitno zeleniji nego na drugoj strani terena.
Luka Vušković
BELGA/DDP USA/PROFIMEDIA
Njegov je Westerlo ove sezone četvrta najpropusnija obrana lige (gol-razlika 34-34). S tom se obranom tijekom ovog sadržajnog prosinca okrutno našalio upravo Franjo Ivanović kada je u 3-1 pobjedu Uniona ugradio sva tri pogotka. Svojih šest golova u prvenstvu dojučerašnji napadač Rijeke oplemenio je s dva pogotka u Europskoj ligi zbog čega sve jasnije izrasta u heroja hipsterske zajednice u Bruxellesu. Njegov je Royal Union povijesno važna institucija belgijskog nogometa s 11 titula u vlasništvu, ali sve su ‘kante‘ u riznicu sletjele u razdoblju između dva svjetska rata. Klub je onda desetljećima spavao u anonimnosti i tek se nedavno vratio u igru privukavši novu publiku.
Matija Frigan
BRUNO FAHY Afp
Za razliku od Anderlechta za kojeg navija tradicionalni Bruxelles, Union je postao magnet za 100 tisuća tzv. expatsa, stanovnika zemalja Europske unije koji su se do prijestolnice Belgije dokotrljali kao birokratska prtljaga goleme političke asocijacije. Union bi se rado umiješao u borbu za trofeje, ali vlasnika Tonyja Blooma ipak više veseli ako najveće talente može privesti u Brighton, prvu ljubav iz njegova nogometnog portfelja. Iz Uniona se u Brighton tako preselio Kaoru Mitoma, a ovim tempom i Ivanović će se preseliti u raskošniju ligu prije nego što se nadao.
Od Zambate do Strupara
Belgija se pokazuje obećanom zemljom za hrvatske nogometaše još od šezdesetih, kada su ovdje angažmane pronalazili dinamovci Slaven Zambata, Krasnodar Rora, Vlatko Marković, a ubrzo zatim i hajdukovci Tomislav Ivić i Luka Peruzović. U ulozi golgeterske zvijezde prvi je zablistao Eddie Krnčević, australski Hrvat koji je početkom osamdesetih igrao za Dinamo, a u sezoni 1988./89. kao igrač Anderlechta bio je prvi strijelac lige (23 pogotka). Ubrzo ga je zasjenio Josip Weber, tri godine zaredom zlatna kopačka belgijskog prvenstva i to u dresu malenog Cercle Bruggea. Podcijenjen u domovini, napadač iz Slavonskog Broda osvojio je Belgiju s lakoćom zabijajući 30-ak po sezoni. U sljedećem koraku prihvatio je ponuđeno državljanstvo i igrao za belgijsku reprezentaciju na SP-u 1994 u SAD-u. Nekoliko godina kasnije Branko Strupar će popularnošću u Belgiji nadmašiti Webera.
Nakon što je proslavio klub kao prvi strijelac lige 1998. godine, Genk je jednu tribinu stadiona nazvao po Struparu. Prije napadača koji je do Belgije stigao iz drugoligaškog Španskog najbolji strijelci lige bili su Mario Stanić i Robert Špehar, obojica kao napadači Club Bruggea. Krug je 2011. godine, još jednom u plavo-crnom dresu Club Bruggea, zatvorio Ivan Perišić koji je s belgijske lansirne rampe poletio prema Dortmundu i velikoj karijeri. Pored Ivanovića, Vuškovića i Frigana hrvatsku koloniju u belgijskoj ligi čine i trener Ivan Leko (prvak s Bruggeom) koji je za sobom u Standard Liege povukao dinamovce Marka Bulata, Boška Šutala, a u međuvremenu je prvoj momčadi priključen i Mate Šimičić. Karijeru je ove sezone u Belgiji odlučio oživiti i Roko Šimić (Kortrijk).
Objavljeno: 29 prosinca, 2024
2:13 am